Monero Hard Forks z powodzeniem: Cztery nowe projekty Rezultat

To rzeczywiście było sporo wydarzeń w ostatnich kilku tygodniach dla Monero (XMR). Świadoma prywatności kryptowaluta musiała przejść trudny rozwidlenie, aby powstrzymać wpływ górników ASIC na sieć.

Hard fork został ukończony na bloku numer 1 546 000. Blok ten został osiągnięty około godziny 8:20 UTC w piątek rano. Aktualizacja oprogramowania została uruchomiona wraz z wersją 12, a członkowie społeczności z niecierpliwością obserwowali tempo adopcji.

Ostatecznie hard fork okazał się sukcesem, ponieważ wielu górników zdecydowało się na aktualizację do nowej wersji oprogramowania. Część mocy haszującej pochodzącej z botnetów zniknęła początkowo, ale prawdopodobnie wkrótce znów się podniesie.

Aktualizacja zaowocowała również stworzeniem czterech nowych monet Monero. Wszyscy byli napędzani przez programistów, którzy chcieli wykorzystać szansę na hard fork, aby wesprzeć monetę, która według nich powinna być „Monero”.

Przyjrzyjmy się dokładniej pracowitemu tygodniu Monero i monetom, które wyrosły.

Dlaczego The Fork?

Wszyscy wiedzą, że centralizacja wydobycia jest dużym problemem dla wszystkich rozproszonych kryptowalut. Kiedy jeden górnik lub basen wydobywczy uzyska zbyt dużą moc, mogą skutecznie zaatakować sieć za pomocą czegoś, co nazywa się atakiem 51%.

Ponadto centralizacja górnictwa prowadzi do innych negatywnych skutków zewnętrznych, w których górnik będzie próbował napędzać zmiany technologiczne w oparciu o własny interes. Widzieliśmy to wszystko w zeszłym roku podczas dyskusji wokół SegWit2X i forka Bitcoin.

IQ Option Trade Monero

W przypadku Monero centralizacja Minera jest jeszcze bardziej niepokojąca, biorąc pod uwagę, że kryptowaluta koncentruje się na prywatności. Ci, którzy używają Monero, robią to ze względu na zaawansowane protokoły prywatności, które ukrywają transakcje i zachowują je całkowicie anonimowo.

Chory na ASIC

Jednym z narzędzi, które górnicy mogą wykorzystać, aby pomóc scentralizować swoją moc, jest układ scalony specyficzny dla aplikacji (ASIC). Są to zasadniczo maszyny, które są w stanie wydobywać monety znacznie wydajniej niż jakikolwiek górnik GPU.

Najbardziej płodnym producentem tych ASIC jest Bitmain. Bitmain jest nie tylko największym producentem układów ASIC na świecie, ale jest również jednym z największych górników na świecie i kontroluje ogromną moc mieszania wielu różnych łańcuchów kryptowalut.

Bitmain wprowadził wiele różnych układów ASIC, które są w stanie wydobywać inne kryptowaluty znacznie wydajniej niż procesory graficzne. Inne sieci kryptowalut podobnie pogardzały tym, a niektóre nawet zagroziły wdrożeniem podobnych rozwiązań hard fork. Widzieliśmy to w bitwie Siacoin Bitmain na początku tego roku.

Bitmain oficjalnie opublikował tweeta, w którym poinformował, że wprowadzi własną wersję Monero ASIC. Ogłoszono Antminer X3, który będzie wydobywał kryptowaluty, które opierały się na algorytmie haszującym Cryptonite.

Monero jest oparte na tym algorytmie haszowania i programiści nie byli zadowoleni. Po tym ogłoszeniu główny twórca Monero Riccardo Spagni napisał na Twitterze w odpowiedzi na ogłoszenie Bitmain.

Deweloperzy Monero być może byli już świadomi, że Bitmain opracował jakiś rodzaj kryptonitu ASIC i już z nim wydobywali Monero prywatnie. Przed tym publicznym ogłoszeniem firmy Bitmain zdecydowali, że najlepszym sposobem na zniwelowanie wpływu górnika ASIC jest nieznaczna zmiana protokołu Monero.

Zmiana takiego protokołu wymaga twardego rozwidlenia, a to uczyniłoby Monero pierwszą monetą, która rozwiałaby zagrożenia ze strony układów ASIC. Poświęcili również trochę czasu na ulepszenie niektórych funkcji bezpieczeństwa Monero. Wreszcie, są inni programiści, którzy postrzegali to jako okazję do napędzania własnych monet.

