Jak Blockchain może pomóc ulepszyć usługi publiczne

Być może najbardziej ekscytującym aspektem pojawienia się technologii blockchain w ciągu ostatnich kilku lat jest fakt, że wszyscy możemy zyskać na jej wdrożeniu. Nie jest to tylko trend, który przyniesie korzyści garstce maniaków lub sprawi, że kilka megakorporacji stanie się jeszcze bogatszych niż są. W tej grze wszyscy mamy stawkę przy stole.

Nigdzie nie będzie to bardziej mile widziane niż w sferze Usługi publiczne – te istotne, powszechne i często irytujące interakcje z władzami i rządami, które kierują społeczeństwami, w których żyjemy. Każdemu, kto kiedykolwiek starał się o paszport, musiał zapłacić rachunek za media, podatki lub głosować w wyborach, perspektywa te procesy, które stają się bardziej usprawnione i wydajne, są kuszące.

Biurokracja stała się cechą społeczeństw na całym świecie, a im bardziej zaawansowane społeczeństwo, tym bardziej zawiła i nieprzenikniona jest biurokracja, która go wspiera. Technologia Blockchain może to wszystko zmienić.

Ważne jest, aby spojrzeć poza obszary, w których blockchain już się ugruntował i wykorzystać jego szerszy potencjał.

Wszyscy znamy jego wpływ na sektor finansowy i szum wokół Bitcoina i innych kryptowalut, który jako pierwszy zwrócił na to naszą uwagę. Jednak nie tylko dane finansowe mogą być przechowywane na blockchain – wszystko, od dokumentacji medycznej po akty własności lub szczegóły dotyczące wyborów, może być bezpiecznie i niezmiennie rejestrowane. Tutaj możliwości są nieograniczone.

Poprawa efektywności głosowania

Głosowanie w BlockchainDobry przykład tego potencjału można zobaczyć w odniesieniu do wyborów. Rok 2016 był ich pełen i, jak widzieliśmy w sondażu prezydenckim w USA, wywołały ogromne kontrowersje i przewroty. Wszystkie wybory wiążą się z poważnymi problemami z koordynacją i organizacją.

Frekwencja wyborcza często rozczarowuje, a systemy stosowane do liczenia głosów i ochrony przed oszustwami wyborczymi są uciążliwe i zawodne. Chociaż pomysł głosowania online istnieje już od jakiegoś czasu, obawy związane z bezpieczeństwem uniemożliwiły masową adopcję.

Ale dzięki systemowi głosowania opartemu na blockchain, problemy te można przezwyciężyć. Obywatelom można wydać identyfikator cyfrowy zabezpieczony kluczem kryptograficznym. Ten identyfikator przechowuje ich dane, umożliwia im głosowanie online i zapewnia pełne bezpieczeństwo całego procesu.

Głos, który jest trwale zarejestrowany w łańcuchu bloków, nie może być w żaden sposób modyfikowany, ani też wyborca ​​nie może go nielegalnie ponownie wykorzystać. Głosowanie można również policzyć natychmiast, bez konieczności sortowania przez urzędników wyborczych stosów papierów, dzięki czemu wyniki wyborów byłyby dostępne znacznie szybciej.

Frekwencja prawie na pewno byłaby wyższa, gdyby ludzie mogli głosować bezpiecznie i szybko w zaciszu własnego domu. Jeśli to wszystko brzmi nieprawdopodobnie futurystycznie, weź pod uwagę fakt, że robili to w Estonii od 2005 roku.

Blockchain w życiu codziennym

Możesz zastosować te korzyści w wielu innych sferach życia publicznego i odblokować bogactwo potencjału maksymalizacji wydajności, jednocześnie rezygnując z niepotrzebnych marnotrawstwa i wydatków.

Obecne systemy podatkowe są notorycznie pracochłonne i podatne na nadużycia lub błędy.

Proces wypełniania milionów indywidualnych zeznań podatkowych może łatwo doprowadzić do błędów (umyślnych lub innych) i wymaga przetwarzania ogromnych ilości danych przez organy podatkowe. Jednak po raz kolejny blockchain oferuje kilka intrygujących rozwiązań.

Jeśli obywatel mógłby zdecydować się na połączenie swoich rejestrów podatkowych za pośrednictwem łańcucha bloków z danymi bankowymi, istnieje możliwość automatycznego obliczania jego zeznań podatkowych. Niezmienność blockchaina oznacza, że ​​ani podatnik, ani urząd skarbowy nie będą w stanie zapłacić mniej ani zażądać więcej niż jest do zapłaty, a proces będzie w pełni przejrzysty. Potrzeba przetwarzania lub analizy uzyskanych danych przez strony trzecie zostałaby drastycznie ograniczona, a przychody mogłyby być gromadzone szybciej i dokładniej.

Taki system musiałby być opcjonalny, aby budować zaufanie publiczne, ale gdy jego korzyści staną się jasne, w odpowiednim czasie nastąpi masowa adopcja.

Zwiększenie liczby adopcji przez rząd

Na szczęście rządy uświadamiają sobie te możliwości i podejmują kroki, aby zapewnić, że nie zostaną w tyle. Chiny i Luksemburg rozważają systemy podatkowe oparte na blockchain, a pionierskie wykorzystanie technologii blockchain przez Estonię pomogło jej w udostępnieniu 99% usług publicznych online, oszczędzając deklarowany „800 lat czasu pracy rocznie”. W większym kraju, takim jak Wielka Brytania lub Stany Zjednoczone, może to oznaczać uwolnienie kilku tysiącleci do lepszego wykorzystania – dość zadziwiająca perspektywa.

Wpływ Blockchain będzie ogromny na całe spektrum codziennego życia. Całe branże skorzystają na bezpieczeństwie, przejrzystości i zwiększonej wydajności, które oferuje.

Niektórzy ludzie będą bardzo bogaci dzięki temu, a jego przyjęcie wpłynie na nas wszystkich w taki czy inny sposób. Ale jego atrakcyjność naprawdę tkwi w potencjale, jaki ma, aby uczynić nasze życie łatwiejszym, sprawiedliwszym i bezpieczniejszym. Zwykły mężczyzna lub kobieta na ulicy ma znacznie więcej powodów do czekania, niż mogłoby się wydawać.

Obrazy za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me