Cream Finance Review: Przesuwanie granic DeFi

Chociaż nazwa może sprawić, że przewrócisz oczami, Cream Finance w rzeczywistości nie jest kolejnym podejrzanym protokołem DeFi o tematyce spożywczej. To też nie jest Z siedzibą w Polsce usługi pożyczkowe (na które możesz się przypadkowo natknąć, próbując dowiedzieć się o Cream Finance). Cream in Cream Finance oznacza „Crypto Rules Everything Around Me” i jest to projekt kryptowalutowy o poważnym potencjale.

Przestrzeń DeFi była w ciągłym stanie szaleństwa z falą za falą możliwości uprawy plonów, pozostawiając niektórych zadowolonych, a innych zatruć pokarmowych. RRSO niektórych z tych protokołów przekracza obecnie 16 000%. Za kulisami Cream Finance po cichu tworzy platformę DeFi, która ma przetrwać, wykorzystując najlepsze fragmenty z twoich ulubionych protokołów DeFi.

Krótka historia Cream Finance

Cream Finance został po raz pierwszy ogłoszony przez założyciela Jeffrey Huang 16 lipca na początku tego roku. Samozwańczy „na wpół życzliwy dyktator Cream” jest również mózgiem Mithril, platformy społecznościowej opartej na Ethereum. Huang jest także twórcą Machi 17, tajwańskiej firmy zajmującej się mediami społecznościowymi, która może pochwalić się ponad 42 milionami użytkowników w różnych aplikacjach i witrynach internetowych..

Jeffrey Huang Cream Finance

Jeffrey Huang, założyciel Machi 17, Mithril i Cream Finance. Zdjęcie za pośrednictwem Średni

Chociaż początkowo Cream Finance miał zostać uruchomiony w Binance Smart Chain, protokół został nagle wdrożony w Ethereum 3 sierpnia, zaczynając od puli wydobywania płynności o nazwie YOLO Alpha. Nazwa puli miała być swego rodzaju hołdem dla twórcy tęsknoty Andre Cronje i innych osób z przestrzeni DeFi z mentalnością all-in.

Wprowadzenie na rynek Cream Finance

Zdjęcie za pośrednictwem Średni

Rozwój firmy Cream Finance był dość nieregularny. Nowa aktualizacja została opublikowana przez projekt za pośrednictwem adresu Średni prawie codziennie od jego premiery w sierpniu. Te aktualizacje ujawniają, że zespół Cream Finance bardzo uważnie obserwuje przestrzeń DeFi i umiejętnie wybiera elementy, które sprawiają, że inne projekty, takie jak Compound Finance i Uniswap, odniosły taki sukces..

Huang, który jest autorem aktualizacji Medium Cream Finance, z każdym postem wrzucał również inne ważne wiadomości dotyczące DeFi, takie jak wydanie tokena CRV Curve Finance. Wielokrotnie dziękował również Compound Finance za pomoc w opracowaniu protokołu.

Cream Finance wreszcie uruchomiony druga wersja protokołu w Binance Smart Chain 11 września.

Co to jest Cream Finance?

Cream Finance jest wielofunkcyjnym protokołem DeFi zbudowanym na łańcuchu blokowym Ethereum. Na swojej stronie internetowej określa się jako „platforma pożyczkowa oparta na Compound Finance i platforma wymiany oparta na Balancer Labs”.

Kryptowaluta Cream Finance

To tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ firma Cream Finance od czasu jej wprowadzenia w sierpniu niemal co dwa tygodnie odsłaniała nowe wymiary protokołu. Cream Finance jest obecnie w trakcie przechodzenia do zdecentralizowanej, autonomicznej organizacji zarządzanej przez społeczność.

Celem Cream Finance jest przesuwanie granic DeFi poprzez tworzenie i integrację lepszych protokołów opartych na już istniejących. Protokół pożycza wykorzystuje kod źródłowy z takich firm jak Compound Finance, Stabilizator, Curve Finance, Uniswap i Blackholeswap.

Żaden z tych kodów nie został poddany audytowi, a stworzył go twórca Cream Finance, Jeffrey Huang śmiałe twierdzenie że nie musi być kontrolowane przez nikogo innego niż podmioty, które go stworzyły (np. Compound Finance powinien audytować kod Compound firmy Cream).

