Cyfrowa waluta e-korona: szwedzki ruch CBDC

Szwecja jest zwykle obarczana kliszami, o których reszta z nas może tylko pomarzyć. Jest uważany za liberalny raj; kraina wysokich, blond i pięknych istot; pokojowy, ale postępowy; miejsce, w którym kapitalizm i socjalizm osiągnęły szczęśliwe porozumienie.

Jest otwarta przestrzeń i naturalne piękno, równość płci i równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. To ziemia, która dała nam H.&M, Ikea, Spotify i err… Abba. Każdy jeździ Volvo i zjada klopsiki. Gdzie podpisać?

Jak wszystkie dobre klisze, powyższe są zakorzenione w prawdzie. Szwedzi to w zasadzie zdrowa gromada w porównaniu z prawie każdym innym rozwiniętym narodem. Finansowana przez państwo opieka zdrowotna jest dostępna dla wszystkich, a kultura na świeżym powietrzu wykorzystuje naprawdę oszałamiające krajobrazy.

Szwecja Snow

Szwecja, wczoraj. Weź dobre buty i wszystko będzie dobrze. Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

Kraj ten jest rzeczywiście jedną z najbardziej liberalnych demokracji na świecie, w której od mężczyzn oczekuje się dużej części ciężaru opieki nad dziećmi, a kobiety nie są rutynowo wykluczane z pracy. Prawa pracowników są chronione i ugruntowane, podczas gdy istnieje silne wsparcie państwa dla tych, którzy znajdują się w trudnych czasach.

Podatki są wysokie, ale wspierają silną siatkę bezpieczeństwa socjalnego. Tak, istnieją argumenty przeciwko szybkiej modzie i niedrogim meblom, a wielu muzyków może powiedzieć, co jest nie tak ze Spotify.

A jeśli chodzi o Abbę, cóż… nie zajmujmy się tym tutaj. Ale nikt nie może zaprzeczyć, że dla narodu liczącego nieco ponad 10 milionów ludzi (mniej niż połowa populacji Sao Paulo), który cieszy się zaledwie kilkoma godzinami światła słonecznego dziennie zimą, Szwecja radzi sobie całkiem nieźle..

Wiele do nauczenia się

Wszystko to nie oznacza, że ​​Szwecja jest społeczeństwem doskonałym, chociaż być może jest bliżej niż większość. Można tu również znaleźć wiele problemów, które dotykają inne bogate narody. Wzrost imigracji spowodował wzrost napięć, a imigranci – wielu z nich to uchodźcy – często obarczani są winą za wzrost przestępczości i utratę tożsamości narodowej.

Szwedzcy Demokraci

Kwestionowanie stereotypu: lider Szwedzkich Demokratów Jimmie Akesson. Zdjęcie za pośrednictwem BBC

Wzrasta przemoc gangów, podczas gdy wydatki państwa spadły. W rezultacie skrajna prawica podniosła tutaj głowę, podobnie jak w wielu innych krajach, z Szwedzcy Demokraci duże zyski w wyborach powszechnych w 2018 roku. Ta partia, która ma swoje korzenie w ruchu neonazistowskim, sprzeciwia się imigracji, otwarciu granic i Unii Europejskiej i znalazła chętne uszy dla swojego populistycznego przesłania wśród wielu Szwedów..

Niedawno rząd szwedzki znalazł się pod ostrzałem za jego odpowiedź na Covid-19, początkowo był chwalony przez wielu za coś, co było postrzegane jako antyautorytarne podejście do pandemii. Prawdopodobnie była to porażka, ponieważ Szwecja poniosła do tej pory więcej zgonów z powodu koronawirusa niż każdy inny naród skandynawski. Wydaje się, że nie udaje im się cały czas.

Prowadzić

Więc co to wszystko ma wspólnego ze światem blockchain i kryptowalut? Jak widzieliśmy, Szwecja słynie z postępowego podejścia i wyznaczania trendów, które inne kraje chętnie przyjmują. Nie musisz szukać dalej niż wspomniane wcześniej szwedzkie historie sukcesu H&M, Ikea, Spotify i tak, Abba, aby zobaczyć, że tam, gdzie prowadzi Szwecja, reszta świata często podąża za nią.

