Neo Name Service (NNS): zdecentralizowany DNS w Blockchain

Jak frustrujące jest szukanie adresu portfela NEO za każdym razem, gdy ktoś chce wysłać Ci GAZ?

A co z żmudnym procesem dodawania skryptu do portfela Neon, abyś mógł zdobyć słodki token Hash Puppy dla swojej dziewczyny? Dlaczego nie możemy zapisać adresów NEO, takich jak uproszczone kontakty w aplikacjach do przesyłania wiadomości lub adresy URL witryn internetowych?

Teraz możemy!

Być może już wiesz o usłudze nazw Ethereum io tym, jak umożliwia ona użytkownikom tworzenie uproszczonych nazw domen, takich jak adresy z domeną .eth.

Teraz NEO dodaje własną usługę nazw, która pozwoli Ci konwertować długie adresy NEO, takie jak AR4QmqYENiZAD6oXe7ftm6eDcwtHk7rVTT na coś łatwego do odczytania i zapamiętania simple.neo lub easy.gas

Co to jest Neo Name Service?

Pomyśl o wszystkich witrynach internetowych, które odwiedzasz codziennie. Gdy uzyskujesz dostęp do tych stron, Twój komputer lub smartfon musi połączyć się z serwerami witryn internetowych. Robi to za pomocą adresu IP serwera, który jest długim ciągiem liczb. Ale nie musisz pamiętać długiego ciągu liczb.

Zamiast tego podczas wpisywania adresu URL w przeglądarce możesz używać łatwych do zapamiętania słów i nazw. To wszystko dzięki systemowi nazw domen (DNS), który automatycznie konwertuje słowa w adresach URL na prawidłowy adres IP, aby przeglądarka mogła połączyć się z serwerem internetowym.

Przegląd NNS

Przypadki użycia Neo Name Service. Źródło: Witryna NNS

System nazw Neo (NNS) robi to samo co DNS, ale dla łańcucha bloków NEO. To doskonałe zastosowanie, ponieważ skróty adresów NEO i skryptów są jeszcze dłuższe i trudniejsze do zapamiętania niż adresy IP. A te długie, trudne do zapamiętania adresy ułatwiają również popełnienie błędów podczas wpisywania, a nawet wklejania adresu.

NNS będzie zdecentralizowaną usługą nazw domen, która mapuje adresy NEO i inteligentne kontrakty na łatwe do zapamiętania aliasy. To znacznie uprości proces korzystania z adresów NEO i inteligentnych kontraktów, jednocześnie czyniąc go bezpieczniejszym i bezpieczniejszym.

Niektórzy ludzie powiedzieli, że NNS jest trywialnym dodatkiem do łańcucha blokowego NEO, ale nie rozumieją, że ta zmiana pomoże wprowadzić NEO do mas. Są też tacy, którzy pytają, czy NNS jest konieczny, biorąc pod uwagę, że Ethereum utworzyło już usługę nazw Ethereum.

Oczywiście tak jest, jeśli chcemy, aby NEO był tak łatwo dostępny, jak obiecuje Ethereum. Blockchain to następna generacja Internetu, a takie rzeczy, jak aliasy adresów, będą koniecznością, aby znacznie i szybko zwiększyć wykorzystanie łańcucha bloków.

Architektura Neo Name Service

NNS używa tej samej konwencji, co DNS, przy czym nazwy aliasów są reprezentowane jako nazwy hierarchiczne oddzielone kropkami, a końcowa część reprezentuje domenę najwyższego poziomu. W przypadku inteligentnych kontraktów NNS są właścicielami nazw domen najwyższego poziomu, takich jak .neo i .gas. Te inteligentne kontrakty są znane jako rejestry i zawierają również zasady dotyczące przydzielania subdomen.

Funkcje usługi Neo Name

Funkcje usługi Neo Name

Architektura NNS składa się z 4 komponentów:

  • Umowa dotycząca nazwy domeny najwyższego poziomu: Tutaj przechowywane są wszystkie informacje dotyczące nazwy domeny głównej. Te informacje obejmują nazwę właściciela domeny, nazwę rejestratora, nazwę resolvera i czas wygaśnięcia (TTL) nazwy domeny.
  • Właściciel: Właścicielem dowolnej domeny może być inteligentna umowa lub adres. Właściciel ma możliwość przeniesienia domeny na inny adres lub smart kontrakt, zmiany resolvera lub modyfikacji rejestratora.
  • Rejestrator: Inteligentny kontrakt NEO, który spełnia dwie funkcje. Określa subdomenę domeny innym właścicielom domen, a także sprawdza i weryfikuje, czy właściciele domen podrzędnych są legalni.
  • Resolver: To kolejny inteligentny kontrakt NEO, który służy do mapowania aliasów na adresy przy użyciu algorytmu o nazwie NameHash.

