Czy bot handlowy może kryć się za rozbieżnościami cenowymi w Coinbase?

To był naprawdę interesujący tydzień na dzikim zachodzie rynków kryptowalut.

Jednym z najbardziej interesujących wydarzeń było wypuszczenie Bitcoin Cash na Coinbase i wynikający z tego wzrost rynku, który doprowadził do licznych zarzutów.

Wiele osób widziało znaczny wzrost ceny BCH przed ogłoszeniem notowań. To doprowadziło ich do przekonania, że ​​miał miejsce handel poufnymi informacjami.

Czy może istnieć inne wyjaśnienie nieprawidłowości na rynku?

Wpisz „Picasso”, robot malarski

Według Poczta znanego blogera o nazwie Bitfinex’ed, innym możliwym wyjaśnieniem dzikich wahań jest bot handlowy.

Nazwał bota „Picasso”, ponieważ próbuje „pomalować” rynek. Mówiąc najprościej, malowanie rynku ma miejsce, gdy grupa handlowców spotyka się, aby wyglądało na to, że na rynku jest większa aktywność niż w rzeczywistości.

Jest to forma manipulacji na rynku, którą SEC uznaje za nielegalną. Jednak biorąc pod uwagę, że rynki kryptowalut są nieuregulowane, działania te mogą być powszechne.

Bitfinexed od jakiegoś czasu śledzi poczynania Picassa, próbując namalować taśmę na rynku Bitcoinów. Kilka miesięcy temu udało mu się również zdemaskować podobnego bota o nazwie „Spoofy”.

Co zamierzał Picasso?

Według analizy Picasso próbował zawyżać cenę Bitcoin i Bitcoin cash na GDAX / Coinbase w porównaniu z innymi giełdami.

Autor przyjrzał się przykładowi 7 grudnia, w którym Bitcoin był sprzedawany za znaczną premię na Coinbase niż na innych giełdach, takich jak na przykład Bitfinex..

Na przykład nadal zdarzały się zlecenia kupna składane na Bitcoinie, gdy cena była znacznie powyżej kursów rynkowych na innych giełdach. To było mało prawdopodobne, aby został umieszczony przez ludzkich handlarzy.

Było to również w dużej mierze demonstrowane w fiasku Bitcoin Cash. Patrząc na poniższy zrzut ekranu z GDAX, widać, że cena BCH bardzo szybko podskoczyła na zamówieniach.

Manipulacja ceną gotówki Bitcoin

Źródło obrazu za pośrednictwem Bitfinex’ed

Biorąc pod uwagę, że księgi zamówień były w tym czasie dość lekkie, zamówienia, które pochodziły od Bota, podniosły cenę o prawie 200%.

Dlaczego Picasso to robi?

Jedną z rzeczy, które dostrzegł Bitfinex, było to, że wolumen na giełdzie Bitfinex był dość dobrze skorelowany z obrotem na Coinbase. Innymi słowy, kiedy kupowano dużo na Coinbase, to samo działo się za pośrednictwem Bitfinex.

Na przykład, kiedy Coinbase ostatnio spadł, wolumen handlu na Bitfinex i Bitstamp spadł dość gwałtownie.

Najprawdopodobniej oznacza to, że Bot używa innych giełd jako pozycji zabezpieczających. Mówiąc dokładniej, próbuje arbitrażem zysku między Bitfinex a Coinbase.

Bot kupi Bitcoiny po niskiej cenie na giełdzie Bitfinex, a następnie sprzeda je na Coinbase ze znaczną premią.

Oczywiście, z perspektywy percepcji rynku i manipulacji, handel Picassem tworzy wrażenie, że ceny na Bitfinex mają wielką wartość.

Może to mieć wpływ na przekonanie potencjalnych klientów do przeskoczenia wszystkich przeszkód w celu uzyskania konta zasilonego w walucie Fiata na Bitfinex.

Nikt nie może powiedzieć definitywnie, czy jest to faktycznie leżąca u podstaw intencja Picassa, czy też interesujący efekt uboczny.

Naruszenie warunków Coinbase

Chociaż chciał jasno powiedzieć, że nie sądzi, że Coinbase stoi za Picassem, Bitfinex podał Warunki korzystania z usługi Coinbase. Działania te wyraźnie naruszają niektóre klauzule.

W szczególności działania mające na celu manipulowanie rynkiem są zabronione na Coinbase. Biorąc pod uwagę, że było naprawdę mało prawdopodobne, aby te transakcje zostały faktycznie zakończone przez ludzkiego handlowca, Coinbase powinien zbadać konta.

Manipulowanie warunkami korzystania z usługi Coinbase

Źródło obrazu za pośrednictwem Coinbase

Pozwoli to również Coinbase działać proaktywnie w zwalczaniu tych praktyk w czasie, gdy atakują go oskarżenia o wykorzystywanie informacji poufnych.

Pilnowanie

Niezależnie od wyniku, pocieszające jest wiedzieć, że w społeczności kryptowalut są ludzie, którzy monitorują rynki i wzywają instancje.

Bitfinex’ed spowodował znaczne ograniczenie aktywności „Spoofy”, gdy ujawnił go kilka miesięcy temu.

Można mieć tylko nadzieję, że dzięki ekspozycji przekazanej Picassowi, jest nadzieja, że ​​operatorzy wycofają się z tego, znacznie lub całkowicie zamkną działalność.

Uczciwe i kompletne rynki to zdrowe rynki.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me