Dane wyszukiwania Google pokazują spadek zainteresowania kryptowalutą

Jeśli istnieje jeden barometr ogólnego zainteresowania danym tematem, jest to liczba wyszukiwań w Google, którą uzyskujesz dla tego tematu. Jeśli tak jest, wydaje się, że spada zainteresowanie kryptowalutą.

Trendy Google pokazują liczbę operacji wyszukiwania określonych wyszukiwanych haseł w czasie. Możesz także użyć trendów Google do monitorowania zapytań wyszukiwania związanych z lokalizacją. Dlatego są bardzo dobrym wskaźnikiem proxy dla ogólnego interesu, jaki ma ludność w kryptowalutach.

Każdego roku przyjrzeliśmy się trendom w wyszukiwanych hasłach, a także dokładniej przeanalizowaliśmy ruch związany z wyszukiwaniem w zależności od lokalizacji. Nic dziwnego, że zainteresowanie szeregiem różnych haseł wyszukiwania kryptowalut spadło, odkąd ceny nieco spadły.

Przyjrzyjmy się dokładniej liczbom.

Bitcoin i Ripple

„Kup Bitcoin” bez wątpienia byłby jednym z najczęściej wyszukiwanych terminów w ostatnim okresie masowego wzrostu kryptowalut. Kiedy nowi ludzie wchodzą na rynek, najprawdopodobniej zainteresują się kryptowalutami, o których słyszeli wcześniej.

Poniżej mamy ruch wyszukiwania hasła „kup Bitcoin” na niebiesko. Jak widać, w grudniu między 3 a 9 grudnia osiągnął rekordowe maksima. Wyszukiwane hasła osiągały najwyższy poziom 100 zapytań dziennie. Nic dziwnego, że był to czas, w którym Bitcoin bił nowe rekordy wszechczasów.

Google Trends

Liczba wyszukiwań dla „Kup Bitcoin”. Źródło: Google Trends

Na powyższym wykresie widać również ruch związany z wyszukiwaniem hasła „kup Ripple” w kolorze czerwonym. Jak widać, wydawało się, że podąża to za ruchem w okresie Bitcoin, ale zwykle z kilkudniowym opóźnieniem. Między 31 grudnia a 7 stycznia Ripple osiągnął szczyt powyżej Bitcoina.

Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, jak bardzo odzwierciedla to cenę Bitcoin i Ripple. Poniżej znajduje się wykres cen dwóch kryptowalut z Bitcoinem na niebiesko i Ripple na czerwono. Względna cena Ripple osiągnęła szczyt tuż po cenie Bitcoina.

Ripple Bitcoin Price

Cena BTC vs. XRP. Źródło: tradingview.com

Jednak wraz ze spadkiem ceny obu tych kryptowalut, zmniejszył się ruch związany z wyszukiwaniem. Obaj są teraz na poziomach, których nie widziano od około roku.

Blues „Kup Ethereum”

W zeszłym roku dużo mówiono o Ethereum, ponieważ wartość programowalnego łańcucha bloków stała się oczywista. Prawie każdy serwis z wiadomościami finansowymi opisywał ogromny wzrost tej kryptowaluty i towarzyszący jej wzrost cen.

W związku z tym byłoby interesujące zobaczyć, jak dobrze ruch związany z wyszukiwaniem hasła „kup Ethereum” (ciemnoniebieski) był zgodny z rzeczywistą ceną Ethereum (jasnoniebieski). Na poniższym wykresie mamy dwie metryki, z których jedna nakłada się na drugą.

Google Trends

„Kup Ethereum” i Nałożona cena Ethereum. Źródło: Google Trends

Jak widać, w dwóch okresach ubiegłego roku nastąpił wzrost cen Ethereum. Jeden z nich miał miejsce w połowie czerwca. To był mniej więcej czas manii ICO, która nie tylko podniosła cenę, ale także zwiększyła ruch dla wyszukiwanego hasła.

Następnie, pod koniec roku, Ethereum zebrał się z innymi aktywami kryptograficznymi. Dzieje się tak, ponieważ istnieje silna korelacja między różnymi aktywami kryptowalutowymi.

Podczas tego wzrostu cen, który widzieliśmy pod koniec roku, ruch związany z wyszukiwaniem Ethereum również osiągnął szczyt na poziomie około 100 dziennie. To pokazuje, jak blisko zainteresowanie zakupem Ethereum podąża za ceną Ethereum.

Oczywiście trudno powiedzieć, co jest czynnikiem sprawczym, ponieważ korelacja nie oznacza związku przyczynowego. Większy popyt spowoduje wzrost ceny aktywów, ale cena aktywów, których cena rośnie, spowoduje również, że więcej osób będzie szukać wymiany, aby je kupić.

Podobnie cena wydawała się rosnąć, ponieważ ruch w wyszukiwarce spadał w połowie stycznia tego roku. Może to być spowodowane rotacją kupujących już na rynku z innych kryptowalut do Ethereum.

Implikacje na przyszłość

Chociaż trendy Google w żadnym wypadku nie są naukowe, jest to świetny sposób, aby uzyskać ogólny obraz masowego zainteresowania daną kryptowalutą. W związku z tym pokazuje, że ogólne zainteresowanie kryptowalutami jest na niskim poziomie.

Mogło to być wynikiem tych handlowców, którzy weszli na rynek w szczytowych momentach, a teraz zostali spaleni przez ostatnią wyprzedaż. W miarę ujawniania się ich strat, wieść się rozprzestrzeniła i mogła odepchnąć potencjalnych nowych inwestorów.

Może to być również wynikiem rosnących poziomów FUD, które są regularnie rzucane na kryptowaluty. Główne serwisy informacyjne również podsycały szał i zniechęcały ludzi do pomysłu inwestowania w kryptowaluty.

Jednak w przypadku inwestorów kryptowalutowych, którzy hodują swoje monety, trendy wyszukiwania kryptowalut raczej nie wpłyną na ich decyzję. Nie podążają za tłumem, a trendy Google są uosobieniem opinii tłumu.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me