Ethereum Classic Review: oryginalny Ethereum Blockchain

Chociaż Ethereum Classic jest dobrze znanym widelcem Ethereum, istnieje wiele rzeczy, które sprawiają, że ten projekt wyróżnia się sam w sobie.

Etheruem Classic ma zalety wynikające z bycia widelcem. Biorąc pod uwagę podobieństwa do Ethereum, integracja giełdy jest o wiele łatwiejsza i to właśnie zachęciło do szerokiego przyjęcia Ethereum Classic i jego natywnego tokena ETC.

Jednak czy naprawdę warto się nad tym zastanowić?

W tej recenzji Ethereum Classic spróbuję odpowiedzieć na to pytanie. Przeanalizuję również długoterminową adopcję i potencjał cenowy tokenów ETC.

Czym jest Ethereum Classic?

Ethereum Classic jest zdecentralizowaną platformą kryptowalutową opartą na łańcuchu bloków i najstarszą, która obsługuje inteligentne kontrakty, chociaż nie jest najlepiej znana z tego, że obejmuje te samowykonujące się autonomiczne aplikacje.

Platforma Ethereum, która jest blockchainem, który rozwidlił się w celu stworzenia Ethereum Classic, jest prawdopodobnie najbardziej znaną platformą inteligentnych kontraktów, ale wielu nie wie, że nie jest najstarszą.

Czym jest Ethereum Classic

Widelec Etheruem firmy Ethereum Classic. Wizerunek Źródło

Inteligentne kontrakty w Ethereum Classic są wykorzystywane w celu zapewnienia korzyści zdecentralizowanego systemu zarządzania. Dzięki wykorzystaniu inteligentnych kontraktów Ethereum Classic gwarantuje, że nie ma możliwości cenzury, manipulacji, monitorowania lub zewnętrznej ingerencji w jego system zarządzania.

Taki był pierwotny zamiar dotyczący inteligentnych kontraktów i Ethereum Classic utrzymał go po podziale w czerwcu 2016 roku w łańcuchu blokowym Ethereum, który stworzył Ethereum Classic. Ten podział nastąpił w odpowiedzi na hack DAO, w wyniku którego skradziono 70 milionów dolarów w ciągu kilku minut.

Klasyczny widelec Ethereum

Grupa, która broniła forka, miała zamiar cofnąć blockchain do punktu przed włamaniem, przywracając w ten sposób utracone fundusze. Ci, którzy byli zwolennikami Ethereum Classic, który jest oryginalnym blockchainem Ethereum aż do bloku Genesis, uważali, że chociaż początkowo wydawało się słuszne, aby przywrócić skradzione fundusze, istniał bardzo dobry powód, aby tego nie robić.

Według Deklaracja niepodległości ETC, było kilka skarg przeciwko członkom założycielom Ethereum, z których większość dotyczyła działań podjętych wbrew zasadom decentralizacji.

Przede wszystkim jednak twierdzili, że twarde narzędzie do przywrócenia utraconych funduszy DAO naruszyło dwa kluczowe aspekty tego, co daje wartość gotówkową peer-to-peer i inteligentnym kontraktom: zamienność i niezmienność.

Historia hakowania DAO

Historia włamania do DAO. Wizerunek Źródło

Zamienność to cecha każdego pieniądza, w której jedna jednostka waluty jest równa innej jednostce waluty. Tak więc jeden dolar jest równy każdemu innemu dolarowi, a jeden Bitcoin jest równy każdemu innemu Bitcoinowi.

W przypadku Ethereum zwolennicy Ethereum Classic twierdzą, że wycofując łańcuch bloków, jeden ETH nie jest już równy jednemu ETH. Wycofanie sprawiło, że 70 milionów dolarów w ETH nie było tak dobre, jak inne ETH i uznane za warte cenzury.

Niezmienność oznacza, że ​​blockchain jest niezmienny i nienaruszalny. Transakcje, które zostały uznane za ważne, to te, które zostały zaakceptowane przez sieć za pomocą matematycznego protokołu kryptograficznego.

