Co to jest moneta DAI? Kompletny przewodnik po Stablecoin MakerDAO

Moneta DAI to jeden ze starszych stablecoinów, wydany w grudniu 2017 roku przez Maker. Jeśli nie wiesz, czym jest stabilna moneta, jest to kryptowaluta zaprojektowana tak, aby jej wartość była powiązana z inną walutą. W przypadku DAI jest to USD, a każdy DAI ma wartość 1 USD.

Jednak DAI różni się od innych stablecoinów tym, że jest zdecentralizowany. Zamiast mieć scentralizowany organ, który wspiera wartość DAI rzeczywistymi dolarami amerykańskimi, takimi jak Tether (USDT), DAI jest zabezpieczony zabezpieczonym długiem kryptowalutowym, w tym przypadku Ether. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ oznacza, że ​​podobnie jak inne kryptowaluty DAI nigdy nie może zostać zamknięty i nie jest wymagane zaufanie do centralnego organu.

To ważna różnica, która wyjaśnia, dlaczego DAI jest potrzebne. W przeciwieństwie do innych stablecoinów, które są zabezpieczone fizyczną walutą fiducjarną, DAI nie jest podatne na ataki. W żaden sposób Maker nie może ukraść Twoich funduszy, żaden podmiot rządowy nie może opodatkować lub ukraść Twoich funduszy, a także nie ma możliwości, aby błąd ludzki naraził Twoje zasoby DAI.

Jest w pełni oparty na blockchain, żyje na blockchainie Ethereum i w ramach inteligentnych kontraktów.

Co to jest DAI?

Najprościej mówiąc DAI to nic innego jak pożyczka zaciągnięta pod zastaw Ethereum. Każdy, kto ma trochę ETH i możliwość korzystania ze zdecentralizowanej aplikacji (przez MetaMask lub podobną), może tworzyć DAI.

Przegląd Dai Stablecoin

Stabilność USD w kryptowalucie

To, co dzieje się za kulisami, aby stworzyć DAI i utrzymać jego powiązanie z dolarem amerykańskim, jest dość złożone, co spowodowało, że niektórzy przeciwnicy twierdzą, że DAI nigdy nie będzie realnym stablecoinem. Prawda jest taka, że ​​podobnie jak w przypadku waluty fiducjarnej większość użytkowników nigdy nie będzie musiała wiedzieć, jak powstaje DAI, i nie będą musieli tworzyć własnego DAI.

Większość użytkowników kupi DAI na giełdzie i dopóki utrzymuje on wartość 1 USD, a użytkownicy mogą go wydać i przekonwertować w razie potrzeby, z przyjemnością zaakceptują i użyją DAI. Zaufanie będzie wynikało z faktu, że DAI zachowuje swoją wartość i można z niego korzystać.

Jak powstaje DAI

Plik Zespół twórców zdał sobie sprawę, że złożoność utrzymywania powiązania DAI była skomplikowana ze względu na złożoność procesu tworzenia DAI. Wcześniej musiałeś przejść przez kroki polegające najpierw na przekształceniu ETH w WETH (zawinięte ETH), a następnie użyć tego do utworzenia pETH (połączone ETH). Dopiero wtedy można było utworzyć zabezpieczoną pozycję dłużną (CDP), która generowałaby DAI.

Teraz jest do tego aplikacja!

Wszystkie powyższe kroki są nadal wykonywane, ale proces został uproszczony. Zespół Maker utworzył ten dApp generowanie DAI z zasobów ETH. Łącząc portfel z dApp, możesz łatwiej tworzyć CDP i generować DAI, aby swobodnie wydawać i handlować, jak chcesz.

Tworzenie DAI jest teraz łatwiejsze, ale dlaczego ktoś miałby tego chcieć? Właściwie istnieją trzy dobre odpowiedzi na to pytanie:

  1. Jesteś zainteresowany uzyskaniem pożyczki i masz ETH, którego możesz użyć jako zabezpieczenia.
  2. DAI jest wart więcej niż 1 USD. Sposób tworzenia DAI polega na tym, że każdy utworzony DAI kosztuje tylko 1 USD, co oznacza, że ​​możesz utworzyć DAI za 1 USD, a następnie natychmiast sprzedać go na giełdzie za więcej niż 1 USD. Ten rodzaj arbitrażu jest w rzeczywistości jedną z metod wykorzystywanych przez producenta do utrzymywania ceny DAI na poziomie 1 USD.
  3. Spekulujesz, że wartość ETH wzrośnie. Kiedy zamykasz ETH w CDP, otrzymujesz w zamian DAI, a jeśli uważasz, że wartość ETH wzrośnie, możesz użyć tego DAI, aby kupić więcej ETH na giełdzie, co może następnie dodatkowo zwiększyć rozmiar CDP, itd. Jest to po prostu kupowanie ETH na marginesie bez potrzeby scentralizowanej wymiany.

