BitcoinWhite Scam: najnowszy przykład oszukańczego narzędzia Bitcoin Hardfork

Szaleństwo wideł utrzymuje się również w 2018 roku, ponieważ pojawiło się lub zostało ogłoszonych wiele forków Bitcoin.

Kolejny nieco niezwykły fork o nazwie Bitcoin White pojawiło się na Bitcoin Talk w listopadzie ubiegłego roku. Oprócz tego, że był widelcem bitcoina (podobno), projekt posiadał również ICO, chociaż linki do wspomnianego ICO prowadzą teraz do martwych stron.

Więc czym jest Bitcoin White? Czy to jest uzasadnione? Czy naprawdę ma mocny przypadek użycia, czy jest to tylko kolejny chwyt pieniędzy przez anonimową grupę?

Biała księga

Biała księga Bitcoinwhite

Ważący na niezbyt grubych 14 stronach, plik biały papier wyjaśnia, że ​​celem Bitcoin White jest „oferowanie łatwego w użyciu, w pełni funkcjonalnego i wtyczki & play ekosystem, dzięki któremu programiści mogą szybko iterować swoje aplikacje JavaScript i łatwo wdrażać je w sklepie z aplikacjami wbudowanym w system (sic). ”

Tłumacząc to na zwykły angielski, można się domyślać, że chcą tutaj powiedzieć, że chcą stworzyć platformę, która będzie konkurować z Lisk. W szczególności, że jest to zdecentralizowana platforma aplikacji skoncentrowana na JavaScript.

Biała księga zawiera kilka wzmianek o „monecie BTW”. BTW, którego nie należy mylić ze slangiem internetowym oznaczającym „przy okazji”, to wybrany przez zespół symbol waluty. Jeśli rodzima waluta tej platformy to tak naprawdę moneta BTW, jej pełna nazwa to „Bitcoin White Coin”.

Pan White i jego tęczowa załoga

Zazwyczaj zespoły zajmujące się kryptowalutami dokładają szczególnych starań, aby ujawnić, kim są, jakie są ich doświadczenia i dlaczego warto im ufać. Na przykład wiele ICO zaczęło umieszczać zdjęcia i konta LinkedIn na stronie swojego zespołu.

Bitcoin White zdecydował się jednak pójść w zupełnie przeciwnym kierunku. Zamiast po prostu powiedzieć, że zespół jest anonimowy, włożyli dodatkowy wysiłek, aby stworzyć i opublikować małe animowane filmy, na których każdy członek zespołu ma na sobie maskę w innym kolorze i tę samą szarą bluzę z kapturem, białą zapinaną koszulę i fioletowy krawat..

Bitcoin White Team

Wszyscy członkowie zespołu mają na imię „Mr.” plus kolor. Drużyna kończy się Panem White’em, którego można zobaczyć tylko bezcielesną maskę, a jedyny opis podany dla tej domniemanej osoby to „???”. Oczywiście nie podejmuje się żadnych prób budowania zaufania w tym zakresie.

Pojawiają się pęknięcia na elewacji

Nieco dalsze kopanie szybko ujawnia, że ​​z Bitcoin White dzieje się znacznie więcej.

Niektóre z tych informacji są dostępne na Reddicie. Oficjalna strona internetowa Bitcoin White łączy się z kontem użytkownika Reddit o nazwie BTWhiteTeam. Ten użytkownik ma tylko opublikowane jedna wiadomość i to dla inwestora ICO Sub Reddit trzy miesiące temu. Wewnątrz znajduje się link do strony głównej, ale także kilka bardzo podejrzanych komentarzy.

Niektóre z tych komentarzy zawierają proste stwierdzenia, takie jak „dobry projekt”, „prosto na księżyc… To najwspanialszy projekt, w jakim każdy może być częścią”. I inny, który mówi: „To niesamowity (sic!) Projekt”.

