Ledger Nano X: Pełny przegląd portfela sprzętowego

Bezpieczeństwo powinno zawsze znajdować się na pierwszym planie każdego posiadacza kryptowalut. Od tych, którzy posiadają tylko kilka satoshi, aż po wieloryby siedzące na monetach wartych setki tysięcy, a nawet miliony dolarów, zapewnienie im bezpieczeństwa powinno być ich głównym zmartwieniem.

Większość z nas prawdopodobnie znajduje się gdzieś pomiędzy tymi dwoma biegunami i zawsze powinniśmy zadawać sobie pytanie, jak naprawdę bezpieczne są nasze siedzenia. Myśl o ich kradzieży, po całej pracy, jaką wykonaliśmy, aby zbudować nasze posiadłości, wystarczy, aby wywołać zimny pot.

Świadczenia księgowe

Obrazy za pośrednictwem witryny Ledger

Na szczęście jest sposób, aby uniknąć konieczności zmiany koszuli co kilka minut. Najskuteczniejszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa kryptowalut jest przechowywanie ich w portfelu sprzętowym. Tak, możesz zostawić swoje monety na giełdzie. Musisz jednak ufać, że jego protokoły bezpieczeństwa są w stanie wytrzymać ataki hakerów, którzy chcą podążać śladami tych, którzy okradli Mt. Gox lub Bitfinex.

Możesz też użyć portfela programowego, który zapewnia dostęp do kluczy prywatnych za pośrednictwem telefonu. Oba zapewniają rozsądne poziomy ochrony przed hakerami i złośliwym oprogramowaniem. Pamiętaj jednak, że obie te opcje mają jedną istotną lukę: są połączone z Internetem. Bez względu na to, jakie zabezpieczenia są dostępne, hakerzy nadal mają od czego zacząć.

Zalety portfeli sprzętowych

Piękno portfeli sprzętowych tkwi w ich prostocie. Zasadniczo są to „głupie” urządzenia, które przechowują klucze prywatne, ale nigdy nie łączą się z Internetem. Hakerzy nie mają możliwości uzyskania do nich dostępu, a informacje potrzebne do uzyskania dostępu do krypto są przechowywane w trybie offline w „zimnym” magazynie.

Portfel sprzętowy hakerów

Hakerzy nie mogą uzyskać dostępu do urządzenia. Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

Portfele sprzętowe nie tylko przechowują Twoje klucze prywatne (które dowodzą, że posiadasz krypto), ale także podpisują transakcje w Twoim imieniu przed dodaniem ich do sieci. Cały proces przechowywania i używania kryptowalut jest bezpieczny i prosty.

Portfele sprzętowe często wyglądają jak dyski flash i są podłączone do komputera w bardzo podobny sposób. Oto jednak rzecz: nawet jeśli są podłączone do komputera zainfekowanego złośliwym oprogramowaniem lub pod kontrolą hakera, nadal nie można uzyskać do nich dostępu bez frazy odzyskiwania lub „seed”, która jest znana tylko Tobie. Chroń to, a hakerzy pozostaną na górze i sucho.

Portfele sprzętowe są z pewnej odległości najbezpieczniejszym sposobem przechowywania kryptowalut, a jeśli jeszcze ich nie używasz, być może najwyższy czas, aby zacząć.

Kiedy jakiś czas temu przeglądaliśmy pięć najlepszych portfeli sprzętowych w Coin Bureau, ogólnym zwycięzcą był Ledger Nano X. Jego cechy, konstrukcja i koszt sprawiły, że był to najlepszy wybór dla tych, którzy chcą zainwestować w portfel sprzętowy, a rok później od momentu wydania nadal jest wierzchołkiem drzewa.

Dlatego zdecydowaliśmy się ponownie odwiedzić to małe piękno i zagłębić się w to nieco głębiej. Opowiemy o wszystkich jego funkcjach, o tym, jak działa, ile będzie Cię kosztować i jak możesz zdobyć jedną z nich. Zaczniemy również od szybkiego przyjrzenia się firmie stojącej za nią, a także oprogramowaniu, które umożliwia korzystanie z samego portfela i wykonywanie o wiele więcej.

