Co to jest Ethereum 2.0 i dlaczego ma to znaczenie?

>

Po pięciu latach długo oczekiwany Ethereum 2.0 wreszcie jest tutaj. Społeczność kryptowalut radośnie świętowała uruchomienie nowej sieci w grudniu 2020 r., A ETH powraca do ATH. Ale czym jest Ethereum 2.0 i dlaczego ma to znaczenie?

Ethereum odniósł wielki sukces w 2015 roku. Vitalik Buterin i jego załoga wprowadzili rewolucyjny ekosystem inteligentnych kontraktów do branży blockchain, który wkrótce przekształcił się we własny wszechświat na rynku kryptowalut.

Każdy programista chciał zbudować zdecentralizowaną aplikację na Ethereum, a jedynym sposobem na to było finansowanie społecznościowe za pośrednictwem sprzedaży tokenów. Niemal natychmiast, Initial Coin Offerings (ICO) rozpoczęło inwestycyjny szał, który wyniósł kryptowaluty na nowe wyżyny.

Weterani kryptowalut bardzo lubili ten okres. Ale nawet w 2015 roku wiedzieli, że Ethereum wciąż ma przed sobą długą drogę, zanim osiągnie swój pełny potencjał. Blockchain dedykowany zarówno inteligentnym kontraktom, jak i dApps może obsługiwać tylko tylu użytkowników, aw pewnym momencie osiągnie wąskie gardło, które powstrzyma cały przyszły wzrost.

Aby pozbyć się tego ograniczenia, Fundacja Ethereum ogłosiła, że ​​planuje migrację z Proof of Work do Proof of Stake. Nowa aktualizacja sieci na nowo definiuje sposób, w jaki węzły weryfikują bloki, jednocześnie przenosząc skalowalność na niespotykany dotąd poziom.

Jesteśmy przekonani, że Ethereum 2.0 jest drugą największą rzeczą po Bitcoinie. Z tego powodu napisaliśmy artykuł, który wyjaśnia wszystko, co musisz wiedzieć o tej sieci blockchain nowej generacji PoS.

Czym jest Ethereum 2.0?

Wiesz już wszystko o Ethereum, ale co z Ethereum 2.0? Szczegóły techniczne mogą być nieco skomplikowane, ale misja nowej sieci jest dość prosta.

Ethereum 2.0 opiera się na Proof-of-Stake, mechanizmie konsensusu, w którym węzły weryfikują transakcje i bloki poprzez obstawianie tokenów. W takim przypadku każdy może uczestniczyć w sieci i uruchamiać węzeł poprzez zdeponowanie i zablokowanie 32 ETH.

Każdy węzeł ma szansę zostać wybrany przez sieć, co daje mu prawo do zaproponowania bloku. Chociaż proces jest nieco losowy w porównaniu z Proof of Work, użytkownicy, którzy posiadają większą ilość aktywów, nadal mają większą szansę na wygraną. Jeśli węzeł pomyślnie wykona zadanie, właściciel węzła zarabia zarówno za zaproponowanie bloku, jak i jego weryfikację.

Programiści spędzili lata, próbując dowiedzieć się, jak zaimplementować Proof of Stake w praktyczny sposób. Zespół Ethereum regularnie tworzył i przetwarzał mapy drogowe, przez co mieli złą reputację, która nadal prześladuje ich do dziś.

Jednak sytuacja zmieniła się na lepsze w 2019 roku, kiedy Fundacja Ethereum w końcu odkryła rozwiązanie, które działa. Musieli nie tylko myśleć o tym, jak stworzyć Ethereum 2.0, ale także opracować plan uruchomienia nowej sieci bez zabijania starej.

Zanim poznamy zawiłości Ethereum 2.0, wyjaśnijmy najpierw jeden mit, o którym się powszechnie mówi.

Czy Proof of Stake scale Ethereum?

Większość społeczności uważa, że ​​Proof of Stake jest jedynym powodem, dla którego Ethereum 2.0 jest szybsze niż jego poprzednik, ale to nie może być dalsze od prawdy.

Podczas gdy PoS zapewnia odpowiednie środowisko dla szybszej sieci blockchain, sharding jest podstawową technologią, która je skaluje. Pytanie brzmi: co robi Proof of Stake i jak ulepsza Ethereum?

