Co to jest wydobywanie płynności? Przewodnik po uprawie plonów

>

Szał DeFi w 2020 roku przyniósł zupełnie nowy sposób zarabiania pasywnego, całkowicie zmieniając tradycyjną koncepcję górnictwa. Eksploracja płynności, inaczej zwana hodowlą zysków, stanowi nowy sposób wykorzystania kryptowalut poprzez zapewnienie płynności zdecentralizowanym giełdom. Ale czym jest wydobywanie płynności i jak zyskują użytkownicy, platformy i cały rynek?

Część istniejącej społeczności, w tym nowicjusze, nie uczestniczyła w gorączce złota DeFi i nadal nie jest świadoma korzyści. Dlatego użytkownicy często pytają, co oznacza wydobywanie płynności i dlaczego to taka wielka sprawa.

W końcu nowy system dystrybucji nagród doprowadził do dziesięciokrotnego wzrostu zdecentralizowanego rynku finansowego w ciągu zaledwie czterech miesięcy. Aby zapewnić łatwy i zrozumiały przegląd – i pomóc Ci zrozumieć, dlaczego wydobywanie płynności zyskało taką popularność – zdecydowaliśmy się wyjaśnić tę niezbyt złożoną koncepcję. Zainteresowany? Najpierw przedstawmy historię wydobywania płynności.

Czym jest Defi?

Zdecentralizowane finanse to coś, o czym krypto-insektorzy od lat namiętnie nękają bez…

Krótka historia wydobywania płynności

Wbrew powszechnemu przekonaniu wydobywanie płynności jest starsze, niż myśli społeczność. Jedna z największych zdecentralizowanych giełd przed DeFi, IDEX, po raz pierwszy wprowadził wydobycie płynności w październiku 2017 r. Dwa lata później protokół płynności instrumentów pochodnych Synthetix zdefiniował na nowo, czym jest wydobywanie płynności za pomocą zdecentralizowanego dostawcy Oracle Ogniwo łańcucha. Wreszcie nowe zdecentralizowane giełdy, takie jak Uniswap i Compound, spopularyzowały wydobywanie płynności w 2020 roku.

Miało to radykalny wpływ na sektor DeFi, zmieniając go na zawsze. Na podstawie danych z DeFi Pulse, na początku czerwca na rynku znajdowało się 1,05 mld USD w postaci aktywów zabezpieczonych. We wrześniu społeczność uruchomiła rynek, co doprowadziło do 10-krotnego wzrostu zablokowanych aktywów. Wzrost uznano za niezwykły, przypominając użytkownikom szum ICO w 2017 roku.

Ale co to jest wydobywanie płynności? Jak to działa i jak użytkownicy zarabiają pieniądze, zapewniając płynność zdecentralizowanym giełdom?

Wyjaśnienie wydobywania płynności

Wydobywanie płynności, znane również jako rolnictwo dochodowe, to czynność polegająca na dostarczaniu płynności za pośrednictwem kryptowalut na zdecentralizowane giełdy (DEX). Ponieważ głównym celem wymiany jest płynność, DEX stara się nagradzać użytkowników, którzy chcą wnieść kapitał na swoją platformę.

Większość DEX jest zdecentralizowana poprzez zastąpienie ksiąg zamówień automatycznym animatorem rynku (AMM). AMM to inteligentny kontrakt, który reguluje handel. Ponieważ inteligentne kontrakty są zdecentralizowane, użytkownicy nie muszą handlować księgą zamówień giełdy. Zamiast tego skutecznie handlują z innymi użytkownikami.

Przedstawienie Uniswap AMM

W przypadku handlu platformy te wprowadziły wymianę tokenów. Za pomocą swapów tokenów można wymienić jeden token na inny w ramach puli płynności. Za każdym razem, gdy użytkownik dokona transakcji, zapłaci określoną opłatę. Na przykład opłata ta wynosi 0,3% Uniswap.

AMM pobiera te opłaty i przyznaje je każdemu dostawcy płynności (LP) jako nagrodę. Dlatego DEX oferuje symbiotyczny ekosystem, w którym każda grupa użytkowników pomaga sobie nawzajem. Podczas gdy swapper tokenów płaci niewielką opłatę za handel na zdecentralizowanej giełdzie, dostawca płynności zarabia pieniądze za zapewnienie płynności, której pierwszy użytkownik będzie potrzebował.

Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że każda pula płynności składa się z dwóch tokenów reprezentujących jedną parę handlową. Większość DEX wymaga stosunku puli 1: 1. Zasadniczo oznacza to, że pula płynności musi składać się z równej ilości obu tokenów. Osiąga się to poprzez zmuszenie LP do wniesienia obu aktywów puli.

Dalsze motywowanie LP poprzez zarządzanie

Decentralizacja to nie tylko słowo, którym należy się poświęcić. Aby zapewnić pełną decentralizację w DEX, programiści muszą przekształcić platformę w projekt należący do społeczności. Taki projekt musi dawać społeczności, jej „operatorom”, możliwość kontrolowania platformy. Jak więc programiści osiągają taki wyczyn?

Większość zdecentralizowanych giełd oferuje model zarządzania, w którym użytkownicy mogą uczestniczyć poprzez głosowanie. System jest dostarczany z tokenem zarządzania, który należy posiadać do głosowania. Zazwyczaj programiści będą dystrybuować kryptowalutę uczciwie, aby zapewnić pełną decentralizację.

Programiści wymienialiby token na rynku, na którym chętni uczestnicy mogą inwestować w platformę za pośrednictwem tokena. W innych przypadkach programiści rozprowadzaliby część tokenów wśród wczesnych członków społeczności przed umieszczeniem tokenu na liście.

