Orchid Recenzja OXT: Sieć VPN oparta na Blockchain

Orchid buduje pierwszą na świecie sieć VPN opartą na łańcuchu bloków. Projekt wzbudził ogromne zainteresowanie, odkąd jego tokeny OXT zostały wymienione na Coinbase Pro.

Protokół Orchid próbuje zrobić coś całkowicie rewolucyjnego dzięki zdecentralizowanej wirtualnej sieci prywatnej. Projekt pozyskał znaczną kwotę kapitału od prywatnych inwestorów, a jego token jest teraz dostępny dla użytkowników takich jak Ty i ja.

Jednak czy naprawdę jest to warte całego szumu wokół niego?

W tym Przeglądzie Orchidei spróbuję odpowiedzieć na to pytanie, dając ci wszystko, co ty potrzebuję wiedzieć. Przyjrzę się również długoterminowemu przyjęciu i potencjalowi cenowemu OXT.

Co to jest orchidea?

Większość projektów blockchain stara się uczynić coś bardziej dostępnym. W przypadku Orchidea, uważają, że internet musi być bardziej otwarty i dostępny dla wszystkich.

Korzyści z sieci Orchid

Niektóre korzyści płynące z sieci Orchid. Zdjęcie za pośrednictwem Orchid

I starają się to osiągnąć, oferując zdecentralizowany wirtualna sieć prywatna (VPN) rozwiązanie, które wykorzystuje globalną pulę dostawców przepustowości do łączenia osób przy zachowaniu prywatności. Dokładniej, zgodnie z ich oficjalnym dokumentem:

Orchid to zdecentralizowany rynek anonimowej komunikacji

Zapewniający przepustowość mogą stawiać swoje tokeny Orchid (OXT) i działać jako węzeł sieciowy, współdzieląc nadmiar przepustowości. Każdy węzeł jest przechowywany na liście w inteligentnej umowie Ethereum, a lista węzłów jest dostępna dla wszystkich użytkowników Orchid. Token OXT służy do płatności za przepustowość w sieci.

Ten token OXT jest tokenem ERC-20 zbudowanym w sieci Ethereum. Aby korzystać z Orchid, użytkownicy muszą mieć niektóre z tych tokenów OXT, wraz z portfelem kryptograficznym Web3 i aplikacją Orchid, którą można pobrać tutaj.

Protokół orchidei

Aplikacja Orchid została zaprojektowana tak, aby działać podobnie do OpenVPN, przy użyciu własnego niestandardowego protokołu VPN. Został zaprojektowany do wysokowydajnej sieci i działa na bazie szeroko stosowanego standardu internetowego WebRTC, który jest powszechnie używany do przesyłania dźwięku i obrazu z poziomu przeglądarki internetowej.

Protokół Orchid umożliwia użytkownikom dostęp do zdalnych zasobów sieciowych i płacenie za nie za pomocą OXT przy użyciu nowego probabilistycznego systemu nanopłat, który pozwoli firmie Orchid skalować przepustowość płatności.

Nanopłaty orchidei

Przepływ probabilistycznych nanopłat. Obrazy za pośrednictwem Blog Orchid

Ten system nanopłat stanowi podstawę rynku przepustowości peer-to-peer firmy Orchid. Pozwala użytkownikom płacić operatorom węzłów OXT za przepustowość proxy. Protokół Orchid został zaprojektowany w celu utrzymania niskich opłat transakcyjnych nawet przy niewielkich płatnościach poprzez amortyzację opłat transakcyjnych w ramach transakcji, a nawet użytkowników.

Węzły orchidei

Użytkownicy korzystający z węzłów Orchid uruchamiają programowego demona VPN, który posługuje się protokołem Orchid. Każdy węzeł Orchid ma swoje informacje rejestracyjne zapisane w rejestrze stawek i katalogu dostawców w inteligentnym kontrakcie Ethereum.

Rejestr stawek umożliwia aplikacji Orchid wykrywanie losowych serwerów w jej zdecentralizowanym środowisku, a katalog dostawców umożliwia węzłom rejestrowanie dodatkowych metadanych, w tym oferowanych usług i danych geolokalizacyjnych.