Efektywności energetycznej

Proof of Stake to koncepcja stworzona przez Sunny King i Scott Nadal, dwóch programistów i entuzjastów Bitcoin, którzy uważali, że PoW jest zbyt drogie i marnuje energię.

W tamtym czasie górnicy wydali tylko 150 000 dolarów na zużycie energii w skali roku. Jednak King i Nadal wiedzieli, że w przyszłości liczba ta wzrośnie wykładniczo. Aby zapobiec problemowi nękania łańcuchów bloków, obaj zaproponowali rozwiązanie PoS.

Jak już wiemy, górnicy PoW walidują bloki, rozwiązując złożone problemy matematyczne. Górnicy potrzebują potężnych komputerów, aby rozwiązać te problemy i zwiększyć swoje szanse na zdobycie nagrody blokowej.

Aby ulepszyć swoje farmy górnicze, górnicy wymagają zarówno jakości, jak i ilości.

Z jednej strony wysokiej jakości sprzęt komputerowy zużywa więcej energii. Z drugiej strony, górnik musi mieć wiele takich platform, aby pozostać konkurencyjnym. Wynik końcowy? Węzeł żądny mocy, który zużywa znacznie więcej energii. I zgadnij co? Blockchain każdego roku zwiększa trudność wydobycia, co oznacza, że ​​projekty takie jak Bitcoin potrzebują każdego roku więcej energii.

Pod tym względem PoS jest proste, ponieważ całkowicie eliminuje problem. Aby zatwierdzić bloki, musisz postawić wirtualne tokeny i nic więcej nie robić. Węzeł nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu komputerowego, ponieważ tyczenie nie jest procesem energochłonnym.

Węzły mogą być ograniczone do 32 ETH, ale niekoniecznie jest to złe. Blockchain zwiększa poziom bezpieczeństwa poprzez gromadzenie dużej liczby węzłów. Ponieważ Ethereum 2.0 koncentruje się na liczbie węzłów, a nie na ich rozmiarze, zapewniony jest zrównoważony rozwój.

Dostępność

Węzły PoW zarabiają pieniądze, wydobywając bloki za pomocą sprzętu komputerowego. Aby wydobywać z zyskiem, górnicy muszą prowadzić swoje gospodarstwa w bardzo specyficznym środowisku, które spełnia wiele wymagań. Przyjrzyj się i przekonaj się, czy wydobycie jest opłacalne w Twoim kraju:

  • Moc. Górnicy muszą gościć farmy wydobywcze w regionach, w których opłaty za energię elektryczną są niewiarygodnie niskie. Godne uwagi przykłady to Rosja, Ukraina, Chiny, Iran, Pakistan i kilka innych krajów Europy Wschodniej. Górnicy spoza tych krajów zyskują znacznie mniej, a czasami nawet nie osiągają rentowności.

  • Przestrzeń. Profesjonalne farmy górnicze zajmują olbrzymią ilość miejsca. Jeśli górnik chce posiadać dużą farmę, musi wydać tysiące dolarów (jeśli nie więcej) na wynajęcie odpowiedniego obszaru. Jest to kolejne ograniczenie, ponieważ działalność ogranicza się do osób mieszkających w zwykle odległych miejscach, gdzie czynsz jest tani.

  • Rozporządzenie. Mieszkasz w kraju, który zakazał lub surowo reguluje wydobycie? Czy jesteś mocno opodatkowany za zarabianie pieniędzy na wydobyciu? Pech! Jeśli nie możesz się ruszyć, jesteś w fatalnej sytuacji i najprawdopodobniej przez długi czas nie będziesz opłacalny.

Jak widać, Proof of Work nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nakłada poważne ograniczenia i dotyczy tylko niewielkiej liczby osób. Oprócz tego, że jest zły, problem prowadzi do pytania: Czy PoW jest w ogóle zdecentralizowane?

Oczywiście, każdy może korzystać z sieci. Ale teraz, gdy trudność wydobycia drastycznie wzrosła, nie każdy może zostać górnikiem. Wielu uważa, że ​​sam ten fakt usuwa fundamentalny aspekt sieci blockchain: decentralizację.

Możesz już zobaczyć, że jest to nieistniejący problem dla stakerów na Ethereum 2.0. Dopóki masz pieniądze na posiadanie 32 ETH, każdy może obstawiać bez względu na to, gdzie mieszka.

Co to jest sharding?

Teraz, gdy wyjaśniliśmy, w jaki sposób PoS pomaga, czas dowiedzieć się o shardingu i jak skaluje Ethereum 2.0.