Najważniejsze informacje na temat księgi Ledger

Sam Ledger rozpoczął życie we Francji w 2014 roku, czyniąc go czymś w rodzaju niezłomnej przestrzeni kryptowalut. Zainspirowani ideą „tworzenia bezpiecznych rozwiązań dla aplikacji blockchain”, jego założyciele zebrali się z różnych środowisk, w tym inżynierii, bezpieczeństwa internetowego i kryptowalut. Obecnie firma zatrudnia ponad 130 osób i ma biura w Paryżu, Vierzon w centralnej Francji, Nowym Jorku i Hongkongu.

Urządzenia sprzętowe księgi

Ledger Nano S & Nano X

Obecnie na rynku dostępne są dwa urządzenia Ledger: Nano X i jego mniejszy brat Nano S. Nano S jest o połowę tańszy od Nano X, ale jest nieco lżejszy pod względem funkcji. To wciąż doskonała opcja dla tych, którzy chcą kupić swój pierwszy portfel sprzętowy.

Wielkim rywalem Ledgera w sferze portfela sprzętowego jest czeska firma Trezor, producent urządzeń Trezor One i Trezor Model T. Możesz przeczytać więcej na ten temat w naszej recenzji portfela sprzętowego.

Warto zauważyć, że z dwóch firm tylko Ledger może twierdzić, że ma nieskazitelne bezpieczeństwo, ponieważ Kraken dowiedział się na początku tego roku, że portfele Trezora miał lukę co pozwoliło na ich włamanie w niektórych przypadkach. To, w połączeniu z eleganckimi projektami i bardziej konkurencyjną ceną modeli Nano, sprawia, że ​​Ledger jest marką marki w dziedzinie portfeli sprzętowych.

Aplikacja Ledger Live

Ponieważ prostota jest jednym z największych atutów portfeli sprzętowych, potrzebują one kompatybilnego oprogramowania, aby móc z nich korzystać. Urządzenia Ledger polegają pod tym względem na Ledger Live i warto poświęcić kilka minut, aby bliżej przyjrzeć się temu zastrzeżonemu oprogramowaniu.

Logo Ledger Live

Logo aplikacji Ledger Live

Oprócz zarządzania monetami i tokenami przechowywanymi na Twoim urządzeniu, Ledger Live umożliwia również bezpieczne kupowanie kryptowalut poprzez integrację z Monifikuj. Jeśli upewnisz się, że urządzenie sprzętowe jest podłączone podczas kupowania monet, zostaną one automatycznie zapisane na urządzeniu.

Obecnie możesz kupować Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum i Dash przez Ledger Live, podczas gdy Stellar i USDT mają zostać udostępnione w najbliższej przyszłości. Funkcja kupowania jest dostępna dla użytkowników w większości krajów (jest pełna lista tutaj) i będziesz musiał ukończyć pełne KYC za pomocą Coinify.

Ledger Live jest dostępny jako aplikacja zarówno w App Store, jak i Google Play, a dla tych, którzy wolą nie zarządzać swoimi portfelami w drodze, dostępna jest również wersja na komputery stacjonarne. Jeśli chodzi o wymagania systemowe, będziesz potrzebować Androida 7 i nowszych lub iOS 9 i nowszych. Jeśli jesteś użytkownikiem komputera stacjonarnego, zapewnią Ci systemy Windows 8+, macOS 10.10+ i Linux.

Aplikacja obsługuje 26 monet i ponad 1250 tokenów ERC-20 (pełna lista tutaj). Możesz za jego pośrednictwem wysyłać i odbierać krypto, a także obsługuje obstawianie. Ta ostatnia funkcja jest wygodnym sposobem na zarabianie odsetek na kryptowalutach, umożliwiając wykorzystanie monet do pracy, sprawdzanie transakcji w sieci i tworzenie nowych bloków.

Ledger Live UI

Interfejs użytkownika programu Ledger Live

Wiąże się to z nagrodami za obstawianie, które z czasem są dodawane do twoich zasobów. Nie wszystkie monety można obstawiać, ale Ledger Live obsługuje większość głównych, w tym Tezos (XTZ), Tron (TRX), Neo (NEO), Cosmos (ATOM), EOS (EOS) i Algorand (ALGO).

Staking zyskuje na popularności, ponieważ ludzie rozumieją płynące z tego korzyści, więc każda aplikacja kryptograficzna warta swojej soli musi obecnie oferować tę opcję. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o procesie i jego działaniu, znajdziesz tam bardziej szczegółowe informacje Własna witryna Ledger.