Staking z Orchideą

Aby utworzyć nowy węzeł, użytkownik obstawia określoną liczbę tokenów OXT w inteligentnym kontrakcie Ethereum. Każdy użytkownik może postawić, a klienci usługi wybierają nowe węzły proporcjonalnie do wielkości stawki OXT. Oznacza to, że większy rozmiar stawki prowadzi również do większej liczby użytkowników, większej przepustowości i większych przychodów dla operatora węzła.

Należy pamiętać, że gdy węzeł osiągnie maksymalną przepustowość, dodatkowa stawka jest zbędna, ponieważ jest skutecznie marnowana.

Ważenie stawki orchidei

Omówienie procesu obstawiania w sieci Orchid

Tokeny, które zostały postawione, umożliwiają natychmiastowe rozpoczęcie udostępniania przepustowości. Jeśli użytkownik chce odblokować i wycofać swoją stawkę, musi przejść przez proces odblokowania. Obejmuje to okres odnowienia wynoszący trzy miesiące, w którym to czasie znalezisk nie można wykorzystać jako depozytu na stawkę ani przenieść ich gdzie indziej.

Jak aplikacja pomaga w ochronie prywatności

Celem Orchid jest zapewnienie każdemu użytkownikowi pełnej kontroli i wglądu w połączenia sieciowe jego urządzeń. Użytkownicy zyskują prywatność po prostu tworząc konto Orchid i zasilając je przez OXT.

To pozwala im połączyć się z siecią Orchid i wybrać węzeł, który będzie działał jako ich połączenie VPN. Dopóki pozostają połączone, ich wykorzystanie przepustowości jest opłacane za pośrednictwem ciągłego strumienia nanopłat OXT.

Orchid jest skonfigurowany jako układ jednoskokowy, który zapewnia użytkownikom:

  • Ochrona przed wyświetlaniem przez strony internetowe adresu IP użytkownika i fizycznej lokalizacji;
  • Ochrona przed dostawcą usług internetowych sprawdzającym, jakie strony internetowe są odwiedzane przez użytkownika i kiedy;
  • Dostęp do otwartego internetu bez zapór ogniowych na poziomie dostawcy usług internetowych ograniczających dostęp.

Kiedy korzystasz z jednego dostawcy VPN, nadal istnieje potencjalne ryzyko, że dostawca VPN zna Twój adres IP i do jakich treści uzyskujesz dostęp, oraz że przechowują je w dziennikach, które mogą sprzedać reklamodawcom lub wykorzystać przeciwko Tobie w innych sposób.

NordVPN Hacks Techcrunch

NordVPN Naruszenie informacji o użytkowniku. Obrazy za pośrednictwem Techcrunch

Nie ma sposobu, aby dowiedzieć się na pewno, którzy dostawcy VPN mogą przechowywać dane dziennika swoich użytkowników. System Orchid pozwala użytkownikom zdecydować, którym węzłom ufają.

Orchid zapewnia również inne rozwiązanie, umożliwiając użytkownikom połączenie kilku węzłów Orchid w obwód multi-hop. Ta zaawansowana funkcja uniemożliwia jednemu dostawcy zebranie wystarczających informacji, aby wiedzieć, kim jesteś i do jakich informacji uzyskujesz dostęp.

Całkowicie prywatne i anonimowe?

W skrócie – Nie.

Orchid to nic innego jak narzędzie, którego można używać do przechowywania niektórych rodzajów informacji od dostawców zewnętrznych, witryn internetowych lub dostawców usług internetowych. Korzystając z Orchidei, dodajesz warstwy, które oddzielają Ciebie od treści, do których uzyskujesz dostęp.

Na przykład, jeśli zalogujesz się na swoje konto na Facebooku, gdy włączona jest usługa Orchid, Facebook nadal będzie wiedział, że to Ty, i może utworzyć dziennik Twojej aktywności na swojej stronie internetowej. Jednak Twój dostawca usług internetowych nie będzie wiedział, że odwiedzasz Facebooka.

Ponadto Facebook nie pozna Twojej fizycznej lokalizacji ani prawdziwego adresu IP. Korzystając z co najmniej trzech przeskoków, możesz upewnić się, że żaden dostawca nie będzie wiedział, do jakich witryn uzyskujesz dostęp, ani Twojego prawdziwego adresu IP.

Orchid Network Hops

Upewnij się, że wybrałeś wystarczającą liczbę „przeskoków” w aplikacji Orchid.

