Portfele Ethereum Classic: 9 najbezpieczniejszych miejsc do przechowywania ETC

Ethereum Classic (ETC) to najbardziej znany fork Ethereum, który powstał z powodu niesławnego hacka DAO w 2016 roku.

Od tego czasu projekt zyskał na sile, a nawet był w stanie zmienić pseudonim „widelec Ethereum”. Dziś pozostaje jedną z 20 najlepszych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej i jest notowana na wielu giełdach.

Oczywiście, jeśli posiadasz Ethereum Classic, będziesz chciał znaleźć najlepszą opcję przechowywania ETC.

W tym poście przedstawię Ci 9 najlepszych portfeli Ethereum Classic. Podam również kilka wskazówek, jak bezpiecznie „Hodl” swój ETC.

Top 9 klasycznych portfeli Ethereum

Biorąc pod uwagę, że Ethereum Classic jest widelcem Ethereum, jest to również standardowy token ERC20. Oznacza to, że wszystkie portfele obsługujące Ethereum powinny również obsługiwać Ethereum classic. Dlatego istnieje duży wybór portfeli, których możesz użyć do przechowywania ETC.

Biorąc pod uwagę ten szeroki wybór, zdecydowałem się skupić na tych, które zaznaczają większość moich pól. Obejmuje to takie czynniki, jak bezpieczeństwo, użyteczność i wsparcie społeczności. Poniżej znajduje się lista najlepszych portfeli ETC i opcji przechowywania (w kolejności preferencji).

Ledger Nano S (portfel sprzętowy)

Ponieważ portfele sprzętowe są najbezpieczniejszym sposobem przechowywania kryptowaluty, nie jest zaskoczeniem, że popularny Ledger Nano S jest najlepszym wyborem wśród użytkowników Ethereum Classic. Ludziom podoba się nie tylko bezpieczeństwo, jakie zapewnia to małe urządzenie podobne do USB, ale także wygoda i łatwość obsługi.

Portfel Ledger Nano S Ethereum Classic

Kup Ledger Nano S już dziś

Po prostu podłącz go do portu USB dowolnego komputera i masz portfel, w którym można przechowywać ETC i setki innych kryptowalut, nie wspominając o wszystkich tysiącach tokenów kompatybilnych z ERC-20.

Chociaż łatwość użycia jest świetna, pozostaje bezpieczeństwo, które utrzymuje ten portfel na szczycie prawie każdej listy najlepszych portfeli. Ledger Nano S zawiera ziarno odzyskiwania, ochronę PINem, uwierzytelnianie dwuskładnikowe i opatentowany bezpieczny system operacyjny wraz z inteligentnym chipem, aby portfel był odporny na manipulacje.

Co więcej, ponieważ jest to portfel sprzętowy, utrzymuje Twoje klucze prywatne w trybie offline i z dala od zagrożeń hakerów. Kiedy podpisujesz transakcję w księdze Ledger, pozostaje ona na urządzeniu, więc nawet jeśli masz złośliwe oprogramowanie lub wirusy na komputerze, nie ma możliwości, aby mogli odczytać Twój klucz prywatny.

Chociaż Ledger Nano S jest wystarczający dla twoich potrzeb przechowywania ETC, możesz poczekać, aż wyjdzie Ledger Nano X. Będzie miał znacznie więcej miejsca do przechowywania i wiele ekscytujących funkcji, których nie ma w Ledger Nano. Obecnie przyjmują zamówienia w przedsprzedaży i wkrótce rozpoczną wysyłkę.

Trezor Model One (portfel sprzętowy)

To kolejny bardzo popularny portfel sprzętowy opracowany przez praską firmę „Satoshi Labs”. Podobnie jak Ledger Nano, może przechowywać znacznie więcej niż tylko Ethereum Classic. Obsługuje ponad 1000 monet i tokenów.

Ethereum Classic Trezor

Trezor Model One & Trezor Model T

Trezor Model One jest nieco tańszy niż Ledger Nano i kosztuje 69 euro. Pod względem funkcjonalności łączy się również z komputerem za pomocą kabla USB. Następnie użyje wtyczki przeglądarki Chrome i „Trezor Bridge”, aby Twoje urządzenie mogło współdziałać z przeglądarką.

