FTX Token Review (FTT): Standard Tokenów Lewarowanych

Token FTX (FTT) to jeden z najciekawszych tokenów giełdowych na rynku. Od czasu wydania w zeszłym roku wskoczył do pierwszej setki na CMC.

Token FTX również zyskał ostatnio spore zainteresowanie, biorąc pod uwagę jego notowanie i późniejsze usunięcie z giełdy Binance. Niektórzy twierdzą, że tokeny lewarowane tworzone przez giełdę FTX są „zbyt skomplikowane” dla większości traderów.

Czy tak jest naprawdę i czy należy rozważyć PTF?

W tej recenzji FTX Token spróbuję odpowiedzieć na to w moim dogłębnym omówieniu. Przeanalizuję również długoterminowy potencjał, użyteczność i przypadki użycia FTT.

Co to jest token FTX?

Token FTX przechodzi przez ticker FTT i jest tokenem wymiany wydanym przez FTX Exchange do zasilania jego ekosystemu i zapewnienia użyteczności w operacjach giełdy.

FTX Exchange & amp; Alameda Research

FTX & Alameda Research

Blokada genezy dla tokena FTT miała miejsce w kwietniu 2019 r., Ale token zaczął handlować na giełdach dopiero w sierpniu tego samego roku. Wymiana i token zostały uruchomione przy pomocy Alameda Research, firma zajmująca się handlem kryptowalutami oferująca pełen zakres usług.

Ten przegląd skupi się na tokenie FTT, podkreślając jego zastosowania i użyteczność, jego historię, bieżące wydarzenia i to, co może przynieść przyszłość. To powiedziawszy, zaczniemy od pewnego tła dotyczącego giełdy FTX, jej historii i tego, co próbuje osiągnąć w ekosystemie wymiany kryptowalut.

Przegląd FTX

Giełda FTX została uruchomiona w kwietniu 2019 r. Zamiast być zwykłą giełdą, jest to giełda instrumentów pochodnych, umożliwiająca traderom uczestnictwo w rynkach kryptowalut poprzez tokeny futures i tokeny lewarowane.

Te tokeny pozwalają na lewarowanie na popularnych kryptowalutach bez konieczności posiadania konta zabezpieczającego. Giełda rozrosła się i oferuje również szereg innych pochodnych aktywów cyfrowych, takich jak tokeny dotyczące wyników wyborów prezydenckich w 2020 r..

Trump FTX Exchange

Wykres dla wyborów Trading Trump

Celem powstania giełdy była próba jej założycieli, aby uniknąć clawbacków na giełdach kryptowalut. Odbywa się to poprzez trójstopniowy model likwidacji, który wykorzystuje zlecenia z ograniczoną oprocentowaniem do zamykania pozycji oraz korzysta z funduszu ubezpieczeniowego, który zapobiega stratom klientów.

Jednym ze sposobów jest udostępnianie zabezpieczenia na wszystkich tokenach w jednym uniwersalnym portfelu stablecoin. Model ten naśladuje funkcjonowanie tradycyjnych rynków kontraktów terminowych. Umożliwia również handlowcom otwieranie krótkich pozycji lub lewarowanie kapitału bez korzystania z depozytu zabezpieczającego lub kontraktów futures.

Tokeny lewarowane oferowane przez FTX handlują w taki sam sposób, jak każdy inny token na rynku spot, ale pozwalają na 3x, -1x lub -3x lewarowanie na wielu popularnych kryptowalutach. Punkt zamówień OTC w FTX jest obsługiwany przez Alameda Research, tę samą firmę, która pomogła stworzyć giełdę.

Zespół FTX

Zarówno Alameda Research, jak i FTX Exchange zostały założone przez dwóch absolwentów MIT: Sam Bankman-Fried i Gary Wang.

Sam Bankman-Fried pełni funkcję CEO w obu firmach, a przed założeniem Alameda Research w 2017 roku był traderem w Jane Street Capital na ich biurku International ETF. To dało mu duże doświadczenie w handlu akcjami, walutami, kontraktami terminowymi i funduszami ETF. Podczas gdy na Jane Street pomagano również zaprojektować ich system handlu OTC.

Członkowie zespołu FTX

Zespół FTX w salonie handlowym. Zdjęcie za pośrednictwem monety zwięzłe

Gary Wang pełni funkcję CTO zarówno w Alameda Research, jak i FTX Exchange. Przed współzałożycielem Alameda Research pracował jako inżynier oprogramowania w Google.

Do jego obowiązków należało tworzenie systemów sumujących ceny linii lotniczych z milionów lotów. Jego system zmniejszył zużycie pamięci i opóźnienia o ponad 50%.