Więcej pierścieni, więcej Monero

Jeśli chodzi o ulepszenia bezpieczeństwa, programiści Monero zwiększyli minimalny rozmiar pierścienia dla transakcji z 5 do 7. Poufne transakcje pierścieniowe są jednym z podstawowych elementów technologii protokołu Monero.

Są w stanie stworzyć „wiarygodną możliwość zaprzeczenia” dla wszystkich transakcji w sieci. Zwiększając rozmiar pierścienia, programiści zwiększają niezawodność protokołu, a także zmniejszają szanse na wszelkiego rodzaju ataki anonimizacyjne.

Rozmiar pierścienia był ostatnio ważnym punktem do dyskusji, biorąc pod uwagę inne próby rozwidlenia łańcucha Monero na konkurencyjne kryptowaluty. Projekt o nazwie MoneroV był postrzegany przez społeczność podejrzliwie i wzbudzał pytania o prywatność podczas transakcji w różnych sieciach.

Wygląda na to, że poprawna aktualizacja nie powinna być rozsądniejsza?

Nie był to pogląd przyjęty przez innych programistów. Chcieli stworzyć własne monety Monero działające w oparciu o starszą technologię. Rezultatem są następujące monety:

Monero Monety Z Widelca

Źródło obrazu: Bitcoinmagazine

Monero Classic

Projekt ten został zainicjowany przez kilku „entuzjastów Monero” w Singapurze. Jeden z twórców grupy o nazwie Bento Tan powiedział, że układy ASIC mogą być zdrowe dla ekosystemu i że twarde rozwidlenie łańcucha monero spowoduje większe ryzyko niż same ASIC..

Udzielił wywiadu magazynowi Bitcoin i stwierdził, co następuje:

Głównym przesłaniem Monero Classic jest to, że wierzymy, że programiści zmieniający dowód pracy prowadzi do większej centralizacji i szkodzi decentralizacji

Następnie stwierdził, że programiści Monero wprowadzający zmianę w algorytmie pokazują teraz, że mogą i wprowadzą w nim zmiany w przyszłości.

Monero-Clasic

Nie było znaku towarowego na Monero Classic, ponieważ inny widelec sam siebie nazwał „Monero-classic” (XMC). Obaj bez wątpienia starają się jak najlepiej wykorzystać dobrze ugruntowaną nazwę w Ethereum classic.

To XMC zostało zapoczątkowane przez innego entuzjastę Monero o imieniu PZ. W scenariuszu podobnym do scenariusza przedstawionego przez singapurskich deweloperów, PZ był zdania, że ​​koparki ASIC są naturalnym wynikiem gospodarki wolnorynkowej. Stwierdził również, że:

jeśli istnieją profesjonalne maszyny wydobywcze, można by uniknąć zdarzeń typu „Monero zostało zaatakowane przez ponad 500 000 botnetów”

Oczywiście na ten projekt należy spojrzeć z podejrzliwością. Dzieje się tak, ponieważ jedną z pul obsługujących XMC jest Antpool, który jest pulą wydobywczą Bitmana.

To doprowadziło wielu do przekonania, że ​​Bitmain udzielił XMC wsparcia finansowego i ma zachęty finansowe, aby utrzymać działanie monety. Możesz przeglądać ich stronę internetową tutaj.

Monero 0

Monero 0 lub XMZ zostało stworzone przez grupę „zainteresowanych użytkowników”. Na ich stronie internetowej twierdzili, że te aktualizacje sieciowe przez twórców Monero są „koniem trojańskim”, który może zagrozić sieci na dłuższą metę. Następnie powiedzieli:

Tak zwane „ulepszenia sieci”, które są centralnie zarządzane przez Projekt Monero, to koń trojański zaprojektowany w celu obniżenia skuteczności Proof of Work w sieci Monero. Monero 0 nie jest widelcem, to oryginalne Monero

Podobnie jak Monero Classic i XMC, Monero 0 będzie działać na wersji 11 Monero. W innym wywiadzie dla magazynu Bitcoin, deweloper powiedział, że Monero 0 to projekt NVDA i że „dowód forka nie jest metodą konsensusu”.

