EOS: Co musisz wiedzieć o blockchainie nowej generacji

EOS stał się jednym z najważniejszych nadchodzących projektów blockchain ostatnich kilku lat. Stworzony przez Dana Larimera, twórcę BitShares i Steemit, ma być nie tylko konkurentem dla innych platform inteligentnych kontraktów, takich jak Ethereum, ale także reprezentować prawdziwą platformę kryptowalut trzeciej generacji.

EOS działa na zupełnie innym zestawie zasad niż inne projekty blockchain, ponieważ korzysta z systemu znanego jako delegowany dowód stawki.

W tym artykule zamierzamy omówić niektóre z ważnych i krytycznych różnic, które planuje zaoferować EOS, a także obawy społeczności blockchain związane z projektem.

Co to jest EOS? Podstawy

Zasadniczo EOS ma być wysoce skalowalną platformą, na której można łatwo uruchamiać rozproszone aplikacje. Podczas gdy konkurentów, takich jak Ethereum, można uważać za komputer globalny, EOS przypomina bardziej globalny system operacyjny. Intencją jego projektantów jest umożliwienie szybkiego i łatwego wdrażania aplikacji rozproszonych (lub Dapps).

Podczas gdy aplikacje oparte na Ethereum muszą być tworzone od podstaw za każdym razem, EOS twierdzi, że pozwoli to na wdrożenie dużej różnorodności standardowych typów aplikacji przy minimalnym wysiłku. Pozwoliłoby to twórcy EOS Dapp musieć tylko dostosować swój program, a nie wymyślać na nowo koła.

Z technicznego punktu widzenia EOS bardzo różni się od Ethereum ze względu na swój model konsensusu. Obecnie Ethereum działa na modelu proof-of-work (POW). Ostatecznie przejdzie do modelu weryfikacji stawki o nazwie Casper POS

Twórca EOS, Dan Larimer, chciał zapobiec tworzeniu się pul wydobywczych, które w teorii mogą zagrozić bezpieczeństwu łańcucha bloków poprzez centralizację zasobów. Aby temu zapobiec, Larimer ustanawia model konsensusu, który sam stworzył, nazwany delegowanym dowodem stawki.

Model konsensusu EOS

Delegowany dowód stawki EOS

Zdjęcie za pośrednictwem Steemit

Delegowany dowód stawki oznacza, że ​​tylko 20 podmiotów będzie mogło jednocześnie tworzyć nowe bloki. Te 20 podmiotów (niezależnie od tego, czy są to osoby fizyczne, czy górnicy wielkości instytucji) nazywa się świadkami. Aby zostać świadkiem, osoby posiadające tokeny EOS będą musiały oddać głos, na kogo chcą zostać świadkami.

Ostatecznie 20 najlepszych zostanie automatycznie wybranych podczas każdej rundy obejmującej 21 bloków. Odsetek uzyskanych głosów określa liczbę bloków, które świadek może utworzyć lub wydobyć. Ponieważ istota, która wydobywa blok, otrzymuje nagrodę za cały blok, stanie się świadkiem będzie bardzo cenną i poszukiwaną pozycją.

Powodem tworzenia delegowanego dowodu stawki jest zapobieganie tworzeniu się pul wydobywczych i zwiększenie bezpieczeństwa sieci. Wymagając głosów i ograniczając pulę górników do 20, znacznie zmniejsza się liczba podmiotów, które są w stanie wpłynąć na blockchain w potencjalnie szkodliwy sposób.

Podobnie, jeśli ktoś zostanie wybrany na świadka, jest zachęcany do działania w najlepszym interesie blockchain, aby nie stracił pozycji świadka i nie utracił wszystkich potencjalnych zysków z bycia nim..

Miliony transakcji na sekundę

W wywiadzie przeprowadzonym na YouTube z YouTuberem Ivanem w serwisie Tech, Larimer zauważył, że aby projekt blockchain został przyjęty, musi mieć bezproblemowe połączenie. Mówiąc prościej, jeśli najpierw wymagane są tokeny z giełdy zewnętrznej, przeciętna osoba po prostu nie będzie zainteresowana dołączeniem ze względu na trudności z tym związane.

W związku z tym EOS został zaprojektowany tak, aby nie wymagał żadnych jednostek kryptowaluty w celu uczestniczenia w łańcuchu blokowym EOS lub interakcji z nim.

Ponadto łańcuch bloków ma obsługiwać miliony transakcji na sekundę. EOS jest nadal w fazie rozwoju i zostanie wydany dopiero pod koniec tego roku. Zespół programistów ma dużo czasu, aby wyprzedzić potencjalne problemy ze skalowaniem, zanim zaczną powodować problemy.