Giełda FTX

FTX Exchange przyjmuje inny pogląd na handel kryptowalutami i w trakcie tego procesu zmienia sposób, w jaki inni postrzegają handel kryptowalutami. Czyni to, oferując szereg innowacyjnych nowych produktów, które podkreślają, co można zrobić z zasobami opartymi na łańcuchu bloków.

FTX wprowadza trzy ważne funkcje na rynki kryptowalut: płynność, innowacje i kontrolę ryzyka.

Ryzyko, Crypto Futures i Clawbacks

Istnieje kluczowa różnica w handlu kontraktami futures na kryptowaluty, której nie ma na tradycyjnych rynkach kontraktów terminowych. Jest to możliwość, aby handlowcy na określonej giełdzie byli zobowiązani do oddania części swoich zysków, aby utrzymać wypłacalność wymiany, gdy inny trader spektakularnie wysadzi swoje konto.

To poświęcenie jest znane jako „clawback” i rzadko występuje na tradycyjnych rynkach kontraktów terminowych, ponieważ tamtejsi animatorzy są w stanie przenieść swoje ryzyko na większe instytucje finansowe, takie jak globalny bank centralny. Ekosystem kryptowalut nie może tego zrobić, więc clawbacki mogą i występują.

Proces likwidacji FTX

Proces likwidacji w FTX w celu zapobieżenia Clawbacks Image via monety zwięzłe

Jeden z największych tego przykładów miał miejsce na giełdzie instrumentów pochodnych OKEx w sierpniu 2018 roku. W tym czasie jeden trader zgromadził pozycję futures na Bitcoin o wartości ponad 400 milionów dolarów. Kiedy giełda zauważyła pozycję, poprosili tradera o zmniejszenie ekspozycji, a kiedy odmówił, siłą zlikwidowali całą pozycję, co spowodowało stratę około 27 milionów dolarów.

OKEx był w stanie pokryć 18 milionów dolarów straty za pośrednictwem funduszu ubezpieczeniowego, który wcześniej utworzył, ale pozostała część straty, około 8,8 miliona dolarów, została odebrana każdemu handlowcowi, który był po drugiej stronie transakcji i zarobił pieniądze pozycja została zlikwidowana. Stanowiło to około 18% zysków.

Dopóki rynki kryptowalut nie wzrosną, znacznie większe clawbacki pozostaną częścią rynku kontraktów terminowych, co sprawia, że ​​rozwiązania do zarządzania ryzykiem oferowane przez FTX są tak kluczowe dla rozwoju branży..

Tokeny lewarowane FTX

Prawdopodobnie największą innowacją stworzoną przez FTX są lewarowane tokeny kryptowalut. Dzięki tym tokenom kłopot z zarządzaniem pozycją futures w kryptowalutach nie jest już koniecznością. Zamiast tego inwestorzy mogą używać tokenów + 3x, -1x lub -3x utworzonych przez FTX.

Od marca 2020 roku dostępne są tokeny lewarowane dla Bitcoin, Ethereum, EOS, Ripple, Tezos, Bitcoin Cash i kilkunastu innych altcoinów. Istnieją również tokeny lewarowane dla Tether, PAX i wiele innych stablecoinów.

Tokeny lewarowane FTX

Lewarowany Bull & Bear Tokens w FTX

Te lewarowane tokeny dają inwestorom znaczną przewagę na rynkach, pozwalając im uniknąć używania bardziej skomplikowanych kontraktów futures do wykonania tego samego zadania. W przypadku tokenów lewarowanych nie ma wymagań dotyczących depozytu zabezpieczającego, a oszacowanie wartości zagrożonej inwestycji staje się znacznie łatwiejsze.

Ponieważ handel kontraktami futures jest tak skomplikowany, wielu inwestorów ma trudności ze zrozumieniem ryzyka, na które się narażają, oraz potencjalnego uszkodzenia konta i utraty wszystkich pieniędzy. I oczywiście handel kontraktami futures naraża wszystkich na giełdzie na potencjalny problem wycofania.

Oczywiście FTX stworzył znacznie lepszy sposób na uzyskanie dźwigni finansowej i zabezpieczenie pozycji.

Co to jest token FTX (FTT)?

Token FTT został stworzony do użytku na giełdzie FTX. Jest to token ERC-20 i pełni funkcję podpory dla ekosystemu giełdy, oferując szereg imponujących zastosowań w ramach działania giełdy.

Osoby zaznajomione z giełdami kryptowalut zobaczą, że FTT pełni podobną rolę co token BNB na Binance lub token HT w Huobi. Spowodowało to spore zainteresowanie PTF ze strony inwestorów, ponieważ tokeny giełdowe ogólnie radziły sobie dobrze przez lata.

