Dlaczego tak dużo Bitcoin Mining jest skoncentrowane w Chinach

Nie jest tajemnicą, że Chiny zajmują zdecydowanie najbardziej dominującą pozycję, jeśli chodzi o wydobywanie bitcoinów. Obecnie Chiny odpowiadają za około 71% górniczej mocy obliczeniowej na świecie. Sprowadza się to do prostej ekonomii i bodźców, które kierują tymi decyzjami. W niedawnym analiza według BitMex, Chiny mają jedne z najniższych barier w zakładaniu farmy górniczej, a także naprawdę niskie koszty energii elektrycznej.

Utworzenie kopalni w Chinach wymaga dużej wiedzy lokalnej. To właśnie pozwala górnikom na jak najszybsze i jak najbardziej wydajne ustawienie. Posiadanie odpowiedniej wiedzy technicznej w tej dziedzinie może pomóc w znalezieniu pracowników. Podobnie, biorąc pod uwagę, że większość chipów wydobywczych jest produkowana w Chinach, łatwiej jest pozyskać sprzęt wymagany do uruchomienia górników..

W opracowaniu wspomniano również o korupcji, która występuje w energetyce Chin. Na przykład niektórzy górnicy Bitcoin są w stanie zawrzeć umowy z właścicielami elektrowni, na mocy których górnicy mogą rozpocząć działalność w pobliżu punktu dostawy. Biorąc pod uwagę, że energia elektryczna jest jednym z największych kosztów w kopalni, zgodnie z tabelą takie umowy są korzystne.

Boom na energię wodną w Chinach

Koszty energii elektrycznej w Chinach już teraz należą do najniższych na świecie. Wynika to głównie z obfitości węgla, który jest wykorzystywany przy bardzo niewielkim stopniu przeszkód regulacyjnych, takich jak ochrona środowiska. Jednak to, co może być szkodliwe dla środowiska, jest dobre dla górników Bitcoin.

Jednak Chiny również szybko rozbudowują swoje elektrownie wodne. To jest coś, co zostało zapoczątkowane, kiedy Chiny uruchomiły projekt Three Gorges w 2003 roku, który jest w stanie wyprodukować 100 TWh energii elektrycznej. Na poniższym obrazku można zobaczyć wzrost udziału chińskiej produkcji energii wodnej na świecie.

Nadwyżka mocy produkcyjnych w Chinach

Źródło obrazu: Bitmex

Chiny budują również dwie kolejne elektrownie wodne, które mogą łącznie wytwarzać 90 TWh energii elektrycznej. Zostanie to wyprodukowane w ramach projektów Baihetan i Wudongde. Chociaż pojemność ta znacznie przewyższa łączne 15 TWh, które zajmuje cała sieć Bitcoin, była ona skierowana głównie do rozwijającego się przemysłu hutniczego aluminium..

Wytop aluminium w Chinach

Ze względu na proces wytapiania aluminium, energia wodna stanowi naprawdę wydajne źródło energii. Na przykład w Kanadzie co najmniej 80% energii wykorzystywanej do wytapiania pochodzi z energii wodnej. To znacznie mniej niż 10%, które zapewnia w Chinach.

Wraz ze wzrostem produkcji aluminium w Chinach potrzeba większej mocy do jego wytopu. To było powodem ogromnych inwestycji w elektrownie wodne w ciągu ostatnich kilku lat. Jednak gdy popyt na produkcję aluminium w kraju zaczął spadać, zapotrzebowanie na całą generowaną moc poszło w jego ślady. Badanie zagłębia się w podstawowe liczby. Stwierdzili, że w ciągu najbliższych kilku lat może wystąpić potencjalna nadwyżka mocy produkcyjnych.

Chociaż wielu może pomyśleć, że tę nadwyżkę mocy produkcyjnych można po prostu wysłać do tętniących życiem centrów miejskich Chin, nie jest to również najbardziej wydajne rozwiązanie. Dzieje się tak, ponieważ elektrownie wodne znajdują się na zachodzie, w głębi kraju, z dala od miast. Oznacza to, że energia elektryczna będzie musiała podróżować na duże odległości, co może prowadzić do utraty mocy. Dlatego bardziej ekonomiczne byłoby, gdyby odbiorca energii znajdował się bliżej źródła energii.

Górnicy bitcoinów na ratunek

Biorąc pod uwagę, że farmy Bitcoin nie muszą znajdować się w dużych ośrodkach miejskich, stanowią one interesujące rozwiązanie dla elektrowni wodnych, które mają nadwyżkę mocy, którą chciałyby wykorzystać. Mogą przenieść się na zachód kraju i założyć swoje gospodarstwa tuż obok roślin.

Ci górnicy mogą również zawierać umowy z dostawcami energii elektrycznej i lokalnymi organami regulacyjnymi, aby móc uzyskać korzystne stawki dla gospodarstw. Zgodnie z wnioskiem z badania

Naszym zdaniem zbieżność niewykorzystanej energii wodnej z powodu nadmiernych inwestycji w subsydiowaną produkcję aluminium powodującą straty, budowa tych obiektów na odległym zachodzie kraju i brak silnej infrastruktury przesyłowej UHV przyczyniły się do sukcesu w wydobyciu bitcoinów w Chinach.

Więcej koncentracji przed nami?

Chociaż może to być naturalny efekt uboczny działania sił ekonomicznych, wielu nie doceniłoby dalszej koncentracji w rękach chińskich firm wydobywczych i basenów. Biorąc pod uwagę, że ceny energii będą sztucznie niskie według międzynarodowych standardów, będzie to oznaczać, że więcej górników będzie w stanie wydobyć znacznie więcej podaży.

Może to doprowadzić do obniżenia cen, a tym samym do wyjścia dalszej konkurencji z innych miejsc na świecie. Jednak w Chinach istnieją również obawy, że rząd staje się dużo bardziej aktywny w egzekwowaniu Bitcoinów. Oznacza to, że mogą wymagać więcej regulacji w dziedzinie wydobywania bitcoinów, a tym samym sprawić, że założenie farmy będzie znacznie bardziej uciążliwe. Tylko czas powie…

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me