Cream Finance Assets

Cream Finance Aktywa w zarządzaniu. Zdjęcie za pośrednictwem Defipulse

Firma Cream Finance od samego początku była niezwykle przejrzysta, ze wszystkimi zmianami wprowadzonymi w protokole. Podstawowy zespół Cream Finance będzie składał się z czterech osób: założyciela Jeffreya Huanga i trzech programistów z rozległym doświadczeniem informatycznym, z których jeden pracował także nad OmiseGo i Ethereum. Około 200 mln USD kryptowaluty jest obecnie zablokowany w protokole w chwili sporządzania.

Jak działa Cream Finance?

Jak wspomniano wcześniej, Cream Finance ma wiele aspektów, a prawie co drugi tydzień dodawany jest nowy. W chwili pisania tego tekstu można je podzielić na następujące kategorie: pożyczki i pożyczki, wydobywanie płynności, zarządzanie i różne protokoły zautomatyzowanych animatorów rynku (usługi podobne do DEX i DEX). Większość z nich ma identyczne funkcje jak protokoły, z których są „rozwidlone”.

Pożyczki Cream Finance

Pierwszy wymiar Cream Finance obejmuje zdecentralizowane usługi w zakresie zaciągania i udzielania pożyczek. Oto, co widzisz, gdy jesteś na Karta Dashboard aplikacji Cream Finance. Ten protokół jest prawie dokładną kopią Compound Finance, z wyjątkiem jednego drobnego szczegółu, którego trudno przeoczyć: o wiele więcej aktywów kryptowalutowych jest obsługiwanych w celu pożyczenia pożyczki w Cream Finance.

Curve Finance Pożyczki

Podobnie jak w przypadku Compound Finance, aby pożyczyć kryptowalutę na Cream Finance, musisz zdeponować kwotę kryptowaluty (w USD), która jest większa niż kwota pożyczki kryptowaluty (w USD). To zdeponowane krypto jest określane jako zabezpieczenie, a zdeponowanie większej liczby pieniędzy niż pożyczasz jest określane jako nadmierne zabezpieczenie.

Wyjaśnienie pożyczek kryptowalutowych

Zilustrowano pożyczki i pożyczki społecznościowe. Zdjęcie za pośrednictwem Moonwhale.io

Obecnie możesz pożyczyć do 60% wartości zdeponowanej kryptowaluty w USD. Może się to zmienić w przyszłości, ponieważ wymóg dotyczący zabezpieczenia zmienił się już dwukrotnie od czasu uruchomienia protokołu. To nieco mniej niż 66%, które możesz pożyczyć w Compound Finance.

Jeśli nie wiesz, do pożyczki kryptowaluty na Cream Finance nie są wymagane żadne dokumenty osobiste ani czeki kredytowe, a także nie ma ograniczenia czasowego, kiedy musisz spłacić pożyczkę. Problem polega na tym, że jeśli wartość Twojego zabezpieczenia w USD spadnie tak, że technicznie rzecz biorąc pożyczyłeś teraz więcej niż 60%, Twoje zabezpieczenie może zostać zlikwidowane (sprzedane z dyskontem innym użytkownikom platformy).

Curve Finance Kryptowaluty

Aby umożliwić Ci pożyczenie kryptowaluty innej niż ta, którą zdeponowałeś jako zabezpieczenie, Cream Finance zachęca pożyczkodawców do dostarczania ich aktywów kryptowalutowych do szeregu pul pożyczek. Stopy procentowe, które pożyczkodawcy mogą uzyskać od zdeponowanych środków (i które pożyczkobiorcy będą winni pożyczone środki), zależą od podaży i popytu na te aktywa, a pożyczkodawcy mogą wycofać się w dowolnym momencie.

Na przykład popyt na pożyczenie tokena MTA mStable jest obecnie wysoki, co skutkuje wygodną RRSO powyżej 50% dla pożyczkodawców, którzy dostarczają MTA do protokołu. W konsekwencji oprocentowanie pożyczki MTA jest również bardzo wysokie – prawie 100%.

Ma to zniechęcić pożyczkobiorców do zbyt dużego zaciągania pożyczek. Podobnie jak Compound Finance, Cream Finance zachęca zarówno pożyczkodawców, jak i pożyczkobiorców do korzystania z protokołu, nagradzając ich tokenami CREAM podczas pożyczania lub pożyczania.

