Protokół NEAR: Platforma programistyczna dApp nowej generacji

Możesz być zaskoczony, wiedząc, że współpraca jest bardzo powszechna w przestrzeni kryptowalut. Łatwo o tym zapomnieć, biorąc pod uwagę zaciekłą konkurencję. Duża część tego wynika z faktu, że kryptowaluty to nowa klasa aktywów. Na razie bardziej korzystna jest współpraca niż rywalizacja. Jeśli chodzi o współpracę w przestrzeni kryptograficznej, trudno byłoby znaleźć projekt lepszy niż protokół NEAR.

NEAR Protocol Web3.0

Protokół NEAR może brzmieć jak znajoma nazwa, jeśli spędzasz dużo czasu w YouTube. To dlatego, że są gospodarzami Seria tablic suchościeralnych gdzie programiści z największych i odnoszących największe sukcesy projektów kryptowalut wyjaśniają szczegółowo, jak działają ich łańcuchy bloków. Utalentowany zespół NEAR Protocol konsekwentnie wykorzystał tę wiedzę na swoją korzyść, aby stworzyć poważnego kandydata na najlepszą kryptowalutę kompatybilną z inteligentnymi kontraktami.

Krótka historia protokołu NEAR

Protokół NEAR jest wynikiem dwóch genialnych umysłów: Alexander Skidanov i Illia Polosukhin. Para poznała się w 2018 roku dzięki słynnemu programowi akceleracyjnemu Y Combinator. Dla tych, którzy nie znają, Y Combinator jest odpowiedzialny za rozpoczęcie niektórych z największych projektów w dziedzinie technologii i kryptografii, w tym Coinbase, Dropbox, Airbnb, Filecoin, a nawet Reddit.

Near Protocol Founders

Alex (po lewej) i Ilia (po prawej). Zdjęcie za pośrednictwem TechCrunch

Zarówno Alex, jak i Illia przygotowują poważne dokumenty. Alex jest byłym inżynierem oprogramowania w firmie Microsoft i przed rozpoczęciem pracy NEAR był dyrektorem technicznym w MemSQL. Illia pracował jako kierownik techniczny w słynnym dziale badań Google, gdzie pracował nad technologiami językowymi, które są obecnie używane w Tłumaczu Google.

NEAR Protocol Team

Kilku członków z zespołu NEAR (AKA the Near Collective).

Nie powinno więc dziwić, że Alex i Illia zdołali rozwinąć swój zespół od 2 do 10 w ciągu jednego dnia od ogłoszenia protokołu NEAR w lipcu 2018 r. Zabezpieczyli również około 15 milionów dolarów finansowania, zanim cokolwiek opracowali, a to było podczas bessy! Zespół od tego czasu wzrosła do ponad 50 lat i obejmuje wielu medalistów i finalistów Międzynarodowego Konkursu Programowania Zespołowego.

W POBLIŻU tablicy Solana

Solana o serii białych tablic NEAR. Zdjęcie za pośrednictwem Youtube

Siedziba w San Francisco postawiła zespół NEAR Protocol obok programistów z projektów takich jak Ethereum, Solana, Cosmos i Polkadot. Przede wszystkim dzięki udanej serii Whiteboard Series na YouTube, zespół NEAR był w stanie wykorzystać te połączenia, aby wypuścić swoją pierwszą główną sieć w kwietniu tego roku. Ostateczna wersja głównej sieci została wydana 13 października, realizując wizję Alexa, aby w ciągu 2 lat nadrobić zaległości w innych blockchainach nowej generacji w przestrzeni kryptowalut.

Co to jest protokół NEAR?

NEAR Protocol (zwany również NEAR) to blockchain kryptowaluty z funkcją inteligentnych kontraktów. Został zaprojektowany tak, aby był przyjazny dla programistów i ułatwiał tworzenie zdecentralizowanych aplikacji. NEAR jest również interoperacyjna z Ethereum.

Strona internetowa protokołu NEAR

NEAR używa mechanizmu fragmentowania o nazwie Nocny cień i mechanizm generowania bloków o nazwie Doomslug przetwarzanie ponad 100 000 transakcji na sekundę. Opłaty transakcyjne na NEAR są tak niskie, że wymagają specjalnej jednostki miary zwanej „yocto” do określenia ilościowego.

