Co to jest Gemini Dollar GUSD? Pierwszy na świecie regulowany Stablecoin

Poszukując bardziej godnego zaufania i przejrzystego stablecoina, wiele firm i emitentów znalazło się na liście. Jednym z najbardziej znanych jest Gemini Dollar (GUSD).

Wydawany przez giełdę Gemini, która nosi tę nazwę, ten stablecoin próbuje przejąć udział w rynku z coraz bardziej atakowanego stablecoina Tether (USDT). Ostatnio pojawiły się pytania dotyczące Tether.

Gemini Dollar zmierzy się z innymi nowymi graczami, w tym z Paxos Standard (PAX) i TrueUSD (TUSD). W tym poście szczegółowo przyjrzymy się stablecoinowi Gemini Dollar. Przekażemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o technologii, przypadkach użycia i zabezpieczeniach uchwytów.

Gemini Dollar Overview

Stablecoin Gemini Dollar (GUSD) jest jednym z najnowszych stablecoinów i został wydany 10 września 2018 r. Jest to token ERC-20 działający na łańcuchu blokowym Ethereum i został stworzony i wydany przez giełdę kryptowalut Gemini należącą do bliźniaków Winklevoss.

Przykłady użycia Gemini Dollar Stablecoin

Użyj przypadków dla Gemini Dollar Stablecoin

Na podstawie informacji zawartych w tokenach biały papier, będzie „ściśle powiązany 1: 1 z dolarem amerykańskim”.

Ponieważ Gemini jest powiązany z dolarem amerykańskim, Gemini będzie używać banku State Street do przechowywania aktywów w USD i zachował produkt ubezpieczeniowy typu pass-through, aby zapewnić ubezpieczenie FDIC w określonych granicach.

Gemini Dollar jest również wyjątkowy wśród stablecoinów, ponieważ będzie regularnie niezależnie kontrolowany przez BPM Accounting and Consulting. Audyty zostaną przeprowadzone w celu upewnienia się, że Gemini przechowuje odpowiednią kwotę w dolarach amerykańskich w swoim GUSD, a wyniki każdego audytu zostaną opublikowane..

W pozostałej części tego artykułu przyjrzymy się dokładniej specyfikacjom tokena przedstawionym w białej księdze, ponieważ stanowią one ramy dla zwiększenia zaufania do tej implementacji stablecoina.

Emisja i wykup GUSD

Ponieważ Gemini Dollars są tworzone na blockchainie, zawsze będzie można wyświetlić tokeny i ilość w obiegu w łańcuchu blokowym Ethereum. Udziały w dolarach na te tokeny będą regularnie kontrolowane i potwierdzane.

Audyt księgowy potwierdzi stan posiadania USD, a sama księga blockchain potwierdzi dostawę monet.

Gemini Dollar Network of Trust

Gemini Dollar „Sieć zaufania”

Nowe dolary Gemini są tworzone za każdym razem, gdy klient pobiera tokenizowane dolary z giełdy Gemini. Są one następnie niszczone za każdym razem, gdy klient je wykupi lub zdeponuje z powrotem na konto Gemini.

Gemini Dollars zachowują wszystkie funkcje protokołu ERC-20, co oznacza, że ​​wykorzystują inteligentne kontrakty i mogą być przechowywane na dowolnym adresie Ethereum oraz w dowolnym portfelu kompatybilnym z ERC-20.

Zarządzanie, logika i księga poprzez inteligentne kontrakty

Jednym z zastosowań stablecoinów jest oferowanie alternatywy dla USD na giełdach, które nie obsługują walut fiducjarnych. Oznacza to, że na tych platformach mogą występować duże wolumeny handlu stablecoinami.

Gemini stworzyło GUSD ze ścisłą kontrolą nad tokenem, dzięki czemu może przeprowadzać aktualizacje, gdy jest to konieczne. W białej księdze stwierdzono, że Gemini chce zaoferować z GUSD:

  1. Usuń luki;
  2. Rozszerz system o nowe funkcje;
  3. Ulepsz system i zoptymalizuj jego wydajność operacyjną; i
  4. Wstrzymywanie, blokowanie lub cofanie transferów tokena w odpowiedzi na incydent związany z bezpieczeństwem (tj. Katastrofę) lub jeśli jest to prawnie zobowiązane lub zmuszone do tego przez sąd lub inny organ rządowy.

