Podszywanie się pod kryptowalutę: jak bitcoinowe wieloryby oszukują rynki

Spoofing kryptowalut znalazł się teraz w centrum uwagi.

To, co kiedyś było podziemną taktyką, która była używana przez duże wieloryby i algorytmy do manipulowania rynkiem, teraz przyciągnęła uwagę regulatorów CFTC i USA. Otworzył również debatę na temat działań podejmowanych na nieregulowanych rynkach.

Spoofing bitcoinów sprawił, że wielu handlowców kryptowalut drapało się po głowie z pozornie niewyjaśnionych ruchów rynkowych. Są też tacy, którzy padli ofiarą taktyki tych uczestników. Nie ma nic bardziej frustrującego niż poczucie, że został oszukany przez znacznie bogatszego kupca.

W tym poście przyjrzymy się dogłębnie taktyce fałszowania, która ma obecnie miejsce na rynku, a także temu, jak prawdopodobnie zareagują organy regulacyjne i jak możesz uniknąć stania się ofiarą.

Co to jest podszywanie się?

Spoofing (zwany także dynamicznym warstwowaniem) nie jest czymś nowym na rynkach kryptowalut. W rzeczywistości był on w dużym stopniu wykorzystywany na innych rynkach, w tym na rynkach towarów i akcji. Ostatnio był używany przez handlowców o wysokiej częstotliwości (HFT).

Zasadniczo spoofing to praktyka polegająca na składaniu wielu widocznych zamówień na aktywa w celu manipulowania percepcją rynku dotyczącą podaży i popytu na te aktywa. Szwedzki organ nadzoru finansowego zdefiniował podszywanie się / warstwowanie jako:

strategia składania zleceń, której celem jest manipulowanie ceną instrumentu, na przykład poprzez połączenie zleceń kupna i sprzedaży

Chociaż celem podszywania się jest osiągnięcie zysku poprzez nieznaczne przesunięcie rynków, doszło do katastrofalnych ruchów na rynku spowodowanych nadmiernym podszywaniem się. Jednym z nich był flash crash z 2010 roku w indeksie Dow Jones.

Oczywiście fałszowanie w tym zakresie na regulowanych rynkach finansowych wiąże się z dużym ryzykiem dla przedsiębiorcy. Księgi zleceń są często otwarte i można je prześledzić wstecz do handlowca lub biura maklerskiego HFT. W ten sposób władze były w stanie znaleźć i ścigać wielu handlowców w ciągu ostatnich kilku lat.

Ale co z przypadkami nieuregulowanego rynku, na którym handlowcy są w dużej mierze anonimowi, a same giełdy są często dość nieprzejrzyste?

Dodaj do tego średni poziom umiejętności handlarza kryptowalutami i masz idealne warunki do naprawdę opłacalnego spoofingu.

Przykłady fałszowania kryptowalut

Spoofing kryptowalut to coś, co nie jest zbyt trudne do zauważenia po fakcie. Zasadniczo prawdopodobnie zauważysz dużą ścianę zleceń kupna lub sprzedaży, które wydają się wyrażać duże zainteresowanie rynku daną kryptowalutą.

Na przykład, jeśli spojrzysz na poniższe książki zamówień z giełdy GDAX, zobaczysz ogromne ściany sprzedaży. Dla większości uczestników rynku będzie to oznaką niedźwiedzia, ponieważ wywołuje wrażenie, że ktoś chce sprzedać dużą ilość bitcoinów. Wydaje się również, że bieg byka jest prawie niemożliwy.

Duże ściany sprzedaży dotyczące fałszowania GDAX

Duże ściany sprzedaży zamówień na GDAX

Dla większości handlowców kryptowalut może to być nieco onieśmielające i zdecydują się albo sprzedać swój Bitcoin, albo całkowicie wycofać wszelkie zlecenia kupna, które mogą mieć. Jednak właśnie tego chciałby podszywający się agent.

W momencie, gdy rynek w panice sprzedał część swoich monet, oszust odbierze je i całkowicie anuluje ogromne zamówienia sprzedaży, które złożył w księgach. Zostaniesz oszołomiony zakupionym od ciebie Bitcoinem i wyeliminowaniem zleceń sprzedaży.

