Ledger Nano X kontra Trezor Model T: portfele sprzętowe Head to Head

Każdy, kto po raz pierwszy zanurzy palce w kryptowalutach, wkrótce usłyszy mnóstwo horrorów. Pojawiają się wielokrotnie w trakcie czyichkolwiek badań: opowieści o zhakowanych giełdach i kradzieży funduszy klientów; oszustw i piramid, które okradły tak wielu ludzi z ich ciężko zarobionych satów.

Scentralizowane giełdy stanowią nieodparty cel dla hakerów. Cała ta kryptowaluta w jednym miejscu i podobno w zasięgu każdego, kto ma wystarczająco dużo sprytu, by wkraść się, gdy nikt nie patrzy.

Sprzęt hakerów

Ukryj swoje monety przed hakerami. Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

Bezpieczeństwo znacznie wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ wyciągnięto trudne lekcje, a społeczność kryptowalut zebrała się, aby się chronić. Najlepsze i najbardziej renomowane giełdy mają teraz rygorystyczne protokoły bezpieczeństwa, aby chronić użytkowników przed hakerami.

Naturalnie wdrażane są procedury przechowywania w chłodni, uwierzytelniania dwuskładnikowego i znajomości klienta (KYC). Nikt nie chce być kolejnym Mt. Gox lub Bitfinex. Konkurencja jest tak duża, że ​​każda giełda, której reputacja została naruszona, będzie miała problemy. W tych niepewnych czasach dbanie o bezpieczeństwo to większy biznes niż kiedykolwiek.

W tym razem

Jednak nie wystarczy polegać na giełdach, aby zapewnić nam bezpieczeństwo. Jeśli hakerzy i narzędzia, którymi dysponują, mają być trzymani na dystans, to użytkownicy kryptowalut tacy jak ty i ja również muszą ulepszyć naszą grę.

Dla tych z nas, którzy mają duże ilości pieniędzy uwięzionych w naszych portfelach kryptowalut, najlepszym krokiem, jaki możemy zrobić, aby wszystko było bezpieczne, jest zainwestowanie w portfel sprzętowy. Wszystkie one działają mniej więcej w ten sam sposób i zasadniczo funkcjonują jako spersonalizowana forma przechowywania w chłodni: innymi słowy przechowują nasze fundusze (lub raczej ich najważniejsze klucze prywatne) w trybie offline.

Sprzęt do przechowywania w chłodni

Przechowywanie środków w chłodni. Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

Gdy masz już klucze prywatne zapisane na urządzeniu z portfelem sprzętowym, haker prawie nie może ich ukraść. Nawet jeśli portfel miałby być podłączony do komputera, który został już zainfekowany, informacje w nim zawarte nadal nie mogą zostać wyodrębnione przez nikogo, kto nie zna słów inicjujących lub kodu PIN urządzenia. Dbaj o bezpieczeństwo samego portfela, a możesz mieć pewność, że dostęp do Twojego portfela kryptowalut jest możliwy tylko dla Ciebie.

Tak, dostępne są opcje portfela oprogramowania i oczywiście możesz zdecydować się zaufać giełdzie, z której korzystasz, i przechowywać portfel na swoich serwerach. Ale jak powie ci każdy, kto kręcił się w kryptowalutach od jakiegoś czasu, jeśli nie masz prywatnych kluczy do swojego krypto, nie możesz twierdzić, że masz nad nim pełną kontrolę. To stare „un, ale dobre” un: nie twoje klucze, nie twoje krypto.

Starcie wagi ciężkiej

Obszar portfela sprzętowego kryptowalut jest zdominowany przez dwie wielkie nazwy: Ledger i Trezor. Inne firmy, takie jak Shapeshift ze swoim urządzeniem KeepKey, konkurują o kawałek tego rozwijającego się rynku, ale zdecydowana większość właścicieli portfeli sprzętowych ma w kieszeni Ledger lub Trezor.

Obie firmy istnieją od 2014 roku – czyniąc je starymi rękami w świecie kryptowalut. Firma Ledger została założona we Francji, a obecnie ma również biura w Nowym Jorku i Hongkongu, zatrudniając łącznie 130 osób. Z drugiej strony Trezor to czeska firma z siedzibą w Pradze i spółka zależna SatoshiLabs. Zespół liczy około 50 osób. Ciekawostka: słowo „trezor” po czesku oznacza „sklepienie”.

