Oszustwa na Twitterze i Photoshop: kreatywne sposoby oszustów internetowych

Nie ma wątpliwości, że już o tym słyszałeś.

Oszustwa na Twitterze na dużą skalę są popełniane przez boty, które próbują podszywać się pod wpływowe osoby.

Operacje te działają już od jakiegoś czasu i pomimo tego, że Twitter próbuje coś z tym zrobić, nadal wydają się mnożyć. Nawet przy ostrzeżeniach od prawie każdego poufnego kryptowaluty, te fałszywe tweety wciąż pojawiają się.

Teraz wydaje się, że oszuści stają się naprawdę kreatywni dzięki swojej taktyce. Nie tylko uciekają się do podszywania się pod osobę, o której mowa, za pomocą zaawansowanych algorytmów, ale także używają Photoshopa do zdjęć lekarzy wspomnianej osoby.

Rzućmy okiem na ich podstępną taktykę.

Znajoma oferta

Jako tło, oszuści, o których mowa, zwykle tworzą konto celebryty, które wygląda prawie identycznie. Będą używać prawie identycznych twitterowych uchwytów z niewielką zmianą, która powinna wydawać się niezauważalna dla niewprawnego oka.

Te taktyki są stosowane z dużym skutkiem w domenach phishingowych, w których osoba atakująca tylko nieznacznie zmienia literę domeny, aby wyglądała ona legalnie.

Oszust odpowie danemu celebrytowi ofertą skierowaną do jej „obserwatorów”. Ta oferta będzie zwykle polegała na przekazaniu kryptowaluty ich obserwującym. Oferują wysłanie większej ilości kryptowaluty z powrotem do pierwszych użytkowników, którzy do nich wyślą. Poniżej znajduje się przykład w jednym z najnowszych tweetów Vitalika Buterina.

Vitalik Scam Tweet

Tweet oszustwa z fałszywego konta

Jak widać, zajęli uchwyt z „i” i „l” blisko siebie. Nie jestem zgadywaczem, ale zakładam, że ludzie, którzy wyślą swój ETH na ten adres, raczej nie odzyskają go. Jednak oszuści są również znacznie mądrzejsi, niż mogłoby się początkowo wydawać. Stosują szereg innych taktyk, aby oferta wyglądała na uzasadnioną.

Odpowiedzi i transakcje użytkowników

W celu legitymizacji ofert oszuści będą używać botów do ich promowania. Nie tylko polubią dany tweet, ale także odpowiedzą na tweeta, twierdząc, że zadziałał dla nich i są bardzo wdzięczni.

Bot odpowiada na konto oszustwa

Bot odpowiada na konto oszustwa

Pojawiły się również doniesienia, że ​​oszuści będą replikować transakcje w łańcuchu bloków, aby wyglądało to tak, jakby przebiegały zgodnie z obietnicą. Wyślą niewielką ilość ETH z wielu adresów, a następnie odeślą dużą część pod ten sam adres.

Użytkownik, który jest „tak wdzięczny”, umieści linki do transakcji pod tweetem. Może to stanowić dodatkowy bodziec dla użytkowników do wysyłania pieniędzy na dany adres ETH.

Czy oszuści zarabiają pieniądze?

Naprawdę. Istnieją doniesienia, że ​​w ciągu jednej nocy naśladując Elona Muska i Donalda Trumpa zarobili ponad 5000 dolarów na użytkownikach. Inwestują jeszcze więcej czasu i wysiłku w swój program, co może tylko oznaczać, że ma on wpływ.

Crème de la crème oszustw to ktoś, kto wybrał się do Photoshopa, aby zmienić zdjęcie Vitalika Buterina w tweecie tego ranka.

Photoshop Pro

W tweecie Vitalika użytkownik odpowiedział obrazem Vitalika trzymającego w górze kartkę papieru. Dla tych, którzy mogą nie wiedzieć, takim obrazem podzielił się Vitalik w zeszłym roku, aby udowodnić, że wbrew plotkom nie zginął w wypadku samochodowym.

Obraz przedstawiał numer bloku Ethereum i odpowiadający mu skrót. Miało to udowodnić, że plotki internetowe są fałszywe. Jednak oszust zdobył ten obraz i zajął się Photoshopem. Poniżej znajduje się tweet z przerobionym obrazem.

Photoshopped Vitalik

Obraz w Photoshopie z ofertą

Jak widać, oszust użył prawie identycznego uchwytu, ale po prostu zmienił go, dodając dodatkowe „l”. Umieścili również znane oszustwo w samym obrazku, zastępując tekst ofertą. Kopia adresu została umieszczona nad obrazem.

Bez wątpienia zajmie to trochę czasu i jest mało prawdopodobne, aby mogło zostać zautomatyzowane. Co więcej, wygląda na to, że oszustwo zadziałało na kilka osób. W czasie prasy były 4 transakcje które zostały wysłane na adres 0,4 ETH każdy.

W związku z tym ten dokładny bot twitterowy zdołał przyciągnąć 1158 USD od niczego niepodejrzewających użytkowników. Bez wątpienia pokryje to koszty lekcji Photoshopa.

Ważne lekcje do nauczenia

Cała korzyść z kryptowalut polega na tym, że ekosystem ma być pozbawiony zaufania. Nawet jeśli prawdziwy Vitalik Buterin napisał na Twitterze, oferując darmowe kryptowaluty, nie powinieneś oczekiwać, że będzie to godna zaufania oferta.

W tym przypadku jest to stary przykład czegoś, co brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe. Jeśli ktoś proponuje, że wyśle ​​Ci więcej pieniędzy, niż im wysyłasz, prawdopodobnie jest to oszustwo. Na dłuższą metę bardzo pomoże ci to pomyśleć dwa razy przed wysłaniem krypto.

Jeśli chodzi o naszego oszusta z Photoshopem, fałszywe konto jest nadal aktywne. Wygląda na to, że Twitter ma pełne ręce roboty, radząc sobie z licznymi pomysłowymi taktykami oszustów.

Możesz jednak zrobić swoją część, dzwoniąc do nich w momencie ich zobaczenia i powiadamiając Twittera, zgłaszając je.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia & Świergot

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me