Jak DAI utrzymuje kołek

To naprawdę bardzo interesujące, jak Maker stworzył stablecoin, który wykorzystuje bodźce ekonomiczne, aby utrzymać powiązanie z dolarem amerykańskim. Istnieją mechanizmy zarówno zwiększające, jak i obniżające cenę DAI, aby zawsze dążyć do osiągnięcia 1 dolara. Te mechanizmy działają, ponieważ użytkownicy są zawsze w stanie zarabiać pieniądze, gdy DAI nie jest warte 1 dolara. Im dalej od 1 dolara się zagubi, tym większa zachęta do tworzenia lub nagrywania DAI.

Kiedy cena DAI wzrośnie powyżej 1 USD, posiadacze ETH mogą stworzyć DAI za jedyne 1 USD i sprzedać za więcej niż 1 USD. Ta zachęta zapewnia tworzenie DAI, a cena DAI nie wzrośnie znacznie powyżej 1 USD.

Korekta ceny DAI

Mechanizm sprzężenia zwrotnego wytwórcy docelowej dawki. Zdjęcie za pośrednictwem Średni

Kiedy cena DAI spadnie poniżej 1 dolara, ci, którzy już mają CDP, mogą spłacić swój dług do mniej niż 1 dolara. Daje im to zniżkę na pożyczkę i gwarantuje, że DAI zostanie zniszczone, gdy będzie to konieczne, aby utrzymać cenę zbliżoną do 1 USD.

Jak DAI reaguje na awarię ETH

Ze względu na sposób, w jaki system został zaprojektowany tak, aby sam się równoważył, o ile ETH jest warte więcej niż 0 USD i nie staje się tak niestabilne, że zmienia się o 50% w ciągu 5 minut, DAI pozostanie opłacalne. Aby tak się stało, w grę wchodzi wiele sił, ale głównym powodem jest ten, o którym mowa powyżej – użytkownicy są zachęcani do tego, aby DAI zawsze zbliżał się do 1 USD.

Gdyby ETH się załamało, właściciele CDP mieliby dwie zachęty do spłaty zadłużenia, usuwając w ten sposób podaż DAI i podnosząc cenę. Jednym z powodów jest to, że mogą spłacić swój dług po obniżonej cenie. Drugim jest uniknięcie 13% kary likwidacyjnej nakładanej, gdyby ich CDP spadł poniżej progu zabezpieczenia i musiałby zostać zlikwidowany.

Faktycznie widzieliśmy mechanizm równoważenia w akcji w okresie styczeń-kwiecień 2018 r., Kiedy cena ETH spadła z 1400 do 400 USD, ale cena DAI pozostała ustalona na poziomie 1 USD, co dowodzi, że kontrole i salda utrzymują DAI na poziomie 1 USD działają nawet wtedy, gdy cena ETH spada.

Jak token MKR działa z DAI

DAI został stworzony przez Maker DAO, a ta organizacja używa własnego tokena o nazwie MKR. Token MKR został również włączony do systemu DAI na dwa sposoby:

  1. Posiadacze mogą głosować w sprawie „globalnego rozliczenia” DAI w przypadku ataku na token lub innej awarii. Jest to sposób na zamknięcie systemu i zwrot ETH do posiadaczy CDP w zgrabny sposób. Na przykład, jeśli uruchomione zostanie rozliczenie globalne, trzymasz 110 DAI, a ETH jest warte 110 $, otrzymasz 1 ETH z powrotem.
  2. Wszystkie kredyty CDP są objęte roczną stopą procentową w wysokości 0,5% kwoty pożyczki. Odsetki te można zapłacić tylko za pomocą MKR, a ten MKR jest następnie spalany. Zachęca to do wzrostu wartości MKR, ponieważ podaż MKR zawsze spada, ale popyt powinien rosnąć wraz z tworzeniem większej liczby CDP (i DAI).

W odniesieniu do ugody globalnej zaufana grupa osób posiada klucze ugody globalnej i może ją zainicjować, jeśli wyborcy zdecydują się to zrobić. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać zbyt scentralizowane dla niektórych. Jednak jedyną rzeczą, jaką może zrobić globalne rozliczenie, jest zwrot zabezpieczenia. Nikt nie może uzyskać dostępu do Twojego DAI ani wchodzić w interakcję z systemem w Twoim imieniu. Jedynym ryzykiem, na jakie się narażasz, jest zmienność zabezpieczenia do czasu jego ponownej wymiany.