Dzięki temu transakcje są niekwestionowane, a jeśli to zostanie zerwane, musimy wziąć pod uwagę, że wszystkie transakcje są teraz wątpliwe, ponieważ zmienny łańcuch bloków oznacza, że ​​każda transakcja może zostać zmodyfikowana. To pozostawia blockchain otwartym na oszustwa i poddaje w wątpliwość wszystkie rozproszone aplikacje działające na szczycie łańcucha bloków.

Dlaczego Ethereum Classic

Pomimo tego, że wielu ludzi jest pomijanych, Ethereum Classic konsekwentnie ma jedną z największych aktywności w sieci blockchain. Aktywność jest na równi z Litecoinem i jest większa niż to, co widzimy w Bitcoin Cash.

Dlaczego Ethereum Classic

Dlaczego Ethereum Classic. Zdjęcie za pośrednictwem stronie internetowej

Oprócz aktywności sieciowej Ethereum Classic ma również wielu zaangażowanych programistów. W rzeczywistości istnieją trzy różne zespoły programistów zaangażowane w długoterminową wizję Ethereum Classic.

Do tego wszystkiego dochodzi wiele zewnętrznych źródeł finansowania oraz zobowiązanie do stworzenia bezpiecznej sieci, z której każdy może korzystać, co pomaga Ethereum Classic w dalszym rozwoju każdego dnia, tygodnia i miesiąca..

Zasady przewodnie Ethereum Classic

Ethereum classic działa na zasadach niezmienności, społeczności i technologii. Jako najdłużej działający blockchain inteligentnych kontraktów, możesz mieć pewność, że blockchain Ethereum Classic będzie nadal istniał jako magazyn wartości, a nie zostanie zmieciony przez jakąś błędną wizję deweloperów.

Technologia Ethereum Classic

Ethereum Classic działa na zweryfikowanej matematycznie maszynie wirtualnej Ethereum (EVM) i jest wysoce wydajnym środkiem do przenoszenia wartości i uruchamiania aplikacji Internetu rzeczy (IoT). Wszystko to sprawia, że ​​Ethereum Classic jest wysoce wydajnym środkiem wymiany, który może łączyć wszystkie urządzenia IoT na świecie.

Ponadto Ethereum Classic ma kilka zespołów programistów pracujących nad ulepszeniem technologii i tworzeniem partnerstw, które pozwolą rozpowszechnić użycie Ethereum Classic na każdym obszarze, w którym technologia blockchain może być korzystna.

Niezmienność klasyczna Ethereum

Żadne konto Ethereum Classic nie może być modyfikowane przez nikogo poza właścicielem. Jest to filozofia wspólna dla kryptowalut, takich jak Bitcoin i Litecoin. Inne łańcuchy bloków wykorzystują inną filozofię znaną jako zarządzanie, zgodnie z którą posiadacze kryptowaluty mogą wykorzystywać siłę ekonomiczną lub społeczną na łańcuchu bloków, aby głosować nad zmianami, które wpływają na konto każdego.

Programiści Ethereum Classic nie wierzą w ten model. Wyobraź sobie, że banki zezwalają posiadaczom kont na głosowanie nad zmianami konta na podstawie tego, ile pieniędzy każda osoba miała na koncie. Oznacza to, że najbogatsi posiadacze kont mogli głosować za zmianami, które skutecznie zabrałyby pieniądze mniejszym posiadaczom rachunków.

Zarządzanie to system, w którym bogaci i wpływowi, ci, którzy mają najwięcej sławy i rozgłosu, mają ostatnie słowo w sprawie systemu monetarnego. Ethereum Classic zostało zaprojektowane tak, aby to się nigdy nie wydarzyło.

Społeczność Ethereum Classic

Mimo że łańcuchy bloków są głównie znane jako zdecentralizowane księgi, prawda jest taka, że ​​wiele z nich ma scentralizowane społeczności i przywództwo. Oznacza to, że stosunkowo niewiele osób podejmuje decyzje za wszystkich.