Ledger Nano S

Oryginalne urządzenie Ledger Nano. Zdjęcie za pośrednictwem Księga główna

Trezor był pierwszą firmą, która wypuściła na rynek portfel sprzętowy Trezor One w 2014 roku. Kilka miesięcy później śledził je Ledger, którego Model Nano S. oferował podobny zakres funkcji. Oba kosztują mniej więcej tyle samo, z Nano S przywracającym 59 USD (47 GBP / 52 EUR), podczas gdy Trezor One może być Twój za 55 USD (44 GBP / 49 EUR).

Niewiele rzeczy dzieli te dwa urządzenia. Oferują obsługę podobnej gamy monet, kosztują mniej więcej tyle samo i pełnią te same funkcje. Rozważając, czy kupić Nano S, czy Trezor One, można sprowadzić się do estetyki: niezależnie od tego, który preferujesz.

Trezor Model One

Podstawowy model 1 firmy Trezor. Zdjęcie za pośrednictwem Trezor

Być może mając to na uwadze, a także pewność, że świat technologii nigdy nie pozostaje w miejscu, zarówno Ledger, jak i Trezor rozpoczęli prace nad swoimi urządzeniami nowej generacji. Musiałyby one ulepszyć swoje wcześniejsze modele i oferować szerszy zakres funkcji i obsługi monet. Z wyróżnieniem w przybliżeniu nawet w przypadku Nano S i Trezor One, wiele zależało od wyniku.

Podnoszenie stawki

W tej recenzji szczegółowo przyjrzymy się kolejnym pomysłom Ledger i Trezor. Porównamy je i przyjrzymy się ich różnym funkcjom, a także ich cenom. Na koniec powinieneś dobrze wiedzieć, jak działa każdy z nich i, co najważniejsze, który z nich może być dla Ciebie właściwym wyborem.

Plik Trezor Model T i Ledger Nano X zostały wypuszczone odpowiednio w lutym 2018 i maju 2019, dzięki czemu czeska firma jako pierwsza wyszła z bloków swoim nowszym modelem. W takim przypadku przyjrzyjmy się najpierw ofercie Trezora.

Trezor Model T

Po wyjęciu Trezora Model T z pudełka pierwszą rzeczą, którą zauważysz, jest ładny, duży kolorowy ekran dotykowy, który zastąpił przyciski z przodu Trezora One. Ekran ma wyświetlacz o rozdzielczości 240 × 240 pikseli, ułatwiający nawigację po urządzeniu i jego funkcjach. Urządzenie zasilane jest od wewnątrz za pomocą procesora ARM Cortex-M4, natomiast na zewnątrz zauważymy port micro USB-C oraz slot na kartę SD. Waży 22 gramy.

Kluczową kwestią dla każdego, kto rozważa zakup portfela sprzętowego, są obsługiwane przez niego monety i tokeny. Jeśli duża część Twojego portfela jest niekompatybilna z określonym portfelem, może to stanowić problem. Model T lista obsługiwanych monet jest imponujący i stanowi wyraźną poprawę w stosunku do Trezora One. To drugie urządzenie nie obsługuje XRP, EOS, ADA i XTZ, ale posiadacze tych zasobów mogą przechowywać je wszystkie w Modelu T.

Trezor Model T

Przegląd Trezor Model T. Image via Trezor

Nie zdziwisz się, gdy dowiesz się, że te nowsze i bardziej błyszczące funkcje, takie jak ekran dotykowy, procesor i dodatkowa obsługa monet, sprawiają, że Model T jest droższy niż jego poprzednik. Cena 55 USD Trezora nagle wygląda na bardzo tanią obok 169,99 USD (130 GBP / 180 EUR), którą będziesz musiał zapłacić, jeśli chcesz dostać w swoje ręce Model T.

To dość duży skok, ale trzeba powiedzieć, że korzystanie z ekranu dotykowego jest przyjemne i znacznie ułatwia poruszanie się po urządzeniu. Ponadto, jeśli posiadasz którykolwiek z tych zasobów wymienionych powyżej, na pewno będziesz chciał mieć możliwość przechowywania ich na swoim urządzeniu.

Księga Ledger Nano X

Ponieważ Trezor rzucił rękawicę z Modelem T, Ledger musiał sprostać wyzwaniu. Musieliśmy czekać ponad rok, zanim Nano X został wypuszczony na świat, a premiera została opóźniona „z powodu nieoczekiwanych problemów produkcyjnych, które ujawniły się w ostatniej chwili”. Oczekiwanie dobiegło końca do końca maja ubiegłego roku..

