Coinbase kontra Uniswap – która giełda jest lepsza?

>

Debata na temat tego, czy zdecentralizowane giełdy są lepsze od scentralizowanych, toczy się w świecie kryptowalut od lat.

W teorii i duchu większość użytkowników kryptowalut prawdopodobnie opowiada się za zdecentralizowanymi giełdami, biorąc pod uwagę, że kryptowaluta jest, cóż, zdecentralizowana.

Etos decentralizacji wszystkiego oznacza ucieczkę od platform takich jak Coinbase zamiast zbliżać się do nich. Jednak w praktyce scentralizowane giełdy nadal oferują płynniejsze, szybsze i bardziej niezawodne doświadczenie handlowe.

Chwileczkę – czy to nadal prawda? Powstanie i ewolucja Uniswap, potężna zdecentralizowana giełda działająca na Ethereum, sprawia, że ​​zastanawiamy się, czy era DEX zaczyna się teraz.

Więc, co jest lepsze w pojedynku wymiany Coinbase kontra Uniswap? Przyjrzyjmy się ofertom każdej giełdy, a także kilku interesującym dodatkom związanym z Twoją edukacją.

Skopiuj najlepszych inwestorów na świecie

Kiedy twój lider handluje, handlujesz. Shrimpy automatycznie zaktualizuje Twoje portfolio, aby zawsze pasowało do Twojego lidera. Przeglądaj setki handlowców kryptowalut do kopiowania.

Szybka historia zdecentralizowanych giełd

Scentralizowane a zdecentralizowane giełdy – o co chodzi?

Mówiąc najprościej, a scentralizowane Exchange zmusza Cię do polegania na pośredniku w handlu i przechowywaniu aktywów kryptograficznych. Z kolei zdecentralizowana giełda umożliwia użytkownikom korzystającym z samodzielnie hostowanych portfeli kryptograficznych anonimowe łączenie się i handel kryptowalutami.

Podstawą przekonania, że ​​zdecentralizowane giełdy są lepsze od scentralizowanych, jest skłonność tych drugich do hakowania. Widzisz, scentralizowane giełdy przechowują kryptowaluty w tak zwanych gorących portfelach. Gorący portfel utrzymuje załadowane kryptowaluty w celu ułatwienia dostępu, co oznacza, że ​​takie portfele są połączone z siecią i tak łatwe do zhakowania.

Jeśli potrzebujesz przykładów takich hacków, nie szukaj dalej niż niesławne ponad 500 milionów dolarów strat poniesionych podczas ataków na Mt. Gox i Coincheck.

Zdecentralizowane giełdy rozwiązują problemy bezpieczeństwa związane z handlem kryptowalutami, umożliwiając handel p2p między portfelami kryptowalutowymi. Opieka nad sobą oznacza po prostu fakt, że to Ty, a nie giełda lub strona trzecia, przechowujesz Twoje krypto.

Od 2014 r. Podejmowano wiele prób formatu DEX, ale żadna tak naprawdę nie utknęła, dopóki nie pojawił się EtherDelta. Chociaż EtherDelta miał różnorodne problemy wynikające z architektury poza łańcuchem giełdy, przyczynił się do samodzielności w handlu. Tandetna wydajność giełdy była źródłem wielu skarg – ale patrząc wstecz, EtherDelta przygotowała scenę dla znaczących postępów w kosmosie.

Po EtherDelta zdecentralizowana architektura wymiany dalej rozgałęziała się w dwóch kierunkach – w łańcuchu i poza łańcuchem. Ten ostatni zaowocował opracowaniem protokołów takich jak 0x, podczas gdy pierwszy dał nam format AMM (automatyczny program do robienia pieniędzy) używany przez Bancor, i ostatecznie Uniswap.

W rzeczywistości format AMM w łańcuchu jest podstawą prawie wszystkich innowacji występujących w zdecentralizowanych protokołach finansowych, takich jak Złożony, Aave, i Krzywa.

Co to jest Uniswap? 1-minutowe wyjaśnienie

Uniswap to zdecentralizowany protokół, który umożliwia Tobie, wraz ze wszystkimi innymi osobami na świecie, wymianę tokenów bezpośrednio z Twojego portfela kryptowalutowego, który jest hostowany samodzielnie. Nie musisz rezygnować z danych prywatności ani kluczy prywatnych, aby korzystać z Uniswap – po prostu podłącz swoją MetaMask i gotowe.

