Kim jest Jed McCaleb? Crypto OG o świeżej twarzy

Niechciane prezenty świąteczne pojawiają się zwykle w Wigilię lub Boże Narodzenie, w zależności od tego, kiedy zdarzy się otworzyć prezenty.

Jednak zespół Ripple, wraz z posiadaczami XRP na całym świecie, dostał swoją wersję ręcznie robionego swetra kilka dni na początku tego roku, kiedy Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła pozew przeciwko Ripple 22 grudnia. Do 2021 roku możemy jeszcze za kilka dni, ale rok 2020 nie przyniósł jeszcze przykrych niespodzianek.

W rzeczywistości decyzja SEC o grze Grinch nie powinna była zbytnio zaskoczyć dla zaangażowanych osób. Przez jakiś czas trwały plotki, że SEC przygląda się XRP i rozważa jego możliwy status jako zabezpieczenia, w przeciwieństwie do kryptowaluty.

Spadek ceny XRP

XRP upada w wiadomościach SEC. Zdjęcie za pośrednictwem Bloomberg

Należyta procedura oznacza również, że SEC początkowo powiadomiła Ripple o swoim zamiarze wniesienia oskarżenia co najmniej 30 dni temu. Po złożeniu pozwu przeciwko Ripple, a także przeciwko jego współzałożycielowi Chrisowi Larsenowi i dyrektorowi generalnemu Bradowi Garlinghouseowi, twierdząc, że wszystkie trzy strony sprzedały XRP jako niezarejestrowane zabezpieczenie, scena jest przygotowana do wszechmocnej bójki w sądach.

To zła wiadomość dla trzech oskarżonych, którzy w przypadku skazania będą musieli spłacić pieniądze uzyskane ze sprzedaży XRP, a także wszelkie grzywny lub inne kary, które SEC uzna za stosowne. To także paskudna bryła węgla w pończochach osób posiadających XRP, których wartość gwałtownie spadła od czasu ogłoszenia. Zyski osiągnięte w oczekiwaniu na zrzut tokenowy Iskry zostały zniweczone, giełdy spadają XRP jak gorący ziemniak, a jego przyszłość wygląda na co najwyżej niepewną.

Moje dwa satoshi

Każdy, kto jest kimś w kryptowalutach, będzie miał coś do powiedzenia na temat pozwu SEC i odpowiedzi Ripple’a. Vitalik Buterin oskarżył już Ripple o „osunięcie się na nowe poziomy dziwności”, gdy publicznie odpowiada na zarzuty, podczas gdy duża i głośna społeczność XRP, jak można było przewidzieć, stała w jego obronie. Wiele już zostało powiedziane, a wiele więcej zostanie ujawnionych w miarę rozwoju sprawy.

Jednak pośród całego hałasu jest jedna postać, o której szczególnie chcielibyśmy usłyszeć. Kogoś, kto od samego początku kręcił się po przestrzeni kryptograficznej i który po drodze doświadczył wielu niepowodzeń i triumfów. Ktoś, kogo opinia na temat Ripple i XRP liczyłaby się bardzo, biorąc pod uwagę, jak pomógł je stworzyć.

Ktoś, kogo uważa się za siedzącego na ogromnym składzie XRP, który denerwuje wiele osób, nawet jeśli teraz będzie wyglądał na trochę mniejszy. Kogoś, kto rozstał się z Ripple, a następnie znalazł być może jego największego konkurenta. Ktoś o nazwisku Jed McCaleb.

Weteran kryptowalut

Chociaż może wyglądać świeżo po szkole średniej, Jed McCaleb był związany z kryptowalutą prawie od samego początku. Ma bardziej godne uwagi wycięcia w swoim CV niż większość ludzi w ciągu całego życia i trudno nie poczuć, że dopiero zaczyna. Jest także jedną z najbardziej dzielących postaci, przyciągającą podziw i oburzenie w niemal równym stopniu.

Prezentacja Jed McCaleb

Jed McCaleb wygłasza prezentację. Zdjęcie za pośrednictwem CryptoSlate

Jest także jedną z bardziej enigmatycznych osobowości kryptowalut, woląc pracować systematycznie, zamiast wdawać się w jakiekolwiek kontrowersje, które szaleją w danym momencie. Chociaż wydaje się, że niektóre znane nazwiska tweetują co kilka minut, McCaleb jest znacznie bardziej ostrożny i w chwili pisania tego tekstu nie publikował niczego od 11 grudnia. Pojawia się w podcastach i na imprezach, aby rozmawiać o swojej pracy i doświadczeniu w kryptowalutach, ale brakuje mu bombardowania wielu jego bardziej otwartych rówieśników.