Nano X jest cięższy zarówno niż jego brat Nano S i jego rywal Trezor Model T. Waży 34 gramy, a dodatkowa waga w dużej mierze wynika z wbudowanej baterii 100 mAh. Dzieje się tak, ponieważ Nano X ma łączność Bluetooth, dzięki czemu możesz sterować urządzeniem ze smartfona. Ta funkcja jest wyjątkowa wśród portfeli sprzętowych i pomaga nadrobić brak ekranu dotykowego, takiego jak ten, który można znaleźć w Modelu T..

Jeśli chcesz poruszać się po urządzeniu bez korzystania z Bluetooth, Nano X ma dwa zintegrowane przyciski, podobne do tych używanych w Nano S i Trezor One. Można je znaleźć po obu stronach ekranu głównego, a dostęp do funkcji „enter” uzyskuje się, naciskając oba jednocześnie.

Ledger Nano X

Urządzenie sprzętowe Ledger Nano X. Zdjęcie za pośrednictwem Księga główna

Urządzenie łączy się z komputerem za pomocą kabla USB typu C Przyciski są ładnie zintegrowane, co sprawia, że ​​jest nieco bardziej eleganckie i zgrabne niż model Nano S. Te dwa przyciski umożliwiają nawigację po urządzeniu, a ich naciśnięcie razem aktywuje klawisz „Enter”.

Wbudowany ekran jest większy niż ekran Nano S, ale brakuje mu łatwości obsługi, jaką oferuje ekran dotykowy Modelu T. Ponadto, podczas gdy Nano S może przechowywać tylko pięć aplikacji w portfelu, Nano X ma miejsce na 100, dzięki czemu może przechowywać większy wybór monet.

Nano X jest dostępny w witrynie Ledger w cenie 144 USD (109 GBP / 122 EUR) z VAT. Bezpłatna wysyłka i zniżki na wielokrotne zakupy są również dostępne, jeśli kupujesz tutaj. Ponieważ jest to krok naprzód w stosunku do Nano S, jest oczywiście droższy, ale wciąż jest dużo tańszy niż Trezor Model T.

Oprogramowanie

Zanim rozważymy Trezor Model T i Ledger Nano X obok siebie, warto poświęcić kilka minut na oprogramowanie, które napotkasz podczas korzystania z obu urządzeń. Jest to efektywne połączenie między urządzeniem a Internetem i pozwala zarządzać informacjami przechowywanymi w portfelu, a także robić kilka innych rzeczy w ramach okazji.

Oferta Trezora na tym froncie to tzw Most Trezor a dzięki niemu możesz zarządzać monetami przechowywanymi w portfelu online Trezora. Nie tak dawno te funkcje były realizowane poprzez rozszerzenie dla Google Chrome, które ku konsternacji wielu zostało wycofane w 2018 roku.

Most Trezor

Trezor Hardware Wallet Browser Bridge. Zdjęcie za pośrednictwem Trezora

Trezor Bridge jest jego zamiennikiem i po zainstalowaniu tyka wzdłuż dość dyskretnie w tle. Można go pobrać tutaj, choć niestety nie jest dostępna jako aplikacja. Oprogramowanie Trezora jest również oprogramowaniem typu open source, więc jeśli chcesz zobaczyć, jak to wszystko działa, możesz to zrobić.

Znajdziesz po stronie łóżka Ledgera aplikację Ledger Live, który pozwala zarządzać monetami i tokenami przechowywanymi na Twoim urządzeniu. To się jednak nie kończy, ponieważ aplikacja jest zintegrowana z Monifikuj który pozwala bezpiecznie kupować kryptowaluty. Jeśli Twój Nano X jest podłączony podczas kupowania monet, zostaną one automatycznie zapisane na urządzeniu.

W tej chwili Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum i Dash można kupić za pośrednictwem Ledger Live, a USDT i Stellar już wkrótce. Będziesz musiał wykonać pełne procedury KYC w Coinify, aby korzystać z tej funkcji i mieszkać w jednym z krajów na tej liście tutaj.

Urządzenia Ledger Live

Oprogramowanie Ledger Live na wielu urządzeniach.

Aplikację Ledger Live można pobrać zarówno z App Store, jak i Google Play. Dla tych, którzy wolą nie zarządzać swoimi portfelami w drodze, dostępna jest również wersja na komputery stacjonarne. Będzie działać na Androidzie 7 i nowszych lub iOS 9 i nowszych. Jeśli używasz komputera stacjonarnego, system Windows 8+, macOS 10.10+ i Linux wykonają zadanie.

