Benebit – największe w historii oszustwo związane z wyjściem z ICO wynosi do 4 milionów dolarów

Projekt blockchain Benebit właśnie wystartował o północy i zabrał ze sobą co najmniej 2,7 miliona dolarów, a nawet aż 4 miliony dolarów. To sprawia, że ​​jest to jedna z najbardziej skutecznych i lukratywnych kradzieży funduszy ICO w historii blockchain.

Po odkryciu, że witryna wykorzystywała skradzione zdjęcia na stronie swojego zespołu, witryna szybko się rozpadła, a wszystkie dołączone media społecznościowe stron i rachunki się z tym wiązały. Czytaj dalej, gdy omawiamy, za co twierdziło oszustwo Benebit ICO i jak możesz uchronić się przed podobnym oszustwem.

„Waluta lojalności klientów”

Pomysł na Benebit był interesujący. Według recenzji projektu i wersji strony internetowej z pamięci podręcznej (która jest teraz offline), celem projektu było rzekomo stworzenie systemu śledzenia punktów nagród klientów, rabatów, promocji i innych programów lojalnościowych nagrody.

Program lojalnościowy to coś w rodzaju mil lotniczych dla osób często podróżujących lub punktów hotelowych.

Strona docelowa oszustwa Benebit

Buforowana migawka strony Benebit, która jest teraz offline. Źródło: archive.org

Takie punkty zdobywasz, robiąc interesy z daną firmą. Dalsze wybieranie jednej firmy zamiast drugiej prowadzi do większej liczby nagród, aw niektórych przypadkach do elitarnego statusu. Taki elitarny status daje wtedy więcej nagród i więcej punktów. Punkty można wymieniać na towary, usługi lub rabaty w zależności od programu.

Problem z tymi punktami i programami lojalnościowymi polega na tym, że wszystkie działają w ramach własnego zastrzeżonego systemu, wymagają własnego numeru członkowskiego i mogą być trudne do śledzenia. Niektóre witryny internetowe pojawiły się, aby pomóc złagodzić ten problem, scentralizując niektóre informacje o różnych programach nagród dla danej osoby.

Jednym z przykładów jest to Portfel z nagrodami która jest stroną internetową, która pomaga ludziom śledzić ich punkty podróży, między innymi obsługiwanymi tam programami nagród. System nie jest jednak doskonały, ponieważ wiele firm odmawia dostępu z zewnątrz za pośrednictwem interfejsów API lub innych metod gromadzenia danych poza ich własnymi systemami.

Na przykład United Airlines (linia lotnicza znana z bicia i przeciągania pasażerów) nie zezwala na dostęp do swoich punktów w Portfelu Nagród. Ponadto Award Wallet pobiera opłatę za odblokowanie wszystkich swoich funkcji.

Domniemane rozwiązanie blockchain

Wydaje się, że intencją Benebit było zaoferowanie ujednoliconego programu lojalnościowego dla klientów opartego na kryptowalutach i technologiach blockchain.

Ponadto platforma miała umożliwiać wymianę punktów lojalnościowych między klientami.

Na przykład, jeśli brakuje ci kilkuset punktów za darmowy nocleg w hotelu, możesz potencjalnie kupić punkty od innego klienta, który być może nie chciał ich wykorzystać, po dużym rabacie. Klient, który sprzedał punkty, może otrzymać wybraną przez siebie kryptowalutę w zamian za punkty, które w innym przypadku wygasłyby.

Odkryto fałszywe zdjęcia

Okazało się jednak, że zdjęcia użyte w sekcji o nas w witrynie Benebit zostały użyte na stronie internetowej szkoły. W szczególności z Szkoła Tower House w Zjednoczonym Królestwie. Po tym odkryciu strona internetowa i wszystkie dołączone media społecznościowe przeszły w tryb offline.

Angry Telegram Users Benebit

Zdezorientowany użytkownik pyta, dlaczego wszystkie witryny Benebit przeszły w tryb offline. Źródło: bitcointalk.org

Chroniąc siebie

W grupie Telegram, która nadal działa dla Benebit ICO, tysiące wściekłych ludzi wyją z nędzy za swoje skradzione inwestycje.

Angry Telegram Users Benebit

Reakcja niektórych inwestorów Benebit ICO. Źródło: Telegram

Nie jest to również pierwszy przypadek takiego oszustwa związanego z wyjściem z ICO. Inny, zwany Confido, zastosował podobną taktykę ucieczki pod koniec zeszłego roku.

