CryptoCurrency Airdrops: gdzie SEC może na nich stanąć?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z powszechnej praktyki w ekosystemie kryptowalut zwanym Airdrops.

Są to zasadniczo darmowe prezenty w postaci monet, które są „upuszczane” w powietrzu na grupę entuzjastów kryptowalut. Jest to najszybszy sposób na dystrybucję monet na rynku niż przeprowadzenie pierwszej oferty monet (ICO).

Jak jednak Airdrops wpisuje się w obecne ramy regulacyjne określone przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd? Czy zrzuty lotnicze mogłyby być dla programistów mniej uciążliwym sposobem finansowania ich projektów?

Przyjrzymy się obecnemu otoczeniu regulacyjnemu i temu, jak prawdopodobnie będą do niego pasować zrzuty kryptowalut.

Jak działają Airdropy

Mechanika zrzutu jest naprawdę prosta.

Zespół programistów zrobi migawkę już istniejącego łańcucha kryptowalut. Dzięki temu uzyskają przegląd adresów, które są obecnie w łańcuchu. Następnie udostępnią swoje darmowe tokeny wszystkim tym posiadaczom.

Twórcy tego tokena „rozwidlą” swój łańcuch z dotychczasowego łańcucha, a następnie wykorzystają tę technologię. Niektóre z największych dostępnych obecnie kryptowalut są ich wynikiem, w tym Bitcoin Cash (BCH).

Bardzo łatwo jest też zainicjować zrzut. Na przykład możesz udać się do Otwórz Zeppelin i użyj jednego ze swoich szablonów inteligentnych umów dla łańcucha bloków Ethereum.

Następnie zrobisz migawkę łańcucha bloków i rozprowadzisz pewną liczbę monet w pewnym stosunku do ETH, które już posiadają. Twórcy zatrzymają również pewien procent wszystkich dostępnych monet.

Dlaczego monety Airdrop?

Definicja zrzutu

Zdjęcie za pośrednictwem Fotolia

Oprócz jak najszerszej dystrybucji monet istnieją inne naprawdę ważne zachęty dla projektu polegającego na zrzutach monet z powietrza. Dla zespołu programistów to łatwy sposób na sfinansowanie projektu.

Tak, nie podnoszą kryptowalut ani Fiata przez ICO lub rundę seed, ale zachowują duży udział w monetach, które upuściły w powietrzu.

Jeśli projekt będzie się dobrze rozwijał, a opinia publiczna zacznie zwracać na to uwagę, wówczas wartość tokenów prawdopodobnie wzrośnie. W związku z tym fundusze zespołu staną się cenne i będą mogli następnie sprzedać niektóre z tych tokenów, aby sfinansować dany projekt.

Są również o wiele bardziej opłacalne niż ukończenie ICO lub próba zabezpieczenia finansowania w rundzie zalążkowej. Te metody finansowania stają się obecnie niewiarygodnie drogie, ponieważ inwestorzy wymagają znacznie więcej niż zwykłej białej księgi.

Zrzuty z powietrza mogą być również mniej uciążliwe pod względem regulacji.

Regulacje dotyczące papierów wartościowych i kryptowaluty

Jeśli zasób kryptowaluty zostanie sklasyfikowany jako papier wartościowy, podlega jurysdykcji SEC, a zatem będzie musiał spełniać wszystkie wymagania. To, czy zostanie sklasyfikowane jako taka, zależy od tego, czy przejdzie test Howey.

Jest to praktyczna reguła używana do określenia, czy składnik aktywów zostanie sklasyfikowany jako papier wartościowy. W szczególności umowa inwestycyjna jest definiowana jako:

Umowa, transakcja lub plan, na podstawie których osoba inwestuje swoje pieniądze we wspólne przedsiębiorstwo i oczekuje zysków wyłącznie dzięki wysiłkom promotora lub osoby trzeciej

Zgodnie z tą definicją jest całkiem jasne, że wiele dzisiejszych ICO można zaklasyfikować jako takie. W rzeczywistości istniały nawet spekulacje, że Ethereum mogło zostać sklasyfikowane jako zabezpieczenie, kiedy przeprowadzali swoje ICO.

Jak jednak wygląda zrzuty lotnicze przez SEC?

Airdropy i papiery wartościowe

Howey Test Investment Contract Crypto

Kryteria „umowy inwestycyjnej”. Źródło

Nic dziwnego, że nie ma precedensu prawnego dla prezentów.

Airdrops to darmowe prezenty w postaci monet, a programiści ICO nie zbierają funduszy od ludności. Inwestorzy nie narażają żadnych funduszy i dlatego nie mogą twierdzić, że spodziewali się zwrotu z inwestycji.

A co z przypadkami, gdy tokeny ostatecznie trafiły na rynek, a inwestorzy wtórni kupują tokeny na giełdzie? Tutaj rzeczywiście kupują te tokeny w oczekiwaniu na zysk.

Chociaż mogą oczekiwać zwrotu z inwestycji, czy naprawdę można ich sklasyfikować jako inwestujących w „wspólne przedsiębiorstwo”? Czy ci inwestorzy nie tylko spekulują ceną aktywów, tak jak robią to przy zakupie Forex, towarów lub nawet innych kryptowalut, takich jak Bitcoin.

Co więcej, czy naprawdę można to nawet uznać za inwestowanie?

Tokeny nie są jak akcje firmy ani dłużne papiery wartościowe. Wiele z nich to „tokeny użytkowe”, co oznacza, że ​​mają podstawowy przypadek użycia. Dlatego można realistycznie stwierdzić, że kupują token w innym celu niż spekulacje.

Ci, którzy kupują tokeny na giełdzie, kupują je od innych osób, a nie od samych deweloperów. Nie można więc twierdzić, że to deweloperzy są głównymi odbiorcami środków inwestorów.

Wszystko to oznacza, że ​​byłoby niewiarygodnie bezsensowne twierdzenie przez SEC, że zrzut jest zabezpieczeniem. Może to być podobne do twierdzenia, że ​​bezpłatne rozdawanie jakichkolwiek towarów na ulicy można również uznać za zabezpieczenie.

Co więcej, co zrobi SEC z tymi monetami, które zostały już zrzucone i nie mają władzy centralnej? Do kogo będą kierować się w ramach jakichkolwiek działań egzekucyjnych, gdy sieć jest zdecentralizowana?

Wniosek

Airdropy to szybki i łatwy sposób dla programistów na wyrzucenie monet do ekosystemu i rozpoczęcie pracy nad projektem. SEC jeszcze nie wydała opinii na temat ICO, ale wielu uważa, że ​​to tylko kwestia czasu.

Rzeczywiście wydaje się, że dostają tak dużo bardziej aktywny z ich egzekwowaniem. Było wiele ICO, które otrzymały listy zaprzestania działalności w ramach „zamiatania kryptowalut”.

Czy więc zrzuty lotnicze powinny być preferowaną opcją? Nie do końca.

Chociaż są mniej uciążliwe, airdrop jest znacznie mniej skuteczny w przypadku metody pozyskiwania funduszy niż ICO lub inne metody finansowania zalążkowego.

Zespół programistów nadal będzie musiał czekać, zanim pojawi się jakikolwiek rynek na ich monety, zanim będą mogli sprzedać część i wykorzystać wpływy. Budowanie przełomowej technologii nie jest tanie, a ci programiści nadal muszą stawiać jedzenie na stole.

Ostatecznie będzie to musiało sprowadzić się do potrzeb, preferencji i ryzyka, które deweloperzy są skłonni podjąć.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia & Wikipedia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me