Ethereum Classic został celowo skonstruowany, więc tak się nie stanie. Odpowiedzialność za rozwój jest rozłożona na wiele różnych stron, co pozwala uniknąć ukrytej centralizacji, której ofiarami padają inne łańcuchy bloków.

Hardfork Atlantis

Ethereum Classic ukończył Atlantis Hardfork 12 września 2019 r.

Jak widzieliśmy wcześniej w tym artykule, hardfork to radykalna zmiana, którą można zrobić, aby odwrócić transakcje. Hardforks są również używane do naprawiania luk w zabezpieczeniach, wprowadzania zmian lub dodawania nowych funkcji. W przypadku hardforków Atlantis podjęto się dodania zarówno poprawek bezpieczeństwa, jak i nowych funkcji do Ethereum Classic.

Według Ethereum Classic Labs, Hardfork Atlantis to bezproblemowa aktualizacja, która ma na celu rozszerzenie funkcjonalności i poprawę kompatybilności z Ethereum, co prowadzi do łatwiejszej współpracy z innymi łańcuchami bloków. Hardfork poprawi również stabilność sieci Ethereum Classic, starając się uniknąć typu 51% ataku, którego doświadczył Ethereum Classic w styczniu 2019 r..

Ethereum Classic Atlantis

Hardfork Atlantis. Wizerunek Źródło

Zasadniczo podjęto się wdrożenia szeregu propozycji ulepszeń Ethereum (EIP), które zostały zaakceptowane przez społeczność. Niektóre z nich istnieją od lat, a dzięki hardforkowi Ethereum Classic zostanie dostosowany do najnowszego protokołu Ethereum, który pozwoli na lepszą interoperacyjność między dwoma łańcuchami bloków.

Ogólnie rzecz biorąc, zostanie wdrożonych 10 EIP przez hardfork, w tym ulepszenia bezpieczeństwa, ulepszenia wydajności, kontrakty na ulepszenie zkSNARKs, aktualizacje kodu operacyjnego i ulepszenia stabilności sieci Ethereum Classic.

Propozycję dotyczącą hardforków można obejrzeć dalej GitHub, ale proste podsumowanie to:

„Włącz wyjątkowe aktualizacje protokołów sieciowych Ethereum Foundation Spurious Dragon i Byzantium w sieci Ethereum Classic w twardej sieci o nazwie kodowej Atlantis, aby zapewnić maksymalną kompatybilność w tych sieciach”.

Oczekuje się, że rozwidlenie Atlantis umożliwi szerszą interoperacyjność między łańcuchami bloków i protokołami skalowania poza łańcuchem. Zapewnienie tej interoperacyjności między łańcuchami bloków jest ważne, ponieważ jest to konieczne, jeśli tradycyjne systemy bankowe i płatnicze mają zostać zakłócone.

Szerszy projekt

W przeciwieństwie do wielu innych projektów blockchain, rozwój Ethereum Classic nie odbywa się pod jednym zespołem. W Ethereum Classic Labs istnieje podstawowy zespół, ale są też inne grupy zajmujące się częściami ekosystemu Ethereum Classic. Wszystkie te grupy współpracują w celu dalszego rozwoju i przyjęcia protokołu Ethereum Classic.

Ethereum Classic Labs (ETC Labs)

Zespół pod adresem ETC Labs to miejsce, w którym mieszka główny zespół programistów, który zapewnia przestrzeń biurową dla projektów, a także rozwija powiązania branżowe i zapewnia finansowanie projektu Ethereum Classic.

Ethereum Classic Labs

Zdjęcie za pośrednictwem Ethereum Classic Labs

ETC Labs ma biura w San Francisco i Singapurze i działa z długoterminowym celem przyspieszenia rozwoju wszystkich projektów Ethereum Classic, a także wspierania ekosystemu i społeczności Ethereum Classic.

Zespół ETC Labs Core wykonuje większość prac programistycznych dla projektów Ethereum Classic. Zajmuje się również obsługą potrzeb blockchain i dostarczaniem niezbędnych narzędzi do tworzenia, wydobywania i usług blockchain dApp. Zespół ETC Labs Core pracuje zgodnie z misją, która ceni wsteczną kompatybilność, decentralizację i niezmienność stanu.

