Historia Bitcoin: Jak Bitcoin stał się tak popularny?

>

Pod każdym względem Bitcoin miał wspaniały rok. Wiodąca kryptowaluta odbiła się o prawie 400% od swoich rocznych minimów, osiągnęła kapitalizację rynkową większą niż JPMorgan i osiągnęła poziomy adopcji, których wcześniej nie widzieliśmy. Ale co doprowadziło do tego monumentalnego wzrostu ceny i jak Bitcoin urósł w ciągu ostatniej dekady?

Bitcoin zyskiwał na wartości i upadał wiele razy od czasu swojego istnienia, jednocześnie torując drogę do całkowitego zdecentralizowania finansów. Aby pomóc Ci lepiej zrozumieć, dlaczego kryptowaluty mają tak wysoki status we współczesnej gospodarce, napisaliśmy obszerny przegląd historii Bitcoin.

Wszystko zaczyna się od tajemniczego twórcy, który nagle pojawił się w Internecie, oto jak stworzył rewolucyjną technologię, która będzie zakłócać system na nadchodzące dziesięciolecia.

Co to jest Blockchain?

Czy kiedykolwiek próbowałeś zapytać kogoś o technologię blockchain? Prawdopodobnie gdzieś otrzymałeś odpowiedź podobną do "Och, czy to nie Bitcoin?"

Bitcoin Genesis – Satoshi Nakamoto

Rok 2008 był rokiem katastrofalnych zawirowań gospodarczych, które wpłynęły na cały świat przez kilka lat, jeśli nie nawet dzisiaj. Przypadkowo rok 2008 to ten sam rok, w którym anonimowa i tajemnicza osoba opublikowała artykuł przedstawiający „technologię blockchain”.

Nazywa „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”, osoba, która nazywa siebie Satoshi Nakamoto, opublikowała oryginalny raport dotyczący Bitcoin 31 października 2008 r. Początkowo Nakamoto udostępnił artykuł na liście mailingowej kryptografii. Wkrótce artykuł rozprzestrzenił się na prawie wszystkie części Internetu, zwłaszcza w główne kręgi badaczy kryptografii.

W artykule Satoshi Nakamoto zaprezentował sieci blockchain i wyjaśnił, w jaki sposób mogą one znacznie poprawić system finansowy, zwłaszcza w Internecie. Porównując to do cyfrowej księgi, twórca wyjaśnił blockchain jako zdecentralizowaną sieć peer-to-peer, która nie wymaga zaufania. Co więcej, skupił się na tym, że łańcuchy bloków nie wymagają pośrednika, co było wtedy zupełnie nie do pomyślenia.

class = “sqs-block-image-link

“href =” https://bitcoin.org/bitcoin.pdf “

>

Biała księga dotycząca Bitcoina była jednym z najbardziej wpływowych dokumentów opublikowanych w najnowszej historii. To zrodziło całą społeczność kryptowalut. Przeczytaj raport, klikając powyższy obrazek.

Już pierwsze zdania z gazety brzmiały:

„Handel w Internecie oparł się prawie wyłącznie na instytucjach finansowych, które są zaufanymi stronami trzecimi do przetwarzania płatności elektronicznych. Chociaż system działa wystarczająco dobrze w przypadku większości transakcji, nadal cierpi z powodu nieodłącznych słabości modelu opartego na zaufaniu ”.

Technologia Blockchain, przynajmniej pierwsza stworzona sieć, oferowałaby potencjalnym użytkownikom możliwość transferu wartości pieniężnej za pośrednictwem Bitcoin. Dzięki nieodwracalnym transakcjom, które są zabezpieczone kryptograficznie, Bitcoin stałby się pierwszą realną walutą cyfrową w historii ludzkości.

3 stycznia 2009 roku Satoshi Nakamoto uruchomił sieć blockchain który zrodził pierwszy wydobyty blok, blok genezy. Użytkownicy mogli swobodnie uczestniczyć w sieci jako górnicy i zarabiać w zamian Bitcoin, ale w tamtym czasie nie miało to żadnej wartości.

Ale w ciągu zaledwie roku mieliśmy okazję zobaczyć pierwszą (publiczną) transakcję gospodarczą, w ramach której nastąpiła wymiana wartości. Na forum Bitcointalk mieszkaniec Florydy ujawnił, że spędził 10 000 bitcoinów na dwóch pizzach od Papa John’s. Transakcja została dokonana 22 maja i na podstawie ceny towaru została wyceniona na 25 dolarów.

Ale jeśli spojrzymy na obecną cenę, zobaczymy, że ta sama transakcja kosztuje teraz 170 milionów dolarów. Wygląda na to, że BTC było wówczas niesamowicie niedowartościowane, ale kto by to wiedział?

