Nick Szabo: jeden z ojców założycieli Crypto

Żyjemy w erze cyfrowej: epoce zbyt dużej ilości informacji. Ci z nas, którzy chcą – i wielu z nas to robi – mogą pozostać na stałe podłączeni do ciągłego strumienia wiadomości i treści, które tryskają bez przerwy, dzień po dniu.

Pomysł czekania na przeczytanie wiadomości w porannej gazecie staje się osobliwym i dziwacznym reliktem przeszłości. Mamy nieograniczone informacje za dotknięciem palca; możemy usłyszeć o wydarzeniach z daleka niemal natychmiast po ich wystąpieniu. Jedna rzecz następuje po drugiej w szybkiej, niekończącej się kolejności; Wiadomości są starymi wiadomościami niemal natychmiast.

Nick Szabo Present

Człowiek, mit legenda. Przedstawiamy Bitcoin. Zdjęcie za pośrednictwem slidelive.

W związku z tym łatwo jest dać się ponieść potokowi i stracić z oczu przeszłość. Świat porusza się zbyt szybko, abyśmy mogli śledzić wszystko, co się dzieje, ponieważ nowe informacje nieustannie przedostają się do naszych mózgów. Upływ czasu zostaje zniekształcony i trudno jest zatrzymać się i spojrzeć na najnowszą historię z perspektywy.

Jesteśmy tak pochłonięci niepokojem XXI wieku, że wydarzenia XXI wieku mogą wydawać się zbyt odległe, aby mieć już znaczenie. Świat się zmienił. Mamy pilniejsze obawy. Jednak wątek łączący przeszłość z teraźniejszością nie jest tak łatwo przerywany, nawet jeśli zapomnimy o jego istnieniu. Dzisiejsze wydarzenia wciąż mają swoje korzenie w wydarzeniach sprzed wielu lat. Wystarczy przyjrzeć się bliżej, aby je zobaczyć.

Od Budapesztu do Bitcoina

Niedawny rozwój kryptowalut i wspierająca je technologia blockchain może na pierwszy rzut oka mieć niewiele wspólnego z wydarzeniami, które miały miejsce ponad 60 lat temu w zakątku Europy Wschodniej. Spróbuj znaleźć wątek łączący bitcoin z węgierską rewolucją końca 1956 roku, a zostanie ci wybaczone, że go przeoczyłeś.

Ale istnieje i przechodzi przez jedno z najbardziej szanowanych nazwisk w krypto: kogoś, kto prawdopodobnie zrobił więcej niż prawie ktokolwiek, aby doprowadzić do tej zmiany paradygmatu w sposobie tworzenia, przechowywania i wykorzystywania bogactwa. Historie Nicka Szabo i Bitcoina zaczynają się pod ołowianym niebem komunistycznej Europy Wschodniej.

komunizm

Wielka czwórka komunizmu: prawdopodobnie nie myśląc o BTC. Zdjęcie za pośrednictwem history.com

Zanim zbadamy, w jaki sposób powojenny wybuch antyradzieckiego nastroju pomógł ukształtować bitcoina, warto zauważyć, że Nick Szabo jest raczej tajemniczą postacią. Jest to odpowiednie dla kogoś, kto zrobił tak wiele, aby pomóc w tworzeniu bitcoinów i ogólnie kryptowalut.

Bitcoin narodził się z pragnienia większej prywatności i ograniczonego nadzoru ze strony rządów i instytucji. Prywatność i anonimowość mają kluczowe znaczenie dla jego rozwoju i dla przekonań osób, które pomogły w jego tworzeniu. Nick Szabo na wiele sposobów ucieleśnia filozofię bitcoina.

Powstanie Węgierskie

Powstanie węgierskie, 1956. Image via Daily News Węgry

Szabo jest tak centralny w historii kryptowalut, że wielu spekulowało, że może być tym najsłynniejszym jastrzębiem prywatności ze wszystkich: Satoshi Nakamoto, wynalazcą bitcoina. Chociaż wielokrotnie temu zaprzeczał, jest jednym z niewielu ludzi, o których wiadomo, że mają niezbędne umiejętności i wiedzę potrzebne do bycia poważnym kandydatem.

To powiedziawszy, jego osiągnięcia w dziedzinie informatyki i kryptografii, a także ogromne zrozumienie natury pieniądza sprawiają, że jest wystarczająco niezwykły, nawet biorąc pod uwagę fakt, że może nie być Satoshi. Kimkolwiek by był i bez względu na fakty z jego historii, jest niewątpliwie kluczową postacią w rewolucji finansowej, przez którą wszyscy przeżywamy.

tło

Więc co dokładnie ma wspólnego węgierskie powstanie z 1956 roku z kryptowalutą? Cóż, jedną z najbardziej godnych uwagi rzeczy u Nicka Szabo jest brak informacji biograficznych, które o nim mamy. Wiemy, że jest Amerykaninem i wiemy, że studiował informatykę na Uniwersytecie Waszyngtońskim, który ukończył w 1989 r. Wiemy też, że studiował wtedy prawo na George Washington University Law School. O jego dzieciństwie, wczesnym życiu i pochodzeniu nie wiemy prawie nic.