W Uniswap nie ma pośrednika. To tylko Ty, Twoi rówieśnicy i inteligentne kontrakty kierujesz programem. Istnieją dwie główne funkcje protokołu Uniswap.

 1. Handluj tokenami ERC-20

 2. Zarabiaj opłaty handlowe, dostarczając płynność do protokołu

Tak więc z jednej strony możesz handlować tak, jak jesteś przyzwyczajony na innych giełdach, z drugiej strony możesz zyskać, zapewniając płynność tokena.

Jak działa Uniswap?

Uniswap otrzymuje wiele głosów za bycie zdecentralizowaną giełdą. Jeśli jednak naprawdę dzielimy włosy, można uczciwie określić, że nie jest to dokładnie zdecentralizowana wymiana.

Zamiast tego, właściwym terminem dla tego, czym jest Uniswap, jest zautomatyzowany protokół płynności. Zautomatyzowany protokół płynności oznacza, że ​​Uniswap ułatwia płynność między handlowcami, ale nie przechowuje płynności ani nie obsługuje księgi zamówień.

Zamiast tego Uniswap umożliwia stronom tworzenie pul płynności poprzez deponowanie tokenów w inteligentnych kontraktach opartych na Ethereum. Te pule płynności stanowią podstawę dla swapów tokenów.

Jeśli nie możesz sobie wyobrazić, co to wszystko oznacza, oto przykład.

 1. Załóżmy, że właśnie utworzyłeś token ERC-20. Aby nadać mu wartość i pozwolić innym handlować, Twój nowy token będzie wymagał sparowania z płynnym środkiem wymiany tokenem, takim jak ETH.

 2. Tak więc używasz Uniswap do tworzenia puli płynności między swoim tokenem a ETH, zdeponując kwotę X i Y każdego tokena.

 3. Ponieważ jesteś jedyną osobą, która ma swój token, połączenie go z ETH w puli płynności Uniswap daje każdemu, kto ma ETH, wspólną płaszczyznę do zakupu tokena.

 4. Ludzie uzyskują dostęp do Twojego rynku pieniężnego za pośrednictwem Uniswap i handlują ETH między swoimi portfelami a pulą płynności posiadaną przez inteligentny kontrakt. W miarę jak coraz więcej portfeli zyskuje ekspozycję na twoją kryptowalutę, swapy zaczynają zmierzać w innym kierunku, gdy ludzie handlują z powrotem na ETH.

Teraz, jeśli jesteś po prostu dobrym, staromodnym handlarzem altcoinami i chcesz załadować swoje torby najnowszą monetą, korzystanie z Uniswap jest bardzo proste.

 1. Udaj się do uniswap.org, uruchom aplikację internetową

 2. Podłącz swój portfel MetaMask (upewnij się, że masz ETH na opłaty za gaz)

 3. Znajdź token, którym chcesz handlować z listy rozwijanej lub wprowadź adres umowy

 4. Podaj kwotę, którą kupujesz, a następnie dokonaj transakcji z pulą płynności z portfela MetaMask

Cały proces zajmuje zaledwie kilka minut i jest dość intuicyjny dzięki doskonałemu projektowi interfejsu użytkownika. Jedyną trudnością, na jaką możesz się natknąć, jest uzyskanie transakcji, gdy wybrany token jest wysoki. Aby temu zaradzić, należy zwiększyć ustawienia tolerancji poślizgu.

Coinbase kontra Kraken

Jak mówimy, trwa epicka bitwa. To jest bitwa pomiędzy Kraken i Coinbase udział w rynku transakcji fiat-to-crypto.

Zalety korzystania z Uniswap vs. Coinbase

Dlaczego miałbyś używać Uniswap zamiast Coinbase? Istnieje wiele oczywistych korzyści z góry.

 • Prywatność – Coinbase umożliwia udostępnianie danych KYC (poznaj swojego klienta). Imię i nazwisko, adres, data urodzenia – wszystko co dobre. Uniswap nie wymaga żadnych danych poza adresem portfela.

 • Bezpieczeństwo – Jasne, portfele Coinbase są ubezpieczone FDIC. Mimo wszystko, nic nie przebije przechowywania własnej kryptowaluty & handel z własnego portfela za pomocą DEX, takiego jak Uniswap.

 • Listy tokenów – Coinbase notorycznie wolno dodaje tokeny do swojej wymiany. Dla porównania, Coinbase właśnie wymienił DNT, ale DNT ma już kilka lat. Aukcje Uniswap są natychmiastowe w porównaniu, ponieważ wszystko, czego potrzeba, to utworzenie puli płynności.