Chociaż Trezor Model One powinien wystarczyć do przechowywania Ethereum Classic, istnieje bardziej zaawansowany model. To jest Trezor Model T, który kosztuje 149 euro. Oprócz obsługi większej liczby monet niż Model One, ma kolorowy ekran dotykowy LCD, dzięki czemu jest nieco bardziej intuicyjny i łatwy w użyciu.

Exodus (portfel na biurko)

Portfel Exodus to portfel biurkowy, którego można używać do przechowywania Ethereum Classic i ponad 100 innych zasobów cyfrowych. Kiedy został uruchomiony, był to portfel przełomowy ze względu na piękny i intuicyjny interfejs użytkownika. Nie stracił tej iskry, a interfejs Exodus ucieszy zarówno nowych, jak i doświadczonych entuzjastów kryptowalut.

Coś, co bardzo mi się podobało w Exodus, to integracja Shapeshift. Shapeshift to nieupoważniona usługa wymiany kryptowalut, za pomocą której możesz szybko zmienić swoją ETC na dowolną z monet obsługiwanych przez giełdę. Nie musisz najpierw wysyłać na zewnętrzną giełdę!

Ethereum Classic na Exodusie

Aplikacje Exodus iOS i Mac. Zdjęcie za pośrednictwem Apple iTunes i Exodus

Kolejną zaletą Exodus jest to, że nawiązali współpracę z Trezorem, aby zapewnić Twoim monetom bezpieczeństwo na poziomie sprzętu. Zasadniczo partnerstwo oznacza, że ​​możesz zarządzać wszystkimi monetami, które masz na Trezorze, za pośrednictwem oprogramowania portfela Exodus. Jeśli więc nie jesteś fanem interfejsu użytkownika przeglądarki Trezor, zawsze możesz użyć Exodus!

Dla użytkowników mobilnych Exodus ma aplikację mobilną dostępną na iOS. Niestety obsługuje tylko kilka zasobów, które nie obejmują Ethereum classic. Są to jednak tylko wstępne etapy, które będą zapewniać większe wsparcie. W niedalekiej przyszłości mają też wydać wersję na Androida.

Portfel Jaxx Liberty (wieloplatformowy)

Jaxx Liberty to wielowalutowy i wieloplatformowy portfel, który został opracowany przez Anthony’ego Di Iorio, współzałożyciela Ethereum. Oprócz przechowywania gotówki Ethereum, portfel Jaxx obsługuje ponad 80 innych kryptowalut. Ma wersje na komputery stacjonarne (Windows, Mac OS i Linux), wersje mobilne (Android, iOS) i rozszerzenie przeglądarki Chrome.

Jaxx Liberty został zaprojektowany jako punkt kompleksowej obsługi dla entuzjastów kryptowalut, a oprócz bezpiecznego portfela zapewnia również funkcję portfela, kanały informacyjne, dane rynkowe, eksploratory blockchain i wymianę w portfelu.

Portfel Jaxx Liberty

Interfejs portfela Jaxx Liberty na Androida. Zdjęcie za pośrednictwem Sklep Play i Exodus

Sam portfel zawiera standardową w branży 12-wyrazową frazę początkową do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania. Pozwala to w razie potrzeby przywrócić portfel na dowolnym urządzeniu. Aby zachować Twoją prywatność i bezpieczeństwo, ta fraza wyjściowa i klucze prywatne portfela są przechowywane wyłącznie na Twoim urządzeniu i nigdy nie są wysyłane do Jaxx.

Szyfrowanie i haszowanie haseł dodają kolejną warstwę bezpieczeństwa. Otrzymujesz również wygodę obsługi kodów QR i integracji z Shapeshift w celu szybkiej i łatwej wymiany kryptowalut.

Wadą jest brak uwierzytelniania dwuskładnikowego i kilka pytań dotyczących bezpieczeństwa portfela w przeszłości.

Portfel Atomic (Desktop & Portfel mobilny)

Atomic Wallet to coś więcej niż tylko portfel, to także zdecentralizowana wymiana, która pozwala na przejrzyste, międzyłańcuchowe, niezmienne transakcje kryptowalutowe za pośrednictwem portfeli zdecentralizowanej atomowej giełdy swapowej.

Jedną z najlepszych cech tego typu atomowej wymiany jest to, że można to zrobić bez konieczności rejestracji lub dostarczania inwazyjnych weryfikacji KYC / AML. A dla tych, którzy wolą bardziej tradycyjną wymianę, Shapeshift, Changelly i ChangeNOW są zintegrowane z portfelem.