Sharding to plik mechanizm skalujący który dzieli sieć blockchain na wiele części zwanych shardami. Dzięki temu łańcuch bloków może przetwarzać i weryfikować wiele bloków transakcji zamiast zatwierdzać jeden blok na raz.

Aby zapobiec manipulacjom, Ethereum 2.0 okresowo przenosi walidatory z jednego fragmentu do drugiego. Ponadto Ethereum używa słynnego łańcucha sygnałów nawigacyjnych do koordynowania bloków i zarządzania komunikacją między fragmentami.

Według Buterina, sharding spowoduje średnią przepustowość sieci 100 000 transakcji na sekundę. Jednak użytkownicy będą musieli poczekać miesiące, zanim Ethereum zintegruje sharding w fazie 1.

Ponieważ fragmenty zwiększają liczbę węzłów przetwarzających dane w sieci, poprawi się również bezpieczeństwo Ethereum. Głównym założeniem zespołu jest to, że posiadanie większej liczby węzłów jest lepszym rozwiązaniem w porównaniu z rosnącymi rozmiarami węzłów.

Ethereum 2.0 będzie miało łącznie 64 sieci blockchain po zakończeniu aktualizacji fragmentacji. Na razie nie ma pewności, czy shardy również wykonają kod (kontrakty inteligentne).

Oto dlaczego Ethereum 2.0 nie został uruchomiony natychmiast

Deweloperzy stworzyli wiele planów, które zorganizowały migrację Ethereum do Ethereum 2.0 w ciągu ostatnich kilku lat. Zanim byli zdecydowanie gotowi do rozpoczęcia aktywnej pracy w sieci PoS, stało się jasne, że rozmiar pierwotnego łańcucha bloków jest prawdziwym problemem.

Z dużą mocą przychodzi duża odpowiedzialność! Jak przeprowadzić migrację drugiego co do wielkości łańcucha bloków bez zakłócania całego rynku? Będąc głównym ośrodkiem dla prawie wszystkich inteligentnych kontraktów i dApps w branży, podjęcie rozsądnej i bezpiecznej decyzji nie było takie łatwe.

W 2020 roku Fundacja Ethereum zdała sobie sprawę, że mają tylko jeden mądry wybór: rollupy.

Głównym pomysłem jest uruchomienie Ethereum 2.0 w fazach, podczas gdy ETH1 działa tak, jak zwykle. Obie sieci działają obok siebie do momentu, gdy Ethereum 2.0 może wreszcie zostać uruchomiony.

Mapa drogowa Ethereum 2.0

Pozostało dużo czasu, zanim pożegnamy się z ETH1 i przywitamy się z ETH2. Podczas gdy programiści Ethereum nie mają ustalonego harmonogramu, który mówi nam, kiedy rozpocznie się każda faza, przynajmniej wiemy, co te fazy będą robić po ich przybyciu.

Faza 0

Faza 0 Ethereum 2.0 została uruchomiona w grudniu 2020 r. Umowa depozytowa, która została opublikowana miesiąc wcześniej, zebrała 524 288 ETH, czyli sumę niezbędną do uruchomienia pierwszego etapu projektu.

Dlaczego właśnie 524288 eteru? Biorąc pod uwagę, że każdy węzeł musi postawić 32 ETH, otrzymujemy ostateczną liczbę 16 384. Według twórców jest to liczba walidatorów wymaganych do utrzymania zdecentralizowanego i bezpiecznego Ethereum 2.0.

Dane każdego walidatora są przechowywane w łańcuchu Beacon, istotnej części sieci, która koordynuje i zarządza całym łańcuchem bloków Ethereum 2.0. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to ta sama jednostka, która kontroluje fragmenty.

Oprócz oznaczenia oficjalnego rozpoczęcia Ethereum 2.0, Faza 0 nie jest w żaden sposób wyjątkowa. Sieć nie może obsługiwać aplikacji dApps, wykonywać inteligentnych kontraktów ani przetwarzać transakcji. To tylko centrum, które pozwala fundacji Ethereum na powolne wdrażanie przyszłych aktualizacji.

Faza 1

W chwili pisania tego tekstu uruchomienie fazy 1 nie zostało ogłoszone. Większość użytkowników spodziewa się, że Ethereum rozpocznie kolejną fazę do drugiego kwartału 2021 roku.