Sprawdzając historię postów i informacje o tych kontach, łatwo jest wykryć problem. Wszystkie te konta zostały utworzone głównie po to, aby opublikować tę wiadomość. Podczas gdy niektórzy z nich mają dwie lub trzy inne wiadomości na innych podrzędnych Reddit, ich rola w zasadzie nie ma znaczenia.

Ponadto wszystkie te konta mają mniej niż trzy miesiące. Wiele kont zostało utworzonych tuż przed utworzeniem tych postów. Ciekawe jest również to, że w tym konkretnym wątku Reddit nie ma negatywnych ani podejrzanych komentarzy. To samo w sobie jest niezwykle podejrzane.

Nawet najbardziej godne zaufania i dobrze przygotowane ICO jest poddawane surowej kontroli na forach takich jak Reddit. Fakt, że zwraca na nią uwagę tylko z tych kont podrzędnych, jest w najlepszym razie wątpliwy.

Szyling nie ogranicza się również do Reddita. Ten sam rodzaj działań można znaleźć na stronie Bitcoin Talk, na której znajduje się wiele postów, które po prostu mówią coś w rodzaju „niesamowitego projektu”. Kiedy spojrzysz na nazwy użytkowników za tymi postami, zobaczysz ponownie, że są to generalnie bardzo nowe konta i jedyne, co robią, to publikowanie „niesamowitego projektu” w całej witrynie.

Nieostrożna komunikacja

Inną charakterystyczną oznaką projektu, który po prostu nie mógł mniej dbać o szczegóły, jest źle napisany tekst. Chociaż nie jest rozsądne oczekiwanie, że wszystkie zespoły projektowe blockchain będą mówić płynnie po angielsku, rozsądnie jest oczekiwać, że potraktują swój projekt na tyle poważnie, aby mieć pewność, że ich materiały zostały poprawnie zredagowane.

Biała księga strony internetowej i oficjalne konta na Bitcoin Talk są wypełnione po brzegi licznymi błędami gramatycznymi. Chociaż wydawało się, że przynajmniej używali sprawdzania pisowni (a wiele projektów nawet tego nie robi), błędy gramatyczne są po prostu zbyt liczne i nieprofesjonalne.

Nawet w ich filmiku promocyjnym, który pojawia się u góry strony głównej, zaczyna się od zdania „co powinno być bitcoinem?”

Wnioski

Ogólnie rzecz biorąc, przynajmniej z dostępnych informacji wynikałoby, że Bitcoin White jest w dużej mierze projektem hype, który ma na celu wykorzystanie tradycyjnych taktyk szumu, takich jak oferowanie ICO i prowadzenie zrzutów lotniczych, aby zwrócić jak najwięcej uwagi na ich projekt..

Podczas gdy niektórzy użytkownicy Bitcoin Talk podejrzewają, że projekt jest w rzeczywistości rozwidleniem Liska, ponieważ wydaje się, że również wykorzystuje delegowany dowód stawki, nie możemy powiedzieć, że jest to prawdą z pewnością.

Aby jeszcze bardziej zagmatwać sprawę, w Internecie krążyły plagi, że projekt wykorzystał plagiatowe informacje, a także portfel, który jest po prostu kodem typu „wytnij i wklej”.

Pomimo tego, że projekt istnieje od listopada, krąży też informacja, że ​​portfel zbiera aktualizacje tylko z jednego węzła, co jest co najmniej bardzo podejrzane.

Biorąc pod uwagę, że zespół odmawia identyfikacji, mimo że ich projekt nie dotyczy prywatności, jest bardzo dziwne. Biorąc również pod uwagę, że projekt wydaje się znacznie bardziej skoncentrowany na generowaniu szumu poprzez faktyczne posiadanie działającego produktu, sprawia, że ​​wydaje się on o wiele bardziej chwytem gotówki niż prawdziwym przedsięwzięciem biznesowym, a nawet antybiznesowym, podziemnym ruchem.

Podsumowując, Bitcoin White to prawdopodobnie coś, obok czego można bezpiecznie przejść i się tym nie martwić. Po prostu nie wydaje się to warte zachodu.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me