Czy technologia Hashgraph może sprawić, że Blockchains staną się przestarzałe?

Podczas gdy wszyscy koncentrują się na Bitcoinie i innych łańcuchach bloków, jest stosunkowo nowy dzieciak w bloku, który twierdzi, że nie tylko poprawi łańcuch bloków, ale zrewolucjonizuje całą koncepcję zdecentralizowanego konsensusu, a także internet..

To twierdzenie pochodzi od Hashgraphs, jednej z najnowszych platform z ukierunkowanym grafem akrylowym (DAG). Stworzone przez Leemona Bairda firmy Swirlds, technologia została wydana na nowej platformie przez Hedera Hashgraph pod koniec marca, a ogólny konsensus w branży kryptowalut jest taki, że Hashgraph może spełnić obietnicę zrewolucjonizowania zdecentralizowanego konsensusu.

Do niedawna Hashgraph nie przyciągał zbytniej uwagi, a kiedy to robił, po prostu podkreślał cechy, które sprawiają, że Hashgraph różni się od blockchain, ale niewiele było dyskusji, dlaczego to ma znaczenie. Zmieniło się to, gdy Bitcoin ucierpiał w wyniku kontrowersji SegWit2X, a problem skalowalności łańcucha bloków nadal się utrzymuje. I oczywiście wprowadzenie Hedera Hashgraph sprawiło, że technologia ta znalazła się ostatnio w centrum uwagi.

Biorąc to wszystko pod uwagę, chcę dokładniej przyjrzeć się koncepcji Hashgraph, aby sprawdzić, czy naprawdę może to spowodować, że blockchain stanie się przestarzały. Poniżej znajduje się, czego się nauczyłem i co umożliwia Hashgraph objęcie wiodącej roli w zdecentralizowanej technologii księgi konsensusu.

Oto, gdzie brakuje technologii Blockchain

Wyzwania Blockchain

Zdjęcie za pośrednictwem Fotolia

Wkrótce porozmawiamy o Hashgraph, ale najpierw chcę porozmawiać o łańcuchu bloków Bitcoin i dlaczego wymaga on poprawy. Krótko mówiąc, to dlatego, że jest tak strasznie nieefektywny.

Chociaż blockchain Bitcoina wykonuje świetną robotę, rejestrując transakcje w sposób niezawodny i doskonale oznaczony czasem, wykonanie tego wymaga ogromnej ilości energii. Wymagania dotyczące energii elektrycznej do wydobywania bitcoinów są astronomiczne i stale rosną.

To stanowi problem, ponieważ prowadzi do centralizacji wydobycia wszędzie tam, gdzie energia elektryczna jest tania. W tej chwili są to Chiny i do pewnego stopnia także Rosja. A co by było, gdyby większość górników była w Chinach i z dnia na dzień chiński rząd zdecydował się znacjonalizować górników Bitcoin. To oznaczałoby koniec Bitcoina.

Innym problemem związanym z wydajnością, któremu już poświęca się dużo uwagi, jest kwestia skalowalności. Transakcje Bitcoin są ograniczone do zaledwie 7 na sekundę, co nie jest zbliżone do 30 000 do 50 000 transakcji na sekundę przetwarzanych przez Visa.

Skalowalność jest możliwa, ale wymaga konsensusu społeczności, a jak widzieliśmy w przypadku Segwit2X, nie jest to łatwe zadanie.

I choć może się to wydawać dziwne, łańcuch bloków Bitcoin został tak naprawdę zaprojektowany, aby spowolnić. W miarę dołączania większej liczby górników wydobycie staje się coraz trudniejsze, ponieważ łańcuch bloków nieustannie pracuje, aby utrzymać sukces wydobycia tylko do jednego bloku co 10 minut. Ten limit został uwzględniony, aby prawie niemożliwe było jednoczesne generowanie 2 bloków, co spowodowałoby marnowanie energii wymaganej dla jednego z tych bloków, ponieważ sieć zaakceptowałaby jeden blok i unieważniłaby drugi.

Teraz znasz problemy, z jakimi boryka się zdecentralizowany blockchain publicznej księgi. Hashgraph ma plan rozwiązania tych problemów.

A co z technologią Hashgraph?