Jeśli jesteś technicznie przekonany i chcesz dokładniej zgłębić, czym zajmuje się zespół, możesz sprawdzić jego Github który jest często aktualizowany. Są również aktywni w różnych kanałach mediów społecznościowych, w tym na Twitterze, Facebooku i YouTube.

Nano X

Powinieneś już dobrze rozumieć firmę i oprogramowanie za samym portfelem. Ledger to uznana marka, z milionami użytkowników na całym świecie i jak dotąd nieskazitelnym rekordem bezpieczeństwa. Oprogramowanie Ledger Live jest łatwe w użyciu i dobrze rozplanowane, więc zarządzanie za jego pomocą portfelem nie może być prostsze. Tak więc, uzbrojeni w całą tę uspokajającą wiedzę, przyjrzyjmy się samemu Nano X i temu, jak możesz zacząć z nim.

funkcje

Aby uczynić go stosunkowo niepozornym, Nano X jest mały i lekki, waży zaledwie 34 gramy. W pudełku znajdziesz, wraz z samym urządzeniem, kabel USB typu C, instrukcję obsługi, pasek do pęku kluczy i trzy oddzielne arkusze, na których możesz zapisać frazę odzyskiwania.

Rozpakowywanie Nano X

Rozpakowanie Ledger Nano X z całą zawartością. Zdjęcie za pośrednictwem Księga główna

Przyciski są ładnie zintegrowane, co sprawia, że ​​jest nieco bardziej elegancki i zgrabny niż model Nano S. Te dwa przyciski umożliwiają nawigację po urządzeniu, a ich naciśnięcie razem aktywuje klawisz „Enter”.

Główną zaletą Nano X w stosunku do swojego poprzednika jest łączność Bluetooth, która umożliwia sterowanie nim z telefonu. Dostęp do Nano S można było uzyskać tylko za pośrednictwem komputera, więc jest to duży krok naprzód pod względem wygody. Ma również większy wbudowany ekran i chociaż Nano S może przechowywać tylko pięć aplikacji portfela, Nano X ma miejsce na 100. Pozwala to na przechowywanie znacznie bardziej zróżnicowanej gamy monet, w tym niektórych mniej znanych ERC -20 tokenów.

Ustawiać

Po rozpakowaniu pierwszym etapem jest podłączenie portfela do komputera lub smartfona za pomocą dostarczonego kabla USB lub łączności Bluetooth. Po zakończeniu pojawi się monit o skonfigurowanie kodu PIN, aby zapewnić, że tylko Ty będziesz mieć dostęp do urządzenia. Jest to ważna dodatkowa funkcja bezpieczeństwa, jeśli Twój Nano X wpadnie w niepowołane ręce.

Gdy to zrobisz, otrzymasz słowa, które tworzą twoją frazę nasion. Ważne jest, aby zapisać to i przechowywać w bezpiecznym miejscu. Dobrym pomysłem jest zrobienie wielu kopii tej frazy wyjściowej i przechowywanie ich w różnych lokalizacjach, tak jakbyś je zgubił i stracił dostęp do swojego portfela.

Wiele osób z dużymi zasobami kryptograficznymi posuwa się nawet do przechowywania kopii swojej frazy seed w skarbcu bankowym w celu dodatkowego zabezpieczenia. Dla większości z nas może to być krok za daleko, ale pokazuje, jak ważne są te słowa zdrowienia.

Ledger Nano X Bluetooth

Korzystanie z Ledger Nano X z Bluetooth

Niektóre inne portfele sprzętowe pozwalają pominąć ten krok i dokończyć go później, ale naszym zdaniem jest to błąd. Czas spędzony na prawidłowym ustawianiu urządzenia nie jest marnowany, a tego istotnego kroku dotyczącego bezpieczeństwa nie należy odkładać na później. Zrób to i zabezpiecz tę kryptowalutę.

Gdy masz już swoje protokoły bezpieczeństwa, możesz sparować Nano X z komputerem lub telefonem. Jeśli masz już skonfigurowaną Ledger Live, możesz zacząć przenosić swoje monety na urządzenie.

Jeśli jednak tego nie zrobisz, pobierz i zainstaluj aplikację, a następnie zainstaluj aplikacje portfela, których będziesz potrzebować w różnych częściach portfela. Po wykonaniu tej czynności ekran urządzenia przeprowadzi Cię przez proces przenoszenia na niego monet. Powinieneś być teraz skonfigurowany i gotowy do pracy.