Model ekonomiczny NNS

Ekosystem NNS korzysta z 2 różnych tokenów, NNC i SGAS.

NNC działa w podobny sposób jak token Neo w ekosystemie NNS. Głosowanie na nazwę domeny głównej jest rozpoczynane przez posiadaczy NNC jedną z dwóch metod. Pierwsza metoda polega na tym, że administrator rozpoczyna proces głosowania, a nazwa domeny jest aktywowana, jeśli co najmniej 70% głosów jest za nią do końca trzech dni.

Druga metoda może zostać uruchomiona przez dowolnego posiadacza NNC, z potwierdzeniem nazwy domeny, jeśli co najmniej 50% głosów będzie za na koniec trzech dni. Jedną z interesujących cech jest dystrybucja opłat pobieranych podczas aukcji pomiędzy posiadaczy NNC na podstawie odsetka posiadanych przez nich NNC, coś w rodzaju dywidendy za posiadanie NNC. Całkowita podaż NNC została ustalona na 1 miliard.

SGAS to token NEP5 powiązany z Neo GAS w stosunku 1: 1. Oznacza to, że w dowolnym momencie można go przekształcić na GAS. Jest również używany podczas aukcji nazw domen jako metoda uiszczania opłat aukcyjnych. Gdy prowadzone są aukcje nazw domen, zwycięzca jest obciążany kwotą licytowaną jako opłatę, a przegrani licytowani są obciążani opłatą w wysokości 5% funduszu licytacji.

Ponadto inteligentne kontrakty NEO będą mogły wykorzystywać SGAS do prowadzenia wewnątrzkontraktowych operacji GAS. Całkowita podaż SGAS została ustalona na 100 milionów.

Zespół NNS

Założycielem NNS jest Liu Yongxin, który jest również współzałożycielem NEL, chińskiej społeczności programistów NEO. Współzałożycielem i CTO NNS jest Li Jianying, który jest również związany z projektem NEL.

Członkowie zespołu Neo Name Service

Niektórzy z członków zespołu Neo Name Service

Zidentyfikowano dwóch głównych programistów, a są to Liu Quinming i Yin Wei, a Vincent Zhao pracuje jako starszy programista sieciowy projektu. Niestety witryna NNS jest jedynym źródłem informacji o członkach zespołu, ponieważ niewiele innych informacji można znaleźć na LinkedIn lub w innym miejscu online.

Mapa drogowa usługi Neo Name Service

Po uruchomieniu sieci testowej przez dłuższy czas, 9 października 2018 r. Uruchomiono sieć główną NNS, a użytkownicy mogą teraz licytować i wygrywać własne domeny ze zdecentralizowaną nazwą domeny .neo.

Licytacja była dość aktywna w pierwszych tygodniach premiery sieci głównej, podobnie jak Neo nagradzanie zwycięskich oferentów bezpłatnym NNC na podstawie ilości GAS wydanej na wygrywającą ofertę. Ta nagroda za wydobycie domeny obowiązuje do 23 października 2018 r. Lub do momentu przyznania 100 milionów NNC.

Wniosek

Nie ma wątpliwości, że usługi nazw domen poprawią użyteczność łańcuchów bloków i zwiększą wskaźniki adaptacji użytkowników. Uczynienie technologii blockchain łatwą i dostępną dla mas jest jednym z krótkoterminowych celów ekosystemu, a ta funkcja jest krokiem we właściwym kierunku.

W nadchodzących miesiącach zespół NNS ​​będzie współpracował z klientami w ekosystemie NEO, aby zapewnić, że wszystkie portfele będą obsługiwać transfer tokenów za pośrednictwem aliasów. Współpracują również ściśle z zespołem Hash Puppies, aby umożliwić użytkownikom nazywanie swoich zwierząt za pomocą NNS.

Krótko mówiąc, zespół NNS ​​robi wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić, że będą rosły i rozszerzały się, a ekosystem NEO i baza użytkowników również rosną i rozszerzają.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem NNS

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me