Najlepsze portfele Bitcoin z wieloma podpisami: 7 najlepszych miejsc do przechowywania BTC

Jeśli chodzi o zabezpieczenie portfela Bitcoin dla wielu stron, nie możesz pobić skuteczności portfela Bitcoin z wieloma podpisami.

Są one idealne na te okazje, kiedy potrzebujesz więcej niż jednej osoby do autoryzacji transakcji z adresu Bitcoin. Zwiększa to poziom bezpieczeństwa i zaufania tym, którzy prowadzą firmy lub fundusze oparte na Bitcoin, które mają wiele stron i interesariuszy.

Jednak jaki jest najlepszy portfel Bitcoin Multisignature?

W tym poście przyjrzę się 7 najlepszym portfelom Bitcoin Multisig. Podam Ci również kilka wskazówek dotyczących korzystania z tych portfeli i zabezpieczania funduszy.

Co to jest portfel z wieloma podpisami?

Większość transakcji w sieci Bitcoin (i innych łańcuchów bloków) jest podpisywana pojedynczo, ponieważ są przeprowadzane przy użyciu tylko jednego klucza prywatnego. Ale sieci blockchain mogą obsługiwać znacznie bardziej złożone transakcje wymagające wielu podpisów kluczy prywatnych. Są one znane jako transakcje M-of-N lub transakcje z wieloma podpisami.

Transakcja Bitcoin z wieloma podpisami

Mechanika transakcji Bitcoin z wieloma podpisami. Zdjęcie za pośrednictwem Bitcoinwiki

Następnie portfel z wieloma podpisami to taki, który wymaga więcej niż jednego klucza prywatnego do przeprowadzania transakcji. Służy do dzielenia się odpowiedzialnością za posiadanie Bitcoinów i jest również znany jako sposób na zwiększenie bezpieczeństwa przechowywania bitcoinów.

W praktyce oznacza to, że możesz skonfigurować portfel tak, aby wymagał 4 z 7 autoryzowanych podpisów, aby dokonać prawidłowej transakcji. Dopiero gdy transakcja zostanie podpisana przez 4 upoważnionych sygnatariuszy, staje się ważna.

Jest to idealny sposób, aby zapewnić bardzo wysokie bezpieczeństwo funduszy, zarządzać aktywami firmy lub społeczności, a nawet odzyskać je w przypadku zgubienia klucza.

8 najlepszych portfeli Bitcoin Multisig

Teraz, gdy już wiesz, co to jest, możemy przyjrzeć się niektórym z najlepszych portfeli z wieloma podpisami. Nasze kryteria oceny tych portfeli są oparte na wielu czynnikach, w tym na bezpieczeństwie, użyteczności, wsparciu programistów i akceptacji społeczności.

1. Zbrojownia (portfel na biurko)

Plik Zbrojownia portfel rozlicza się jako jedyny portfel typu open source z obsługą wielu podpisów i chłodni. Pozwala użytkownikom kontrolować własne klucze prywatne, bez konieczności korzystania z serwerów Armory lub innych firm.

Zbrojownia pozwala na użycie do 7 z 7 osób autoryzujących dla każdej transakcji, a funkcja wielu podpisów sprawia, że ​​korzystanie z Armory jest znacznie bezpieczniejsze. Co więcej, jest to jeden z niewielu portfeli, które pozwalają na zarządzanie Bitcoinami, które trzymałeś w chłodni.

Portfel Bitcoin w Zbrojowni

Interfejs użytkownika portfela Bitcoin w Zbrojowni. Zdjęcie ze zbrojowni

Monety przechowywane na zimno to po prostu Bitcoiny, które trzymałeś w stanie offline z dala od ryzyka hakerów. Funkcja portfela na zimno multisig może być idealna dla firm, które mają dużo monet przechowywanych w chłodni (np. Giełdy).

Poza tym, że użytkownicy kontrolują własne klucze, podoba mi się to, że portfel jest open source. Oznacza to, że zewnętrzni programiści mogą zagłębić się w swój kod i upewnić się, że portfel nie ma złośliwych zamiarów lub że w kodzie są jakieś błędy. Możesz wyświetlić kod źródłowy w ich plikach oficjalny GitHub jeśli interesujące.

Ponadto twórcy portfela Armoury Bitcoin mają duże doświadczenie w kryptografii i ogólnie zarządzaniu kluczami prywatnymi. Współpracowali z takimi firmami jak Verisign, aby opracować Specyfikacje weryfikacji tożsamości w celu ustanowienia zaufania w Internecie.