Narzędzie tokenów FTT

Podstawowa wartość tokena wymiany wynika w szczególności z użyteczności tego tokena lub z jakich przypadków użycia służy. Żeton musi mieć również ograniczoną podaż, aby zwiększyć jego wartość. Mając to na uwadze, zobaczmy, jakie jest narzędzie FTT w postaci tokenów i jak ograniczono podaż FTT.

  • Obniżone opłaty handlowe – Jednym z oczekiwanych narzędzi dla dowolnego tokena giełdy są zdyskontowane opłaty handlowe dla posiadaczy tokena. Oczywiście FTT spełnia te oczekiwania, a handlowcy są zachęcani do kupowania tokenów FTT w celu obniżenia opłat transakcyjnych, które płacą. Opłaty transakcyjne są obniżane od 3% do 60% w zależności od wysokości posiadanego PTF.
  • Zyski socjalizowane – Jednym ze sposobów, w jaki giełda pozwala uniknąć wycofania, jest finansowanie konta ubezpieczeniowego w celu ochrony handlowców w przypadku nadmiernej zmienności rynku. FTX poszedł jeszcze dalej, wprowadzając zasadę, zgodnie z którą jeśli ich fundusz ubezpieczeniowy odnotuje duży wzrost, każdy posiadacz FTT w tym czasie otrzyma premię z nadwyżki funduszy ubezpieczeniowych. To mogłoby upodobnić FTT do akcji przynoszących dywidendę, gdybyśmy mieli kolejną przedłużoną hossę na kryptowalutach.
  • Token Burns – To jeden ze sposobów, w jaki FTX kontroluje podaż, aby podnieść cenę FTT. FTX wykorzystuje jedną trzecią opłat generowanych przez giełdę na odkupywanie tokenów FTT i ich spalanie lub niszczenie. FTX zapowiedział, że będzie to robić, dopóki 50% całego utworzonego podatku FTT nie zostanie spalone.
  • Rozwiązania White Label – Jest to metoda na generowanie dodatkowego dochodu poprzez sprzedaż lub leasing szkieletu ich produktu innym. W tym przypadku firma FTX oświadczyła, że ​​spotkała się z dużym zainteresowaniem innych firm rozwiązaniem typu white label dla kontraktów terminowych FTX i Giełdy OTC. Chociaż nie wydaje się, że wpłynęłoby to na token FTT, mogłoby to mieć miejsce, ponieważ FTX powiedział, że FTT byłby jedną z opcji płatności, gdyby oferował rozwiązanie z białą etykietą. I jest całkiem prawdopodobne, że zaoferują jakąś zniżkę na zakupy z białymi etykietami dokonane za pomocą FTT. Może to znacznie zwiększyć popyt na FTT, jeśli rozwiązanie typu white label stanie się popularne.
  • Rabaty OTC – Ze zgłoszonymi wolumenami transakcji przekraczającymi 500 milionów dolarów, FTX jest jedną z największych giełd kryptowalut na świecie, ale dzięki partnerstwu z Alameda Research są również w stanie zaoferować platformę transakcyjną OTC (Over-the-Counter). Platforma ta jest zwykle używana przez inwestorów o dużym wolumenie i traderów, którzy nie chcą, aby ich transakcje miały wpływ na ceny rynkowe. Na podstawie informacji z białej księgi dotyczącej FTT ci handlowcy OTC otrzymują rabat, jeśli posiadają wystarczającą ilość FTT.
  • Zabezpieczenie pozycji – FTT może być wykorzystywane jako zabezpieczenie na platformie transakcyjnej, co może zwiększyć popyt, jeśli FTX zapewni w przyszłości jakąś zachętę do korzystania z FTT jako zabezpieczenia zamiast innych aktywów, takich jak Bitcoin lub Tether.
  • Przyszłe plany – FTX oświadczyło, że planuje uruchomić w przyszłości platformę do handlu spot, chociaż nie ma na to przewidywanej daty. Powiedzieli również, że ta platforma handlu spot może również prowadzić do platformy IEO podobnej do Binance Launchpad. Ponieważ PTF prawie na pewno byłby wykorzystywany do zakupów na takiej platformie, spodziewalibyśmy się wzrostu popytu na PTF po jego wdrożeniu.

Wydajność cenowa FTT

Blok Genesis dla tokena FTT został wydobyty w kwietniu 2019 r. Następnie w lipcu 2019 r. Odbyły się trzy rundy sprzedaży tokenów prywatnym inwestorom, w wyniku których padło około 8 mln USD kapitału, a 31 lipca 2019 r. Token zaczął handlować na giełdach..