Blockchain NEAR został opracowany przez NEAR Collective, grupa ponad 50 utalentowanych deweloperów zlokalizowanych na całym świecie. Wraz z wydaniem głównej sieci NEAR w połowie października 2020 r., Częściowe prawo własności do łańcucha blokowego NEAR zostało przekazane posiadaczom tokenów NEAR.

Strona Fundacji NEAR

Plik Fundacja NEAR, szwajcarska organizacja non-profit nadzoruje obecnie zarządzanie i rozwój technologii blockchain NEAR. Składa się z wybitnych osób w przestrzeni kryptowalut, w tym współzałożyciel NEAR Illia Polosukhin. W miarę upływu czasu pełna kontrola nad łańcuchem bloków zostanie przekazana posiadaczom tokenów NEAR. To zmieni NEAR w zdecentralizowaną organizację autonomiczną (DAO).

Jak działa protokół NEAR?

NEAR to delegowany dowód istnienia łańcucha bloków stawek, który wykorzystuje sharding w celu optymalizacji wydajności. Jednak w przeciwieństwie do shardingu w innych kryptowalutach, takich jak Polkadot, wszystkie shardy na NEAR są postrzegane jako część tego samego łańcucha blokowego. NEAR jest również kompatybilny z Ethereum przy użyciu W POBLIŻU Rainbow Bridge.

BLISKO Nightshade wyjaśnione

Techniczne wyjaśnienie Nightshade.

To wszystko dzięki mechanizmowi o nazwie Nocny cień. W przypadku Nightshade tylko migawka bieżącego stanu każdego fragmentu jest dodawana do bloku w łańcuchu blokowym NEAR. Każdy fragment jest obsługiwany przez własny zestaw węzłów walidatora, które transmitują stan swojego fragmentu za każdym razem, gdy jest tworzony blok.

Najłatwiejszym sposobem wyobrażenia sobie tego jest skrzyżowanie wielu dróg. Samo skrzyżowanie jest blockchainem BLISKO, a każda droga to fragment. Co więcej, shardy na NEAR mogą działać równolegle, ponieważ transakcje na nich wykonywane nie nakładają się. To znacznie poprawia wydajność.

BLISKO Doomslug wyjaśnione

Techniczne wyjaśnienie Doomslug.

Kolejnym ważnym elementem NEAR jest mechanizm zwany Doomslug. Dzięki temu możliwe jest, aby węzły walidatorów w sieci na zmianę generowały bloki. Dzieje się tak w każdej epoce, a każda epoka trwa 12 godzin. Nowy blok jest generowany prawie co sekundę.

Blokuj nagrody na NEAR pochodzą z inflacji, która obecnie wynosi około 5% rocznie (więcej o tym później). 90% każdej nagrody za blok trafia do walidatorów obstawiania i puli delegatorów, a pozostałe 10% trafia do skarbca NEAR, który jest obecnie zarządzany przez Fundację NEAR.

Tyczenie protokołu w pobliżu

Jeśli chcesz zostać węzłem walidatora w pobliżu NEAR, musisz postawić NEAR tokeny. Dokładna kwota, którą musisz postawić, zależy od tego, ile tokenów zostało postawionych przez innych walidatorów w ramach danego odłamka. To również określa twoje nagrody blokowe, które są wypłacane co epokę (12 godzin).

Near Shard Sets

Przykład kosztu miejsca na odłamku.

Każdy odłamek na NEAR zawiera 100 miejsc, i musisz mieć co najmniej 1 miejsce, aby zostać walidatorem. Koszt każdego miejsca jest określany na podstawie całkowitej kwoty postawionej W POBLIŻU (np. Weź całkowitą stawkę tego odłamka i podziel ją przez 100, a to jest koszt miejsca). Niewłaściwie zachowujący się walidatorzy ryzykują utratę części stawki (cięcie). Walidatorzy i delegatorzy mogą w dowolnym momencie zrezygnować z gry.

W POBLIŻU Staking Pools

„Pule obstawiania” NEAR (walidatory AKA)

Ten projekt ma zachęcić węzły walidatora do zabezpieczania nowszych lub „mniejszych” fragmentów, w których bariera wejścia jest niższa. Jeśli nie masz kapitału, aby kupić wystarczającą liczbę tokenów W POBLIŻU, aby zapewnić sobie miejsce, możesz przekonać delegatów, aby przekazali Ci swoje tokeny. Delegatorzy używać pul do stakingu aby to zrobić i otrzymać część nagród blokowych od walidatorów, na których się stawiają. Możesz przeczytać więcej o obstawianiu na NEAR tutaj.