Jednak Szabo ujawnił w wywiad że jego ojciec walczył w węgierskim powstaniu przeciwko Związkowi Radzieckiemu, aż do późnych lat pięćdziesiątych. W rezultacie,

… On wraz z wieloma innymi ludźmi ze społeczeństw komunistycznych, z którymi się spotkałem, ma do opowiedzenia mnóstwo horrorów o ucisku, zabijaniu ludzi, kradzieży ich własności i tak dalej. Tak więc, gdybyś właśnie urodził się i wychował w USA, mógłbyś nie wiedzieć tak dużo o potencjalnym wykorzystywaniu rządu.

Wydaje się zatem, że Szabo dorastał z głębokim zrozumieniem tego, jak łatwo rządy, a co za tym idzie, inne scentralizowane władze mogą nadużywać swojej władzy. W najbardziej ekstremalnych przykładach, takich jak Związek Radziecki, rządy te mogą wysyłać żołnierzy na ulice, aby zabijać protestujących cywilów. Ale nadużycie władzy nie zawsze ma miejsce na końcu lufy.

Wielki kryzys finansowy

Krach finansowy z 2008 roku uderza w dom. Zdjęcie za pośrednictwem The Globe and Mail

Władza płynąca z kontrolowania systemu finansowego jest znacznie bardziej podstępna i podatna na nadużycia. Wiele osób zajmujących się kryptowalutami wskaże na następstwa krachu finansowego w 2008 roku jako dowód na to: banki, które spowodowały katastrofę, zostały uratowane i wsparte przez rządy na całym świecie, podczas gdy zwykli podatnicy musieli ponieść koszty.

To właśnie w tej atmosferze status quo, która zachowała się kosztem reszty z nas, bitcoin zaczął się pojawiać, z Szabo na czele rewolucji. Propozycje, które wysuwał od lat, miały wejść do głównego nurtu.

Tworzenie fundamentów

Szabo jest najbardziej znany ze swoich dwóch kluczowych wkładów w bitcoin i kryptowalutę jako całość: jego artykuł na temat Bit Gold i jego koncepcji inteligentnych kontraktów. Bit Gold jest postrzegany jako prekursor bitcoina, który Satoshi Nakamoto udoskonala w swoim Biała Księga Bitcoin. Inteligentne kontrakty, o których Szabo pisał po raz pierwszy w 1996 roku, umożliwiają realizację transakcji kryptowalutowych i stanowią podstawę rentowności całego pola. Po prostu nie byłoby kryptowalut bez pracy Nicka Szabo.

Crypto Secure

Minimalizacja zaufania w akcji. Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

Kluczowe dla zrozumienia tej pracy – i filozofii Szabo jako całości – jest koncepcja tego, co nazywa on „minimalizacją zaufania”. To zakłada teorię, że jako gatunek zoptymalizowany pod kątem najlepszego funkcjonowania w grupach liczących nie więcej niż 150 osobników, musimy opracować sposoby, dzięki którym potrzeba zaufania nieznajomym zostanie ograniczona do minimum.

Nasze dzisiejsze, w dużej mierze zurbanizowane społeczeństwo oznacza, że ​​aby móc żyć i robić interesy, jesteśmy zmuszeni do regularnych interakcji z nieznajomymi, a tym samym musimy podjąć kroki w celu ochrony przed możliwymi nadużyciami z ich rąk..

Tworzenie systemów prawnych jest jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu, chociaż Szabo woli patrzeć na to w prostszy sposób. Dla niego powodem, dla którego możemy zamknąć nasze drzwi (chyba że mieszkamy w małej społeczności i znamy wszystkich tam), jest minimalizacja zaufania w jego najbardziej podstawowej formie.

