Niepotwierdzone transakcje: czym są i jak je pokonać

Ponieważ bitcoin staje się coraz bardziej popularny, rosną również opłaty transakcyjne w sieci. W wyniku wzrostu opłat górnicy, którzy umieszczają transakcje w blokach, coraz bardziej wybierają, na których transakcjach będą odbierać.

Wynik? Stale rosnąca liczba niepotwierdzonych transakcji.

Prawdopodobnie sam to widziałeś. Logujesz się na stronie blockchain, takiej jak blockchain.info, sprawdzasz swoją transakcję i widzisz przerażającą etykietę „niepotwierdzona transakcja” na czerwono.

Dzisiaj omówimy, czym jest niepotwierdzona transakcja, dlaczego tak się dzieje i co możesz zrobić, jeśli znajdziesz się z przerażającym czerwonym pudełkiem wpatrującym się w ciebie.

Jakie są opłaty transakcyjne?

Jeśli nie jesteś jeszcze weteranem kryptowalut, możesz nie wiedzieć, jak działają opłaty transakcyjne. Mówiąc najprościej, opłata transakcyjna jest czymś w rodzaju napiwku, który dajesz górnikowi, który odbiera transakcję i umieszcza ją w bloku.

Dlaczego te wskazówki są potrzebne? Obecnie sieć bitcoin ma tylko jednomegabajtowe bloki. W rezultacie w każdym bloku można przetworzyć tylko określoną liczbę transakcji.

Dodanie opłaty transakcyjnej sprawia, że ​​transakcja jest znacznie bardziej atrakcyjna do przetworzenia, ponieważ górnik, który ją odbiera, pobiera opłatę.

W innych łańcuchach bloków, takich jak Vertcoin, opłaty transakcyjne często nie są konieczne, ponieważ bloki prawie nigdy nie są pełne. Więc nawet jeśli nie oferujesz żadnej opłaty transakcyjnej, Twoja transakcja zostanie prawdopodobnie odebrana bez względu na wszystko.

Niektóre projekty blockchain lubią chwalić się niskimi opłatami transakcyjnymi. Na przykład transakcje Litecoin zazwyczaj kosztują zaledwie kilka centów. To samo dotyczy Ethereum.

Inne, takie jak Dogecoin, kosztują mniej niż centa. Jak wspomniano powyżej, niektóre projekty pozwalają na wysyłanie transakcji bez żadnych opłat.

Co powoduje niepotwierdzoną transakcję?

Jeśli zalogujesz się na blockchain.info, zobaczysz listę aktualnego zestawu niepotwierdzonych transakcji. W czasach dużej zmienności cen lista ta będzie się zapełniać, powodując niewiarygodnie wysokie opłaty transakcyjne.

Ostatnio to lista aż 250 000 niepotwierdzonych transakcji. Opłaty transakcyjne również rosły, a podczas ostatniej paniki, u szczytu, portfele, które automatycznie ustalały opłaty transakcyjne, takie jak Exodus, wystawiały opłaty na poziomie 200 USD lub więcej, aby zapewnić szybką dostawę.

Niepotwierdzona zaległość transakcji

Przegląd niepotwierdzonych transakcji. Źródło: blockchain.info

Zwykle niezatwierdzenie transakcji jest wynikiem zbyt niskiej opłaty. Jeśli opłata jest zbyt niska, zawsze będzie na dole listy, przez co nie zostanie przez długi czas odebrana przez górnika.

Istnieje powszechne błędne przekonanie, że istnieje określony limit czasu, w którym transakcja pozostaje w łańcuchu bloków w oczekiwaniu na potwierdzenie. Nie jest to jednak prawdą. Transakcje teoretycznie mogłyby pozostawać w stanie niepotwierdzonym przez czas nieokreślony.

Może to być zarówno dobre, jak i złe.

Dobra strona jest taka, że ​​nawet w okresach wysokich opłat transakcyjnych można nadal składać transakcje o niskich opłatach. Jedynym minusem jest to, że nie zostaną odebrane przed upływem co najmniej kilku dni lub nawet kilku tygodni.