Odporny na GPU &# 129299 ;: Dzięki zastosowaniu „rozciągania klucza” Armory jest w stanie zneutralizować skuteczność dowolnego wymuszania haseł przez GPU.

Portfel Armoury jest dostępny dla systemów operacyjnych Windows, Linux i Mac. Zespół zebrał również naprawdę pomocną kolekcję plików samouczki wideo jeśli potrzebujesz pomocy w konfiguracji i korzystaniu z portfela.

2.Electrum (portfel stacjonarny i mobilny)

Elektron to jeden z najstarszych, najpopularniejszych i najbardziej zaufanych portfeli Bitcoin. Jest lekki i obsługuje nie tylko wiele podpisów, ale także chłodzenie.

Podobnie jak powyższy portfel Armory, portfel Electrum jest open-source na licencji MIT, co umożliwia każdemu uruchomienie węzła Electrum Bitcoin, poprawiając decentralizację sieci i unikając pojedynczego punktu awarii.

Jedną z głównych zalet Electrum jest integracja z głównymi portfelami sprzętowymi innych firm, takimi jak Trezor i Ledger. Oznacza to, że sygnatariusze transakcji Bitcoin mogą zarządzać swoimi kluczami prywatnymi z bezpiecznego portfela sprzętowego – jednego z najbezpieczniejszych miejsc do przechowywania kluczy..

Portfel Electrum Multisignature

Konfigurowanie Multisig w portfelu Electurm za pomocą opcji 2 z 3

Coś innego, co uznałem za naprawdę fajne w portfelu Electrum, to fakt, że może on obsługiwać do 15 z 15 autoryzowanych sygnatariuszy transakcji Bitcoin. To najwięcej, co widzieliśmy w przypadku portfeli multisig w ogóle (trochę dużo, jeśli o mnie chodzi).

Electrum Phishing &# 127907 ;: Biorąc pod uwagę, że Electrum używa zdecentralizowanych węzłów, w przeszłości miały miejsce ataki wykorzystał to. Biorąc jednak pod uwagę, że portfele Multisignature wymagają więcej niż jednego klucza prywatnego, jest mało prawdopodobne, aby ataki były skuteczne w ich przypadku.

W przeciwieństwie do portfela Armoury, Electrum ma w rzeczywistości aplikację mobilną z wersją na Androida. Jest dostępny w sklepie Google Play, a opinie wydają się być dość spolaryzowane. Są albo bardzo pozytywne, albo całkiem negatywne, jeśli chodzi o skargi dotyczące użyteczności.

Dlatego prawdopodobnie najlepiej nadaje się do korzystania z portfeli Desktop do podpisywania i konfiguracji multisig. Portfel Electrum jest dostępny w wersji na komputery stacjonarne dla systemów Windows, Linux i Mac OS.

3. BitPay (portfel stacjonarny i mobilny)

Portfel BitPay to oficjalny portfel BitPay, największego procesora płatności Bitcoin obecnie na rynku. Ma wsparcie dla z wieloma podpisami aby zabezpieczyć Bitcoin i Bitcoin Cash z maksymalnie 2 z 3 autoryzowanych sygnatariuszy.

Chociaż portfel BitPay nie jest w 100% open source, jest oparty na portfelu Copay, czyli (zobacz Copay GitHub). Jednak masz pełną kontrolę nad swoim kluczem prywatnym i nigdy nie zostanie on przesłany na serwery BitPay.

Jeśli chodzi o serwery, BitPay korzysta z własnych i nie ma serwerów stron trzecich zaangażowanych w transakcje. Jest to profesjonalista, ponieważ pozwala uniknąć ataku phishingowego, o którym wspomnieliśmy powyżej, ale może być oszustwem, ponieważ jest to pojedynczy punkt awarii (w przypadku ataków DDoS).

Podobnie jak portfel Electrum, masz aplikacje mobilne do portfela BitPay. Mają oba pliki iOS i Wersja Androida które są dostępne w odpowiednich sklepach z aplikacjami. W przeciwieństwie do portfela Electrum, recenzje wydają się być znacznie bardziej pozytywne dla tych aplikacji.

Oczywiście masz również standardowe wsparcie na PC z wersjami Windows, Linux i Mac OS. Masz również obsługę przeglądarki poprzez rozszerzenie Chrome. Wolałbym jednak wybrać wersje na komputery stacjonarne.