Osiągają to za pomocą warstw inteligentnych kontraktów do wykonywania różnych funkcji. Warstwa „Proxy” jest odpowiedzialna za tworzenie i przekazywanie monet, a także zapewnia mechanizm wstrzymania emisji i transferu monet w przypadku incydentu związanego z bezpieczeństwem lub prawnego obowiązku, aby to zrobić. Warstwa proxy to warstwa zarządzania, określająca, co może się odbywać w łańcuchu bloków i umożliwiająca wykonanie logiki inteligentnego kontraktu w następującym „Impl”.

Gemini Dollar Contract Separation

Separacja kontraktów na Gemini Dollar. Źródło: Whitepaper

Warstwa „Impl” to miejsce, w którym znajdują się dane i logika inteligentnych kontraktów. Obejmuje to logikę tworzenia, niszczenia i przesyłania tokenów. Logika na tej warstwie jest podobna do tej widocznej w większości tokenów ERC-20. Główna różnica polega na tym, że funkcje inteligentnych kontraktów w tej warstwie będą działać tylko wtedy, gdy zezwoli na to warstwa proxy.

Trzecią i ostatnią warstwą jest „Sklep”. To jest rzeczywista księga, w której salda są mapowane na ich właścicieli. Jest to również miejsce, w którym transakcje monetami są upubliczniane do oglądania w łańcuchu bloków.

Ta konfiguracja jest bardzo podobna do sposobu, w jaki lokalny serwer „obsługuje” zasoby sieciowe. Warstwa proxy to sam serwer lokalny, na którym są wykonywane pliki. Same pliki są warstwą Impl i przechowują informacje w bazie danych, czyli warstwie Store.

To dość uproszczone wyjaśnienie, ale trójwarstwowe wyjaśnienie pokazuje, jak każda warstwa spełnia inną funkcję. Architektura jest przemyślana, dając programistom niezbędną elastyczność, a jednocześnie zapewnia centralne sterowanie, gdy jest to konieczne.

Zatwierdzenie offline przez Custodians

Kiedy programiści kontraktów próbują dodać nowe inteligentne kontrakty, będą musieli uzyskać zgodę od opiekuna lub zestawu kluczy. Z punktu widzenia programistów mogą one być offline lub online, ale sam opiekun będzie szukał innego opiekuna, dopóki nie osiągnie zestawu kluczy offline. Jest to mechanizm zatwierdzania offline dla działania inteligentnych kontraktów. Lub, jak stwierdzono w białej księdze:

Jeśli ochrona inteligentnego kontraktu kończy się na zestawie kluczy offline, utworzono mechanizm zatwierdzania offline dla jego działań

To zmusza dowolny łańcuch opiekunów do zakończenia na scentralizowanym zestawie kluczy offline w celu zatwierdzenia nowych inteligentnych kontraktów.

Pozwala to również Gemini na wprowadzenie systemu, który pozwala im wstrzymać sieć, jeśli warstwa Impl kiedykolwiek będzie musiała zostać wymieniona. Sieć zostaje wstrzymana, nowa warstwa Impl zostaje zastąpiona starą warstwą, a stare inteligentne kontrakty są przenoszone do nowej warstwy Impl.

Jest to bardzo podobne do miękkiego rozwidlenia, a zarówno warstwy Proxy, jak i Store będą traktować nową warstwę Impl jako warstwę autorytatywną, ignorując starą warstwę.

Limitowane tokeny GUSD

Ze względu na kontrowersje i pytania dotyczące stablecoina Tether, drukowanie nowych monet jest trudnym tematem. Każdy nowy wydrukowany token GUSD musi mieć 1 USD w rezerwie na jego kopię zapasową. System powierniczy zapewni, że ilość tokenów w obiegu nigdy nie przekroczy salda w rezerwie USD.

Ta funkcja jest obsługiwana przez element wbudowany w warstwę Impl o nazwie PrintLimiter. Ta funkcja ustawia sztywny limit liczby tokenów GUSD, które można utworzyć. Używa procedury sprawdzania i sald, aby określić, czy nowe tokeny mogą zostać utworzone w dowolnym momencie, gdy podaż tokenów jest wywoływana w celu zmiany. Jeśli występuje żądanie zwiększenia limitu, musi być zatwierdzone przez zestaw kluczy offline. Zmniejszenia mogą zostać zatwierdzone przez depozytariusza online.

Print Limiter Smart Contract

Wydrukuj umowę ograniczoną w łańcuchu dostaw „Impl”

Oznacza to, że monet nie można po prostu drukować bez ograniczeń. Każda podwyżka musi zostać zatwierdzona przez sieć dozorców, a oni będą przestrzegać wbudowanego sztywnego ograniczenia liczby monet.