Początek rynków Bitcoin

Rok później internauci zdali sobie sprawę, że Bitcoin może faktycznie mieć jakąś wartość. Na Bitcointalk anonimowa osoba pod pseudonimem „dwdollar” zaproponowała nową platformę do handlu Bitcoinami. Witryna o nazwie Bitcoinmarket.com została po raz pierwszy zaproponowana 15 stycznia 2010 r.

Rynek Bitcoin – Pierwszy rynek dla Bitcoinów.

Następnie osoba kontynuowała, witając społeczność i przedstawiając to, co jest teraz oficjalnie pierwszą giełdą Bitcoin:

„Próbuję stworzyć rynek, na którym Bitcoiny są traktowane jako towar. Ludzie będą mogli wymieniać Bitcoiny na dolary i spekulować na wartości. Teoretycznie to ustali kurs wymiany w czasie rzeczywistym, więc wszyscy będziemy mieli wskazówkę, jaka jest aktualna wartość Bitcoina w porównaniu do dolara ”.

Bitcoin był zdecentralizowany, ale był również bardzo rozdrobniony. Społeczność nie miała pojęcia, jak ustalić cenę, a górnicy, którzy chcieli zarobić, byli w stanie osiągnąć konsensus w sprawie księgi, ale nie w sprawie ceny aktywów.

Mając to na uwadze, jak społeczność mogłaby kiedykolwiek ustalić cenę? Chociaż Bitcoin pozostawał zdecentralizowany, wymagał scentralizowanego podmiotu, takiego jak giełda, w celu ustalenia oficjalnych cen. W marcu 2010 roku wspomniany wcześniej plakat uruchomił Bitcoin Market.

Na początku pojedynczy Bitcoin był wyceniany na jedyne 0,003 USD. Gdyby podróżnicy w czasie mieli kiedykolwiek istnieć, z pewnością wróciliby do tego punktu w czasie, aby gromadzić kryptowaluty.

Mt. Gox – Powstań i opadnij

W podobnym czasie na rynku pojawiła się nowa giełda Bitcoin, która stała się największą w historii kryptowalut.

W 2011 roku deweloper Jeb McCaleb dokonał konwersji swojej starej witryny o nazwie Mt. Gox, zaprojektowany jako rynek gier karcianych Magic: The Gathering, do internetowej wymiany bitcoinów. Później McCaleb sprzedał giełdę innemu deweloperowi, Markowi Karpelesowi.

Jeb McCaleb – twórca Mt. Gox.

Mieszkając w Japonii w tym momencie swojego życia, Karpeles zaczął obsługiwać giełdę w tym samym roku, w którym powstała. Wkrótce Mt. Gox przekształcił się w największą platformę handlową kryptowalut, która zakończyła się dramatycznym akcentem. Z historią zaniedbań, naruszeń bezpieczeństwa i innych niedociągnięć.

Hakowany przez lata i tracący 740 000 BTC, Mt. Nic dziwnego, że Gox zawiódł jako giełda. W 2014 roku jej właściciel ogłosił upadłość w Tokio i zaprzestał obsługi handlu. W sierpniu 2015 roku został aresztowany za manipulowanie bilansem giełdy.

Pierwsze forki i nowe kryptowaluty

W 2011 roku pojawili się pierwsi programiści blockchain, wraz ze znacznym wzrostem liczby kopaczy. Programiści zaczęli tworzyć nowe projekty w oparciu o oryginalny kod źródłowy Bitcoin, zaczynając od Litecoina. 13 października 2011 r. Pierwszy rozwidlenie w historii kryptowalut nastąpiło, gdy jedna społeczność oddzieliła się od głównego łańcucha i stworzył Litecoin.

Uważano, że Bitcoin jest jedyną cyfrową walutą opartą na technologii blockchain, która kiedykolwiek będzie istnieć, przynajmniej dominującą. Nikt nie wierzył, że górnicy będą uczestniczyć w czymkolwiek innym niż Bitcoin, wierząc, że wszystko inne jest bezwartościowe.

Zasadniczo oznacza to początek „maksymalistów bitcoinów”. Jednak, jak widzimy, widelec Litecoin udowodnił, że w przestrzeni kryptowalut jest dodatkowe miejsce. Co więcej, zauważyliśmy wzrost liczby programistów, którzy chcą tworzyć własne sieci, przy czym większość nowych rozwidleń pochodzi z Litecoina.

W świecie sieci blockchain forki są często przeprowadzane, gdy społeczność stara się oddzielić od głównej sieci. W związku z tym mają możliwość tworzenia własnego domu z nowymi zasadami i funkcjami. Czasami górnicy udostępniają rozwidlenia, aby nawet odwrócić skutki włamań lub błędów, które całkowicie paraliżują sieć.