Ethereum opracowuje własne rozwiązania, aby rozwiązać problemy ze skalowaniem. EOS będzie miał tę zaletę, że w dniu premiery będzie miał solidne rozwiązania.

Kontrowersje dotyczące tokena ERC-20

Dystrybucja tokenów EOS

Dystrybucja tokenów EOS. Źródło obrazu: eos.io

Eos rozpoczął swoje ICO w połowie ubiegłego roku. Podczas gdy wiele ICO w tamtym czasie działało tylko przez kilka dni lub w niektórych przypadkach mniej niż minutę, sprzedaż EOS miała trwać cały rok. Ponieważ jednak blockchain jeszcze nie istnieje, sprzedaż nie była w stanie bezpośrednio uwolnić natywnych tokenów EOS.

Zamiast tego wprowadzono tymczasowe rozwiązanie. Tokeny Ethereum ERC-20 zostały wydane z oczekiwaniem, że można je później wymienić na natywne tokeny EOS. To znaczy, gdy platforma zostanie uruchomiona w połowie 2018 roku.

Dokładna obserwacja dokumentacji EOS ICO ujawniła wysoce podejrzany wpis. W szczególności w oficjalnej dokumentacji zauważono, że posiadacze tokenów EOS ERC-20 niekoniecznie byli uprawnieni do czegokolwiek. Doprowadziło to do względnej burzy zainteresowanych inwestorów. Obawiali się, że ich tokeny ERC-20 nie zostaną uhonorowane i nie zostaną wymienione na ostateczne tokeny EOS.

Tokeny ERC-20 również zmagały się z pewnymi znacznymi wahaniami cen. W lipcu 2017 r. Tokeny były sprzedawane po około dwóch dolarach każdy. W pewnym momencie stracili ponad połowę swojej wartości i głębokości znacznie poniżej jednego dolara.

Dzisiaj, gdy zbliża się premiera platformy, tokeny ERC-20 są sprzedawane za ponad osiem dolarów każdy. Oznacza to, że każdy, kto kupił tokeny podczas znacznego spadku ceny, zwiększyłby swoją inwestycję dziesięciokrotnie w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

Kupowanie & Przechowywanie EOS

Jeśli zdecydowałeś, że chcesz kupić EOS, musisz udać się na jedną z giełd, które wystawiają token. EOS jest dość popularną monetą i dlatego ma dość duży zasięg na tych giełdach. Niektóre z największych giełd, na które możesz spojrzeć, to Binance Exchange i Huobi.

Jednak te wymiany wymagają najpierw zdobycia innej kryptowaluty, takiej jak Bitcoin itp., Aby kupić monety. Możesz wtedy rozważyć Kraken, który pozwoli ci zasilić konto walutą Fiat i kupić tokeny. Terminem dla tego typu giełd jest „Fiat Gateways”.

Gdy masz już swój EOS, zechcesz bezpiecznie przechowywać je w portfelu. Dzieje się tak, ponieważ trzymanie dużej ilości monet na giełdzie nie jest rozsądne, biorąc pod uwagę związane z tym ryzyko. Omówiliśmy obszerną listę najlepszych portfeli EOS do przechowywania tokenów.

Końcowe przemyślenia

To, co oferuje EOS, jest z pewnością fascynujące. Chociaż niekoniecznie zastąpi Ethereum, może okazać się poważnym zawodnikiem wagi ciężkiej. Być może w podobny sposób, w jaki Apple i Microsoft walczą o dzisiejszy rynek komputerów osobistych.

EOS też nie jest sam. W ciągu ostatnich kilku miesięcy uruchomiono szereg innych inteligentnych kontraktów i zdecentralizowanych projektów blockchain skoncentrowanych na aplikacjach. Niektórzy zaoferowali ICO lub przygotowują się do uruchomienia już wkrótce. Na przykład Cardano i QTUM mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla EOS, ale także dla samego Ethereum.

Wreszcie, nie wiemy, czy cała społeczność kryptowalut przyjmie EOS do wdrażania zdecentralizowanych aplikacji. Jeśli EOS naprawdę jest w stanie oferować darmowe transakcje, może to dać mu bardzo znaczącą przewagę nad Ethereum.

Niektóre niedawne projekty blockchain, takie jak Kik ICO, odeszły od Ethereum. Zrobili to ze względu na obawy dotyczące opłat transakcyjnych i szybkości.

Jeśli EOS jest w stanie ominąć wszystkie te problemy z pozycji wyjściowej, może dać mu przewagę potrzebną do znalezienia swojego miejsca w przestrzeni blockchain.

Zastrzeżenie: są to opinie autorów i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjne

Wyróżniony obraz za pośrednictwem eos.io

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me