Ale to jest facet, za którym dużo krzyczy i którego opinie mają znaczenie. Dlatego ironią losu jest to, że ktoś, kto pozornie jest tak wyluzowany, przyciągnął tyle krytyki i kontrowersji w stosunkowo krótkim czasie. Może to jednak mieć wiele wspólnego z jednym z jego najwcześniejszych projektów.

Pierwsze ruchy

McCaleb urodził się w Fayetteville w Arkansas w 1975 roku. Wydaje się, że jego powołanie odnalazło go wcześnie, ponieważ przyznaje, że programuje „od trzeciej lub czwartej klasy”. Po ukończeniu szkoły średniej zapisał się na Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, ale porzucił go pracować jako programista w Nowym Jorku.

W 2000 roku założył MetaMachine, „przeglądarkę metadanych, która może dodawać i edytować podpisy, słowa kluczowe, licencje i prawa własności do obrazów”. McCaleb był dyrektorem technicznym firmy, a jego współzałożyciel Sam Yagan (później założyciel OkCupid) objął rolę CEO. Podczas pracy w MetaMachine para stworzyła i wydała swoje oprogramowanie eDonkey, zdecentralizowaną sieć wymiany plików peer-to-peer.

eDonkey Jed

eDonkey: Niestety nie więcej. Zdjęcie za pośrednictwem warosu.org

W ciągu kilku lat eDonkey stał się najpopularniejszą tego typu siecią w Internecie, z około 2-3 milionami użytkowników udostępniającymi do miliarda plików. Jego popularność w końcu przyciągnęła uwagę Recording Industry Association of America (RIAA), które zagroziło MetaMachine procesami o naruszenie praw autorskich, dopóki nie zostanie ułaskawione grzywną w wysokości 30 milionów dolarów. Nie byłby to ostatni raz, kiedy McCaleb znalazł się po niewłaściwej stronie prawnej.

Mniej więcej w tym czasie McCaleb kupił nazwę domeny mtgox.com z myślą o stworzeniu internetowego rynku handlu Magic: The Gathering karty (nazwa będąca skrótem od Magic: The Gathering Online eXchange). Ale potem odkrył bitcoin.

Logo Mt Gox

Mt. Gox. Jak zły satoshi grosza, ciągle się pojawia. Zdjęcie za pośrednictwem Wikipedia

W 2010 roku McCaleb zmienił przeznaczenie Mt. Gox jako giełda bitcoin na dolara i jego popularność wzrosła. W następnym roku McCaleb sprzedał Mt. Idź do Marka Karpelès, francuski deweloper z Tokio, choć zachował mniejszościowy udział w biznesie. Karpelès, wykorzystując rosnącą popularność bitcoina, pomógł uczynić Mt. Gox to najpopularniejsza na świecie giełda BTC, która do 2013 roku przetwarzała około 70% wszystkich transakcji na całym świecie. Wszyscy wiemy, co stało się później.

Mt. Hack Gox nadal nawiedza przestrzeń kryptowalut. W 2014 roku wyszło na jaw, że hakerom udało się uzyskać dostęp do portfela giełdy i ukraść około 850 000 BTC o wartości około 450 milionów dolarów. Fakt, że te BTC byłyby warte ponad 24 miliardy dolarów przy dzisiejszych cenach, wystarczy, by wywołać zimny pot, nawet prawie siedem lat później. Gdy pojawiły się objawienia, Mt. Gox zamknął się i ogłosił upadłość. Kilka miesięcy później rozpoczęła postępowanie likwidacyjne.

Mt. Gox Fallout

Mt. Gox odgrywa stosunkowo niewielką rolę w historii Jeda McCaleba, zwłaszcza że sprzedał się Karpelès na długo przed wykryciem włamania. Jednak od tamtej pory nie powstrzymało to smutnej sagi od prześladowania McCaleba. W zeszłym roku został trafiony z pozwem z dwóch byłych Mt. Handlowcy Gox, którzy twierdzili, że podczas negocjacji sprzedaży do Karpelès w nieuczciwy sposób przedstawił giełdę i jej poziom bezpieczeństwa. McCaleb odpowiedział, nazywając pozew „niepoważnym i po prostu łapaniem pieniędzy przez pozbawionych skrupułów ludzi”.

Mt Gox Hack Jed

Nie to, co chcesz zobaczyć po przybyciu do pracy. Zdjęcie za pośrednictwem Kwarc

Chociaż trudno jest zrozumieć, w jaki sposób McCaleb może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za Mt. Fiasko Goxa, wielu wciąż wydaje się uważać go za podejrzaną postać i kusi myślenie, że jest to część jego CV, którą chciałby po cichu wyszorować. Niemniej jednak, wkrótce po sprzedaży w 2011 roku, szybko przeszedł do większych i lepszych rzeczy.