 • Tanie opłaty – Opłaty transakcyjne to chleb powszedni scentralizowanych giełd, takich jak Coinbase. Coinbase pobiera opłaty w wysokości 0,5% za transakcje o wartości do 10 000 USD. Będą również pobierać opłaty za gaz używany do transferów Ethereum, gdy sytuacja stanie się trudna. Natomiast Uniswap pobiera 0,3% niezależnie od kwoty transakcji.

 • Opieka nad sobą – Czy słyszałeś powiedzenie kryptograficzne, a nie klucze, a nie portfel? Oznacza to, że jeśli nie jesteś właścicielem kluczy prywatnych do swojego portfela, nie jest on Twój. Portfele Coinbase są przechowywane przez giełdę. W dowolnym momencie dostęp do Twojego portfela i znajdujących się w nim środków może zostać zablokowany lub wstrzymany. Uniswap nie przechowuje Twoich kryptowalut – pozostawia to Tobie, co oznacza, że ​​zawsze zachowujesz własność swoich aktywów kryptograficznych.

Wady korzystania z Uniswap kontra Coinbase

Nie wszystko w Uniswap to róże i jednorożce. Jak wszystko inne, Uniswap ma swoje wady.

 • Nieprzewidywalne opłaty za gaz – Jedną z wad korzystania z Uniswap jest uiszczanie opłat za paliwo. Uniswap działa w sieci Ethereum. Czasami Ethereum jest zatłoczony, zwłaszcza gdy dzieje się dużo działań Uniswap. Prowadzi to do wysokich opłat za gaz – czasami 30 USD za transakcję lub więcej. Jednak gdy Ethereum zostanie zatłoczone, Coinbase pobierze również opłaty za gaz. Jeśli chodzi o gaz, Uniswap i Coinbase to pranie.

 • Zwiększanie wydatków z nieudanymi transmisjami – Kiedy Uniswap jest szczególnie zajęty, odrzucenie transakcji przy niskim zużyciu gazu jest dość łatwe. Nawet przy zalecanych ustawieniach gazu, Uniswap ma zwyczaj odrzucania wszystkich zakresów GWEI oprócz najwyższych w godzinach wysokiego wolumenu obrotu. Nawet jeśli transakcja się nie powiedzie, nadal tracisz paliwo. Ponieważ Coinbase korzysta z aktywów przechowywanych i księgi zamówień do handlu, nie musisz się martwić o nieudane transakcje.

 • Wyciąga dywaniki – Wyciąganie dywanu to bardzo niedawne zjawisko odnoszące się do obfitych tokenów oszustwa krążących w Uniswap. Ponieważ Uniswap nie jest regulowany, ktoś może dodać płynność i umożliwić handel tokenem ERC-20. Przerażające jest to, że wiele z tych tokenów to projekty oszustwa, które pojawiają się jednego dnia, a następnego znikają. Coinbase przeprowadza dokładną analizę due diligence wszystkich aktywów dodanych do ich platformy, co oznacza, że ​​możesz handlować kryptowalutami z całkowitą pewnością.

Czy powinieneś używać Uniswap zamiast Coinbase?

Zdecentralizowane giełdy przeszły bardzo długą drogę od czasów EtherDelta. Uniswap jest prawie tak prosty jak aplikacja Square Cash do handlu altcoinami i uzyskiwania opłat za zdeponowane aktywa.

Kiedy należy używać Uniswap zamiast Coinbase?

 • Chcesz handlować prywatnością i nie identyfikować się

 • Zdobywanie altcoinów, gdy tylko pojawią się na rynku, jest dla Ciebie ważne

 • Cenisz sobie bezpieczeństwo portfeli samorządowych

 • Chcesz zaoszczędzić pieniądze na opłatach handlowych

 • Lubisz wspierać najnowocześniejszą technologię kryptograficzną i chcesz wypróbować DeFi

Kiedy należy używać Coinbase zamiast Uniswap?

 • Chcesz kupić krypto za gotówkę

 • Chcesz sprzedać kryptowaluty za gotówkę

 • Posiadanie portfela z ubezpieczeniem FDIC jest dla Ciebie ważne

 • Do celów podatkowych potrzebujesz łatwej do wyeksportowania historii handlu

 • Wolisz, aby giełda przeprowadziła dla Ciebie analizę aktywów

 • Posiadanie aplikacji mobilnej do handlu kryptowalutami jest dla Ciebie ważne

Często zadawane pytania dotyczące Uniswap

W przeciwieństwie do Coinbase, Uniswap nie jest regulowany przez agencje rządowe. Jak to wpływa na legalność transakcji Uniswap?

