Liberland – Twoja przyjazna bitcoinom libertariańska mikronacja

Czy kiedykolwiek marzyłeś o życiu w wolnościowym raju? A może taki z dużą ilością piaszczystych plaż? A co, jeśli jedną z głównych walut tego potencjalnego raju jest bitcoin?

Takie jest marzenie Liberlandu, mikronacji, która została nieco nieoficjalnie utworzona w 2015 roku między Serbią a Chorwacją.

Ale co to jest Liberland i czy ktoś tam naprawdę mieszka?

Libertarianizm – zgrubny przegląd

Wielu, którzy wspierają kryptowaluty na poziomie ideologicznym, skłania się bardziej ku przekonaniom libertariańskim. Libertarianizm to idea, że ​​indywidualne wolności i wybory powinny być najważniejszymi rzeczami chronionymi przez społeczeństwo.

Ogólnie rzecz biorąc, libertarianizm uważa, że ​​rządy powinny być jak najmniejsze i mieć jak najmniejszy wpływ na życie jednostki. Na przykład, dość powszechnym przekonaniem w libertariańskim spektrum myśli jest to, że wszystko, co zgadza się ze sobą dorośli, a co nie szkodzi nikomu innemu, powinno być legalne.

Na przykład narkotyki rekreacyjne, zdaniem wielu libertarian, powinny być legalne. Podobnie libertarianizm jest całkowicie przeciwny wszystkiemu, co można by nazwać stanem niani.

Ponieważ kryptowaluta pozwala na całkowicie niezależną i suwerenną kontrolę nad własnymi finansami bez ingerencji rządów lub banków, wydaje się, że jest ich zbyt wiele, aby być idealnym narzędziem.

Znani amerykańscy artyści Penn & Teller to dwaj dobrze znani i bardzo wygadani libertarianie. Ich poprzedni program HBO „Penn & Teller: Bzdura!„Jest czymś w rodzaju kursu wprowadzającego do libertianizmu, wplecionego w śledztwa, magię i komedię.

Liberland, raj lub po prostu fantazja?

Flaga Liberlandu

Flaga Liberlandu. Źródło: Wikipedia.org

W 2015 roku Liberland został ogłoszony przez jego twórcę i obecnego prezydenta Víta Jedličkę. Położenie Liberlandu znajduje się na spornym obszarze między Serbią a Chorwacją. Obecnie oba te narody roszczą sobie prawo własności do ziemi, na której rzekomo istnieje Liberland.

Ta wyjątkowa równowaga oznacza, że ​​żaden kraj nie chce wkraczać na terytorium. To, według Liberlanda, sprawia, że ​​ten kawałek ziemi jest „ziemią niczyją”, a zatem jest do wzięcia.

Dziś prawie każdy może hipotetycznie zostać obywatelem Liberlandu. Wystarczy wypełnić obywatelstwo podanie na urzędniku Liberland i poczekaj na odpowiedź. Chociaż nie ma żadnych jednoznacznych danych liczbowych, inne serwisy informacyjne sugerują, że w Liberland jest około 100 mieszkańców. Chociaż wydaje się, że nikt nie mieszka tam w pełnym wymiarze godzin.

Trudność z Liberlandem polega teraz na tym, że wjazd do kraju wymaga przekroczenia granicy Serbii lub Chorwacji, a obecnie żaden kraj nie wydaje się na to zezwalać. Czasami prezydent Liberlandu był aresztowany i przetrzymywany przez kilka dni w areszcie z powodu rzekomego nielegalnego wjazdu do własnego kraju.

Cele Liberlandu

W oficjalnym Liberland dziennik opublikowane w lutym tego roku, można zobaczyć migoczące szklane i stalowe drapacze chmur oraz futurystyczne widoki miast. Chociaż może to jeszcze nie istnieć, jest to niewątpliwie cel założyciela narodu.

Motto tego kraju brzmi „żyć i daj żyć innym”, co jeszcze bardziej sugeruje jego libertariańskie korzenie. Kraj określa się jako „republika konstytucyjna z elementami demokracji bezpośredniej” i istnieje na obszarze o powierzchni 7 km².

Jednym z ważniejszych aspiracji kraju jest pełne i powszechne wykorzystanie technologii blockchain. Kraj od kilku lat prosi o dziesiątki tysięcy dolarów w postaci darowizn w postaci bitcoinów i bitcoinów i otrzymuje je w formie darowizn.

Kraj dąży również do posiadania własnej kryptowaluty (która podobno już istnieje) o nazwie Merits. Jednak prawo danego kraju określa, że ​​nie ma ograniczeń co do tego, jakiego rodzaju waluty obywatele decydują się używać.

A jeśli to zadziała?

Obywatelstwo Liberland

Obywatelstwo Liberland. Źródło: Wikipedia.org

Chociaż łatwo jest automatycznie odrzucić Liberland, warto pomyśleć, co może się stać, jeśli naprawdę odniesie sukces. Liberland może pewnego dnia stać się Hongkongiem lub Singapurem Europy. Jest to wysoce autonomiczny rynek wolnej przedsiębiorczości, wymiany i innowacji.

Ale zamiast być zasilany przez handel oceaniczny i globalne korporacje zakładające tam sklepy, może być zasilany przez nieograniczone i absolutne wsparcie dla technologii blockchain i kryptowalut.

Ponadto, gdy przepisy podatkowe dotyczące kryptowalut staną się bardziej ekstremalne i prawdopodobnie chciwe, pewnego dnia może być wiele dziesiątek tysięcy ludzi z fortunami kryptowalut, którzy po prostu nie chcą płacić swoim rządom ogromnej części swojego majątku.

Libertarianizm generalnie dąży do tego, aby podatki były niewielkie lub nie miały ich wcale, ponieważ wiele usług publicznych zostałoby sprywatyzowanych i opłaconych w miarę potrzeb.

Ta koncepcja opuszczenia własnego kraju w celu uniknięcia nadmiernego opodatkowania nie jest niespotykana. Roger Ver, najgłośniejszy zwolennik gotówki bitcoin, jest tego doskonałym przykładem. Wcześniej był obywatelem Stanów Zjednoczonych, ale zrzekł się obywatelstwa i wyemigrował do narodu Saint Kitts.

Chociaż jest mało prawdopodobne, aby Liberland był pełen błyszczących drapaczy chmur, które widzieliśmy w jego dzienniku w ciągu najbliższych kilku lat, nie jest wykluczone, że Liberland lub inne podobne miejsce stanie się kolejnym Boomtown.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem broszury Liberland

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me