Fałszowanie wolumenu wymiany: jak udają, zanim to zrobią

Od 2017 roku pojawiają się doniesienia, że ​​giełdy kryptowalut udają swój wolumen, a ostatnio w marcu 2019 roku raport z Bitwise Asset Management podał najbardziej szczegółowe dowody na to, pokazując, że 95% wolumenu Bitcoin jest sfałszowane przez giełdy.

W momencie publikacji raportu wolumen handlu bitcoinami wynosił około 6 miliardów dolarów dziennie, jednak giełdy zgłaszające największy wolumen nie są rozpoznawane przez większość inwestorów kryptowalutowych.

Raport twierdzi i pokazuje, że prawie cały ten wolumen jest sfałszowany lub jest wynikiem pozagospodarczego handlu praniem. Mimo że dane z tych wymian są szeroko zgłaszane, nawet przez główne media, wykazano, że są one całkowicie błędne.

Dane, o których mowa, to te zgłoszone przez CoinMarketCap.com, powszechnie uważane za źródło, do którego należy przejść, pod względem ilości i cen Bitcoinów. Dane z tej witryny są wykorzystywane przez wszystkie główne media na świecie, w tym The Wall Street Journal, The New York Times, Forbes, CNBC i Barron’s.

A jednak jego dane są rażąco błędne, w tym znaczna ilość sfałszowanego wolumenu obrotu, co przedstawia fałszywy obraz wielkości i charakteru rynku Bitcoin.

Co to jest fałszowanie wolumenu wymiany?

Fałszowanie wolumenu wymiany, które jest również nazywane handlem praniem, ma miejsce, gdy trader kupuje i sprzedaje niemal w tej samej chwili, w celu zasilenia rynku fałszywymi informacjami. Transakcje typu “ wash ” mogą być dokonywane przez handlowca i giełdę współpracującego ze sobą lub przez dwóch handlowców w zmowie na tradycyjnych rynkach.

Handel na rynku Bitcoin jest szczególnie rozpowszechniony, ponieważ może go wykonać ta sama osoba, używając tego samego konta. Na rynkach akcji w USA handel w trybie prania jest nielegalny, ale ponieważ rynki kryptowalut są nieuregulowane, to samo nie jest dla nich prawdą.

OkEx Faking Volume

Niektóre całkiem oczywiste fałszywe wymiany na OkEX. Wizerunek Źródło

Handel praniem był ostatnio na pierwszych stronach gazet w 2013 r., Kiedy to ówczesny komisarz Komisji ds. Handlu Kontraktami Terminowymi Towarowymi wszczął dochodzenie do potencjalnych naruszeń prawa handlowego w branży handlu o wysokiej częstotliwości. Handel z wysoką częstotliwością ma miejsce, gdy oprogramowanie transakcyjne jest używane do wykonywania tysięcy lub dziesiątek tysięcy transakcji na sekundę.

Ówczesny komisarz uznał, że przeprowadzanie transakcji mycia przy użyciu tego typu technologii byłoby niezwykle łatwe. Miał rację i zgadnij, jaka inna branża przyjęła oprogramowanie do handlu o wysokiej częstotliwości w ciągu ostatnich kilku lat? Tak, traderzy Bitcoinów i kryptowalut używają takiego oprogramowania.

Dlaczego używa się fałszywych objętości?

Największe giełdy kryptowalut na świecie decydują, które tokeny otrzymają płynność, a które nie. Jest to niezwykle ważne w przypadku projektów tokenowych, szczególnie tych w fazie ICO lub IEO, ponieważ bez płynności istnieje niewielka szansa, że ​​cena tokena wzrośnie.

Daje to tym projektom motywację do płacenia ogromnych kwot, aby zaistnieć na giełdzie, i oczywiście jednym z kryteriów, których używają przy podejmowaniu decyzji, które giełdy zapłacą za wejście na giełdę, są wolumeny transakcji..

Ten rodzaj fałszowania wolumenu jest powszechny w tabelach rankingowych zgłaszanych przez siebie, ale w przypadku giełd kryptowalut zachęty do zawyżania wolumenu są ogromne. Giełdy, które wykazują największy wolumen obrotu, są w stanie pobierać opłaty za notowania od ICO, które podobno są w milionach dolarów.