Używa legalnego Uniswap?

Korzystanie z Uniswap jest legalne, o ile nie ma przeciwnych przepisów. Jednak prawo dotyczące Uniswap jest niejasne, podobnie jak w przypadku większości nieuregulowanych narzędzi kryptowalutowych. W związku z tym śledź swoje transakcje Uniswap, jeśli musisz je rozliczać w swoim kraju.

Czy transakcje Uniswap podlegają opodatkowaniu??

Transakcje dokonywane za pomocą Uniswap są zdarzeniami podlegającymi opodatkowaniu, podobnie jak transakcje dokonywane za pomocą Coinbase. W przeciwieństwie do Coinbase, Uniswap nie ułatwia eksportowania historii handlu do celów księgowych. Użyj narzędzia do śledzenia portfela, aby nadążyć za swoimi transakcjami Uniswap i uprościć sprawy w dniu podatkowym.

Kto obsługuje giełdę Uniswap?

Uniswap to oparty na Ethereum protokół do tworzenia płynności między tokenami ERC-20. Każdy może zintegrować protokół Uniswap lub wykorzystać go jako podstawę nowego protokołu. Tak więc krótka odpowiedź brzmi użytkownicy korzystający z inteligentnych kontraktów obsługują Uniswap, dlatego wymiana jest zdecentralizowana.

Czy handel na Uniswap jest bezpieczny?

Uniswap to zdecentralizowana giełda umożliwiająca handel między portfelami samoobsługowymi. Ponieważ giełda nie ma księgi zamówień i nie przechowuje aktywów, jest niezwykle bezpieczna w porównaniu z tradycyjnymi giełdami.

Największym ryzykiem podczas handlu na Uniswap są projekty oszustwa lub kupowanie tokenów oszustwa. Oszustwo to zwykle token udający należący do legalnego projektu. Aby uniknąć kupowania takich żetonów, zawsze sprawdzaj adres umowy tokena zweryfikować jego zasadność przed rozpoczęciem handlu.

Czy Uniswap jest naprawdę zdecentralizowany?

Uniswap to protokół typu open source działający na Ethereum, będącym zdecentralizowaną siecią blockchain. Dzięki Ethereum, które ma przejść do konsensusu PoS wraz z uruchomieniem ETH 2.0, Uniswap jest, technicznie rzecz biorąc, przygotowany do jeszcze bardziej zdecentralizowanego.

Kto stworzył Uniswap?

W 2018 roku Hayden Adams stworzył i uruchomił Uniswap w sieci głównej Ethereum. Po spotkaniu z założycielem Ethereum, Vitalikiem Buterinem i pokazaniu kodu Uniswap, Buterin zasugerował, aby ponownie napisał Uniswap przy użyciu Vypera przed złożeniem wniosku o grant fundacyjny ETH.

Jednak to Alan Lu, badacz z Gnosis, jako pierwszy wymyślił animatora rynku, z którego korzysta dziś Uniswap.

Co to jest DeFi?

Zdecentralizowane finanse to coś, o czym krypto-insektorzy namiętnie dręczyli przez wiele lat wyjaśniając Koncepcja.

Dodatkowe dobre lektury

Jak stworzyć bota handlowego Crypto za pomocą Pythona

Proste strategie handlowe z arbitrażem kryptowalut

Skrypt Bitcoin Price Live Ticker (przy użyciu Websockets)

Równoważenie progowe dla zarządzania portfelem kryptowalut

Crypto Trading 101: Wybór aktywów portfela

Nasza platforma handlu społecznościowego

Krewetki to społeczna platforma handlowa dla kryptowalut. Jest przeznaczony zarówno dla profesjonalnych, jak i początkujących traderów, którzy chcą dowiedzieć się o rozwijającej się branży kryptowalut. W Shrimpy użytkownicy mogą kopiować portfele i strategie handlowe innych handlowców.

Śledź nas na Świergot i Facebook aby otrzymywać aktualizacje i zadawać pytania naszym niesamowitym, aktywnym społecznościom w witrynie Telegram & Niezgoda.

Dzięki, że wpadłeś!

Zespół Shrimpy

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me