Spółdzielnia ETC (ECC)

ECC powstało jako wsparcie finansowe dla rozwoju Ethereum Classic. Zapewnia finansowanie trzech kluczowych aspektów ekosystemu Ethereum Classic, a mianowicie marketingu, rozwoju i społeczności.

Aby osiągnąć swoje cele, działają również jako łącznik między różnymi zespołami, a także utrzymują część oprogramowania opartego na społeczności, a także docierają do innych społeczności opartych na Ethereum.

IOHK (Grothendieck)

Ta gałąź zespołu programistów Ethereum Clssic koncentruje się na stworzeniu silnego ekosystemu Ethereum Classic, z niezmiennością jako podstawową podstawą łańcucha bloków. Zespół składa się głównie z programistów i inżynierów zorientowanych na matematykę i naukę, z których niektórzy pracują w Ethereum Classic od samego początku.

IOHK Ethereum Classic

Wizerunek Źródło

Głównym celem rozwoju zespołu jest klient węzłowy Mantis, który zapewnia proste połączenie z interfejsem IOHK Daedalus Wallet UI, dzięki czemu użytkownicy mogą łatwo zarządzać swoimi tokenami ETC.

Społeczność

Jako rozwidlenie Ethereum, drugiej co do wielkości kryptowaluty, z historią sięgającą 2016 r., Nie jest zaskakujące, że niektóre społeczności oparte na Ethereum Classic.

Największy z nich to ich Obecność na Twitterze, gdzie mają 230 000 obserwujących. Dużo uczestniczą również na Twitterze, z wieloma codziennymi tweetami i ponownymi tweetami z innych znanych projektów kryptowalutowych.

Plik sub-Reddit projekt jest również imponujący, ma prawie 25 000 obserwujących. Jest tu również spora aktywność, z kilkoma postami przez większość dni i licznymi odpowiedziami na wiele z tych postów. To zdecydowanie tętniąca życiem i aktywna społeczność.

Mniej aktywną przestrzenią są fora Ethereum Classic, ale jest to prawdopodobne, ponieważ ludzie kierują się w stronę dobrze znanego sub-Reddita, aby zadawać pytania i dyskutować. Mimo to forum jest aktywne na co dzień i jest dalekie od zlikwidowania.

Ostatnie, ale z pewnością nie najmniej ważne są pliki Telegram i Niezgoda kanały projektu. Ta pierwsza ma obecnie ponad 6200 użytkowników, a druga nie jest daleko w tyle – prawie 6100 użytkowników.

Token ETC

Kiedy ETC wystartowało w lipcu 2016 r., Kosztowało nieco poniżej 1 dolara. Dzień po uruchomieniu osiągnął najniższy w historii poziom 0,452446 USD i nie obejrzał się wstecz. Szybko podskoczył wyżej iw ciągu tygodnia osiągnął 3,53 dolara. Nie mógł jednak utrzymać tego poziomu i powoli spadał, aż do października 2016 roku z powrotem spadł poniżej 1 USD.

Do marca 2017 r. Utrzymywał się między 0,80 a 2 USD, po czym rozpoczął rajd, w którym w nadchodzących miesiącach rosła skokowo. W maju przekroczył 7 dolarów, a pod koniec tego miesiąca przekroczył 20 dolarów. Przez większość lata 2017 r. Utrzymywał się na poziomie 20 USD.

Wydajność cenowa ETC

Wydajność cenowa ETC. Zdjęcie za pośrednictwem CMC

We wrześniu nieco się ochłodził i następne dwa miesiące spędził na handlu między 10 a 12 USD. Rajd wznowiono w listopadzie, a ETC szybko wspięło się na poziom 20 USD, następnie 30 USD i 40 USD, ostatecznie osiągając rekordowy poziom 47,77 USD 21 grudnia 2017 r..

Po walce o utrzymanie wyższych poziomów i krótkotrwałym przekroczeniu 40 USD w lutym 2018 r. Token spadł, spędzając większość następnych sześciu miesięcy na handlu między 15 a 20 USD..