Na tym etapie programiści planują dodać mechanizm fragmentacji. Ethereum 2.0 zostanie podzielone na 64 oddzielne łańcuchy zwane shardami. Będą działać w sposób, który jest interoperacyjny i skaluje całą sieć.

W tym momencie programiści powinni również podjąć decyzję o sposobie realizacji inteligentnych kontraktów. Najbardziej prawdopodobny wynik? Zostaw zadanie odłamkom. Jednak Fundacja Ethereum stwierdza, że ​​społeczność nadal debatuje nad możliwością i że istnieją również inne opcje na stole.

Faza 1.5

Z programistami w Ethereum nic nie jest pewne. Zespół wspomniał o (niepotwierdzonej) możliwości dodania kolejnego etapu między fazą 1 a fazą 2. Na tym etapie Ethereum 1 połączy się z siecią PoS i przekształci w fragment łańcucha blokowego.

Zasadniczo taki ruch pozwala Ethereum istnieć bez zatrzymywania się lub przechodzenia w tryb offline w dowolnym momencie jego istnienia. Wszystkie dane z oryginalnej sieci byłyby płynnie migrowane do Ethereum 2.0 bez przerwy w ciągłości. Zespół nazywa to ulepszenie „dokowaniem” i spodziewa się, że nastąpi to w 2021 lub 2022 roku.

Kolejną istotną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że dokowanie nie zmusi inwestorów ETH do zamiany swoich tokenów na nową kryptowalutę. Ether pozostanie taki sam pomimo przeniesienia się do zupełnie nowego środowiska.

Podejrzewa się jednak, że Faza 1.5 w ogóle się nie wydarzy. Społeczność oczekuje, że Ethereum połączy się z Ethereum 2.0 w ostatniej fazie.

Co to jest dowód stawki?

Dowód stawki (PoS) to mechanizm konsensusu, który zastępuje wydobywanie stawkami. Metoda jest znacznie bardziej dostępna i energooszczędna w porównaniu do Proof of Work.

Faza 2

Im głębiej idziemy, tym mniej zdefiniowana jest przyszłość Ethereum. Do czasu fazy 2 Ethereum 2.0 powinno wdrożyć sharding i zadokować ETH1 w ETH2. W tej konkretnej fazie oczekujemy, że programiści w końcu dodadzą funkcjonalność inteligentnych kontraktów. Najnowsza wersja powinna być w pełni funkcjonalna i zachowywać wszystkie podstawowe funkcje, które posiada Ethereum 1.

Ale czy to naprawdę ostatnia aktualizacja dla Ethereum 2.0? Ani trochę. Koniec fazy 2 oznacza początek nowego inteligentnego kontraktu i ekosystemu dApp. Fundacja Ethereum nadal chce ulepszyć nową sieć blockchain i wprowadzić innowacyjne funkcje.

Wniosek

Ethereum 2.0 to druga po Bitcoinie największa rzecz w branży blockchain. Nowa sieć Proof of Stake zapewnia skalowalność na poziomie niespotykanym wcześniej w żadnej innej dużej sieci blockchain. Entuzjaści kryptowalut czekali na ten moment od lat, aw 2021 roku jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek do ostatecznego uruchomienia Ethereum 2.0.

Czy warto będzie czekać? Eksperci sugerują, że sieć zdolna do obsługi do 100 000 transakcji na sekundę stworzy boom na całym rynku. Po odkryciu, że platformy blockchain są rzeczywiście szybsze i tańsze niż banki, ludzie ze wszystkich krajów i środowisk zaczną dołączać do rewolucji.

Ethereum 2.0 i zdecentralizowane finanse (DeFi) będą powoli, ale z pewnością robić to samo przez tę dekadę, co Bitcoin robił przez ostatnią. Czy będziesz tam, aby doświadczyć drugiej fali ewolucji blockchain w całej okazałości?

Krewetki to społeczna platforma handlowa dla kryptowalut. Jest przeznaczony zarówno dla profesjonalnych, jak i początkujących traderów, którzy chcą dowiedzieć się o rozwijającej się branży kryptowalut. W Shrimpy użytkownicy mogą kopiować portfele i strategie handlowe innych handlowców.

Śledź nas na Świergot i Facebook aby otrzymywać aktualizacje i zadawać pytania naszym niesamowitym, aktywnym społecznościom w witrynie Telegram & Niezgoda.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me