Wydobywanie płynności Cream Finance

Jeśli przełączysz Nagroda lub Totalizator piłkarski zakładkach w aplikacji Cream Finance zostanie wyświetlona seria basenów. Tutaj możesz postawić kryptowalutę, aby uzyskać jeszcze bardziej niesamowite zyski w wysokości prawie 200% (dla niektórych pul). O ile nie określono inaczej, możesz wypłacić te środki w dowolnym momencie.

Pule Cream Finance

Podobnie jak w przypadku innych protokołów, takich jak Curve Finance, Cream Finance nagradza te tokeny do obstawiania w tych pulach, dając im obniżkę opłat transakcyjnych w Cream Finance Swap (DEX). Celem wydobywania płynności w większości protokołów jest zwykle zapewnienie wystarczającej płynności użytkownikom, którzy dokonują wymiany między aktywami na DEX tego protokołu.

Cream Finance Swap

Wydany 4 września Cream Finance opisuje Swap jako „widelec Balancera z nakładką podobną do Uniswap”. Mówiąc prostym językiem, Cream Finance Swap jest zautomatyzowanym animatorem rynku, podobnie jak inne DEX, takie jak Balancer i Uniswap. Mówiąc jeszcze prostszym językiem, oznacza to, że jest to protokół, który używa stosunku dwóch aktywów w puli do określenia ceny zamiast księgi zamówień, jak scentralizowana wymiana.

Cream Finance Swap

Omówiliśmy szczegółowo AMM w naszym artykule Curve Finance i najlepiej wyjaśnić je na prostym przykładzie, który szczegółowo tam opisaliśmy:

„Wyobraź sobie, że masz w puli 10 Ethereum i 1000 USDC. Oznacza to, że każdy Ethereum jest wart 100 USDC, ponieważ stosunek wynosi 1-100. Załóżmy, że ktoś przyjdzie i kupi 1 Ethereum z puli. Teraz ten stosunek się zmienił, a kiedy to obliczysz, cena Ethereum wynosi teraz 111 USD.

To zachęca kogoś do arbitrażu (skorzystaj z różnicy cen na dwóch platformach transakcyjnych) i kup 100 USD na innej giełdzie, takiej jak Coinbase, i sprzedaj je w tej hipotetycznej puli za 111 USD, przywracając równowagę (która jest rzeczywistą aktualna cena rynkowa składnika aktywów – 100 USD). ”

Lista DEX kryptowalut

Najlepsze DEXy w DeFi (Cream Finance to protokół pożyczkowy na Defipulse). Zdjęcie za pośrednictwem Defipulse

Największą różnicą między Cream Finance Swap a innymi AMM są niższe opłaty. Cream Finance Swap pobiera tylko 0,25% opłaty transakcyjnej, podczas gdy nieoficjalny standard branżowy to 0,3%. 0,20% tych opłat trafia do dostawców płynności (użytkownicy deponujący swoje środki w pulach opisanych w poprzedniej sekcji). Pozostałe 0,05% trafia do „sieci Cream Finance” (nie jest jasne, co to oznacza).

Cream Finance DAO (zarządzanie)

Chociaż projekt sugerował przejście na DAO od czasu jego wydania, tak było oficjalnie ogłoszone przez Cream Finance 2 września. Chociaż DAO firmy Cream Finance jest wciąż w fazie rozwoju, posty Medium wydają się wskazywać, że jego zbudowanie będzie wymagało fragmentów z innych projektów, takich jak Aragon. Właściciele tokenów CREAM będą mieli zarządzanie, chociaż nie jest jasne, jak będzie przebiegać głosowanie w obecnym czasie.

Zautomatyzowany animator rynku CreamY

Zainspirowany Curve Finance, CreamY to AMM, który zapewnia swapy o wysokiej płynności między aktywami kryptowalutowymi o tej samej wartości. Obejmuje to swapy stablecoin-stablecoin oraz zamiany pomiędzy opakowanymi wersjami Bitcoin i Ethereum. 20 września ogłoszenie CreamY wskazuje również, że CreamY v2, druga wersja protokołu, będzie zawierała bardziej zmienne zasoby kryptograficzne.