OpenCoin i nie tylko

Po sprzedaży Mt. Gox, McCaleb rozpoczął pracę nad protokołem płatności typu open source, którego celem było ułatwienie przepływu i wymiany dowolnych walut na całym świecie. Był znany jako protokół Ripple i został opracowany w tandemie z własną natywną walutą XRP.

OpenCoin to nazwa wybrana dla firmy, która miała kierować jej rozwojem i szybko zabezpieczyła fundusze od Andreesen Horowitz, Google Ventures i CEO Kraken Jesse Powell.

Ripple OpenCoin

OpenCoin: oryginalna iteracja Ripple. Zdjęcie za pośrednictwem CoinDesk

McCaleb zwerbował do projektu Davida Schwartza i Arthura Britto, a później mianował Chrisa Larsena na stanowisko CEO OpenCoin. Celem było stworzenie globalnej sieci płatności, która mogłaby konkurować z siecią bitcoinów, ale byłaby również w stanie współpracować ramię w ramię z bardziej głównymi instytucjami finansowymi. Firma wkrótce porzuciła nazwę OpenCoin i zmieniła nazwę na Ripple Labs.

Pomimo obietnicy protokołu Ripple, a także zespołu i ogromnego finansowania, które udało się przyciągnąć do projektu, nie minęło dużo czasu, zanim McCaleb znów ruszył w drogę. I po raz kolejny wydawało się, że po jego śladzie pojawiają się kontrowersje.

Złej krwi

Wiele plotek i intryg otacza odejście McCaleba z Ripple Labs, co nadal wpływa na relacje między jego byłymi i obecnymi projektami.

W 2015 roku Kawałek New York Observer, dziennikarz Michael Craig zarzucił, że niezgoda została zasiana w Ripple Labs przez przybycie Joyce Kim – początkującego przedsiębiorcy i inwestora kapitału podwyższonego ryzyka, która również została dziewczyną McCaleba.

Podobno stworzyła tarcia z resztą zespołu i miała obsesję na punkcie mówienia o McCalebie jako o najlepszym psie w firmie. Mówi się nawet, że zaczęła plotkować, że w rzeczywistości był to Satoshi Nakamoto. Mówi się, że Chris Larsen interweniował, po czym Kim opuścił Ripple Labs po zaledwie sześciu tygodniach tam pracy.

Logo Ripple Labs

Ripple Labs: Kolejne wycięcie na słupku łóżka McCaleba. Zdjęcie za pośrednictwem Niepodległa Republika

W następstwie odejścia Kima proponowana umowa z ukochanym fintechowym Stripe upadła, z powodów, które nigdy nie były jasne. Podobno umowa była bliska sfinalizowania, ale nigdy nie przekroczyła granicy. Tymczasem okazało się, że McCaleb traci zainteresowanie całym projektem Ripple.

Dalsze tarcia z Chrisem Larsenem również wypływały na powierzchnię, a większość z nich koncentrowała się na fakcie, że zarówno on, jak i McCaleb osobiście posiadali miliardy XRP w zamian za swoją pracę przy założeniu firmy. To z kolei zaszkodziło wizerunkowi Ripple.

Joyce Kim Stellar

Joyce Kim: współzałożycielka Stellar i źródło niepokoju w Ripple Labs. Zdjęcie za pośrednictwem Creative Summit

Niezdarna próba McCaleba, aby usunąć Larsena ze swojego stanowiska, została odrzucona na posiedzeniu zarządu i głównych inwestorów, a McCaleb był jedynym głosem za tym posunięciem. Nawet jego sojusznicy w pokoju podobno opowiadali się za utrzymaniem Larsena na stanowisku dyrektora generalnego.

Pomimo zażenowania spowodowanego głosowaniem i jego wynikiem, reszta zespołu była chętna, aby McCaleb został i kontynuował pracę, którą wykonywał przy tworzeniu protokołu. Wydawało się jednak, że McCaleb się z tym nie zgadza i chociaż zachował miejsce w zarządzie firmy, w rzeczywistości stracił na rok AWOL. Dopiero w marcu 2014 r. W końcu zrezygnował ze swojego miejsca w zarządzie i zakończył współpracę z Ripple Labs.

Going Stellar

Po roku spędzonym na robieniu najwyraźniej niezbyt wiele, McCaleb był gotowy do wprowadzenia swojego najnowszego pomysłu i tego, który od tamtej pory zajmował się nim. Stellar został zaprojektowany tak, aby spełniał tę samą funkcję co Ripple, a nawet korzystał z otwartego kodu źródłowego Ripple.