Orchid to oprogramowanie VPN i na poziomie oprogramowania istnieją luki w każdym rozwiązaniu VPN. Nowoczesna przeglądarka internetowa, która nie została wzmocniona pod względem bezpieczeństwa, będzie obsługiwać wszelkiego rodzaju aktywne treści, które mogą powodować problemy ze śledzeniem.

Aplikacje takie jak VBScript, formanty ActiveX, QuickTime, Shockwave, Flash, Javascript i Java mogą działać na poziomie systemu operacyjnego z pełnym dostępem do konta użytkownika. Oznacza to, że aplikacje mogą uzyskać dostęp do wszystkiego, do czego ma dostęp Twoje konto użytkownika.

Dzięki temu aplikacje te mogą przechowywać dane i udostępniać informacje innym witrynom i adresom internetowym. Aby zachować całkowitą prywatność i anonimowość, wszystkie te technologie aktywnej zawartości muszą być wyłączone w przeglądarce podczas korzystania z Orchid.

Ponadto niektóre aplikacje lub kod działający na Twoim urządzeniu mogą wysyłać dane służące do dezanonimizacji do Internetu lub stron trzecich. Żadna sieć VPN nie może zapobiec atakom oprogramowania działającego na Twoich urządzeniach, takiego jak złośliwe oprogramowanie lub wirus.

Ponadto występuje naruszenie bezpieczeństwa zwane „odciskiem palca ruchu”, w którym osoba atakująca próbuje odkryć prywatne informacje, monitorując szyfrowane połączenie. Obserwując rozmiar i czas pakietów danych, można określić, czy użytkownik pobiera plik, ogląda wideo lub surfuje po Internecie.

Tor do pobierania odcisków palców ruchu

Informacje, które można pobrać z „Traffic Fingerprinting”. Wizerunek Źródło

Głębsza analiza może nawet ujawnić, jakie strony internetowe są odwiedzane, na podstawie sekwencji danych pakietowych. Gdy do analizy zostaną dodane inne metadane, takie jak typ i rozmiar okna przeglądarki, typ urządzenia wskazującego lub inne unikalne metadane, możliwe jest, że użytkownik zostanie zdanonimizowany. Są to ataki, które mogą wystąpić w przypadku każdego użytkownika VPN.

Ostatnio Orchid bada technikę zwaną spalaniem pasma, aby pomóc chronić użytkowników przed tymi zaawansowanymi typami ataków.

Historia laboratoriów Orchid & OXT

Pomysł na Orchid sięga 2017 roku. Wraz z uruchomieniem sieci wybito 1 miliard tokenów OXT, które będą zasilać sieć teraz iw przyszłości..

Token OXT służy do płacenia za przepustowość i motywowania użytkowników do działania jako węzły i zapewniania przepustowości. Oczekuje się, że w miarę upływu czasu wzrośnie zarówno liczba węzłów, jak i liczba użytkowników uzyskujących dostęp do tych węzłów.

Zespół Orchid ma nadzieję, że ich oprogramowanie typu open source i rosnąca społeczność pomogą stworzyć solidniejszą sieć prywatności. Wierzą, że przyszli programiści będą mogli wykorzystać swoją technologię do tworzenia innowacyjnych aplikacji zapewniających prywatność i bezpieczeństwo.

Projekt nadal koncentruje się na wizji zespołu założycielskiego, która ma wspierać innowacje poprzez tworzenie społeczności open source, które mają silny rdzeń zaangażowania programistów. Wierzą, że dzięki temu będą w stanie stworzyć bardziej prywatny i dostępny internet.

Zespół Orchidei

Prezesem i współzałożycielem Orchid jest Dr Seven Waterhouse. Dr Waterhouse od kilku lat jest liderem w branży blockchain i technologii. Od momentu powstania w 2013 roku do lipca 2016 roku Seven był partnerem w Pantera Capital, skupionym na inwestycjach blockchain.

Był także członkiem zarządu Bitstamp do 2016 roku. Seven był także współzałożycielem i dyrektorem technicznym RPX (Nasdaq: RPXC) oraz dyrektorem i założycielem grupy produktów Honeycomb w Sun Microsystems. Siedem otrzymało tytuł doktora. Doktor nauk technicznych z Cambridge, gdzie specjalizował się w rozpoznawaniu mowy i uczeniu maszynowym.