Jeśli w ostatnich miesiącach obserwowałeś wszystkie kwestie związane z kryptowalutą, prawdopodobnie zauważysz wzmożoną dyskusję wokół kwestii walut cyfrowych banków centralnych (CBDC). To prawie to, co jest napisane na puszce: cyfrowe wersje walut narodowych emitowane przez banki centralne, takie jak Bank Anglii lub Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych. Tak się składa, że ​​w tej dziedzinie, jak w wielu innych, Szwedzi wyprzedzają peleton.

Szwecja Riksbank

Szwedzki Riksbank: niezupełnie wygrywa w konkursach piękności. Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

W lutym tego roku, tuż przed nadejściem pandemii, aby dobrze i naprawdę odwrócić scenariusz, szwedzki Riksbank ogłosił że uruchamia program pilotażowy swojej e-korony, „cyfrowej korony [która] powinna być prosta, przyjazna dla użytkownika oraz spełniać krytyczne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i wydajności”.

Pilotaż, który został uruchomiony we współpracy z Accenture, miał na celu przetestowanie technologii blockchain, która będzie stanowić podstawę e-korony, oraz ocenę przypadków użycia dla ogólnokrajowego wdrożenia systemu. Według jego własnych słów „głównym celem programu pilotażowego jest poszerzenie wiedzy Riksbank na temat cyfrowej korony emitowanej przez bank centralny”.

Ten program pilotażowy jest nadal w toku i ma się zakończyć na początku przyszłego roku, ale coraz bardziej prawdopodobne jest, że jest to przypadek, kiedy, a nie czy, e-korona stanie się rzeczywistością. Zostało to zgłoszone w październiku że Stefan Ingves, gubernator Riksbanku, naciskał na szwedzki rząd, aby rozpoczął prace nad ustawą, która pozwoli e-koronie stać się prawnym środkiem płatniczym. Wkrótce może pojawić się pierwszy na świecie działający CBDC.

CBDCs wyjaśnione

Omawialiśmy CBDC tutaj w Coin Bureau we wrześniu, podczas gdy na YouTube Guy to zrobił głębokie nurkowanie na nich ostatnio. Zanim jednak przyjrzymy się dogłębnie pozornie nieuniknionemu e-koronie, warto zrobić tutaj krótkie podsumowanie dla każdego, kto może nadal nie znać tej koncepcji.

Pozornie CBDC mają wiele do polecania. Waluta cyfrowa powiązana z wartością waluty krajowej, którą reprezentuje, ma wiele zalet, w szczególności w porównaniu z fizyczną gotówką. Użycie gotówki zanika na całym świecie z wielu powodów. W większości krajów rozwiniętych coraz więcej osób płaci za przedmioty codziennego użytku za pomocą kart debetowych lub kredytowych, a w niektórych krajach całkiem możliwe jest codzienne życie bez konieczności korzystania z gotówki.

Obciąż kartę kredytową

Brzęczyk! Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

Następnie pojawia się wzrost liczby kryptowalut, takich jak stary dobry bitcoin i wszystkie te altcoiny, które podążyły za nim. Liczba sprzedawców na całym świecie, którzy akceptują kryptowaluty, stale rośnie, ponieważ coraz więcej osób rozumie korzyści płynące z bezpiecznych płatności peer-to-peer, które eliminują chciwych pośredników, takich jak banki.

W międzyczasie w krajach rozwijających się, chociaż gotówka jest nadal popularna, jej wykorzystanie spada. Wiele osób mieszka daleko od najbliższego banku lub bankomatu i coraz częściej zwraca się do telefonów komórkowych jako wygodniejszego sposobu wydawania i otrzymywania pieniędzy. Gotówka może być uciążliwa i może zostać zgubiona, skradziona lub zniszczona. Płacenie telefonem lub wstępnie doładowaną kartą płatniczą jest znacznie szybsze i łatwiejsze.

Korzyści dla banków centralnych wynikające z zastąpienia gotówki walutą cyfrową są oczywiste. Nie musieliby drukować, rozprowadzać i przechowywać tak dużej ilości gotówki, unikając w ten sposób kosztów logistycznych. Mogliby również zapewnić, że płatności (na przykład ulotki informacyjne Covid) były rozprowadzane szybciej i skuteczniej.