Stamtąd nadal notował spadki, nie osiągając dna, dopóki nie spadł poniżej 5 USD na początku 2019 r. Był w stanie odreagować do czerwca, ponownie prawie osiągając 10 USD. Spadł w lipcu i sierpniu, a od września 2019 kosztuje 6,30 USD.

Kupowanie & Przechowywanie ETC

Jeśli chcesz kupić ETC, jest ono dostępne na prawie wszystkich głównych giełdach, a także na większości mniejszych giełd.

Patrząc na szerszy wolumen rynku, wydaje się, że jest on dość wysoki i dobrze rozłożony na różne giełdy. Oznacza to, że płynność nie jest zależna od pojedynczej giełdy, co dobrze wróży obrotowi tokenem.

Binance ETC

Zarejestruj się na Binance i kup tokeny ETC

Przyglądając się bliżej poszczególnym księgom zleceń wymiany, wydają się one całkiem zdrowe. Na przykład na Binance książka zamówień ETC / BTC wydaje się być dość głęboka i jest tutaj duży obrót. Dlatego jest mało prawdopodobne, aby w zamówieniach wystąpiły duże odchylenia.

Po zakupie ETC będziesz chciał zdjąć go z giełdy i przechowywać w bezpiecznym portfelu offline. Istnieje wiele portfeli obsługujących token. Wcześniej omówiliśmy listę najlepszych klasycznych portfeli Ethereum, które bez wątpienia będą miały dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie.

Rozwój

Chociaż w prasie było wiele na temat rozwoju Ethereum Classic, rzeczywiste wyniki zostały potwierdzone?

Jednym z najlepszych sposobów określenia nieprzetworzonych wyników programowania w projekcie open source jest przyjrzenie się ich publicznym repozytoriom kodu. Dlatego zdecydowałem się przejść na Etheruem Classic GitHub.

W ich GitHubie przyjrzałem się liczbie zatwierdzeń kodu, które zostały przesłane w ciągu ostatniego roku. Poniżej znajduje się łączna liczba zatwierdzeń do trzech z ich najważniejszych repozytoriów.

Ethereum Classic GitHub

Zobowiązuje się przez 12 miesięcy do wyboru repozytoriów

Jak widać, w tych repozytoriach nie było tak dużej aktywności. To tylko ułamek kodu, który jest wypychany w Ethereum GitHub. Trzeba przyznać, że nad Ethereum pracuje znacznie więcej programistów.

Musisz również wziąć pod uwagę, że znaczna część rozwoju Ethereum Classic odbywa się w innych repozytoriach, takich jak Laboratoria ETC na przykład. Masz również cały szereg prac rozwojowych, które są wykonywane na podstawie protokołu Ethereum Classic. Możesz udać się do ich stronie internetowej i zobacz wszystkie projekty na nim oparte.

Wniosek

Ethereum Classic zostało stworzone przez grupę programistów i członków społeczności, którzy uważali, że Ethereum nie jest wierny zasadom zdecentralizowanych kryptowalut, gdy przywódcy zdecydowali się wycofać blockchain, aby zwrócić użytkownikom skradzione środki z włamania do DAO.

Choć pozornie wydaje się szlachetny, podważa on same cechy zamienności i niezmienności, za które cenione są kryptowaluty.

Od czasu odejścia od Ethereum, projekt Ethereum Classic nadal się rozwijał i prosperował, pokazując, że to nie tylko kaprys skłonił członków-założycieli do odejścia od Ethereum. Czy może nadal rosnąć i rozszerzać swój zasięg, dopiero się okaże, a takie pytanie jest zawsze wielką niewiadomą w nowych granicach rozwoju łańcucha bloków.

Chociaż nie jesteśmy pewni, że Ethereum Classic wnosi coś nowego, poza swoją filozofią „Kod jest prawem”, zapewnia na tyle, że może być jednym z przetrwałych łańcuchów bloków, gdy rozpocznie się nieunikniona konsolidacja w przestrzeni.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me