Następnie pojawiła się kwestia dziewięciu miliardów XRP, które nadal trzymał McCaleb – funduszy, które w przypadku zrzucenia na otwarty rynek mogą poważnie zdestabilizować Ripple i obniżyć cenę XRP.

Jed McCaleb Stellar

Stellar: najnowsze przedsięwzięcie Jeda McCaleba. Zdjęcie za pośrednictwem Stellar

I tak 22 maja 2014 r. McCaleb opublikował wiadomość na forum dyskusyjnym Ripple Labs, która brzmiała: „Planuję rozpocząć sprzedaż całego pozostałego XRP za dwa tygodnie.” Cena XRP spadła o 40% w ciągu 24 godzin po ogłoszeniu, a zła krew już tryskała. W końcu, kiedy wyglądało na to, że McCalebowi znowu może stanąć spór sądowy, osiągnięto porozumienie co ograniczało ilość żetonów, które mógł sprzedać w określonym czasie.

Aby dodać obrazę do obrażeń Ripple, McCaleb i Joyce uruchomili Stellar z pomocą pożyczki w wysokości 3 milionów dolarów od nikogo innego niż Stripe, firmy, która pierwotnie była gotowa pójść do łóżka z Ripple Labs, zanim umowa w tajemniczy sposób upadła..

Trzymając się

Historia Stellara jest zbyt długa, aby ją tu odpowiednio opowiedzieć, ale w przeciwieństwie do wszystkich jego poprzednich projektów, ten przynajmniej wydaje się przynosić McCalebowi pewną stabilność. Od czasu porażki Ripple najwyraźniej był zadowolony, że poświęca większość swojego czasu i energii Stellarowi, a po trudnym początku i kilku dobrych błędach wygląda na to, że Stellar może wkrótce dojrzeć.

Jest oczywiście ironia w sukcesie Stellara, biorąc pod uwagę, że długoterminowy outsider, taki jak McCaleb, staje się coraz bardziej przytulny w świecie bankowości i tradycyjnych finansów, które kiedyś byłyby dla niego anatemą. Mianowanie w 2019 roku Denelle Dixon na stanowisko dyrektora generalnego Stellar Development Foundation przyspieszyło rozwój projektu i zwiększyło perspektywy jego tokena XLM. Jest to oczywiście kosztem bliższych powiązań z organami regulacyjnymi, ponieważ Stellar próbuje ustawić się jako pomost między światem kryptowalut a głównym nurtem finansowym..

Gwiezdny na Księżyc

Podróż międzygwiezdna. Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

W miarę jak monety stabilne nabierają rozpędu, a perspektywa walut cyfrowych banków centralnych (CBDC) staje się coraz bardziej prawdopodobna, zaczyna wyglądać na to, że Stellar może być projektem, któremu udaje się umieścić się we właściwym punkcie, aby unieść się na fali. Wiele osób w przestrzeni kryptowalut zaczyna alarmować z tego powodu, nazywając Stellar „monetą bankiera”, która jest daleka od wartości, które są im drogie.

Wszystko to musi sprawić, że obecny kryzys w Ripple będzie jeszcze wyraźniejszy. Podczas gdy Stellar uważał, aby utrzymać organy regulacyjne na boku, Ripple musi stawić czoła długiej i zaciętej walce z SEC i prawdopodobnie wieloma innymi ciałami, które mogą zdecydować się na ocenę..

Obracając się, by stawić czoła temu zagrożeniu, pojawi się strach, że Stellar będzie w stanie coraz bardziej napinać swoje mięśnie. W międzyczasie uzgodniony okres ograniczający zdolność Jeda McCaleba do sprzedaży większej części jego znacznych udziałów XRP ma upłynąć mniej więcej w przyszłym roku.

Jed uśmiecha się

Mnóstwo powodów do uśmiechu? Zdjęcie za pośrednictwem Wiadomości Ripple Coin

Chociaż może wydawać się, że jest zadowolony z kontynuowania swojej pracy ze Stellarem, zwłaszcza, że ​​projekt nadal nabiera rozpędu, z pewnością jest więcej zwrotów akcji przed McCalebem. Utwór New York Observer, choć mocno obalony w swoich twierdzeniach przez temat, to jednak kreśli – niepochlebny – obraz niespokojnego indywidualisty.

Czy przejście Stellara w kierunku szacunku może spowodować kolejną zmianę sceny? A może motywuje go niezachwiana chęć pokonania swoich dawnych rywali w Ripple? I co dokładnie zamierza zrobić z całym tym XRP, zakładając, że zachowa on jakąkolwiek wartość w nadchodzących miesiącach i latach?

Tak czy inaczej, nie słyszeliśmy o nim ostatniego.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me