Atomic jest obecnie w stanie obsługiwać ponad 500 kryptowalut oprócz Ethereum Classic i przez cały czas dodaje obsługę kolejnych. Jest dostępny zarówno w wersji mobilnej (Android i iOS), jak i stacjonarnej (Windows, Mac OS, Ubuntu, Debian, Fedora).

Atomic Wallet ETC

Funkcje i interfejs Atomic Wallet

Portfel ma łatwy do zrozumienia interfejs użytkownika, który jest zarówno intuicyjny, jak i potężny. Oprócz obsługi bezproblemowej wymiany tak wielu kryptowalut, obsługuje również zakupy za pomocą karty kredytowej w portfelu. Jeśli połączysz to z możliwością wymiany atomowej i integracją z Shapeshift / Changelly / ChangeNOW, jest to nie tylko portfel, ale pełnoprawna platforma handlowa.

Zespół odpowiedzialny za Atomic Wallet to także potężna siła w świecie blockchain. W skład tego zespołu wchodzą dyrektor generalny Changelly, Konstantin Gladych, członek założyciel Bitcoin Foundation Charlie Shrem i Simon Dixon, który jest dyrektorem generalnym BnkToTheFuture.com.

Wady portfela to brak uwierzytelniania dwuskładnikowego i możliwości wielu podpisów oraz brak kodu open source.

Coinomi (Desktop & Portfel mobilny)

Coinomi to portfel wielowalutowy, który może przechowywać ponad 1500 aktywów kryptowalutowych. Przez bardzo długi czas była to wyłącznie aplikacja na Androida, ale ostatnio dodano obsługę iOS, a wersje dla komputerów stacjonarnych zostały udostępnione dla wszystkich głównych systemów operacyjnych (Windows, Linux i Mac OS).

Coinomi to hierarchiczny portfel deterministyczny, co oznacza, że ​​otrzymujesz łatwe tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie oraz bezpieczne klucze prywatne przechowywane lokalnie na Twoim urządzeniu. Portfel chroni również twoją prywatność, bez konieczności rejestracji, aby pobrać i używać portfela.

Portfel Coinomi Ethereum Classic

Portfel Coinomi w iStore i na Macu. Zdjęcie za pośrednictwem iTunes i Coinomi

Coinomi zostało uruchomione w 2014 roku i od tego czasu zyskało miliony użytkowników. Przez cały ten czas nie ma również udanych prób hakowania. Jest również wysoko oceniany – 4,5 gwiazdki w sklepie Apple App Store i 4,6 gwiazdki w sklepie Play. Coinomi bezproblemowo synchronizuje się również między wersjami komputerowymi i mobilnymi.

Podobnie jak inne portfele wielowalutowe, które wymieniliśmy powyżej, Coinomi ma również integrację z Shapeshift. Jeśli więc chcesz szybko wymienić swój Ethereum Classic na inną monetę, możesz to zrobić bezpośrednio z portfela.

Trust Wallet (portfel mobilny)

Trust Wallet to jeden z najwyżej ocenianych mobilnych portfeli kryptowalutowych, za pomocą którego można wysyłać, odbierać i przechowywać nie tylko Ethereum Classic, ale prawie każdy token ERC-20 i ERC-223. Wersja Trust Wallet na Androida, która jest również open source, ma 4,6 gwiazdki w sklepie Play, podczas gdy wersja iOS, która jest niestety zamkniętym źródłem, ma 4,8 gwiazdki w sklepie Apple App Store.

Trust Wallet przechowuje wszystkie twoje klucze lokalnie na twoim urządzeniu, a ponieważ nie ma wymagań dotyczących rejestracji konta, aby korzystać z aplikacji, pozostajesz anonimowy, podczas gdy twoje klucze pozostają całkowicie pod Twoją kontrolą. Portfel działa również jako przeglądarka internetowa 3.0, która umożliwia interakcję z dowolnym dApps działającym na łańcuchu blokowym Ethereum.

Trust Wallet poważnie traktuje bezpieczeństwo i pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa dzięki opcjonalnemu skanowaniu kodu PIN i odcisków palców. Oznacza to, że nawet jeśli ktoś byłby w stanie ukraść Twoje urządzenie, nie byłby w stanie podpisać transakcji, gdyby nie znał Twojego kodu PIN i nie miał Twojego palca!