Wybitne wydarzenia cenowe

Jako atut, najbardziej znacząca część Historia Bitcoina to cena. Odkąd po raz pierwszy pojawiła się na rynkach, wartość kryptowaluty wzrosła i spadła w niezwykle zmienny sposób w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Pierwsze duże wydarzenie rozpoczęło się w lutym 2011 roku, kiedy Bitcoin ostatecznie osiągnął cenę 1 USD. Zaledwie kilka miesięcy później aktywa cyfrowe doświadczyły swojej pierwszej bańki, osiągając w czerwcu 31 USD. To był pierwszy rajd paraboliczny, który pokazał ludziom, jak niestabilny może być Bitcoin. Ale tak jak w każdej innej bańce cena gwałtownie spadła. Po chwili wrócił do wartości jednocyfrowej.

Bitcoin nie potrzebował zbyt dużo czasu, aby zbadać znacznie wyższe poziomy cen. W 2013 roku Bitcoin osiągnął cenę 200 dolarów do kwietnia. W listopadzie 2013 r. Zaczął już handlować za około 1000 USD. Podobnie cena spadła po kilku miesiącach.

Ross Ulbricht – założyciel Silk Road.

Cena Bitcoina była głównie spowodowana wzrostem liczby nielegalnych czarnych rynków w Internecie. Pierwszy taki rynek pod nazwą wystartował w 2011 roku Jedwabny Szlak. Założony przez Rossa Williama Ulbrichta rynek cyfrowy działał w „ciemnej sieci” i dał przestępcom i handlarzom narkotyków sposób na sprzedaż nielegalnych substancji. Z drugiej strony, konsumenci mieli również możliwość cyfrowego zakupu narkotyków, pozostając całkowicie anonimowymi.

Historia Silk Road nie trwała długo FBI zatrzymało Rossa Ulbrichta 1 października 2013 r. Rynek był używany przez długi czas, zanim ostatecznie stracił wszystkich użytkowników po około trzech latach.

2017 – Pierwsza duża bańka Bitcoin

Oczywiście Bitcoin był czymś więcej niż tylko walutą dla hakerów, przestępców i handlarzy narkotyków. Kryptowaluta zgromadziła szerokie rzesze zwolenników wśród programistów, górników, entuzjastów technologii i wielu innych grup. Jako waluta cyfrowa, która wprowadziła decentralizację do tradycyjnego systemu finansowego, Bitcoin miał po raz pierwszy zrewolucjonizować świat.

Po latach burzliwej akcji cenowej inwestorzy rozpoczęli wzrost, który całkowicie zszokowałby wszystkich, zwłaszcza posiadaczy bitcoinów. W sierpniu 2015 roku cena osiągnęła dno, którego już nigdy nie zobaczymy. Przy silnym wsparciu na poziomie 200 USD widzieliśmy, że wartość aktywa powoli rosła w czasie. W czerwcu 2016 r. Bitcoin zbliżył się już do poprzedniego rekordu wszechczasów i został wyceniony na 770 USD.

W marcu 2017 r. Byczy inwestorzy doprowadzili do rekordowego rekordu 1345 USD, nieco powyżej poprzedniego. Dając absolutnie zero szans niedźwiedziom na wyzdrowienie, Bitcoin spadł tylko do 945 $, zanim radykalnie odbiło się w krótkim czasie.

Wszyscy wiemy, co stało się później! Bitcoin wszedł w fazę paraboliczną, przez którą wielokrotnie zyskiwał na wartości. 11 grudnia 2017 r. Bitcoin osiągnął ostateczną wartość ATH na poziomie 20000 USD.

Następnie inwestorzy zdecydowali się wykorzystać wszystkie nowo uzyskane zyski do zainwestowania w altcoiny, inne kryptowaluty na rynku. Podobnie jak Bitcoin, te altcoiny oparte głównie na Ethereum ogromnie wzrosły w styczniu 2018 roku. Niektóre z nich zyskały na wartości 20 razy w ciągu jednego dnia.

Oprócz cen, Bitcoin osiągnął ATH również dla wszystkich innych aspektów. Nabywcy detaliczni zainteresowali się „oficjalną walutą internetową”. Wielu z nich wykorzystało całe swoje oszczędności, sprzedało majątek i nawet domy, które mają być „wczesnymi użytkownikami””Nowego przełomowego zasobu. Ponieważ wielu nowych inwestorów kupowało na samym szczycie, historia zakończyła się źle.

Bitcoin ujawnił całemu światu, że oprócz wartości inwestycyjnej można go również niezawodnie wykorzystać do płatności. Rozwidlone projekty i altcoiny również przyczyniły się do powstania tego czynnika, wprowadzając różnorodne przypadki użycia w prawie wszystkich dziedzinach życia.