Poniżej znajduje się kolejna dość oczywista fałszerstwo i nadużycie po stronie kupujących. Po lewej stronie znajdują się księgi zamówień Bitfinex dla Bitcoin z ogromnymi ścianami kupna z pojedynczym zamówieniem 500 BTC złożonym na 8900 $. Następnie po prawej stronie możesz zobaczyć książkę zamówień zaledwie kilka sekund później.

Bitfinex Zamów książki przed i po

Przed & Książki po zamówieniu. Źródło: Bitfinex’ed

Jak widać, ogromne zamówienie kupna 500 BTC zostało usunięte z ksiąg. Być może zrobiono to po tym, jak uczestnik zauważył, że rozkazy mogą zostać wykonane, i dlatego je wyciągnął.

Rzeczywiście, fakt, że taka manipulacja na rynku może się tak rażąco zdarzyć w przypadku Bitfinex, nie jest zbyt szokujący. Bitfinex nieustannie spotyka się z oskarżeniami związanymi z Tether i ich raczej nieprzejrzystą strukturą operacyjną. Handlowcy korzystający z Bitfinex mogliby czuć się całkiem komfortowo ze swoją taktyką fałszowania.

Dla tych z Was, którzy wciąż nie wiedzą dokładnie, czym jest Tether i jak mieści się w szerszym równaniu kryptowalutowym, mamy ten pomocny przegląd do przeczytania.

Algorthmic Bitcoin Spoofing

Wraz z pojawieniem się giełdowych interfejsów API i zaawansowanych algorytmów handlowych jest całkowicie możliwe, że duża część podszywania się, której się obecnie dokonuje, jest wynikiem działania botów.

Te boty są opracowywane przez inżynierów oprogramowania w celu interakcji z giełdami i składania zamówień. Nie należy ich mylić Roboty Bitcoin Trader co jest dobrze znanym oszustwem w branży kryptowalut.

W rzeczywistości pojawiły się zarzuty dotyczące dużych automatycznych botów handlowych, które były używane do manipulowania książkami zleceń wymiany. Jeden z takich botów został trafnie nazwany „Picasso” i zaangażował się w malowanie rynku fałszywymi zamówieniami podczas hossy w grudniu 2017 r..

Jest to logiczne, ponieważ duża część podszywania się wiąże się z szybkością. Agent, który próbuje sfałszować rynek, nie może ryzykować uzyskania dużej liczby zleceń na sfałszowanym zamówieniu. Może to spowodować, że cena pójdzie w przeciwnym kierunku.

W związku z tym algorytmy będą kodowane w celu szybkiego zabijania otwartych zamówień. Jest również całkowicie możliwe, że niektóre z tych większych wielorybów mają boty handlowe, które będą miały preferowany dostęp do API, co da im przewagę nad resztą rynku.

Zakres fałszowania na rynkach Bitcoin w grudniu 2017 r. Był wyraźny z powodu wprowadzenia kontraktów terminowych na Bitcoin.

Wejdź na BTC Futures

Kiedy CFTC i CBOE zaczęły wprowadzać Futures na Bitcoin pod koniec 2017 roku, otworzyło to zupełnie nową okazję dla wielorybów do czerpania zysków ze zmian ceny bazowej ceny Bitcoin.

Co więcej, gdy wieloryb (lub ich grupa) ma tak duży wpływ na cenę instrumentu bazowego, może z łatwością skorzystać z pozycji, które zajmują na rynkach kontraktów terminowych. Dużo trudniej jest również powiązać duże pozycje futures z dużymi zleceniami na rynku bazowym.

Istnieje wiele teorii, że spadek ceny bitcoinów z maksimum 20000 USD był spowodowany przez wieloryby na fizycznym rynku bitcoinów, jednocześnie czerpiąc zyski z ogromnych spadków na rynkach kontraktów terminowych..

Oczywiście będzie to prawie niemożliwe do udowodnienia i może być powodem, dla którego Departament Sprawiedliwości chce teraz bardziej zaangażować się w regulację tych wcześniej nieregulowanych rynków.

Criminal Probe przez DOJ

Te pogłoski o manipulacji i fałszowaniu na rynkach kryptowalut skłoniły urzędników z Departamentu Sprawiedliwości USA do rozpoczęcia dochodzenie karne.