Drugim współzałożycielem Orchid Project jest Jay Freeman, powszechnie znany w Internecie jako „saurik”. Jest najbardziej znany z tego, że opracował Cydia Installer, alternatywę dla App Store dla iPhone’ów, iPadów i iPodów touch po jailbreaku, z której korzystają dziesiątki milionów użytkowników na całym świecie..

Współzałożyciele Orchid

Założyciele orchidei. Od lewej: Steven Waterhouse, Jay Freeman, Gustav Simonsson & Brian Fox

Brian Fox jest programistą komputerowym, zwolennikiem oprogramowania open source i trzecim współzałożycielem Orchid Labs. Fox był pierwszym pracownikiem Free Software Foundation, gdzie w 1985 roku stworzył GNU Bash Shell. W 1995 roku stworzył pierwsze interaktywne oprogramowanie do bankowości internetowej dla Wells Fargo.

W ciągu ostatnich trzech dekad Fox założył wiele firm technologicznych, a także organizacje non-profit zajmujące się systemami głosowania typu open source. Fox otrzymał tytuł B.S. Doktor nauk o informacjach i systemach na Uniwersytecie w Sztokholmie, gdzie zajmował się również matematyką.

Czwartym i ostatnim współzałożycielem Orchid jest Gustav Simonsson, który jest zarówno deweloperem, jak i ekspertem w dziedzinie blockchain. Simonsson pomógł uruchomić sieć Ethereum w 2015 roku jako jeden z głównych programistów w swoim zespole ds. Bezpieczeństwa. Specjalizuje się w programowaniu full-stack, z doświadczeniem w złożonych systemach backendowych, systemach blockchain, FinTech, przetwarzaniu płatności i telekomunikacji..

Społeczność Orchid

Firma Orchid była w stanie zbudować społeczność przyzwoitej wielkości w ciągu ostatnich dwóch lat, chociaż nie można powiedzieć, że jest ogromna. Plik Świergot obserwujących jest nieco ponad 25 000, a na Facebooku nieco ponad 2300. Ponadto projekt ma prawie 3700 subskrybentów Kanał telegramu.

Znaleźliśmy również subreddit dla projektu Orchid, jednak jest on ustawiony jako prywatny i musisz zostać zaproszony. Biorąc pod uwagę, że nie byliśmy w stanie określić, ilu jest obserwujących, ale przy wymaganym zaproszeniu liczba ta jest prawdopodobnie dość mała.

Wreszcie, jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi projektu, zawsze możesz śledzić ich oficjalny blog. Mają tendencję do utrzymywania tego na bieżąco i szczegółowo omawiają niektóre swoje posty z pomocnymi wyjaśnieniami.

Żeton Orchidei (OXT)

Podstawowym powodem istnienia tokena OXT jest śledzenie, kto korzysta z usług komputerowych, kto świadczy te usługi oraz upewnienie się, że przeciętny dostawca usług jest odpowiednio wynagradzany przez przeciętnego użytkownika.

Dynamika żetonów OXT

Omówienie tokena OXT ERC20 i jego ekonomiki. Zdjęcie za pośrednictwem Orchid

W ten sposób token OXT zapewnia wartość sieci Orchid na kilka sposobów:

  • Dostawcy przepustowości – Każdy może przyjąć rolę dostawcy przepustowości i operatora węzła dla sieci Orchid, ale w tym celu musi postawić tokeny OXT. Im większa liczba postawionych tokenów OXT, tym większa szansa na nagrodę za udostępnienie sieci przepustowości.
  • Użytkownicy przepustowości – Sieć Orchid po raz pierwszy w historii umożliwia internautom płacenie za bezpieczne i prywatne połączenie w locie. Użytkownicy muszą po prostu pobrać aplikację Orchid VPN, dodać OXT do swojego portfela, a następnie wybrać ścieżkę, której chcą używać do bezpiecznego połączenia w dowolnym miejscu na świecie, i płacą tylko za przepustowość, którą wykorzystują.

Przepustowość jest zapewniana na całkowicie zdecentralizowanym rynku peer-to-peer. Do świadczenia usług przez sieć Orchid nie są wymagane żadne osoby trzecie.

Orchid Labs SAFT Wyprzedaż

Orchid po raz pierwszy sprzedał prawa do swojego tokena podczas tworzenia Orchid Labs w 2017 r. Była to oferta prywatna i została w pełni subskrybowana przez kilka czołowych firm, w tym Andreessen Horowitz, Sequoia Capital i Threshold. Prawa do około 163 milionów tokenów zostały sprzedane za łączną kwotę 4,9 miliona dolarów.