Zabezpieczenie ETH & USD Peg

Fakt, że DAI używa Ethereum i powiązuje jego cenę z USD, opiera się głównie na ich przewadze. Twórcy Maker zdecydowali się na użycie ETH, ponieważ jest to najważniejszy zasób w łańcuchu blokowym Ethereum. Podobnie, USD jest globalną walutą rezerwową, więc powiązanie z USD miało sens.

Technicznie rzecz biorąc, każdy zasób może zostać wykorzystany jako zabezpieczenie, o ile znajduje się w łańcuchu bloków Ethereum. W przyszłości Maker planuje uwzględnić obsługę innych zasobów i ostatecznie powinno być możliwe użycie dowolnego zasobu ERC-20 do utworzenia CDP.

Podobnie, DAI można powiązać z ceną dowolnej innej waluty lub aktywów Fiata w tym zakresie. Zespół Maker planuje ostatecznie powiązać DAI z Digix (DAO), który jest tokenem zabezpieczonym fizycznym złotem. W przyszłości inne stablecoiny powiązane z innymi głównymi walutami, towarami, a nawet akcjami mogą i będą tworzone.

Rynki DAI Stablecoin

DAI jest dostępny do handlu na wielu różnych giełdach, które obejmują zarówno scentralizowaną, jak i zdecentralizowaną odmianę. Mają większość swojej objętości na Fatbtc z ponad 35% głośności. Po tym następuje HitBTC z 16% wolumenu. Reszta składa się z szeregu innych giełd i została niedawno dodana Coinbase Pro.

Jeśli chodzi o wyniki historyczne, DAI dostosowywał się dynamicznie, aby utrzymać swoją relację 1: 1 z USD. Jednak lokalne warunki rynkowe na poszczególnych giełdach prawdopodobnie miały wpływ na cenę w pewnych okresach. Potrzeba czasu, zanim wszystkie giełdy odzwierciedlą ustalony kurs i jako taka istnieje zmienność około 3% powyżej i poniżej kursu.

Cena DAI Stablecoin

Wydajność cenowa DAI włączona CMC

Od czasu emisji DAI w grudniu 2017 r. Kapitalizacja rynkowa stale rośnie. Biorąc pod uwagę, że jest to stablecoin, ten wzrost kapitalizacji rynkowej jest silną oznaką przyjęcia. Giełdy i handlowcy woleliby używać stablecoin, który jest zdefiniowany w protokole i możliwy do zweryfikowania w stosunku do niejasnej obietnicy USD na rachunkach bankowych.

Konkurs Stablecoin

Oczywiście większość z nas wie o stablecoinie Tether, ale było kilka innych monet, które próbowały wypełnić pustkę i wprowadziły własne rozwiązania w ciągu ostatniego roku. Jednak żaden z nich nie wykorzystał mechanizmu porównywalnego z mechanizmem Maker i DAI.

Masz Paxos (PAX), który jest wyemitowany przez Paxos Trust i jest zabezpieczony 1 za 1 dolarami amerykańskimi i jest spółką powierniczą regulowaną w Nowym Jorku. Uruchomiony niedługo potem, masz dolary Gemini (GUSD), które są emitowane przez giełdę Gemini, a także są regulowane i zabezpieczane przez USD na koncie bankowym.

Masz również rozwiązania takich firm jak Coinbase i Circle z ich monetą USD (USDC) i TrueUSD TrustToken. Rozwiązania te mają podobną konfigurację do dwóch poniższych i mają pełne zabezpieczenie w dolarach amerykańskich na koncie bankowym.

Wniosek

Dai już udowodnił, że jego zdecentralizowane podejście do tworzenia stablecoina działa poprzez utrzymywanie wartości DAI na poziomie 1 dolara od jego powstania w grudniu 2017 roku, nawet w obliczu znacznego spadku ceny Ether. Ponieważ cena pozostaje skutecznie powiązana z dolarem amerykańskim, wiara i zaufanie użytkowników również wzrośnie, co doprowadzi do większego wykorzystania DAI.

Tworzenie DAI jest ogromne, ponieważ umożliwia natychmiastowy transfer bogactwa przez granice bez żadnych opłat lub ingerencji ze strony osób trzecich. To nowy paradygmat dla handlu, a ponieważ jest w całości oparty na blockchainie, nie ma sposobu, aby go wyłączyć. To coś, co można sobie wyobrazić tylko 10 lat temu, przed pojawieniem się technologii blockchain.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me