Tokeny zarządzania odgrywają istotną rolę w wydobywaniu płynności, ponieważ często stają się drugą formą nagród. Szereg protokołów zdecydowało się nagrodzić LP tradycyjnymi stopami zwrotu i dodać również tokeny zarządzania. To jeszcze bardziej zachęciło do wydobywania płynności, ponieważ LP uzyskują dodatkowy strumień dochodów. Ponadto otrzymują udział w protokole, ponieważ mogą uczestniczyć w zarządzaniu. W ten sposób mogą zmienić protokół, sposób jego działania, a nawet dodać więcej pul płynności.

Kategoryzacja protokołów eksploracji płynności

Protokoły wydobywania płynności mają różne kształty i rozmiary. Każdy protokół jest unikalny i oferuje swoje własne charakterystyczne cechy oraz typy dystrybucji nagród. Niemniej jednak większość protokołów można podzielić na trzy odrębne grupy.

Grupy te różnią się pod względem celu, metody decentralizacji i dystrybucji. W zależności od tego, czego szukasz w projekcie, wybierzesz określoną grupę w zależności od potrzeb. Możemy podzielić protokoły wydobywania płynności na trzy kategorie: sprawiedliwa decentralizacja, stopniowa decentralizacja i protokoły zorientowane na marketing.

Sprawiedliwa decentralizacja stylizowane projekty wydobywania płynności często mają na celu nagradzanie aktywnych członków społeczności. W większości przypadków tokeny zarządzania są dystrybuowane do wszystkich wczesnych użytkowników, którzy dołączyli do platformy. W ten sposób programiści zapewniają decentralizację poprzez dystrybucję tokenów w sposób, który nie obejmuje sprzedaży tokenów ani notowań na rynku.

Postępująca decentralizacja protokoły wahają się przed natychmiastowym przekazaniem kontroli nad platformą społeczności. Deweloperzy zazwyczaj wdrażają model zarządzania kilka miesięcy po pierwotnym uruchomieniu platformy. Podobnie token jest czasami notowany na rynku, zanim programiści włączą zarządzanie online. Głównym celem jest zapewnienie sprawiedliwej dystrybucji tokenów, aby uniknąć gromadzenia przez wieloryby dużych ilości żetonów zarządzania.

Protokoły marketingowe reprezentują typ protokołu eksploracji płynności, który dąży do rozgłosu. Projekt jest często ujawniany na kilka tygodni przed uruchomieniem, a użytkownicy są zachęcani do promowania platformy przed uruchomieniem. W ten sposób programiści docierają do dużej liczby użytkowników przed uruchomieniem platformy. Marketing platformy może pomóc w gromadzeniu środków na płynność, które programiści często blokują na długie okresy.

Wniosek

Nowi gracze kryptowalut, którzy nie przybyli na czas na początek gorączki złota DeFi w 2020 roku, mogli przegapić część szumu, ale rynek wciąż rośnie.

Jak wyjaśniliśmy w tym artykule, wydobywanie płynności to dość prosta koncepcja. Nowe zdecentralizowane giełdy mogą przetrwać tylko przy odpowiedniej płynności, którą muszą posiadać, aby ułatwić handel. DEXy motywują posiadaczy kryptowalut do dostarczania tego kapitału, nagradzając ich opłatami transakcyjnymi platformy.

Deweloperzy zrobili kolejny ważny krok zarówno w zakresie wydobywania płynności, jak i zdecentralizowanych giełd, wprowadzając modele zarządzania. Dzięki zarządzaniu użytkownicy mogą publikować propozycje dotyczące zarządzania i głosować nad nowymi zmianami. Platformy zapewniają token zarządzania, który jest potrzebny do głosowania, jako dodatkową nagrodę dla aktywnych uczestników, którzy zapewniają płynność.

Zdecentralizowane finansowanie dążyło do wydobycia płynności i wzrosło w tym roku ponad 10 razy. Ten wykładniczy wzrost może się utrzymywać w przyszłości, o ile inwestorzy będą nadal zainteresowani wydobyciem płynności. W 2020 roku płynność z powodzeniem migrowała ze scentralizowanych giełd do zdecentralizowanych giełd, co może oznaczać początek nowego paradygmatu na rynkach kryptowalut.

Dodatkowe dobre lektury

Jak stworzyć bota handlowego Crypto za pomocą Pythona

Proste strategie handlowe z arbitrażem kryptowalut

Przewodnik po pożyczkach kryptograficznych – porównanie najlepszych pożyczkodawców

Skrypt Bitcoin Price Live Ticker (przy użyciu Websockets)

Nasza platforma handlu społecznościowego

Krewetki to społeczna platforma handlowa dla kryptowalut. Jest przeznaczony zarówno dla profesjonalnych, jak i początkujących traderów, którzy chcą dowiedzieć się o rozwijającej się branży kryptowalut. W Shrimpy użytkownicy mogą kopiować portfele i strategie handlowe innych handlowców.

W mniej niż kilka minut możesz połączyć się z wiodącymi traderami na świecie. Podążanie za wieloma liderami jednocześnie zapewnia każdemu użytkownikowi możliwość zarządzania zróżnicowanym portfolio strategii i kryptowalut.

Shrimpy obsługuje 16 wiodących giełd kryptowalut, zautomatyzowane strategie portfolio i narzędzia do śledzenia rynku. Dowiedz się więcej o wszystkim, co oferuje Shrimpy, korzystając z tych linków:

funkcje

Studia

Poradniki

Śledź nas na Świergot i Facebook aby otrzymywać aktualizacje i zadawać pytania naszym niesamowitym, aktywnym społecznościom w witrynie Telegram & Niezgoda.

Dzięki, że wpadłeś!

Zespół Shrimpy

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me