Wydajność cenowa tokenów FTT

Wydajność tokena FTT. Zdjęcie za pośrednictwem CMC

W tym czasie handel rozpoczął się ceną 1,72 USD i zamknął tego samego dnia kwotą 1,73 USD. W ciągu 10 dni cena osiągnęła 2,25 USD, ale szybko się wycofała i tydzień później wynosiła 1,25 USD. Po osiągnięciu najniższego w historii poziomu 0,83129 USD 7 września 2019 r. Token pozostawał w przedziale od 1,15 USD do 1,40 USD przez kilka następnych miesięcy..

Pod koniec listopada 2019 r. Zaczął ponownie rosnąć i 16 lutego 2020 r. Osiągnął rekordowy poziom 3,38 USD. Na dzień 31 marca 2020 r. Token osiągnął poziom 2,42 USD, po odbiciu się od spadku po ogłoszeniu przez Binance 28 marca 2020 r. że wycofają wszystkie tokeny z dźwignią FTX.

Binance sprzedaje tokeny lewarowane FTX

W sobotę 28 marca 2020r – ogłosił Binance wycofaliby wszystkie tokeny lewarowane oferowane przez FTX od 31 marca 2020 r. o 10:00 UTC. Użytkownicy musieliby do tego czasu przenieść środki z giełdy. W przypadku, gdy tokeny nie zostaną przesunięte o wartość graniczną, Binance powiedział, że dostarczy równoważną wartość każdego wycofanego z obrotu tokena z dźwignią w BUSD.

Aktywa, które mają zostać wycofane, obejmują BULL, BEAR, ETHBULL, ETHBEAR, EOSBULL, EOSBEAR, BNBBULL, BNBBEAR, XRPBULL i XRPBEAR, a także szereg innych tokenów lewarowanych.

Żetony BULL i BEAR to długie i krótkie żetony z dźwignią, z dźwignią 3x. Oznacza to, że każdy ruch w walucie przeciwnej jest potrajany w tokenie z dźwignią.

Likwidacja tokena lewarowanego

Tweet zapowiadający wycofanie z listy. Zdjęcie za pośrednictwem Świergot.

Jak można się było spodziewać, użytkownicy masowo sprzedawali swoje tokeny przez kilka następnych dni. FTX Exchange zaczął również oferować pary LT USDT, jeśli użytkownicy nie chcą, aby ich tokeny lewarowane zostały zamienione na BUSD na Binance.

Wielu traderów skarżyło się na duże straty spowodowane wycofaniem z giełdy, ale dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, odpowiedział na każdą skargę w ten sam sposób:

Nie są przeznaczone do długoterminowego przechowywania. Dewaluują się w czasie, gdy rynki (aktywa bazowe) podlegają wahaniom w przód iw tył. Głównym powodem usunięcia z listy jest fakt, że zbyt wielu użytkowników ich nie rozumie.

Sam Bankman-Fried, dyrektor generalny FTX Exchange, odparł, mówiąc, że Bianance powinien podjąć inicjatywę, aby edukować swoich użytkowników na temat lewarowanych tokenów, zamiast je szybko usuwać.

Wydaje się również nieco dziwne, że Binance walczy z FTX po tym, jak zawarli strategiczne partnerstwo z giełdą w grudniu zeszłego roku. W ramach tego partnerstwa Binance zainwestował znaczną kwotę w FTX, zajmując dwucyfrową pozycję na giełdzie.

Wniosek

Nie zamierzam twierdzić, że FTT jest dobrą lub złą inwestycją, każda osoba musi dołożyć należytej staranności i samodzielnie podjąć taką decyzję.

Mogę powiedzieć, że FTX szybko stał się jedną z najpopularniejszych platform handlu kryptowalutami na świecie. Mogę również powiedzieć, że token FTT ma szeroką gamę użyteczności w ekosystemie FTX i że to narzędzie powinno utrzymywać popyt na token na wysokim poziomie.

Jedyne realne ryzyko w mojej głowie to ryzyko nieodłącznie związane z rynkiem kryptowalut w ogóle. Chociaż można również twierdzić, że istnieje pewne ryzyko w legalności samej wymiany, zespół stojący za FTX wydaje się prawdziwy, uczciwy i przejrzysty. Wydaje się, że po prostu chcą zaoferować traderom solidną alternatywę dla kontraktów terminowych na rynku kryptowalut, budując innowacyjną i wydajną giełdę kryptowalut.

Innym potencjalnym pozytywem dla tokena FTT jest możliwość stania się pasywnym źródłem dochodu dzięki uspołecznionemu modelowi zysków. Może to stworzyć ogromny popyt na FTT w przyszłości, jeśli te uspołecznione korzyści staną się rzeczywistością.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Shutterstock

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me