Jak władze śledzą przestępstwa związane z Bitcoinami

Jednym z wielu argumentów przeciwko Bitcoinowi jest to, że jest to królestwo „przestępców”. Istnieją twierdzenia, że ​​stosunkowo anonimowy charakter kryptowaluty sprawia, że ​​jest to przystań dla tego typu ludzi. Oczywiście jego historia użycia na rynkach darkweb nie pomogła jego wizerunkowi.

Wydaje się jednak, że ten obraz może wkrótce zostać zachwiany przez najbardziej nieprawdopodobnych uczestników. Organy ścigania stają się coraz bardziej skuteczne w ściganiu przestępstw związanych z Bitcoinem. Dzieje się tak, ponieważ nauczyli się wykorzystywać zalety technologii blockchain, aby pomóc im wyśledzić tych sprawców.

To rzeczywiście nie jest nowe zjawisko. Przestępcy zawsze chętnie wdrażają nową technologię, aby uniknąć wykrycia, a organy ścigania zawsze chętnie dostosowują swoje narzędzia śledcze, aby ich złapać.

Przypuszczalne zabezpieczenia Bitcoin

Powodem, dla którego Bitcoin od dawna uważany jest za skuteczny sposób na uniknięcie wykrycia, jest fakt, że adresy Bitcoin nie zawierają danych osobowych. Zasadniczo są one po prostu zbiorem liczb i cyfr. Podobnie, chociaż można wykryć adres IP użytkownika portfela, można go łatwo ukryć za pomocą szeregu narzędzi, takich jak proxy i przekaźniki TOR.

Ponadto, w przeciwieństwie do zakładania konta bankowego, nie ma żadnych dokumentów wymaganych do utworzenia adresu Bitcoin. Czasami próbują zaciemnić Bitcoin, wysyłając go na wiele adresów. Przestępcy mają nadzieję, że agencje nie będą w stanie wykryć, gdzie poszły pieniądze.

Jednak Bitcoin i blockchain mają wiele cech, których nie mają tradycyjne systemy. Całkowicie przejrzysty charakter publicznego blockchain oznacza, że ​​śledczy mogą łatwo zebrać informacje na temat trasy funduszy.

Korzyści z Blockchain

Analiza BlockchainW przypadku tradycyjnych cyberprzestępstw analiza danych i korelacja często pomagają śledczym zlokalizować sprawców. Może to być trudne, gdy wiele z tych danych jest przechowywanych przez wiele różnych firm w różnych lokalizacjach na całym świecie. Badacze będą musieli dołożyć wszelkich starań, aby rzeczywiście zdobyć te dane.

Tak nie jest w przypadku Bitcoin w łańcuchu bloków. Do dyspozycji śledczych jest mnóstwo danych o wszystkich transakcjach, które kiedykolwiek miały miejsce w czasie. Poniżej znajduje się kilka sposobów, w jakie Blockchain znacznie ułatwia pracę śledczym.

Dostęp do danych

Jak wspomniano, posiadanie danych związanych z przestępstwem naprawdę pomoże śledczemu. Zasadniczo są to ich dowody i jako takie muszą na nich polegać w celu wniesienia jakiegokolwiek oskarżenia.

Dostęp do danych może być naprawdę trudnym tematem, zwłaszcza gdy masz interesariuszy stron trzecich, takich jak dostawcy usług e-mail, dostawcy usług internetowych, firmy hostingowe i tym podobne. Aby śledczy mógł uzyskać dostęp do tych informacji, musiałby przejść przez cały szereg procedur w celu uzyskania danych, takich jak wezwania do sądu itp..

Istnieje oczywiście również możliwość usunięcia przez podejrzanych danych, które mogą do nich doprowadzić. Oznaczałoby to, że prowadzący dochodzenie mogliby stracić wszystkie dane, które mogłyby mieć wpływ na te osoby. Jednak w przypadku blockchain można tego całkowicie uniknąć.

Blockchain przechowuje wszystko o transakcji i danych w niezmiennej księdze publicznej. Nikt nie może go zmienić i jest całkowicie otwarty dla każdego, kto chciałby uzyskać do niego dostęp.

Anonimowość

Chociaż adresy Bitcoin są rzeczywiście anonimowe, transakcje można prześledzić, a po przeliczeniu bitcoina na walutę Fiata można stworzyć wyraźny link do osoby fizycznej. To jest często miejsce, w którym wielu cyberprzestępców może zostać złapanych.

Organy ścigania aktywnie monitorują aktywność powiązaną z podejrzanymi adresami Bitcoin. W momencie, gdy pieniądze są umieszczane w ruchu, śledzą go bystre oczy. Mogą na przykład natychmiast zobaczyć, kiedy płatność Bitcoin trafi na adres na giełdzie. Na tym etapie mogą wykonać ruch i spróbować dostrzec osobę.

Ta „identyfikowalność” Bitcoin była w przeszłości przyczyną upadku wielu ludzi. Mogą próbować zaciemniać, dokąd idą fundusze, ale istnieje wiele firm, takich jak analiza łańcuchowa co może pomóc im śledzić, dokąd trafiają fundusze. Widzieliśmy to niedawno w sprawie Silk Road, w której Carl Force, agent specjalny, który ukradł Bitcoin, próbował ukryć fundusze, które chciał spieniężyć.

Brak komplikacji związanych z jurysdykcją

Jedną z największych trudności organów ścigania w zakresie cyberprzestępczości jest to, że działania te mają zwykle miejsce w krajach innych niż dany kraj. Na przykład większość cyberprzestępców, którzy próbują wykorzystać systemy amerykańskie, znajduje się w krajach takich jak Rosja, Chiny, Korea Północna itp..

W związku z tym uzyskanie danych od firm znajdujących się w jurysdykcji, w której nie mają uprawnień, może być trudne. Dlatego trudno jest uzyskać informacje z zagranicznych kont bankowych, które były wcześniej używane przez przestępców.

Tak nie jest w przypadku Blockchain. Jest całkowicie bez granic i może być dostępny dla każdego z dowolnego miejsca na świecie. Nie musisz polegać na żadnej międzynarodowej współpracy z innymi globalnymi agencjami w celu uzyskania informacji, których szukasz.

Złe dla przestępców, dobre dla Bitcoina

Ponieważ Blockchain staje się coraz łatwiejszy do analizy dla organów ścigania, wielu zdało sobie sprawę, że Bitcoin jest zbyt popularny dla przestępców. Ci nikczemni aktorzy zdecydowali, że wolą używać innych kryptowalut, takich jak Monero i ZCash.

Jest to rzeczywiście pozytywne dla Bitcoina. Ponieważ coraz więcej nikczemnych przypadków użycia jest eliminowanych, Bitcoin nie będzie już kojarzony z półświatkiem. Byłby to ważny krok w masowej globalnej adopcji Bitcoin, na który czeka większość entuzjastów kryptowalut.

Bezpieczniejsze środowisko Bitcoin to pożądany rezultat, w którym ludzie mogą przeprowadzać transakcje prywatne, ale nie czują się komfortowo z perspektywą popełnienia przestępstwa w obecności anonimowości.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me