Może się wydawać, że tego typu umowa nie powinna być wielkim problemem, ponieważ jest zawarta między ICO a giełdą, ale jaki jest wpływ, gdy giełdy udają wolumen, aby zwiększyć opłaty za notowania? Na tym polega subtelne niebezpieczeństwo związane z fałszywymi wolumenami wymiany.

Innym potencjalnym powodem fałszowania wolumenu są nowe giełdy, które próbują przyciągnąć handlowców do swojej platformy.

Dlaczego fałszowanie wolumenu jest ryzykowne dla użytkowników?

Nie ma znaczenia, czy są to transakcje typu „wash”, czy coś innego, udawanie wolumenu wymiany ma poważne konsekwencje dla inwestorów. Ci, którzy handlują dużymi kwotami, mają najwięcej do stracenia i podejmują największe ryzyko.

To było badanie wykonane w marcu 2018 roku przez tradera Sylvaina Ribesa, w którym badał wpływ fałszowania wolumenu przy sprzedaży kryptowalut o wartości 50 000 USD w różnych parach na największej wówczas giełdzie OKEx.

Poślizg udaje OkEX

Poślizg jako funkcja objętości z Log Scale. Zdjęcie: Sylvain Ribes

Jego badanie wykazało, że nawet pary, które rzekomo miały wolumen 5 milionów dolarów, istniały potencjał poślizgu (różnica między kwotowaną ceną a rzeczywistą ceną handlową) na poziomie 10%.

To jest ogromne i bardzo utrudnia efektywny handel rynkami. Uniemożliwia to również dużym kontom efektywny handel kryptowalutami i wychodzenie z nich.

Przykłady rzeczywistego wolumenu wymiany

Coinbase to jedna z najbardziej znanych giełd kryptowalut, przynajmniej w Stanach Zjednoczonych.Ma swoją siedzibę w San Francisco i przeszła niezbędne kroki, aby uzyskać BitLicense do działania w stanie Nowy Jork. W czasie badania Bitwise raportowano 27 milionów dolarów dziennie w wolumenie Bitcoin.

Oto zrzut ekranu platformy handlowej Coinbase Pro.

Coinbase Pro Faking

Zrzut ekranu platformy Coinbase Pro. Obraz za pośrednictwem raportu bitowego

Po prawej stronie znajduje się historia handlu, podająca wielkość transakcji, cenę i czas. Cena transakcji jest wyświetlana na zielono w przypadku zleceń kupna, które podwyższyły cenę, lub na czerwono w przypadku zleceń sprzedaży, które obniżyły cenę. Zauważysz, że nie ma żadnego wzoru i że ceny zielonych znacznie przewyższają ceny czerwonych. Jeśli zrobisz zrzut ekranu w innym czasie, może być odwrotnie.

Kolumna wielkości transakcji również nie pokazuje żadnego wzoru. Rozmiary transakcji różnią się losowo. Jedną z godnych uwagi nielosowych cech wielkości transakcji jest przewaga wielkości transakcji zawierających okrągłe liczby, takie jak 0,10 BTC, 0,50 BTC itd. Jest to oczekiwane, ponieważ ludzie mają tendencję do handlu okrągłymi liczbami.

W centrum obrazu znajduje się wykres handlu, na którym każda świeca reprezentuje pięciominutowy okres. Łatwo widać, że rozmiar świec zmienia się w czasie. Niektóre pięciominutowe okresy powodują większe zmiany cen niż inne. A pod ceną świec są świece szare, które również zmieniają się losowo.

Wreszcie, jeśli spojrzysz w lewo od wykresu, zobaczysz książkę zamówień. To wszystkie otwarte zamówienia czekające na dopasowanie. Zlecenia sprzedaży są na górze w kolorze czerwonym, a zlecenia kupna na dole w kolorze zielonym.

Między nimi jest spread lub różnica między najwyższą ceną kupna a najniższą ceną sprzedaży. W tym przypadku jest to 0,01 USD przy cenie handlowej 3419,60 USD. W ujęciu procentowym jest to spread 0,0003%, zdecydowanie najmniejszy spread, jaki można znaleźć na jakimkolwiek instrumencie finansowym na świecie.

Przykład fałszywego wolumenu wymiany

W czasie, gdy Bitwise przeprowadzał swoje badanie, CoinBene była największą giełdą na świecie, z raportowanym dziennym wolumenem 480 milionów dolarów lub 18-krotnością wolumenu Coinbase Pro.