W drugim kwartale 2018 roku odbyła się kolejna niepubliczna sprzedaż w celu pełnej kapitalizacji projektu i zapewnienia niezbędnych zasobów do jego zakończenia. Potrzeby te obejmowały światowej klasy zespół marketingowy dla firmy Orchid i czołowych programistów technicznych. Sprzedaż ta obejmowała około 85 milionów tokenów i zebrała 43 miliony dolarów.

Sprzedaż ta odbywała się w ramach czegoś, co nazywa się „Umową SAFT”. Dla tych z Was, którzy nie wiedzą, SAFT to plik Miękka umowa na przyszłe tokeny który jest oferowany akredytowanym inwestorom. Są to więc finansowe papiery wartościowe, które dają właścicielowi prawo do przyszłych tokenów.

Handlowy & Przechowywanie OXT

Jak dotąd Coinbase Pro jest jedyną giełdą, która ogłosiła wsparcie dla tokena OXT. Zaczęli przyjmować przychodzące transfery OXT 13 grudnia 2019 r. O godzinie 11:00 czasu PST. Zdeponowali wystarczającą ilość zasobów, aby rozpocząć handel tokenami OXT 16 grudnia 2019 r. O 7:00 czasu PST.

Cena otwarcia tokena wynosiła 0,40 USD. Pierwsi użytkownicy wydają się sprzedawać ciężko w pierwszych dniach handlu, a pod koniec 17 grudnia cena osiągnęła 0,30 USD, co oznacza stratę 25% po półtora dnia handlu. Jednak czwartego dnia handlu OXT osiągnął najwyższy w historii poziom 0,60 $.

OXT Markets

Niektóre rynki, na których handluje OXT. Wizerunek Źródło

Biorąc pod uwagę ilość wolumenów, które mają miejsce dla tokena, można tylko założyć, że pewien popyt detaliczny wraca jako handlowcy FOMO na OXT. Obecnie rynki nadal pozostają niewiarygodnie zmienne, dlatego należy zachować ostrożność podczas kupowania / sprzedawania OXT.

Jeśli chodzi o przechowywanie, OXT jest tokenem ERC20. Oznacza to, że ma dość obszerne wsparcie wśród wielu portfeli. Każdy portfel obsługujący Ethereum będzie również obsługiwał OXT. Oczywiście, jeśli zamierzasz korzystać z sieci Orchid, równie dobrze możesz użyć ich aplikacji mobilnej, która może również przechowywać Twoje OXT.

Wniosek

Mimo, że projekt Orchid rozpoczął się w 2017 roku, jest to teraz nowy towar wraz z niedawnym uruchomieniem publicznej sieci i rozpoczęciem sprzedaży tokenów OXT. Pierwsze dni były niezwykle zmienne dla tokena OXT. Jest to niewątpliwie efektem utraty tokenów przez rynek.

Jednakże, gdy więcej traderów zaczyna wchodzić na rynek i więcej giełd wystawia token, odkrycie ceny prawdopodobnie przejmie kontrolę. Ponieważ ceny zaczynają stabilizować się, użytkownicy chętniej zaczną używać go w sposób zamierzony w ekosystemie VPN.

Usługi VPN świadczone przez Orchid są z pewnością cennym towarem. Prywatność i bezpieczeństwo w trybie online stają się coraz ważniejsze we współczesnym świecie. Gdy sieć stanie się dostatecznie duża, będzie interesujące zobaczyć, jak niedrogie jest korzystanie z Orchid.

Jednak wciąż pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi. Po pierwsze, czy sieć kiedykolwiek stanie się wystarczająco duża, aby obsłużyć wszystkich potencjalnych użytkowników? Bez wystarczająco dużej bazy węzłów usługa może spowolnić indeksowanie. A co z bezpieczeństwem? Na pewno oprogramowanie i protokół szyfrowania będą bezpieczne, ale nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, jak bezpieczny będzie każdy węzeł.

Korzystanie z technologii blockchain w usługach VPN jest nowe i praktycznie niesprawdzone, dzięki czemu Orchid jest pionierem w tej dziedzinie. Czas pokaże, czy kwitną, czy więdną.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Shutterstock

Zastrzeżenie: są to opinie autorów i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me