4. BitGo (Desktop, Mobile i Web Wallet)

BitGo to popularna i bezpieczna opcja portfela specjalnie dostosowana do potrzeb użytkowników biznesowych. Dzięki zaawansowanemu API oferuje dostęp do ponad 100 kryptowalut oprócz Bitcoin i jest używany do zasilania gorących portfeli giełd, takich jak Bitfinex, Bitstamp, ShapeShift i inne.

Umożliwia obsługę maksymalnie 3 z 3 osób autoryzujących i jest również kompatybilny z portfelem sprzętowym Ledger. BitGo dzieli role użytkowników na administratora, wydawcę i przeglądającego, aby ograniczyć dostęp na podstawie wiedzy niezbędnej. Administrator kontroluje zasady konta i zatwierdzenia, wydający może inicjować transakcje na koncie, a przeglądający to osoby pełniące role księgowe, audytorskie lub podatkowe.

Gorące portfele &# 128293 ;: BitGo ma również gorące i wyjątkowe rozwiązania w zakresie portfela, które odpowiadają potrzebom zarządzających dużymi aktywami i giełd. Pozwala to klientom firm na dostęp do ich bezpiecznego środowiska poprzez API i autoryzację transakcji.

BitGo pozwala również na ustanowienie pewnych zasad, które regulują korzystanie z portfela. Obejmują one takie rzeczy, jak limity transakcji, limity prędkości, białe listy i ostateczna osoba zatwierdzająca. Wszystkie te funkcje działają jako dodatkowe środki bezpieczeństwa w przypadku naruszenia.

Portfele BitGo są obsługiwane za pomocą wiersza poleceń i nie mają graficznego interfejsu użytkownika. Dlatego nie są one najbardziej przyjazne dla użytkownika z portfeli i lepiej nadają się dla firm, które mają techniczną wiedzę, jak skonfigurować te portfele.

5. Portfel węglowy (portfel internetowy)

Plik Portfel węglowy może nie być dla wszystkich ze względu na centralizację i brak otwartego kodu źródłowego, ale jest również łatwy w użyciu, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z kryptowalutami i portfelami z wieloma podpisami. Wykorzystuje unikalną funkcję wielu podpisów, aby zabezpieczyć Bitcoin za pomocą 2 kluczy prywatnych, które pozostają pod Twoją kontrolą.

Ten rodzaj konfiguracji nie jest zbyt wyrafinowany i być może lepiej nadaje się dla indywidualnych użytkowników, którzy chcą bezpieczeństwa za pomocą dwóch kluczy. Jest to o wiele bardziej ryzykowne, ponieważ jest to portfel internetowy, który ma o wiele więcej wektorów ataku niż portfele stacjonarne.

Portfel Carbon Web

Interfejs użytkownika Carbon Web Wallet

Jeśli chodzi o obsługę portfela Carbon Wallet, pierwszy podpis jest generowany po odszyfrowaniu go przez przeglądarkę za pomocą hasła. Drugi klucz jest trzymany na smartfonie, który był początkowo przywiązany do portfela podczas konfigurowania. Za pomocą obu tych kluczy możesz odblokować portfel.

6. Portfel BTC.com (portfel mobilny i internetowy)

Portfel BTC.com został stworzony w 2016 roku przez Bitmain i jest łatwym w użyciu portfelem z wieloma podpisami, który działa zarówno na urządzeniach mobilnych z Androidem, jak i iOS, a także ma interfejs internetowy.

We wszystkich przypadkach klucze prywatne są przechowywane przez użytkownika i nigdy nie są wysyłane na serwery BTC.com, a baza kodu portfela jest typu open source i została potwierdzona jako bezpieczna i wolna od złośliwego kodu. Oprócz obsługi Bitcoin, obsługuje również Bitcoin Cash.

Jeśli chodzi o konfiguracje z wieloma podpisami, oferują one unikalną konfigurację 2 z 3 multisig. Generowane są trzy klucze, z których jeden jest zaszyfrowany w Twoim portfelu, jeden jest przekazywany w formacie PDF, a trzeci jest przechowywany na BTC.com. Dlatego jeśli zauważysz jakąkolwiek podejrzaną aktywność wychodzącą z portfela, możesz ją „wstrzymać”, instruując BTC.com, aby nie podpisywał transakcji.

