Jakie są perspektywy kryptowaluty zabezpieczonej złotem?

Kryptowaluta oparta na złocie odniesie sukces tylko wtedy, gdy będzie w stanie zbudować zaufanie użytkowników, którzy będą musieli wierzyć, że mogą bezpiecznie przechowywać wartość.

Aby zbudować ten poziom zaufania, operatorzy muszą zachować przejrzystość w odniesieniu do swoich bazowych zasobów złota i jednoznacznie udowodnić, że są one powiązane z monetami, które wyemitowali.

W chwili pisania tego zaufania brakuje tego zaufania, ponieważ kryptowaluty oparte na złocie cierpią tak samo, jak inne kryptowaluty „powiązane”, z których najpopularniejszą jest Tether (USDT).

Wspierany przez dolara amerykańskiego i cierpiący samodzielnie kwestie wiarygodności – w szczególności niejasna ścieżka audytu rzekomych dolarów bazowych – nie powstrzymało to szybkiego wzrostu wartości dolara amerykańskiego do 2,2 miliarda dolarów.

Perspektywa wysokich wskaźników przyjęcia przez użytkowników będzie miała wpływ na wyniki walut „fiducjarnych”. Operatorzy kryptowalut opartych na złocie twierdzą, że waluty fiducjarne są wadliwe i konieczna jest alternatywa. Dolar amerykański był powiązany ze złotem do początku lat siedemdziesiątych i od tego czasu inflacja dolara amerykańskiego była mniej zmienna.

Ekonomiści wymieniali zdolność rządu USA do kontrolowania podaży i popytu na walutę jako kluczowy czynnik zarządzania kryzysem finansowym w latach 2008-2009. Od czasu wprowadzenia waluty fiducjarnej w USA dolar jest bardziej stabilną klasą aktywów.

Fiat kontra kryptowaluta

Fiat vs kryptowaluta

Kryptowaluta ma wiele korzyści teoretyczne ponad tradycyjną walutą fiducjarną, a mianowicie łatwość przeprowadzania transakcji, decentralizacja, prywatność i określone limity nowej podaży. Te zalety doprowadziły do ​​podniecenia, które napędzało popyt i wygenerowało duże wzrosty cen dla wielu kryptowalut.

Jednak większość z nich okazała się słabym sposobem przechowywania wartości i zachowuje się bardziej jak akcje o dużej zmienności cen, co oznacza, że ​​są postrzegane bardziej jako klasa aktywów spekulacyjnych niż bezpieczna.

Kwestie związane z bezpieczeństwem, możliwą przestarzałą technologią i mylącą liczbą opcji, wszystko to spowodowało, że te kryptowaluty są postrzegane jako kiepski magazyn wartości – na razie.

Chociaż są one powszechnie uważane za bezpieczny sposób przechowywania wartości, waluty fiducjarne mają swoje nieodłączne ryzyko. Ponieważ waluty nie są już oparte na standardzie złota, zarządzanie nimi zależy od rządów.

Ten poziom scentralizowanej władzy pozwala rządom kontrolować podaż pieniądza, przydzielać licencje bankowe (co oznacza, że ​​mogą decydować, kto może przydzielać kredyt) i udzielać dostępu do systemów płatności.

Kryptowaluty stanowią realną alternatywę dla walut fiducjarnych wspieranych przez rząd, przy czym w szczególności kryptowaluty zabezpieczone towarami są teoretycznie bezpieczną opcją. Jak wspomniano, istnieją obawy dotyczące wiarygodności tych „powiązanych” kryptowalut, a kryptowaluty zabezpieczone złotem mają swoje własne problemy.

Pomijając problemy z kryptowalutami zabezpieczonymi złotem, złoto jako klasa aktywów ma problemy: nie można go łatwo transportować, musi być zawsze zabezpieczony i podobnie jak w przypadku innych klas aktywów wahania cen.

Jednak w przeciwieństwie do wielu innych klas aktywów (w tym walut fiducjarnych) złoto ma nieodłączną wartość i jest przedmiotem obrotu w takiej czy innej formie przez wiele lat. Uważany jest za najlepszą alternatywę dla walut fiducjarnych i przez wiele lat był używany przez inwestorów jako ochrona przed inflacją.

Kryptowaluty zabezpieczone złotem

GoldCrypto (znajduje się w Belize i wydaje tokeny AuX) i Flashmoni (brytyjski fintech, który zajmuje się problemami związanymi z operacjami OZG i OZT) to dwa przykłady z wielu. Ten rynek jest nadal nieuregulowany i kupujący powinni dokładnie zbadać te kryptowaluty przed dokonaniem inwestycji. Istnieje ryzyko, że operatorzy mogą zawyżać swoje zasoby złota lub wyemitować więcej monet niż mają w stosunku do zasobów.

Jest możliwe, że mnożenie się kryptowalut zabezpieczonych złotem spowoduje wzrost popytu na złoto, podniesie cenę i zachęci więcej operatorów do wejścia na rynek. Ponownie wskazuje to na potrzebę zachowania należytej staranności ze strony inwestora.

Ponieważ na rynku nie ma wielu złośliwych operatorów, istnieje zrozumiała nieufność do kryptowalut zabezpieczonych złotem. Najbardziej wiarygodnymi dostawcami są brytyjska mennica Royal Mint i Perth Mint – oba podmioty rządowe.

Następnie dostawcy ci nie dają użytkownikom możliwości odejścia od rządowej kontroli. Aby zaufanie mogło się rozwijać, użytkownicy będą potrzebować przejrzystości, w której będą mogli łatwo zrozumieć, kto jest właścicielem złota i zobaczyć, jak jest ono przechowywane. Jeśli użytkownicy mają jasność co do bazowego aktywa, kryptowaluta zabezpieczona złotem może być niezawodnym magazynem wartości.

Ostatecznie najprawdopodobniej najbardziej udana kryptowaluta oparta na złocie będzie znajdować się w renomowanej jurysdykcji o wysokim stopniu prywatności. Na przykład kryptowaluta zabezpieczona złotem, fizycznie znajdująca się w Szwajcarii, byłaby świetną okazją, biorąc pod uwagę reputację Szwajcarii i zdecentralizowany charakter.

Obrazy za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me