Istnieją inne opcje, takie jak akceleratory transakcji i określone hacki transakcyjne, z których można skorzystać. Jednak akceleratory transakcji wymagają dodatkowych opłat, a hacki transakcyjne nie zawsze są pewne.

Co można zrobić z niepotwierdzoną transakcją?

Jeśli wysyłasz transakcję w sieci bitcoin i nadal nie jest ona potwierdzona, masz kilka możliwości. W przypadku transakcji, które nie są szczególnie pilne i do których doliczyłeś stosunkowo normalną opłatę, w końcu zostanie odebrana.

Jeśli jednak opłata była zbyt niska przez przypadek lub przy normalnej opłacie i uważasz, że transakcja jest niezwykle pilna, masz kilka dostępnych opcji.

Przejdźmy teraz do tych.

Wymień według opłaty

Pierwszą opcją jest zrobienie czegoś, co nazywa się RBF lub Opłata za wymianę. To koncepcja, która istnieje w bitcoinie od kilku lat. Zasadniczo sprowadza się to do tego: jeśli wysyłasz transakcję z opłatą, która jest zbyt niska i chcesz zmienić opłatę, możesz wysłać ten sam zestaw bitcoinów po raz drugi, ale z wyższą opłatą.

Nazywa się to podwójnym wydatkiem. W rezultacie pierwsza transakcja z niższą opłatą zostanie anulowana, ponieważ sieć uważa, że ​​próbowałeś dwukrotnie wydać ten sam bitcoin.

Niestety ta funkcja jest dostępna tylko w nielicznych portfelach, które pozwalają na wysoki stopień kontroli technicznej. Jeśli używasz bardziej przyjaznego dla użytkownika portfela, takiego jak Exodus lub Jaxx, to prawdopodobnie nie zadziała.

Dziecko płaci rodzicowi

Jeśli czekasz, aż transakcja trafi do Twojego portfela, która wciąż nie jest potwierdzona, możesz zaimplementować coś, co nazywa się Child płaci za rodzica (CPFP).

Zasadniczo oznacza to, że niepotwierdzone środki wyślesz do sieci w nowej transakcji. Jeśli zapewniasz atrakcyjną opłatę za tę transakcję, górnicy będą chcieli ją odebrać.

Jednak ponieważ fundusze zostały potwierdzone dla transakcji nadrzędnej, górnicy wiedzą, że będą musieli dokończyć tę transakcję, aby uzyskać te opłaty plus atrakcyjne opłaty za transakcję podrzędną.

Czy jest jakiś haczyk?

Większość portfeli nie pozwala na wydawanie niepotwierdzonych transakcji nie jest czymś, co jest dostępne dla większości portfeli. Jeśli jesteś bardziej zorientowany technicznie, znajdziesz instrukcje Reddit.

Zachowaj ostrożność podczas wysyłania bitcoinów z niskimi opłatami

Jednak w prawdziwym świecie wysyłanie bitcoinów po zbyt niskich lub zerowych opłatach może być bardzo niebezpieczne. Dlatego większość portfeli ogranicza twoją możliwość ustalenia zbyt niskiej opłaty.

Szczególnie portfel Exodus mówi podjęli decyzję projektową, aby nie pozwolić użytkownikom na wybór niskiej opłaty. Exodus stwierdza, że ​​jeśli chcesz mieć lepszą kontrolę nad opłatami, powinieneś użyć portfela takiego jak Electrum.

Wreszcie, jest możliwe, że z czasem transakcja może się anulować. To w dużej mierze zależy od tego, które węzły w sieci wstrzymują transakcję. Jeśli wystarczająco dużo z nich go porzuci, możliwe jest, że Twoja transakcja może zostać anulowana samodzielnie.

I chociaż jest to co najmniej znacząca, długa perspektywa, może się zdarzyć, że w przyszłych aktualizacjach bitcoina transakcje, które zostały uwięzione przez zbyt długi czas, mogą zostać przetworzone. To jednak wciąż domysły i nikt nie wie na pewno, co się stanie.

Dlatego, podobnie jak w przypadku ochrony kluczy prywatnych, upewnij się, że transakcje obejmują rozsądną opłatę ma krytyczne znaczenie.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me