Bit Gold

Ta idea minimalizacji zaufania wpisała się w pomysł Szabo dotyczący bezpiecznej, zdecentralizowanej i nieuzasadnionej sieci płatności, którą nazwał Bit Gold. Po raz pierwszy opublikował jego teoria w 2005 roku, a dzięki wykorzystaniu bloków ze znacznikiem czasu, rozwiązywaniu zagadek kryptograficznych w celu zdobycia nagród i poleganiu na dowodzie pracy, wykazuje uderzające podobieństwo do sieci bitcoin. Jego propozycję można podzielić na siedem kroków:

  • Generowany jest publiczny ciąg wyzwania
  • Węzeł komputerowy używa funkcji testu porównawczego do tworzenia ciągu potwierdzającego pracę z ciągu wyzwania
  • W celu zapewnienia decentralizacji, dowód wykonania pracy jest oznaczony czasem przez jedną z wielu usług
  • Węzeł komputera pobiera oba ciągi (dowód pracy i ciąg wyzwania) i dodaje je do rozproszonego rejestru tytułu własności dla Bit Gold.
  • Najnowszy ciąg Bit Gold generuje bity wyzwania dla następnego ciągu, który ma zostać utworzony
  • Inny węzeł komputerowy weryfikuje ciąg Bit Gold w rejestrze tytułów
  • Ten drugi węzeł następnie weryfikuje pozostałe części procesu: bity wezwania, znacznik czasu i ciąg potwierdzający pracę

Bit Gold w żadnym wypadku nie był ukończonym artykułem, ale jego propozycje miały fundamentalne znaczenie dla podstawowej architektury bitcoina, którą Satoshi miał udoskonalić. To także zasygnalizowało, być może po raz pierwszy, że istnieje antidotum na wiele wad systemu monetarnego, jak przyznał sam Szabo:

Podsumowując, wszystkie pieniądze, które ludzkość kiedykolwiek użyła, były w taki czy inny sposób niepewne. Ta niepewność przejawiała się na wiele różnych sposobów, od podrabiania po kradzież, ale najbardziej zgubnym z nich była prawdopodobnie inflacja. Nieco złota może zapewnić nam bezprecedensową ochronę przed tymi zagrożeniami.

Inteligentne kontrakty

Samo Bit Gold byłoby niesamowitym osiągnięciem dla każdego, do którego mógłby się rościć, ale dla Szabo był to tylko jeden obszar rozwoju. Jego praca w tej dziedzinie położyłaby dalsze podwaliny pod rozwój zarówno bitcoina, jak i koncepcji kryptowalut i blockchain.

Inteligentne kontrakty są samowykonalne, po zakodowaniu zestawu kryteriów w nich osadzonych. Kiedy jedna ze stron wywiązuje się ze swojej części umowy (na przykład wpłacając pieniądze na konto), umowa automatycznie wypełnia zobowiązanie drugiej strony (na przykład dostarczenie produktu lub usługi). Wszystkie aspekty inteligentnej umowy są obsługiwane w sieci blockchain, co pozwala na niezmienność i śledzenie transakcji.

Inteligentne kontrakty Bitcoin

Inteligentne kontrakty to przyszłość. Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

Podobnie jak w przypadku Bit Gold, funkcjonalność inteligentnych kontraktów umożliwia zawieranie transakcji lub umów bez zaufania między dyskretnymi i anonimowymi użytkownikami w sposób zdecentralizowany. Ich samowykonawczy charakter eliminuje potrzebę jakiejkolwiek metody egzekwowania lub jakiegokolwiek systemu władzy. W zasadzie samoregulują się.

Szabo po raz pierwszy zaproponował inteligentne kontrakty w 1994 roku, na długo przed tym, zanim zaczął przedstawiać swoje myśli dotyczące Bit Gold. Te dwa wątki jego myślenia, opublikowane na długo przed opracowaniem przez Satoshiego białej księgi dotyczącej bitcoinów, są powodem, dla którego wielu ludzi podejrzewa, że ​​Szabo jest nieuchwytnym założycielem bitcoina i świętym ojcem wszystkich rzeczy krypto.

Wywiad z Nickiem Szabo

Rozmowa z Nickiem Szabo. Zdjęcie za pośrednictwem Średni

Chociaż nadal temu zaprzecza, jego wiedza i zrozumienie, nie tylko związanych z nimi technologii, ale także ekonomii i działania systemów monetarnych, czynią go przekonującym kandydatem..

Ciekawym dodatkiem do tej teorii jest to, że późniejsze dochodzenie wykazało, w jaki sposób zmieniono datę pierwotnego postu, tak aby wyglądał tak, jakby był opublikowany po opracowaniu przez Satoshiego białej księgi. To nasuwa pytanie, czy Szabo próbował celowo zatrzeć ślady, aby stłumić pogłoski, że jest twórcą bitcoina..

Myślenie ekonomiczne

Szabo jest głęboko sceptyczny co do systemu pieniądza fiducjarnego, którego używamy dzisiaj, nazywając go “ eksperymentem ” z “ wątłą historią ”. Po zastąpieniu poprzednich systemów monetarnych, które były wspierane przez złoto lub inne metale szlachetne, fiat skoncentrował władzę w rękach rządów i bankierów.

System finansowy wspierany przez rządy i obsługujące je banki centralne doprowadził do centralizacji władzy. Kiedy używamy fiat, jesteśmy, jak mówi Szabo, „w zasadzie ufamy grupie nieznajomych w kwestii oszczędności życia”.