Hashgraph vs Blockchain

Zdjęcie za pośrednictwem swirlds.com

Hashgraph wykorzystuje protokół oparty na Directed Acyclic Graph (DAG), który jest powszechnie uważany za lepszy od technologii blockchain. W rzeczywistości w niektórych kręgach jest znany jako Blockchain 3.0. Został również zaprojektowany zgodnie z koncepcją FFM – lub Fast, Feeless i Minerless. Górnik usuwa Hashgraph, opierając go na protokole „plotek o plotkach”.

W tym protokole rzeczywiste maszyny w sieci rozprowadzają informacje o transakcjach w celu ich uwierzytelnienia i weryfikacji. Jest znacznie bardziej wydajny niż prosty protokół „plotkarski” używany przez blockchain, który polega na uwierzytelnianiu i weryfikowaniu transakcji przez górników poprzez rozwiązywanie coraz bardziej złożonych problemów matematycznych.

Plotkowanie działa dzięki bardzo szybkiemu udostępnianiu transakcji w sieci. Na przykład jeden komputer dowiaduje się o transakcji i natychmiast wysyła ją do innego komputera. Ten komputer weryfikuje transakcję i wysyła ją do trzeciego komputera.

W międzyczasie pierwszy komputer jest zajęty wysyłaniem transakcji do innych losowych maszyn w sieci. Ten rodzaj udostępniania pozwala na szybkie rozprzestrzenianie się danych transakcji w sieci, co oznacza, że ​​każdy komputer w sieci nie potrzebuje prawie czasu, aby dowiedzieć się o transakcji.

Hashgraph nawet to ulepsza, dodając jeszcze jeden element. Dodaje dwa małe fragmenty informacji podczas wysyłania transakcji, nazwę ostatniej wiadomości wysłanej przez komputer oraz nazwisko ostatniej osoby, która wysłała wiadomość do komputera wysyłającego.

Te dwa bity danych nie mają prawie żadnego narzutu, ale pozwalają na całkowitą natychmiastową przejrzystość. A przez proxy pozwala to na całkowity konsensus i zaufanie do systemu głosowania, a wszystko to bez konieczności zużywania ogromnych ilości energii na generowanie nowych bloków i potwierdzanie transakcji itp..

Nie tylko eliminuje to 10-minutowe lub dłuższe potwierdzenie transakcji, ale także oznacza, że ​​transakcje mogą przebiegać znacznie szybciej. Szacuje się, że Hashgraph może osiągnąć 300 000 transakcji na sekundę. A system jest niesamowicie bezpieczny. W rzeczywistości jest znacznie bezpieczniejszy niż istniejące technologie blockchain.

Bezpieczeństwo w Hashgraph pochodzi z metody konsensusu znanej jako bizantyjska tolerancja błędów, która pozwala na czas, w którym sieć jest w 100% pewna kolejności, w jakiej transakcje miały miejsce w sieci. To właśnie te dwa dodatkowe bity danych sprawiają, że Hashgraph Bizantine jest odporny na błędy.

Blockchain Bitcoina mówi, że jest bizantyjski odporny na błędy, ale to nieprawda. Tak, z każdym potwierdzeniem nadal zbliża się do konsensusu, ale nigdy nie osiąga 100% pewności, więc nie można go uznać za bizantyjską odporną na błędy.

Potencjał do adopcji

Wiedząc więc, co wiemy, platforma DAG, taka jak Hashgraph, jest wystarczająca, aby projekty blockchain stały się przestarzałe?

Adopcja może być trudna. Blockchain ma 10-letnią przewagę i jest już dużo pieniędzy i zasobów zainwestowanych w blockchain. Nie trzeba dodawać, że zwolennicy będą odporni na wszelkie zmiany, które spowodują, że blockchain stanie się przestarzały.

To powiedziawszy, z technicznego punktu widzenia platforma DAG Hashgraph jest ostatecznie lepsza od któregokolwiek z obecnie używanych rozwiązań blockchain.

Chociaż opór monetarny wobec zmian może być silny, przewaga techniczna często ma sposób na pokonanie tego typu oporu, więc będziemy bardzo uważnie obserwować rozwój w miarę rozwoju platformy Hashgraph.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me