Jak technologia Blockchain może napędzać gospodarkę współdzielenia

Spróbuj zasugerować swojemu następnemu kierowcy Ubera, że ​​jest on częścią tak zwanej „ekonomii współdzielenia” i jest całkiem prawdopodobne, że będzie się śmiał Ci prosto w twarz. Zakłada to oczywiście, że mają one przede wszystkim powód do śmiechu.

Faktem jest, że w przypadku Ubera i wielu innych podobnych firm każde „udostępnianie”, które ma miejsce, jest dość jednostronne. Podczas gdy facet wiozący cię do domu swoim samochodem lub dziewczyna dostarczająca obiad na swoim rowerze wykonują większość ciężkiej pracy, aplikacje pośredniczące w transakcjach są tymi, które czerpią większość zysków. Nie musisz daleko szukać, aby znaleźć przykłady tego, jak pogardliwie lubią platformy Uber i Deliveroo traktują swoich „pracowników” i jak trudno jest im zarobić na godne życie.

Ponieważ ekonomia współdzielenia wygląda coraz mniej tak, jak kiedyś sądziliśmy, że może, gra może wkrótce być gotowym na zmiany wraz z pojawieniem się technologii blockchain na scenie.

Innowacyjne rozwiązania Blockchain

Mówiąc najprościej, blockchain ma potencjał, aby odciąć pośredników i przekazać kontrolę ludziom w terenie – tym, którzy chcą skorzystać z usługi i / lub ją świadczyć. Działając niezależnie od scentralizowanej władzy lub kontroli, blockchain polega na transakcjach peer-to-peer, które można przeglądać i ratyfikować w sieci rozproszonej.

Tak więc, dla tych, którzy chcą prowadzić platformę do przejażdżek na tych samych zasadach, co Uber, ale bez polegania na ogromnej i wątpliwej moralnie firmie w Dolinie Krzemowej, aby nią zarządzać, blockchain może okazać się wybawieniem. Zamiast przechodzić przez organ centralny, kierowcy i pasażerowie będą mogli komunikować się ze sobą, aby ułatwić podróż, za pomocą łańcucha blokowego będącego gospodarzem umowy między obiema stronami. Bez pośredników oznaczałoby to niższe ceny dla pasażerów, przy jednoczesnym zapewnieniu kierowcy zachowania 100% ceny biletu.

Porozumienia między użytkownikami a dostawcami mogą być realizowane przy użyciu inteligentnych kontraktów – umów zakodowanych w łańcuchu bloków, które wykonują się samoczynnie po zaimplementowaniu ich warunków. Tak więc, gdy pasażer zostanie dostarczony do miejsca docelowego, inteligentny kontrakt zezwoli na uwolnienie środków – zwykle w postaci bitcoinów lub innej kryptowaluty – na konto kierowcy. Nie byłoby potrzeby przechodzenia przez platformę hosta, która następnie przejmuje swoją pracę. Gdy warunki umowy są wyraźnie widoczne w całym łańcuchu bloków, wszelkie ich naruszenia przez którąkolwiek ze stron będą widoczne dla wszystkich osób mających dostęp.

Bezpieczniejsze bazy danych

Bezpieczeństwo danych BlockchainMa to również pozytywne konsekwencje dla bezpieczeństwa. Scentralizowane przechowywanie danych jest z natury podatne na ataki i było wiele przykładów włamań do firmowych baz danych w celu uzyskania dostępu do cennych danych klientów. W przypadku blockchain brak centralnego centrum danych sprawia, że ​​takie naruszenia są znacznie trudniejsze do podjęcia. Dane są przechowywane w całej sieci oddzielnych komputerów („węzłów”) i są dostępne tylko dla tych, którzy mają specjalne uprawnienia.

Wszelkie zmiany lub manipulacje są trwale rejestrowane w łańcuchu bloków i widoczne dla wszystkich, którzy mają do nich dostęp, więc każda próba kradzieży lub manipulowania danymi jest natychmiast zauważalna. Hakerzy nie mają punktu wejścia ani możliwości zatarcia śladów. Idea, że ​​platforma potrzebuje centralnego organu do przechowywania i ochrony danych klientów, jest całkowicie obalalna.

Kooperatywizm interesariuszy

Wreszcie, co może najbardziej ekscytujące, blockchain ułatwia rozwój kooperatywizm platformowy, przy czym ci, którzy korzystają z platformy i / lub uczestniczą w jej finansowaniu, mogą również mieć udział w zyskach. Na przykład, gdyby sieć użytkowników działała poprzez blockchain, usługę podobną do Airbnb, nie byłoby wyprowadzania zysków do centralnej firmy – zwycięzcami są ci, którzy korzystają z platformy, a nie sama platforma. Nie byłoby żadnych opłat za utrzymanie, ponieważ usługa jest administrowana samodzielnie przez użytkowników.

Znane firmy, które okazały się nieadekwatnymi opiekunami leżącej u podstaw filozofii filozofii, przejęły ekonomię współdzielenia. Dostarczyli nam popularne usługi, które z pewnością miały duży i często pozytywny wpływ na nasze życie, ale przyniosły ogromne zyski naszym kosztem i często stanowiły surową ofertę dla swoich pracowników. Blockchain wygląda na to, że ma się zmienić i wszyscy będziemy mogli na tym zyskać.

Być może jednak twój następny kierowca Ubera będzie się śmiał ostatni.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me