Inteligentne kontrakty, osobny i nowy element technologii blockchain, również zyskały na popularności, ponieważ zostały spopularyzowane przez Ethereum. Jego gigantyczny ekosystem obsługiwał większość nowych kryptowalut. Co więcej, Ethereum pokazało, że technologia blockchain może zakłócać nie tylko rynki i banki, ale także inne instytucje.

Kolejny wypadek

Ostatecznie historia Bitcoina nie zakończyła się dobrze w 2017 roku. Po osiągnięciu ATH na poziomie 20 000 USD, wcześni inwestorzy zaczęli masowo sprzedawać swoje dochodowe pozycje. Ceny mogą rosnąć tylko tak długo, a szum wokół Bitcoina zaczął umierać z dnia na dzień.

Do grudnia 2018 r. Bitcoin w końcu znalazł wsparcie na poziomie 3400 USD i osiągnął najniższy poziom, jaki kiedykolwiek widział w ciągu ostatnich kilku lat. Od tego momentu Bitcoin miał małą passę w 2019 roku. Ostatecznie byki nie spełniły obietnicy nowych wzlotów. Kryptowaluta powoli zaczęła ponownie spadać po osiągnięciu poziomu 14000 USD w czerwcu 2019 r.

W październiku Bitcoin znalazł kolejne dno po tym, jak chiński prezydent Xi Jinping ogłosił krajowy program blockchain. Rynek wyglądał w tej chwili jasno, rozpoczynając kolejny rajd wokół sylwestra. Jednak trwająca pandemia koronawirusa zepsuła wszystkie plany i doprowadziła do gigantycznej krachu na wszystkich rynkach w marcu 2020 r..

W ciągu zaledwie kilku dni Bitcoin stracił ostatnio nabytą wartość i spadł do 3500 USD. Po raz kolejny widzieliśmy cały rynek kryptowalut w najniższym punkcie od lat. Wobec niepewności i ryzyka otaczającego wszystkich, społeczność nie wiedziała, w co dalej wierzyć.

Z tej perspektywy niemal histeryczny spadek cen może wyglądać śmiesznie. Po kilku miesiącach wahań Bitcoin kontynuował swój poprzedni wzrost i powoli wracał do cen, których nie widzieliśmy od 2017 roku. W listopadzie wiodąca kryptowaluta osiągnęła nowy roczny rekord na poziomie 19,540 USD..

Ostatnie słowo

Pomimo kilku dramatycznych wydarzeń od czasu poważnej krachu w 2017 roku, Bitcoin i cały rynek kryptowalut żyją i mają się dobrze. W rzeczywistości rynek aktywów kryptograficznych przeżył całkowite ożywienie w 2020 roku, osiągając takie same szczyty, jak trzy lata wcześniej.

Świat bardzo się zmienił w ciągu ostatniej dekady, a technologia blockchain z pewnością miała duży wpływ na kształtowanie świata. Od niszowej waluty cyfrowej znanej tylko kryptologom po inwestycję i walutę o cenie wyższej niż jakikolwiek inny zasób, możemy z pewnością stwierdzić, że Bitcoin ma zmienną historię.

Jaka przyszłość czeka Bitcoin i wszystkie inne kryptowaluty? Czy będą istnieć obok walut fiducjarnych, czy też całkowicie je zastąpią? Mając to na uwadze, czy możemy oczekiwać, że technologia blockchain wpłynie na inne aspekty naszego codziennego życia, a jeśli tak, to co zdecentralizowane sieci będą dalej zakłócać??

Skopiuj najlepszych inwestorów na świecie

Kiedy twój lider handluje, handlujesz. Shrimpy automatycznie zaktualizuje Twoje portfolio, aby zawsze pasowało do Twojego lidera. Przeglądaj setki handlowców kryptowalut do kopiowania.

Dodatkowe dobre lektury

Co to jest testowanie historyczne? Jak przetestować strategię handlu kryptowalutami

Proste strategie handlowe z arbitrażem kryptowalut

Strategie pasywnego inwestowania w kryptowaluty dla początkujących

Równoważenie progowe dla zarządzania portfelem kryptowalut

Coinbase kontra Uniswap – która wymiana jest lepsza?

Nasza platforma handlu społecznościowego

Krewetki to społeczna platforma handlowa dla kryptowalut. Jest przeznaczony zarówno dla profesjonalnych, jak i początkujących traderów, którzy chcą dowiedzieć się o rozwijającej się branży kryptowalut. W Shrimpy użytkownicy mogą kopiować portfele i strategie handlowe innych handlowców.

Śledź nas na Świergot i Facebook aby otrzymywać aktualizacje i zadawać pytania naszym niesamowitym, aktywnym społecznościom w Telegram & Niezgoda.

Dzięki, że wpadłeś!

Zespół Shrimpy

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me