A dla tych, którzy lubią stały dochód zapewniany przez monety potwierdzające stawkę, Trust Wallet ma wbudowaną obsługę obstawiania Tezos, VeChain, Callisto i TomoChain.

Emerald Wallet (portfel podstawowy)

To jest oficjalny portfel Ethereum Classic Core, który można pobrać z Ethereum Classic Github. To nie jest najłatwiejszy w użyciu portfel, jest dostępny tylko na PC i może pomieścić tylko ETC.

Jednak główną zaletą portfela Emerald jest to, że umożliwia on uruchomienie pełnego węzła. Kiedy używasz pełnego węzła, przyczyniasz się do decentralizacji sieci, a tym samym jej bezpieczeństwa. Wymaga to pobrania całego łańcucha blokowego, co może zająć trochę czasu.

Portfel Ethereum Classic Core

Uruchomienie pełnego węzła i interfejsu Emerald Wallet. Zdjęcie za pośrednictwem Ethereum Classic

Oczywiście, jeśli wolisz po prostu używać portfela Emerald w takiej postaci, w jakiej jest, i nie czekać, aż pobierze cały łańcuch bloków, zawsze możesz uruchomić go jako węzeł zdalny. Jednak w ten sposób uniemożliwia to korzystanie z portfela Emerald i możesz zdecydować się na jedną z bardziej przyjaznych dla użytkownika opcji powyżej.

Portfel papierowy (chłodnia)

Jeśli planujesz przechowywać Ethereum Classic przez dłuższy czas bez uzyskiwania do nich dostępu, możesz rozważyć przechowywanie w chłodni. Jest to metoda polegająca na przełączeniu kluczy do trybu offline i uniemożliwieniu ich hakerom dostępu przez Internet.

Być może jednym z najlepszych sposobów przechowywania monet w ten sposób jest użycie portfela papierowego. Zasadniczo będziesz przechowywać swój klucz prywatny na fizycznej kartce papieru z kodem QR. Możesz tego użyć Generator portfeli papierowych ETC w celu skonfigurowania twojego.

Ostrzeżenie ⚠️: Nie zapisuj portfela papierowego w żadnej formie elektronicznej na komputerze. To zniweczy cel, jeśli haker może uzyskać dostęp!

Oczywiście papierowy portfel wiąże się z innymi zagrożeniami. Jeśli ktoś dostanie go w swoje ręce, może łatwo ukraść twoje monety. Ponadto, jeśli zgubisz ziarno papieru, utracisz dostęp do wszystkich swoich monet. Dlatego prawdopodobnie będziesz chciał przechowywać więcej niż jedną kopię w bardzo bezpiecznych miejscach.

Wniosek

Oto 9 najlepszych obecnie dostępnych portfeli Ethereum Classic i opcji przechowywania.

Być może najlepszą metodą bezpiecznego przechowywania i regularnego używania jest portfel sprzętowy. Oczywiście, jeśli chcesz przechowywać swoje monety przez dłuższy czas „hodl”, możesz użyć portfela papierowego i chłodni. Możesz nawet podzielić swój Ethereum Classic na wiele różnych portfeli papierowych / sprzętowych, aby rozłożyć ryzyko.

Wielowalutowe portfele kryptograficzne są świetne, jeśli masz inne monety i chcesz je wszystkie trzymać w tym samym portfelu. Plusem jest również to, że portfele te mają również aplikacje mobilne. Z powyższego wydaje się, że portfel Exodus i Coinomi / Jaxx Liberty są najlepszym rozwiązaniem.

Oczywiście, niezależnie od tego, jaki portfel zdecydujesz się zdobyć, upewnij się, że Ty ćwiczyć bezpieczeństwo 101. Nie pobieraj żadnych podejrzanych plików, aktualizuj oprogramowanie portfela i działaj programy antywirusowe.

Nie mniej ważny, Hodl swoje monety w ciszy. Nikt nie musi wiedzieć, ile posiadasz ETC, a informowanie ich o tym stwarza nadmierne ryzyko.

Najlepsze miejsca do kupowania ETC

  • Coinbase Pro
  • Binance
  • Bitstamp
  • Kraken

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me