Andre Cronje USD

Jeden „CreamY USD” z udziałem Andre Cronje. Zdjęcie za pośrednictwem Średni

CreamY v1 nie został jeszcze uruchomiony, ale prawdopodobnie będzie działał dokładnie tak, jak Curve Finance. Oznacza to, że będzie miał zmodyfikowaną krzywą wiązania. Chociaż jest to ponownie szczegółowo omówione w naszym artykule dotyczącym Curve Finance, rozwodniona wersja jest taka, że ​​wskaźniki dwóch aktywów w danej puli będą mogły się bardziej zmieniać bez wpływu na cenę.

Kryptowaluta z krzywą wiążącą

Różne krzywe wiązania w AMM. Obraz za pośrednictwem Opracowanie StableSwap, Oryginalny raport firmy Curve Finance

Podobnie jak w przypadku zwykłych AMM, te wyspecjalizowane stablecoiny / stabilne aktywa AMM wynagradzają dostawców płynności, obniżając im opłaty handlowe na platformie. Chociaż nie zostało to potwierdzone, CreamY prawdopodobnie będzie liderem Curve Finance i wykorzysta te pule do zapewnienia płynności innym protokołom, takim jak Compound Finance. Teoretycznie spowoduje to dalszy wzrost rentowności dostawców płynności, ponieważ uzyskają oni zarówno obniżkę opłat transakcyjnych na CreamY, jak i odsetki za bycie pożyczkodawcą na Compound.

Kryptowaluta CREAM

CREAM to token ERC-20 zbudowany na łańcuchu blokowym Ethereum. Jest przyznawany tym, którzy wchodzą w interakcje z Cream Finance, udzielając pożyczek, zaciągając pożyczki lub zapewniając płynność w ramach różnych protokołów..

Ikona finansów krem

Zdjęcie za pośrednictwem Binance

Etui na żetony CREAM będzie również rządzić nad Cream Finance i wszystkimi jego protokołami po przejściu na DAO, które jest obecnie w toku. Niektórzy uważają CREAM za bardziej sprawiedliwie rozprowadzaną wersję tokena COMPound Finance.

Kryptowaluta CREAM ICO

Nie było ICO dla tokena kryptowaluty CREAM. Wszystkie tokeny zostały wstępnie wydobyte z początkową podażą 9 milionów KREMÓW. 67,5% tych tokenów zostały spalone 20 września po dyskusji społeczności, pozostawiając nową maksymalną podaż zaledwie 3 milionów KREMÓW (dokładnie 2 992 500).

Cream Finance Mining

Harmonogram dystrybucji tokenów CREAM dla dostawców płynności. Zdjęcie za pośrednictwem Średni

Z tej całkowitej podaży 61,5% zostało zarezerwowane dla dostawców płynności, 23,1% zostało przydzielone zespołowi i doradcom Cream Finance, 7,7% zostało zarezerwowane na Compound Finance, a kolejne 7,7% trafi do inwestorów początkowych.

Podczas gdy 92,5% całkowitej podaży CREAM kontroluje zespół, aktywa te są przechowywane w portfelu z wieloma podpisami. Obecnie istnieje 12 posiadaczy kluczy portfeli, a lista obejmuje osoby z Pantera Capital i Compound Finance wraz z trzema wyżej wymienionymi deweloperami Cream Finance.

Cream Finance Multisig

Etui na klucze do portfela Cream Finance. Zdjęcie za pośrednictwem Średni

Tokeny przydzielone zespołowi Cream Finance, doradcom, inwestorom początkowym i Compound Finance będą udostępniane co miesiąc w ciągu roku, począwszy od 24 września 2020 r..

Analiza cen kryptowalut CREAM

CREAM ma krótką, ale imponującą historię cenową. Osiągnął najniższy poziom nieco ponad 12 USD wkrótce po premierze 7 sierpnia, a miesiąc później kosztował aż 280 USD – ponad 20-krotny wzrost ceny!

Cena kryptowaluty CREAM

Historia cen kryptowalut CREAM. Zdjęcie za pośrednictwem CoinMarketCap

Podczas gdy od tego czasu cena CREAM spadła do poziomu wsparcia wynoszącego około 100 USD, token pozostaje w wyraźnie widocznym trendzie wzrostowym.

Listy giełdowe CREAM

Jeśli chcesz kupić kryptowalutę CREAM, twoje dwa najlepsze zakłady to Binance i Uniswap. Zauważ, że ta ostatnia jest zdecentralizowana i do interakcji będzie wymagała portfela Web 3.0. Będziesz musiał również zapłacić opłaty sieciowe Ethereum (gaz), które ostatnio były dość drogie. W związku z tym lepiej Ci będzie z Binance.