Wady fiat obejmują również zagrożenie hiperinflacją, obserwowane w Weimarskich Niemczech w latach dwudziestych XX wieku, a ostatnio w miejscach takich jak Zimbabwe i Wenezuela, gdzie nieudolne zarządzanie doprowadziło do tego, że pieniądze w ludzkich kieszeniach stały się bezwartościowe, czasem w ciągu kilku godziny.

Fiat kontra złoto

Fiat kontra złoto. Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

Chociaż pozornie przestarzałe, te systemy oparte na metalach szlachetnych miały wiele zalet, między innymi fakt, że dawały ludziom większą kontrolę nad posiadanymi pieniędzmi. Wsparcie w postaci ograniczonych ilości złota lub innych metali nieszlachetnych oznacza, że ​​rządy nie mogą po prostu wyczarować pieniędzy z powietrza i ryzykować dewaluację i inflację.

Docenianie przez Szabo subtelnych punktów teorii ekonomii było kluczowe dla jego pracy nad rozwojem systemów i koncepcji, które umożliwiają bitcoin i szerszy świat kryptowalut.

Czy On jest Satoshi?

Nie można z całą pewnością stwierdzić, czy Szabo jest faktycznie człowiekiem stojącym za bitcoinem, a nie kimś, kto tylko pomógł stworzyć podwaliny pod jego stworzenie. Edycja daty propozycji Bit Gold jest intrygująca, podobnie jak przejęzyczenie, które Szabo wygłosił w wywiadzie z Timem Ferrissem. Mówiąc o rozwiązaniach drugiej warstwy, można usłyszeć, jak mówi: „Zdecydowanie wybrałbym drugą warstwę, to znaczy zaprojektowałem Bitco… złoto z dwiema warstwami”.

Nick Szabo Satoshi

Satoshi Nakamoto: Wciąż tajemnica. Zdjęcie za pośrednictwem Shutterstock

Ostatnią kwestią w tym przypadku jest fakt, że chociaż istnieją zapisy korespondencji między Satoshi a innymi szyfrantami, takimi jak Hal Finney, nie ma żadnego między Satoshi i Szabo. To drobna uwaga, ale może wskazywać, że Szabo i Satoshi to w rzeczywistości jedna i ta sama osoba.

Szabo dzisiaj

Przestrzeń kryptowalut jest pełna postaci większych niż życie, które opowiadają o swoich domowych projektach i rapują o bitcoinie. Szabo z pewnością nadal jest wokalnym zwolennikiem projektu, który pomógł w realizacji (w większym lub mniejszym stopniu), ale pozostaje tajemnicą, jeśli chodzi o to, ile jeszcze o nim wiemy.

Chociaż od czasu do czasu udziela wykładów i wywiadów, jego głównym rynkiem zbytu jest obecnie Świergot, gdzie prawie bez przerwy publikuje i retweetuje. Jest jak wielu Crypto OG, ponieważ często rozmawia o BTC, choć nie tak bardzo, jak wydaje się wściekać na niegodziwości lewicy, mediów głównego nurtu i innych przeciwnych administracji Trumpa. Wyważony, autorytatywny ton słyszany w wywiadach zastępuje znacznie ostrzejszy, konserwatywny głos.

Nick Szabo Tweets

Tweety Nicka Szabo. Zdjęcie za pośrednictwem Świergot

Takie podejście pokazuje dychotomię w społeczności kryptowalut. Chociaż jest zjednoczony w postrzeganiu BTC i jego potomków altcoinów jako ścieżki do wolności finansowej i ucieczki przed kontrolą rządową, te same podziały polityczne, które są obecne w szerszym społeczeństwie, są tutaj równie głęboko zakorzenione.

Ale ten podział w przestrzeni kryptograficznej może wskazywać drogę do znalezienia wspólnej płaszczyzny. Gdyby przestrzeń była mocno prawostronna lub lewostronna, wówczas wątpliwe jest, czy kiedykolwiek uda się osiągnąć masową adopcję.

Zamiast tego należy mieć nadzieję, że kryptowaluty mogą dać szansę osobom po obu stronach politycznego spektrum zjednoczenia się pod jednym sztandarem i wpłynięcia na zmiany w systemie finansowym, o które domaga się świat. W końcu wszyscy cierpimy z powodu scentralizowanego systemu kontroli finansowej, niezależnie od tego, na kogo głosujemy lub w co wierzymy.

Chociaż poglądy polityczne Nicka Szabo zdecydowanie nie odpowiadają gustowi wszystkich, możemy przynajmniej wszyscy zgodzić się, że zrobił on tyle samo, co każdy, aby zbudować lepszą przyszłość finansową dla nas wszystkich.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem YouTube

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me