Specyfikacje

Dla maniaków Nano X działa na systemie operacyjnym Ledger BOLOS i zawiera dwa oddzielne chipy. STM32WB55 obsługuje system BOLOS, podczas gdy klucze prywatne są szyfrowane, a transakcje podpisywane przez ST33J2M0.

Ledger Live Security

Jak urządzenia bezpiecznie łączą się z aplikacją Ledger Live.

Szyfrowanie na urządzeniu jest również na takim poziomie, że hakerzy nie mogą uzyskać dostępu do żadnych danych za pośrednictwem połączenia Bluetooth. Podczas gdy zaawansowane funkcje Nano X teoretycznie oferują więcej punktów awarii z punktu widzenia bezpieczeństwa, wszelkie potencjalne punkty wejścia dla hakerów i złośliwego oprogramowania zostały zapieczętowane, a urządzenie pozostaje całkowicie bezpieczne.

Jest też fajna dodatkowa funkcja zwana ukrytym portfelem, która umożliwia skonfigurowanie różnych interfejsów portfela na urządzeniu. Dostęp do nich uzyskuje się za pomocą innego kodu PIN, więc jeśli jesteś ofiarą ataku kluczem o wartości 5 USD i ktoś zmusza Cię do udostępnienia mu swojego urządzenia, możesz błędnie przekierować je do portfela zawierającego tylko niewielką ilość monet w ciągu.

Crypto Wrench Attack

Atak kluczem za 5 $. Zdjęcie za pośrednictwem Steemit

Pozostaną nieświadomi, że większość twoich monet jest przechowywana w innym miejscu na urządzeniu i nie będą mogli uzyskać do nich dostępu, nawet jeśli z nim wyjdą.

Zakup Ledger Nano X

Zanim przejdziemy do cen, słowo przestrogi. Kupując urządzenie Ledger (lub dowolny inny portfel sprzętowy) zawsze kupuj go bezpośrednio od producenta. W przeszłości zdarzały się przypadki, gdy złodzieje kupowali urządzenie i zapisywali frazę nasion przed sprzedażą.

Następnie czekali, aż nowy właściciel załaduje na nią monety, zanim użyli frazy, aby ją usunąć. Z tego powodu unikaj kupowania portfela w serwisie eBay, Amazon lub jakimkolwiek innym sprzedawcy. Wejdź bezpośrednio na stronę producenta i tam ją kup. To nie będzie droższe, a jeśli zobaczysz tańsze alternatywy w innym miejscu, powinno to spowodować włączenie dzwonka alarmowego.

Kup Ledger Nano X

Kup Ledger Nano X z oficjalnego sklepu

Pasek holograficzny pojawi się również na spodzie urządzenia, gdy wyjmiesz je z pudełka po raz pierwszy. Jeśli tego brakuje, jest uszkodzony lub wykazuje oznaki zakłóceń, nie używaj urządzenia.

Nano X jest dostępny w witrynie Ledger w cenie 144 USD (109 GBP / 122 EUR). Obejmuje podatek VAT. Wysyłka jest bezpłatna, a jeśli kupisz więcej niż jeden, dostępne są zniżki.

Choć koszt Nano S jest dwa razy wyższy, Nano X więcej niż uzasadnia wyższą cenę dzięki dodatkowym funkcjom i ulepszonemu przechowywaniu. Wypada również korzystnie w porównaniu ze swoim rywalem Trezorem Model T, który kosztuje 211 USD (160 GBP / 179 EUR) z podatkiem VAT i nie obejmuje wysyłki. Robisz matematykę.

Wniosek

Jak widać, jesteśmy wielkimi fanami Ledger Nano X tutaj, w biurze monet. Jego funkcje, obsługiwane monety i tokeny, łatwość użytkowania i cena sprawiają, że jest on daleko przed konkurencją, a ponieważ świętuje swoją pierwszą rocznicę, nie wydaje się, aby było tam nic, co mogłoby rzucić wyzwanie jego dominacji..

Aplikacja Ledger Live pięknie uzupełnia urządzenie sprzętowe i sprawia, że ​​zarządzanie, przechowywanie i dodawanie do twoich kryptowalut to błahostka. Zespół Ledger wykonał świetną robotę, budując ekosystem, aby ich platforma i sprzęt stały się numerem jeden w dziedzinie bezpieczeństwa kryptowalut. Ciekawie będzie zobaczyć, co mają nam do zaoferowania w przyszłości.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Shutterstock

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me