Możesz wysyłać i odbierać kryptowaluty za pośrednictwem aplikacji, która obsługuje również 26 monet i 1250+ tokenów ERC-20 (pełna lista tutaj). Dostępna jest również funkcja obstawiania, która pozwala zarabiać odsetki na kryptowalutach, wykorzystując monety do pracy, sprawdzając transakcje w sieci i tworząc nowe bloki. Generuje to nagrody za obstawianie, które są następnie przyznawane. Nie wszystkie monety można obstawiać, ale Ledger Live obsługuje większość głównych, w tym Tezos (XTZ), Tron (TRX), Neo (NEO), Cosmos (ATOM), EOS (EOS) i Algorand (ALGO).

W przeciwieństwie do Trezora kod Ledgera nie jest open-source, ale możesz sprawdzić ich Github jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ich technologii.

Interlude: Gdzie kupić portfel sprzętowy

Można bezpiecznie założyć, biorąc pod uwagę, że Jeff Bezos stał się jeszcze bogatszy w czasie pandemii, że obecnie wszyscy i wszędzie kupują prawie wszystko od Amazona.

W przypadku portfeli sprzętowych nie. Niezależnie od marki i modelu, który zdecydujesz się wybrać, zawsze powinieneś unikać kupowania go od jakiegokolwiek sprzedawcy internetowego innego niż sami twórcy. Obejmuje to znane sklepy, takie jak Amazon, eBay lub każdy inny internetowy sprzedawca artykułów elektrycznych.

Portfel Ledger Nano Ontology

Kup Ledger Nano X z oficjalnego sklepu

Powodem tego jest fakt, że w przeszłości zdarzały się przypadki otwierania portfeli przed wysłaniem ich do kupujących i wyodrębnieniem ich słów odzyskiwania. Kupujący nie wiedział, że coś jest nie tak, dopóki nie załadował portfela i nie stwierdził, że fundusze zniknęły.

Jedynym pewnym sposobem uniknięcia tego jest kupowanie bezpośrednio na stronie internetowej producenta. Dostarczony produkt należy również zabezpieczyć hologramem. Jeśli jest luźny lub wydaje się, że został w inny sposób zmieniony, odeślij portfel z powrotem i uzyskaj wymianę lub zwrot pieniędzy. Jest to jedna z niewielu luk w zabezpieczeniach portfela sprzętowego, więc miej się na baczności.

Trezor Model T lub Ledger Nano X?

Oba te urządzenia wykonały godną podziwu robotę, wychodząc z miejsca, w którym przerwały ich poprzednicy i posuwając się naprzód. Trezor One i Ledger Nano S były (i nadal są) doskonałymi elementami zestawu i oba są doskonałymi urządzeniami dla początkujących. Jeśli masz małe portfolio, które jest w pełni obsługiwane przez którekolwiek z urządzeń, to każda z nich byłaby świetną inwestycją.

Jednak dla tych, którzy chcą zrobić kolejny krok w zabezpieczaniu swoich gniazd, te najnowsze oferty dwóch gigantów portfeli sprzętowych to biznes. Lepsze wsparcie dla monet, łatwiejsza obsługa i większa moc obliczeniowa stawiają je w swojej własnej lidze.

Zwycięzca Ledger Nano X.

Naszym zwycięzcą jest Ledger Nano X!

To trudna sprawa, ale w tym przypadku laury muszą trafić do Ledger Nano X. Tak, model T Trezora ma piękny ekran dotykowy i doskonałą obsługę monet. Ale urządzenie Ledgera zapewnia mu łączność Bluetooth i miejsce do przechowywania wszystkich tych aplikacji. Jednak duża część sukcesu Ledgera musi polegać na aplikacji Ledger Live.

Daje to użytkownikom Ledger bramę do całej masy innych funkcji, w tym kupowania i sprzedawania kryptowalut oraz, oczywiście, obstawiania. Ta ostatnia funkcja zyskuje na popularności i będzie stanowić przełom dla coraz większej liczby użytkowników.

Niezależnie od tego, który wybierzesz, pamiętaj, aby zamówić go bezpośrednio w Trezor lub Ledger. Po zapisaniu słów wyjściowych i ustawieniu pinezki upewnij się, że nikt inny nie ma do nich dostępu. Jeśli jesteś baletem i masz dużo pieniędzy uwięzionych w kryptowalutach, to musisz strzec swojego portfela i tych słów odzyskiwania swoim życiem.

Niektórzy ludzie decydują się zapisać swoje słowa wyjściowe, a następnie przechowywać je w bezpiecznym miejscu, z dala od samego urządzenia. Może się to wydawać przesadą, ale jeśli ktoś zdobędzie twój portfel i twoje słowa, wtedy ty i twoja kryptowaluta zostaniecie rozdzieleni na zawsze.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Shutterstock & Ledger / Trezor

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me