Monero Original

Monero Original (XMO) nie ma niestety strony internetowej, więc jest znacznie mniej informacji, które można uzyskać z ich zachęt. Jest jednak Strona Github dla projektu. Twórca projektu powiedział magazynowi Bitcoin:

Dajemy fanom Monero możliwość wsparcia kultowej monety i pozostania na oryginalnym łańcuchu. Zespół Monero Original to różnorodność, która jest logicznym wyznacznikiem ewolucji. Cieszymy się, że nasza ulubiona moneta dojrzewa, a jeszcze bardziej cieszymy się, że możemy pomóc w zachowaniu tej różnorodności

Chociaż stosunkowo niewiele możemy zebrać z Github, wydaje się, że moneta zyskała duże wsparcie na giełdach, w tym HitBTC.

Biorąc więc pod uwagę wszystkie te monety, które rozwidliły się z Monero, można by pokusić się o odebranie wszystkich darmowych monet. Jednak biorąc pod uwagę charakter protokołu Monero, wiąże się to z wieloma komplikacjami.

Ataki na powtórkę i prywatność

Wyciek prywatności Monero Fork

Zdjęcie za pośrednictwem Fotolia

Jeśli chodzi o rozwidlenia blockchain, jednym z typowych obaw, które ludzie mają, są ataki polegające na powtórzeniu łańcucha bloków. Czasami można tego uniknąć, stosując specjalnie opracowane mechanizmy ochrony przed powtórkami.

Programiści Monero nie mają wbudowanej żadnej ochrony. Oznacza to, że ci użytkownicy, którzy zdecydują się wydać swoje XMR na nowy blockchain, mogą również otworzyć się na podobną transakcję w jednym z pozostałych łańcuchów.

Na szczęście dla tych użytkowników, którzy używają Monero tylko na starym łańcuchu blokowym, ryzyko ataku typu Replay nie istnieje. Wynika to ze zmiany domyślnego rozmiaru pierścienia w nowym protokole, transakcje w starym łańcuchu nie będą ważne.

Jednak ryzyko powtórzeń ataków dla tych, którzy używają nowego zaktualizowanego łańcucha, jest nadal obecne. Dzieje się tak, ponieważ domyślna transakcja w nowym łańcuchu jest nadal ważna w starym łańcuchu, co oznacza, że ​​ktoś nadal może przeprowadzić atak.

Ryzyko ataków typu replay zmniejsza się, gdy oddalamy się od rozwidlenia, gdy odbywa się więcej transakcji. Dzieje się tak z powodu mieszania monet, które ma miejsce w transakcjach Monero. Im więcej jest mieszanych, tym większe jest prawdopodobieństwo zmieszania z monetami ważnymi tylko w jednym łańcuchu.

Nie daj się jednak zwieść, istnieją inne zagrożenia.

Podobnie jak obawy, które wielu miało z widelcem MoneroV, o którym wspomnieliśmy powyżej, używanie monet na obu łańcuchach zwiększa ryzyko dezanonimizacji. Dlatego tym użytkownikom, którzy naprawdę martwili się o swoją prywatność, najlepiej jest korzystać tylko z jednego łańcucha.

To prawdopodobnie jeden z powodów, dla których twórcy Monero zdecydowali się na zwiększenie rozmiaru domyślnych pierścieni. Zmniejszy to ryzyko odkrycia prawdziwej transakcji poprzez identyfikację transakcji straconych.

Monero jest liderem

Niezależnie od zagrożeń, jakie mógł spowodować hard fork, wydaje się, że był to sukces. Górnictwo powraca do pierwotnego łańcucha i wielu członków społeczności jest ostrożnych optymistami.

Co więcej, jest to pierwszy przypadek, gdy łańcuch kryptowalut rozwidlił swój kod w celu zneutralizowania producenta ASIC. Może to również stworzyć precedens, w którym Bitmain może być bardziej skłonny do zastanowienia się dwa razy, zanim rzuci wyzwanie zdeterminowanej społeczności.

A co z darmowymi monetami?

Obecnie nie wydaje się, aby którakolwiek z tych alternatywnych monet mogła rzucić wyzwanie nowej wersji Monero. Są tacy, którzy oznaczyli je jako nikczemne i użytkownicy powinni podchodzić z ostrożnością.

Istnieje nawet inna domniemana moneta, która rozwidliła się, zwana MoneroC. Ich stronie internetowej jest dostępny przez nie ma jeszcze żadnych informacji. Przynajmniej nie nazywali siebie Monero Classic.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me