Jest jeszcze jeden ważny: podatki. Jeśli istnieje niezmienny zapis wszystkich transakcji przechowywanych w łańcuchu bloków CBDC, znacznie ułatwia to bankom centralnym i organom podatkowym sprawdzenie, kto jest co winien. I żeby mieć pewność, że zapłacą.

Szybka płatność telefoniczna

Boop!

Transakcje gotówkowe są znacznie trudniejsze do wyśledzenia, a tym samym opodatkowania, podczas gdy gotówka jest zwykle preferowaną walutą przestępców i unikających podatków. Pojawienie się CBDC może zatem znacznie utrudnić działanie tego rodzaju ludzi. Ale chociaż łatwość użycia, identyfikowalność i odpowiedzialność są wystarczająco pożądane, wielu szybko wskazało, że wykorzystanie CBDC da rządom i bankom centralnym znacznie ściślejszy stopień kontroli nad naszym życiem..

CBDC na wolności

Szwecja nie jest sama w testowaniu CBDC. Urugwaj przeprowadził własny, zakończony sukcesem proces w 2017/18 roku i nadal ocenia sprawę o e-peso. W Korei Południowej i Tajlandii planowane są testy, podczas gdy inne kraje, takie jak Brazylia, Kanada i RPA, mają opracowane programy próbne. Mówi się, że Wielka Brytania rozważa technologię i oczekuje na wyniki prób w innych krajach.

Cyfrowy Yuan Chiny

Czy Chiny dotrą tam pierwsze? Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

Są też Chiny, które prowadzą własny proces z udziałem 28 miast w całym kraju. Jeśli okaże się to sukcesem, chiński rząd może ukraść marsz na Szwecję i być pierwszym krajem, który przyjmie CBDC jako część swojego systemu finansowego. Biorąc pod uwagę władzę, jaką cieszy się Komunistyczna Partia Chin, jest prawdopodobne, że będą w stanie wdrożyć tę politykę bez opozycji, z jaką można spotkać się w bardziej demokratycznych państwach.

Sprawa o e-koronę

Chiny mogą okazać się pierwszymi na imprezie, ale pod wieloma względami Szwecja wygląda na idealny poligon doświadczalny dla powstającego CBDC. Po pierwsze, jest to już jedno z najbardziej bezgotówkowych społeczeństw na świecie, z wykorzystaniem gotówki w pozornie ostatecznym upadku. Według Statista, w 2010 r. 59% małych płatności (mniejszych niż 100 SEK) zostało dokonanych za pomocą gotówki. Do 2020 roku spadł do 12%. W tym samym okresie Riksbank   wykazał, że odsetek osób korzystających z gotówki spadł z prawie 40% do mniej niż 10%.

Dzięki popularności aplikacji płatniczych, takich jak Swish, Klarna i iZettle (wszystkie zostały założone w samej Szwecji) tylko garstka głównie starszych Szwedów nadal regularnie korzysta z gotówki. Rzeczywiście, sam Swish jest staje się tak popularny że stało się to samodzielnym czasownikiem: „Po prostu to mi powiedz”. Ludzie mogą kupować kawę, korzystać z publicznych toalet, a nawet dawać żebrakom i ulicznym artystom, używając tylko aplikacji na swoich telefonach.

Swish Payments Szwecja

Pretty Swish. Zdjęcie za pośrednictwem payspacemagazine.com

Ten gwałtowny spadek wykorzystania gotówki ma oczywiście swoje wady, które odbijają się echem w innych częściach świata. Dla wielu starszych ludzi gotówka jest wszystkim, co kiedykolwiek znali, i patrzą na rozwój technologicznych opcji płatności z głęboką podejrzliwością.

Dla innych alternatywy dla gotówki są zagmatwane i zniechęcające. Wiele osób znajdujących się w trudnej sytuacji – w podeszłym wieku lub nie – nadal polega na gotówce z wielu różnych powodów i pozostaje w tyle przez tempo innowacji. Gotówka może mieć swoje wady, ale jeszcze nie umarła.