BTC.com Multisig App

Aplikacja BTC.com w iStore

Oczywiście mają tylko jeden z kluczy, więc nie mogą wysyłać środków z Twojego portfela. Nie mogą również powstrzymać Cię przed wysłaniem środków, jeśli masz oba klucze. Podobnie jak portfel węglowy, jest to prawdopodobnie kolejne rozwiązanie, które najlepiej pasuje do portfela osobistego, który zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo.

Oceny w sklepach z aplikacjami są w rzeczywistości całkiem dobre, a BTC.com ma 3,9 gwiazdki w sklepie iTunes i 4,1 gwiazdki w sklepie Google Play. Jednak podejrzane jest to, że ostatnio pojawiło się wiele pisemnych skarg, które nie odzwierciedlają nadanych ocen (prawdopodobnie boty).

7. Freewallet (Mobile & Portfel internetowy)

Chociaż Freewallet nie jest technicznie portfelem Bitcoin z wieloma sygnaturami, można go skonfigurować tak, aby naśladował tę samą funkcjonalność, co w przypadku wielu podpisów, a tym samym uczynić go w istocie wielopodpisowym. Odbywa się to poprzez włączenie obowiązkowych zatwierdzeń e-mailowych dla każdej transakcji w ustawieniach bezpieczeństwa Freewallet.

Jeśli nie klikniesz linku w e-mailu, transakcje nie zostaną zatwierdzone. Możesz nawet podać do trzech różnych adresów e-mail, aby zweryfikować każdą transakcję, co pozwoliłoby na więcej niż jedną stronę autoryzującą dla każdej transakcji.

Oczywiście przy takiej konfiguracji nie można naśladować wymaganej funkcji podpisu rzeczywistych portfeli z wieloma podpisami. Dzieje się tak, ponieważ w celu autoryzacji transakcji będziesz potrzebować weryfikacji z każdego adresu e-mail. Tak więc, jeśli jedna osoba straci dostęp do swojej poczty e-mail (lub nie możesz do niej dotrzeć), nie możesz podpisać transakcji.

Freewallet Android Multisig

Aplikacja Android Freewallet w Sklep Google Play

Innym powodem, dla którego uważam, że Freewallet jest mniej preferowany niż inne, jest to, że nie tylko nie jest to oprogramowanie typu open source, ale także nie kontrolujesz rzeczywistych kluczy. Freewallet jest opiekunem pojedynczego klucza portfela, co oznacza, że ​​musisz całkowicie zaufać ich bezpieczeństwu i uczciwości.

Nie Twoje klucze &# 128273 ;: Wiele osób w społeczności kryptowalut wie, że mantra to „nie twoje klucze, nie twój Bitcoin”. Biorąc pod uwagę, że Freewallet zachowuje kontrolę nad Twoim kluczem, są one podobnym rozwiązaniem do konta biznesowego na scentralizowanej giełdzie.

Freewallet ma wiele różnych portfeli jednowalutowych, a także ich wielowalutowy „portfel kryptowalutowy”. Są one dostępne na iOS, Android i przez przeglądarkę w portfelu internetowym.

Wniosek

Teoretycznie wszystkie portfele z wieloma podpisami działają na tej samej zasadzie udostępniania kluczy prywatnych. Stwarza to dodatkowe bezpieczeństwo, ponieważ dostęp do zasobów nie jest możliwy za pomocą jednego klucza. Dodaje warstwę bezpieczeństwa, która może również przenosić ryzyko na różne strony.

W praktyce każdy portfel na różne sposoby implementuje użycie wielu podpisów. Niektóre zezwalają na zaledwie 3 z 3 autoryzujących, a inne na 15 z 15 autoryzujących. Carbon Wallet jest wyjątkowy pod względem korzystania z wielu podpisów dla jednego użytkownika na dwóch urządzeniach, a BitGo skupił się na użytkowniku korporacyjnym.

Wybór odpowiedniego portfela z wieloma podpisami do przechowywania bitcoinów będzie zależał od Twoich potrzeb. Każdy portfel ma swoje mocne strony, więc zbadaj i przetestuj każdy, aby zobaczyć, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Jeśli zamierzasz korzystać z portfela z wieloma podpisami z wieloma osobami, Upewnić się że potrzebujesz mniej podpisów niż całkowita liczba cosignerów. Nie chcesz być w sytuacji, w której utracisz dostęp do pojedynczego klucza i nie będziesz w stanie przesunąć monet!

Przy prawidłowej konfiguracji portfel bitcoin z wieloma podpisami jest idealnym rozwiązaniem zapewniającym dodatkowe bezpieczeństwo i zaufanie.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me