Coinbene Volume Faking

CoinBene Exchange Faking

Interfejs handlowy dla Coinbene pokazuje prawie takie same informacje, jak w przypadku Coinbase Pro. Po prawej stronie jest historia handlu. Zwróć uwagę, że czerwone i zielone ceny handlowe są równomiernie rozłożone i zmieniają się. Jest prawie niemożliwe, aby transakcje przebiegały naprzemiennie w tak równy sposób.

Jeśli spojrzysz na kolumnę z sygnaturą czasową, zobaczysz, że zamówienia przychodzą parami, z jednym zleceniem kupna i równoważącym zleceniem sprzedaży. Rozmiary transakcji są również prawie zgodne, co pozwala zleceniom kupna i sprzedaży zasadniczo kompensować się w czasie. Brzmi podejrzanie jak seria transakcji prania.

Rozmiary transakcji również podlegają bardzo różnym wzorcom. Zauważysz, że nie ma okrągłych transakcji liczbowych, pomimo ludzkiej skłonności do handlu okrągłymi liczbami. A najmniejsza transakcja to 0,43 BTC, czyli około 1400 USD. Coinbase Pro miał transakcje o wartości zaledwie 0,0017 BTC lub 5 USD.

Patrząc na księgę zamówień, widać, że najwyższe zlecenie kupna to 3239,59 USD, a najniższe zlecenie sprzedaży to 3274,33 USD. Jest to różnica w wysokości 34,74 USD, czyli 3400 razy większa niż spread w Coinbase Pro! To bardzo niezwykłe, ponieważ zwiększony wolumen zawsze prowadzi do mniejszych spreadów na każdym innym rynku finansowym.

Kolejny przykład udawania…

Istnieją inne sposoby, aby zobaczyć sfałszowany wolumen na giełdach kryptowalut, a jeden z nich wyraźnie pokazuje RightBTC, który w czasie badania Bitwise pochwalił się czterokrotnie większym obrotem Coinbase Pro lub ponad 100 milionów dolarów dziennie.

Fałszywy wolumen RightBTC

Fałszywy wolumen RightBTC

Godne uwagi jest to, że pomimo rzekomo dużego wolumenu transakcji, wykres pokazuje godziny, a nawet dni, w których nie ma żadnych transakcji. Czerwone i zielone świece na dole wykresu reprezentują wolumen, ale istnieją duże luki, gdy nie ma wolumenu obrotu. Nie ma korelacji z porą dnia, czasem pracy lub jakimkolwiek innym czynnikiem.

Spojrzenie w lewo w księdze zamówień pokazuje, że spread na RightBTC wyniósł 371,99 $. To absolutnie szalone. To ponad 10% w porównaniu ze spreadem 0,00003% w Coinbase Pro, pomimo twierdzeń RightBTC o większym wolumenie.

Jeszcze jedno – udawanie, aż to zrobisz

Giełda ChaoEx twierdzi, że ma ponad dwukrotnie większy wolumen Coinbase Pro przy 70 milionach dolarów dziennie.

ChaoEx Fake Volume

Zrzut ekranu wymiany ChaoEX z fałszywą głośnością

Jak widać na obrazie platformy handlowej ChaoEx powyżej, ten wolumen jest czasami monotoniczny. Oznacza to, że nie zmienia się wcale z godziny na godzinę. Jest nie do pomyślenia, aby wolumen pozostawał taki sam godzina po godzinie, ignorując rzeczywiste wydarzenia, wiadomości, porę dnia i ruchy cen.

Powyższy wykres pokazuje, że wolumen handlu pozostaje dokładnie taki sam co godzinę przez trzy kolejne dni. To prawie niemożliwe.

Rozwiązanie problemu fałszywego wolumenu obrotu

Po tym raporcie firmy Bitwise pojawiło się kilka propozycji rozwiązań problemu giełd kryptowalut, które udają wolumeny handlowe. CoinMarketCap byłby pierwszą częścią rozwiązania, poprawiającą sposób prezentacji danych rynkowych.

Tak się jednak nie stanie, ponieważ firma stojąca za CoinMarketCap stwierdziła, że ​​jej polityka polega na nadmiernym udostępnianiu danych i umożliwieniu użytkownikom wyciągania własnych wniosków na podstawie danych.