Niemniej jednak Szwecja posuwa się naprzód bez gotówki i dlatego jest prawdopodobne, że będzie bardziej niż inne społeczeństwa otwarte na wprowadzenie CBDC. Wykorzystanie płatności bezgotówkowych wzrosło jeszcze szybciej dzięki pandemii, wraz ze wzrostem liczby osób dokonujących zakupów online, mimo że Szwecja nie wprowadziła blokady krajowej.

BankID

Szwedzi używają też innej popularnej aplikacji, jak np. Swish. BankID wykorzystuje szwedzki osobisty numer identyfikacyjny (podobny do brytyjskiego numeru ubezpieczenia społecznego lub amerykańskiego numeru ubezpieczenia społecznego), aby uzyskać dostęp do cyfrowych usług publicznych, korzystać z bankowości internetowej, a nawet podpisywać dokumenty. W rezultacie usługi te są łatwo dostępne i dostępne bez konieczności zapamiętywania loginów i haseł do wielu różnych usług.

BankID Szwecja

BankID. Nie wiem, co mówi, ale wygląda sprytnie. Zdjęcie za pośrednictwem Signicat

W związku z tym w Szwecji istnieje już znaczna ilość infrastruktury cyfrowej, w połączeniu z ogólnie obeznaną z technologią populacją. W przyjęciu i integracji e-korony z pewnością pomoże również fakt, że Szwecja nie jest tak zaludniona, jak niektóre inne kraje poszukujące CBDC. Być może to tylko kwestia skali, ale można sobie wyobrazić, że łatwiej będzie przyspieszyć pracę jedenastu milionów ludzi za pomocą CBDC niż w przypadku ponad miliarda.

Gdzie dalej?

W niezbyt odległej przyszłości gwiazdy wydają się ustawiać na korzyść e-korony. Proces jest nadal w toku i nie wydaje się, aby został wykolejony przez pandemię koronawirusa. Gubernator Riksbanku popiera ten pomysł i warto rozważyć, co powiedział notatka w październiku:

„Pieniądze i sposób, w jaki płacimy, ulegają znaczącym zmianom teraz, gdy gospodarka przechodzi cyfryzację. Tam, gdzie wcześniej wymienialiśmy gotówkę, teraz płacimy głównie poprzez przenoszenie środków między kontami drugiej osoby. Zmiany mają wiele zalet, ale niosą ze sobą także wady i zagrożenia. Zadaniem Riksbanku jest zapewnienie, że płatności będą dokonywane bezpiecznie i wydajnie, a korona zachowa swoją wartość. Aby było to możliwe, gotówka musi być zarówno chroniona, jak i uzupełniana cyfrową alternatywą. ”

Ton Ingvesa w notatce jest również interesujący, ponieważ uznaje spadek gotówki, ale także opowiada się za jej ochroną, nawet po wprowadzeniu cyfrowej korony. Przekonuje o zamienności gotówki i możliwości jej wykorzystania bez całej infrastruktury cyfrowej, o której mowa powyżej. Jego pogląd na temat przyszłej e-korony jest taki, że powinna ona działać jako „cyfrowe uzupełnienie gotówki”.

Jak działałaby e-korona?

Rozwój kryptowalut utorował drogę dla CBDC na dwa sposoby. Po pierwsze, obudził światowe instytucje finansowe na obietnicę walut cyfrowych i pokazał, że cyfrowe sieci płatności peer-to-peer są technologicznie możliwe. Banki i inni dostawcy usług płatniczych nie mają już monopolu na przenoszenie pieniędzy.

Co ciekawe, kryptowaluty rozwinęły tę technologię, aby umożliwić prawie każdemu, kto ma smartfona i połączenie internetowe, kupowanie, przechowywanie i wydawanie tych cyfrowych zasobów. Portfele cyfrowe dotarły do ​​wielu osób, które być może nigdy wcześniej nie miały konta bankowego.

Architektura RiksBank

Architektura koncepcyjna pilota e-korona. Zdjęcie za pośrednictwem Riksbank / Accenture

Pomaga to zapewnić usługi finansowe wielu osobom, które wcześniej nie miały do ​​nich dostępu. Niedawny wzrost stablecoinów, takich jak USDC, również przyczynił się do wzrostu popularności kryptowalut poprzez usunięcie niektórych zagrożeń związanych z handlem bardziej niestabilnymi monetami.