Gemini Dollar

Od wydania z września 2018 r. Dolar Gemini jest już notowany na wielu giełdach. Kapitalizacja rynkowa monety wzrosła z około 14 mln USD do ponad 23 mln USD w ciągu nieco ponad miesiąca.

Te giełdy używają Gemini Dollar, ponieważ chcą alternatywnego stablecoina, który jest w pełni regulowany i zapewnia im niezbędną ochronę. Co więcej, jeśli chodzi o stablecoiny, często jest to gra zaufania. Im mniej zaufania ma użytkownik co do monety, tym trudniej jest utrzymać kołek.

Notowanie giełd GUSD

Rozwijająca się lista giełd z listą GUSD

Istnieje również wiele innych platform płatniczych i portfeli obsługujących GUSD, w tym takie jak BitPay, Coinomi i Coinsbank. Może to ułatwić użytkownikom przechowywanie i wysyłanie GUSD.

Oczywiście okaże się, czy na którejkolwiek z innych większych giełd, takich jak Binance lub Bittrex, prawdopodobnie pojawi się lista GUSD. Wiemy, że Coinbase nie będzie notować GUSD, ponieważ opracował własny stablecoin we współpracy z Circle o nazwie USDC.

Kontrowersje w Kodeksie

Być może rozpoznałeś to już z opisu w białej księdze Gemini Dollar, ale GUSD z pewnością ma pewne scentralizowane funkcje. Zostało to niemal natychmiast zauważone przez społeczność kryptowalut. Alex Lebed, założyciel innego stablecoina o nazwie Stableunit, przejrzał bazę kodów Gemini Dollar i dzień po wydaniu opublikował post na Blog Dobrego Odbiorcy z jego odkryciami.

Zasadniczo stwierdził, że sposób wdrożenia GUSD umożliwił Gemini drukowanie nieskończonej liczby tokenów, zamrażanie kont lub uniemożliwienie przenoszenia wszystkich tokenów. Odkrył, że opiekun jest w stanie zmienić implementację tokena co 48 godzin.

 „Ten projekt ma inny pojedynczy punkt niepowodzenia: firma – mogą po prostu powiedzieć pewnego dnia:„ Wiesz co, przepraszam, nie chcemy już wymieniać Twoich tokenów na dolary ”” – stwierdza Lebed.

Możliwe, że Lebed po prostu rzuca FUD na konkurencyjnego stablecoina.

Ten element kontroli nie jest unikalny dla stablecoin Gemini. Zamiast tego jest częścią centralizacji wymaganej przez model stablecoin. W pełni zabezpieczony stablecoin zapewnia stabilność ceny, ale istnieją wytyczne regulacyjne i inne naciski zewnętrzne, których Gemini musi przestrzegać.

Model scentralizowany to jedna z metod ochrony przed incydentami bezpieczeństwa.

Weź pod uwagę, że w zeszłym roku, kiedy włamano się na adres skarbu Tether, firma musiała zwolnić widelec awaryjny, aby zablokować wydanie około 30 milionów dolarów skradzionych tokenów. W tym przypadku hard fork zadziałał, ponieważ operatorzy węzłów podążali za nowym rozwidleniem, ale nawet gdyby tego nie robili, Tether mógłby po prostu odmówić honorowania tokenów ze starego łańcucha.

Gemini Dollar Fiat Conversion

Wypłata dolarów Gemini na USD odbywa się za pośrednictwem Gemini

Gemini ma podobną ochronę, ponieważ GUSD można wykorzystać tylko w Gemini. Daje im to całkowitą cenzurę aktywów bazowych i pozwala im zachować kontrolę nawet bez możliwości blokowania kont lub zamrażania funduszy. Jednak ta umiejętność jest wygodniejsza, gdyby Gemini musiała chronić przed kradzieżą, praniem brudnych pieniędzy lub innymi nielegalnymi działaniami.

Ostatecznie nie jest zaskakujące, że Gemini zawiera te funkcje, ponieważ są one złem koniecznym w stablecoinie.

Wniosek

Możesz wyraźnie zobaczyć, że Gemini włożył wielką myśl i rozwój w Gemini Dollar przed jego wydaniem. Ponieważ na rynku pojawiło się wiele nowych stablecoinów, trudno powiedzieć, czy GUSD będzie tym, który przetrwa próbę czasu, ale z pewnością jest to mocny argument za jego wdrożeniem.

Jeśli okaże się, że jest bardziej przejrzysty niż Tether, prawie na pewno powinien zyskać większą akceptację i wykorzystanie ze strony społeczności kryptowalut. Przed nim jednak długa wspinaczka, ponieważ Tether jest powszechnie akceptowany jako stablecoin na większości giełd.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia i Gemini

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me