CoinMarketCap powiedział, że będzie aktualizować swoje wskaźniki, aby dać użytkownikom lepszy wgląd w rzeczywisty wolumen obrotu, ale jak dotąd tak się nie stało i nie podano harmonogramu, w którym dane mogą się zmienić.

W międzyczasie ci, którzy chcą zobaczyć wolumen wymiany tylko z giełd, które nie zostały wykryte jako fałszywe ich obroty, witryna OpenMarketCap ma te dane. Baza danych EDGAR typu open source Messari zawiera również dane specyficzne dla giełd, które nie udają wolumenu, co nazywa „rzeczywistym wolumenem 10”.

Zaufane giełdy OpenMarketCap

Top 10 w rankingu „Zaufane giełdy” według raportu BitWise

Oczywiście prawdziwym rozwiązaniem muszą być same giełdy, a nie dostawcy danych. W całej branży potrzebna jest większa przejrzystość, aby pomóc wyeliminować tego typu problemy. Ponadto możliwe jest, że strony takie jak CoinMarketCap mogłyby wykorzystać swój wpływ w ekosystemie kryptowalut, aby pomóc w promowaniu etycznego zachowania wśród giełd kryptowalut.

Jedną z sugestii jest, aby CoinMarketCap rozważył nałożenie kar lub zawieszenie notowań giełd, w których stwierdzono nieetyczne zachowanie. Oczywiście pojawia się wtedy pytanie, kto decyduje o tym, które giełdy należy zawiesić i jakie mogą być kary.

Ostatecznie, chociaż zwolennicy decentralizacji nienawidzą tej idei, giełdy będą musiały zmierzyć się z regulacjami. W ten sposób niezależna strona trzecia monitoruje zachowanie tych platform, aby upewnić się, że nie angażują się one w taktyki manipulacji na rynku..

Wniosek

Jeśli raport Bitwise jest dokładny, a 95% zgłoszonego wolumenu Bitcoin jest sfałszowane, to rynki kryptowalut mają poważny problem, który będzie wymagał rozwiązania raczej wcześniej niż później. Jeśli twierdzenia o fałszowaniu są prawdziwymi traderami, a inwestorzy stoją w obliczu manipulacji na rynku, które uniemożliwiają nastrojom rynkowym określenie, jaka powinna być prawdziwa cena Bitcoina.

Można mieć nadzieję, że negatywny wpływ zmniejszy się wraz z dojrzewaniem rynku i większą liczbą inwestorów przechodzących na renomowane giełdy, a bardziej renomowane giełdy dołączą do ekosystemu.

Do tej pory nie jest pewne, czy wszystkie fałszywe transakcje prania miały znaczący wpływ na cenę Bitcoin, ale z drugiej strony nie ma sposobu, aby udowodnić, czy tak jest, czy nie. Jednak skupiając się tylko na dziesięciu giełdach uznawanych za dostarczające rzeczywistych danych rynkowych, wydaje się, że rynki Bitcoin i kryptowalut są w rzeczywistości bardziej stabilne niż wcześniej sądzono.

Opierając się na dotychczasowych badaniach, prawie cała rzeczywista płynność rynku pochodzi z 10 „uczciwych” giełd kryptowalut, mimo że istnieją dosłownie setki giełd oferujących usługi handlowe. Łatwo zauważyć, że cena Bitcoin jest dość podobna i spójna na dziesięciu giełdach uważanych za wiernie rejestrujące wielkość transakcji. Być może znaczące dla przyszłości branży jest to, że dziewięć z tych dziesięciu giełd jest regulowanych.

Dopóki szerszy rynek pozostanie nieuregulowany, ten rodzaj fałszowania ilości będzie trwał. Nie ma żadnego zniechęcenia do giełd i każdego powodu, dla którego powinni angażować się w fałszowanie, od zwiększonych opłat za aukcje, przez powiększanie bazy klientów, po twierdzenie, że „wszyscy to robią”.

Wzrost wolumenu transakcji sprawia, że ​​giełda wygląda na ważniejszą i zwiększa jej widoczność. To z kolei przyciąga więcej traderów na platformę, jednocześnie przyciągając więcej ICO i pozwalając na wyższe opłaty za notowanie. Jest to cykl, który prawdopodobnie nie zostanie rozwiązany od wewnątrz branży.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me