W związku z tym narzędzia są dostępne dla CBDC, które można wdrożyć, z wieloma przeszkodami technologicznymi już pokonanymi. Riksbank przewiduje, że ta technologia cyfrowego portfela będzie kluczem do ewentualnego przyszłego przyjęcia e-korony, tak jak będzie to miało miejsce w przypadku wszystkich przyszłych CBDC. Pomimo niepokoju, który wiele osób w społeczności kryptowalut odczuwa w związku z perspektywą wydawania przez banki centralne własnych aktywów cyfrowych, ich własne ukochane łańcuchy bloków umożliwiają im to.

Niepewna przyszłość

Czy nam się to podoba, czy nie, CBDC z pewnością będą częścią naszej przyszłości. Rządy i banki centralne na całym świecie nie pozwolą sobie pozostawić w martwym punkcie rosnącej fali cyfryzacji. Wydarzenia ostatniego roku posłużyły tylko do przyspieszenia procesu, ponieważ staje się jasne, że potrzeba będzie innowacji, aby wydostać nas z dziury, w którą pogrążył nas Covid-19..

Niestety wygląda na to, że choć CBDC mogą pomóc wprowadzić miliony ludzi do globalnego systemu finansowego, to nie zapewnią im wolności finansowej ani reszcie z nas. Wszystko, co ułatwia śledzenie i śledzenie transakcji finansowych, wzmocni rękę rządów i podatników.

Wiele będzie zależeć od tego, które banki centralne ostatecznie wyemitują swoje waluty cyfrowe w ciągu najbliższych kilku lat. Kraj taki jak Szwecja może w tym względzie dawać nadzieję, ponieważ chociaż nie jest to do końca utopia, za jaką się często udaje, zachowuje szacunek dla wolności osobistych i dobrych rządów, które wciąż budzą zazdrość większości świata. E-korona może być naszą największą nadzieją na to, że CBDC zostanie zrobione dobrze, w interesie jego obywateli i przy uznaniu, że nie każdy jest skłonny do przyjęcia w pełni zdigitalizowanej gospodarki.

Szczęśliwi Szwedzi

Szwecja: wciąż wiele powodów do uśmiechu. Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

Porównaj to z Chinami, krajem, który zupełnie inaczej postrzega wolność osobistą. Gdyby Ludowy Bank Chin miał wyemitować własną cyfrową walutę (co wydaje się coraz bardziej prawdopodobne), trudno sobie wyobrazić notorycznie paranoiczny chiński rząd, który rezygnuje z możliwości wykorzystania swojego potencjału nadzoru.

Dzieje się tak pomimo faktu, że Chiny mają wiele wspólnego te same zmartwienia o malejącym wykorzystaniu gotówki w innych krajach. Co więcej, chęć zdobycia dominacji gospodarczej nad Stanami Zjednoczonymi sprawi, że wykorzystają każdą okazję, by wzmocnić kontrolę nad finansami swoich obywateli.

Szwecja i Chiny reprezentują dwa bieguny, między którymi znajdzie się większość CBDC. Szacunek dla wolności osobistych z jednej strony, z drugiej strony autorytaryzm. Istnieje nadzieja, że ​​większość krajów, które uruchomią własne CBDC, skłoni się bardziej do modelu szwedzkiego niż chińskiego. To miła myśl, ale zbyt optymistyczna.

Długi zaciągane przez rządy na całym świecie w ciągu ostatnich kilku miesięcy nie znikną po cichu, a chęć uzyskania dochodów z podatków będzie silniejsza niż kiedykolwiek. Niestety, tymi, którzy muszą płacić rachunki, będą ci, którzy zawsze to robią: klasa pracująca i średnia, podczas gdy bogaci, banki i wielki biznes działają tak, jak zawsze. O ile CBDC nie może pociągnąć tych osób do odpowiedzialności, jest mało prawdopodobne, aby reszta z nas była czymś, o czym mogłaby krzyczeć.

A więc, jak mogliby powiedzieć Szwedzi: Bättre köpa lite Bitcoin!

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Shutterstock

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me