Jak więc można się uchronić przed takim oszustwem??

Odpowiedź niestety nie jest taka prosta.

Interesujące w przypadku Benebit jest to, że kilka witryn śledzących i oceniających ICO przyznało ICO Benebit stosunkowo wysoki wynik pod względem zaufania do projektu. Zazwyczaj podejrzane projekty nie uzyskiwały wysokich wyników, a większość doświadczonych inwestorów ignorowałaby je. Ale Benebitowi udało się jakoś obejść te ograniczenia i oszukać wielu ludzi. W tym tak zwani eksperci, którzy wystawili mu wysoką ocenę.

Aby uchronić się przed takim oszustwem, nie wolno ślepo ufać opiniom innych. Koncepcja właściwej należytej staranności ICO jest często reklamowana jako niezwykle ważna podczas inwestowania. Jednak niewiele osób naprawdę przeprowadza należytą staranność przed dokonaniem inwestycji.

Dotyczy to zwłaszcza inwestorów kryptowalutowych, którzy w większości są młodzi i niedoświadczeni. Wiele z nich jest również wciąganych w szum wokół kryptowalut i marzy o szybkim wzbogaceniu się.

Należyta staranność jest wszystkim

ICO Due Diligence

Kluczem jest należyta staranność – obraz za pośrednictwem Fotolia

Należyta staranność to coś więcej niż tylko przeglądanie białej księgi, aby zrozumieć, co jest obiecane. Oznacza to, że naprawdę zajrzysz do firmy, aby dowiedzieć się, kto za nią stoi. Obejmuje to sprawdzanie profili w mediach społecznościowych, innych wzmianek w Internecie i oczywiście wyszukiwanie obrazów Google członków zespołu w celu sprawdzenia, czy nie używają skradzionych zdjęć, jak ma to miejsce w przypadku oszustwa Benebit ICO.

Następnie należy zaangażować się w firmę za pośrednictwem jej oficjalnych kanałów społecznościowych, takich jak Telegram. Zadawaj pytania. Jeśli uważasz, że ludzie, z którymi rozmawiasz, nie są zbyt kompetentni, prawdopodobnie próbują po prostu szybko zdobyć gotówkę i nie są tak naprawdę ekspertami technicznymi.

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest faktyczny biznesplan ICO. Co oni próbują zrobić? Gdyby słowa „blockchain”, „zdecentralizowana” i „kryptowaluta” nie pojawiły się na stronie, czy nadal byłbyś zainteresowany inwestowaniem? Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, możesz po prostu mieć gwiazdy w oczach i nie widzieć rzeczy takimi, jakimi są.

Na koniec i najważniejsze, czy powinieneś zdywersyfikować wszystkie swoje inwestycje w taki sposób, aby jeśli jedna inwestycja się nie powiedzie lub okaże się oszustwem, nie wpłynie to znacząco na Ciebie.

Niektórzy ludzie na czacie Benebit Telegram twierdzą, że stracili dziesiątki Bitcoinów, Ethereum i „oszczędności na całe życie”. Chociaż może to być prawdą lub nie, ważne jest, aby pamiętać, że nikt nie powinien wkładać tak dużo pieniędzy do ICO, któremu nie do końca ufa.

Czy biznesplan ma sens??

W przypadku oszustwa Benebit zastanów się przez chwilę: programy lojalnościowe dla klientów istnieją od dziesięcioleci. Dlaczego ktoś nie stworzył sposobu, aby ludzie mogli swobodnie i tanio wymieniać i wymieniać punkty oraz nagradzać waluty?

Odpowiedź jest prosta. Ponieważ firmy oferujące programy nagród nie chcą, aby ich waluty były swobodnie i łatwo handlowane. Może to negatywnie wpłynąć na rentowność programu i może w rzeczywistości kosztować firmę więcej pieniędzy na prowadzenie, niż na nich zarabia.

Jedynym sposobem wymiany punktów są umowy, które firmy zawierają między sobą, próbując stworzyć ekskluzywne sieci. Chodzi o to, aby utrzymać klientów w sieci partnerskich linii lotniczych, hoteli, restauracji i tak dalej. Odblokowanie tych punktów może zniszczyć skuteczność tych sieci. Żaden program nagród oferujący firmie przy zdrowych zmysłach nie pozwoliłby na to.

Główne wnioski z tego wszystkiego?

Nigdy nie zapominaj o najważniejszej maksymie inwestowania. Postępuj z należytą starannością i inwestuj tylko to, co chcesz stracić.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me