DOJ Probe Crypto Spoofing

Zdjęcie z Wikipedii

Patrzą również na inne formy manipulacji, w tym handel praniem. Jest to podobne do spoofingu, polegającego na oczekiwaniu, że wykonane transakcje są realizowane przez ten sam podmiot, aby dać wrażenie wolumenu, gdy go nie było. Jest to coś, o co wielu zarzuca Bitfinex działania.

Stąd jest prawdopodobne, że jednym z pierwszych celów sondy do manipulacji będzie Bitfinex. W rzeczywistości na początku stycznia otrzymaliśmy wiadomość, że CFTC wysłała Bitfinex i Tether a Wezwanie sądowe dla informacji.

To wyraźnie pokazuje, że niektóre z większych giełd będą teraz dokładniej analizować wszelkie manipulacje lub fałszowanie kryptowalut. Biorąc jednak pod uwagę powszechność tej praktyki, prawdopodobne jest, że uczestnicy nadal angażują się w nią podczas wielu wymian.

W związku z tym, w jaki sposób jako pojedynczy inwestor kryptowalutowy unikniesz wpadnięcia w pułapkę taktyki fałszera kryptowalut?

Unikanie fałszowania kryptowalut

Wykrycie próby sfałszowania kryptowaluty nie jest takie proste. Zwykle widzisz duże zamówienia w księgach zamówień bez możliwości sprawdzenia, czy są one „uzasadnione”.

Jednym z najlepszych sposobów uniknięcia tego ryzyka jest unikanie giełd, o których wiadomo, że działają pod osłoną tajemnicy. Na przykład giełdy takie jak Gemimi w USA zwróciły się o pomoc do giełdy Nasdaq w celu monitorowania wszelkich podejrzanych działań, które pomagają wyeliminować tę praktykę.

Możesz także handlować ze zdrową dawką sceptycyzmu. Ilekroć widzisz książki zamówień, które wydają się zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe, istnieje realna szansa, że ​​tak jest. W istocie należy zawsze zachować ogólną ostrożność podczas inwestowania na rynkach nieregulowanych.

Możesz również obserwować księgi zamówień przez kilka dni przed dokonaniem transakcji, aby sprawdzić, czy istnieją dowody na fałszowanie. Jeśli księgi zamówień nagle się zmieniają, a zamówienia regularnie znikają i pojawiają się ponownie, należy podejrzewać, że dochodzi do podszywania się.

Być może lepiej będzie unikać tej wymiany w przyszłości, jeśli zostanie to zaobserwowane. Nigdy nie możesz być pewien, że otrzymasz krótki koniec kija od handlowców, którzy mają znacznie więcej aktywów i zasobów technicznych niż Ty.

I nawet jeśli nie zdobędą cię za pomocą taktyk, takich jak spoofing, mogą użyć innych, bardziej legalnych metod, aby cię poprawić, takich jak polowanie na kryptowaluty stop loss.

Oczywiście jednymi z najlepszych metod, których można użyć, aby uniknąć ryzyka podszywania się, jest używanie tylko tych giełd, o których wiadomo, że są godne zaufania. Należą do nich takie jak Binance lub giełda Kraken. ty

Wniosek

Podszywanie się / podszywanie się pod kryptowaluty i handel z praniem to tylko niektóre z form manipulacji na rynku, które ostatnio nadały branży złą sławę.

Chociaż praktyki te zaczęły przyciągać uwagę władz, nadal pozostaje wiele do zrobienia, zanim będą mogły skutecznie powstrzymać uczestników na w dużej mierze nieuregulowanym rynku. Jest bardziej prawdopodobne, że oszuści mogą przejść na giełdy z mniejszą dokładnością.

To, czy padniesz jego ofiarą, zależy od tego, jak podejdziesz do handlu kryptowalutami. Jeśli jesteś osobą, która lubi kupować i trzymać, wygląd ścianek kupna / sprzedaży raczej nie zmieni Twojego poglądu.

Jeśli jednak jesteś traderem, który opiera się na sygnałach rynkowych w celu informowania o swoich pozycjach, zawsze powinieneś być świadomy faktu, że może być manipulowany.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me