Giełdy kryptowalut CREAM

Rynki kryptowalut CREAM. Zdjęcie za pośrednictwem CoinMarketCap

I odwrotnie, możesz zdecydować się na uprawianie KREMU poprzez pożyczanie, pożyczanie lub zapewnianie płynności protokołom dotyczącym Cream Finance.

Portfele kryptowalut CREAM

Gdy będziesz zadowolony z całego zgromadzonego KREMU, będziesz potrzebować bezpiecznego miejsca do jego przechowywania. Ponieważ CREAM jest tokenem ERC-20, można go przechowywać w prawie każdym portfelu obsługującym aktywa oparte na Ethereum. To, gdzie zdecydujesz się przechowywać swój KREM, będzie zasadniczo zależeć od tego, co zamierzasz z nim zrobić.

Portfel internetowy Metamask

Zdjęcie za pośrednictwem Księga główna

Jeśli planujesz trzymać go przez dłuższy czas, rozważ zakup portfela sprzętowego, takiego jak Ledger lub Trezor. Jeśli zamierzasz uczestniczyć w zarządzaniu Cream Finance, najlepszym rozwiązaniem będzie portfel Web 3.0, taki jak Metamask. Jeśli jesteś gdzieś pośrodku, wyborem dla Ciebie będzie portfel mobilny, taki jak Atomic Wallet!

Cream Finance Roadmap

Na razie wydaje się, że Cream Finance nie ma jasno określonego planu działania. Rozwój był dość spontaniczny i dość nieprzewidywalny. Oczywiste jest, że Cream Finance klonuje jedne z najlepszych dostępnych protokołów DeFi.

Jednak biorąc pod uwagę, że sklonował już większość głównych graczy w przestrzeni DeFi, nikt nie może zgadnąć, co zbudują dalej. Wydaje się możliwe, że DAO zostanie ukończone przed wprowadzeniem jakichkolwiek większych zmian. Gdy to nastąpi, przyszłość projektu będzie w rękach społeczności.

Dlaczego Cream Finance rządzi DeFi

Jeśli wydarzenia takie jak migracja Sushiswap w wysokości 1,16 miliarda dolarów z Uniswap czegoś nas nauczyły, to tego, że najlepsze protokoły w przestrzeni DeFi nie są odporne na konkurencję – wręcz przeciwnie. Otwarty charakter wielu z tych projektów ułatwia sprytnym obserwatorom uruchamianie własnych wersji.

Kremowa koszula Finance

Bluza ze wzorem Cream Finance marki Loldefi. Zdjęcie za pośrednictwem Świergot

Chociaż Cream Finance nie zdetronizował (jeszcze) żadnego z dużych graczy, wykonał niezwykle dobrą robotę, integrując ich funkcje i prezentując je na platformie zasadniczo bardziej przyjaznej dla użytkownika..

Nie oznacza to, że nie ma problemów z Cream Finance. Niezwykle krótki harmonogram nabywania uprawnień wydaje się być sprzeczny z pozorną długoterminową wizją projektu, a pozorne lekceważenie zabezpieczeń, takich jak audyty kodu protokołu, dotyczy również.

Pomimo tego, że nie są całkowicie rozplątywane od inwestorów venture capital i inwestorów zalążkowych, relacje te wydają się być znacznie mniej wyraźne niż w przypadku wielu projektów Cream Finance, które są inspirowane i oparte.

CREAM Kryptowaluta Wieloryby

Największe pojemniki na żetony CREAM. Zdjęcie za pośrednictwem Etherscan.io

Teraz do tokena CREAM. Nie jest jasne, jak długo będzie utrzymywał swoją wycenę, biorąc pod uwagę, że strony założycielskie i inwestorzy zaczęli otrzymywać swój udział w tokenach CREAM. Jednak faktem jest, że cena KREMU zależy od relacji między podażą a popytem i wydaje się, że Cream Finance wciąż czeka na swój przełomowy moment; jeszcze naprawdę nie podbiło świata DeFi.

Chociaż niekoniecznie jest to dobra rzecz, nieustanny rozwój za kulisami sprawia wrażenie, że to tylko kwestia czasu, zanim Cream Finance naprawdę wystartuje.!

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Shutterstock

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me