Zarządzanie protokołem NEAR

Od 13 października NEAR jest zarządzany przez społeczność NEAR. Dokładna struktura zarządzania NEAR jest obecnie w trakcie opracowywania. Wydaje się jednak, że wszystkie propozycje zostaną przedłożone, omówione i poddane pod głosowanie w trybie NEAR dedykowany zarząd.

Zarządzanie kryptowalutą NEAR

Zarząd NEAR.

Warto zauważyć, że blockchain BLISKO działa obecnie jako pojedynczy odłamek. Jeśli i kiedy społeczność zagłosuje za włączeniem dodatkowych fragmentów, zautomatyzowany mechanizm znany jako Dynamiczny Resharding zostanie aktywowany, co spowoduje utworzenie, scalenie i / lub zniszczenie fragmentów zgodnie z wymaganiami sieci.

Zarządzanie i rozwój jest obecnie nadzorowany przez wspomnianą Fundację NEAR. Fundacja NEAR przechowuje obecnie fundusze skarbowe NEAR i może decydować o ich wydatkowaniu. Po wypracowaniu mechanizmu zarządzania społeczność będzie miała całkowitą kontrolę nad tymi elementami.

W POBLIŻU kryptowaluty

NEAR to kryptowaluta pochodząca z blockchainu NEAR. Służy do tyczenia przez węzły walidatorów i delegatorów w sieci. Chociaż nagrody blokowe dla walidatorów i delegatorów pochodzą z 5% rocznej stopy inflacji, tokeny NEAR są spalane, aby zapłacić za opłaty sieciowe.

OPŁATY W POBLIŻU Kryptowaluty

Chociaż opłaty sieciowe na BLISKU są niewiarygodnie małe, biorąc pod uwagę wystarczająca aktywność sieciowa token NEAR staje się atutem deflacyjnym. Roczna inflacja spada do 0, jeśli sieć przetwarza ponad miliard transakcji dziennie i może spaść poniżej -2%, jeśli przetwarzanych jest ponad 2 miliardy transakcji dziennie.

W pobliżu protokołu ICO

ICO NEAR odbyło się w sierpniu 2020 roku na CoinList. Zostało przełożone o jeden dzień z powodu ogromnego zapotrzebowania na token. NEAR ICO sprzedało 120 milionów tokenów NEAR po średniej cenie około 30 centów, zbierając około 33 milionów USD. Stanowiło to 12% całkowitej początkowej podaży NEAR w wysokości 1 miliarda tokenów. W zależności od ceny, w jakiej zostały zakupione, te tokeny ICO mają 1-2 harmonogram nabywania uprawnień.

W POBLIŻU ICO Distribution

W POBLIŻU pozostała początkowa podaż, 17% zarezerwowano na granty i programy wspólnotowe. 14% początkowej podaży NEAR zostało przydzielone głównym współtwórcom (zespół NEAR). 17,6% początkowej podaży NEAR zostało sprzedane wcześniejszym sponsorom. Te tokeny zostały sprzedane podczas 7 rund finansowania prywatnego, które sięgają 2017 roku. Razem zebrały one ponad 35 milionów dolarów.

W POBLIŻU inflacja kryptowalut

Harmonogram emisji dla tokena NEAR

11,7% początkowej podaży NEAR zostanie przeznaczone na inicjatywy wczesnego ekosystemu. 10% początkowej podaży NEAR zostało przydzielone Fundacji NEAR. Fundacja NEAR będzie mogła delegować te tokeny do walidatorów w sieci NEAR. Wszystkie powyższe kategorie podlegają różnym harmonogramom blokowania, które trwają od 3 miesięcy do pięciu lat.

BLISKO Analiza cen kryptowalut

Chociaż ICO NEAR miało miejsce w sierpniu, dopiero po uruchomieniu głównej sieci 13 października dostępne były transfery tokenów. Tego dnia NEAR na niektórych giełdach handlował za prawie 2 USD, co stanowi przytulne 6x w stosunku do ceny ICO.

BLISKO Cena kryptowaluty

Historia cen kryptowalut NEAR. Zdjęcie za pośrednictwem CoinMarketCap

Jednak od tego czasu cena znacznie spadła – do około 70 centów USD. Krótka historia cen NEAR nie pokazuje na razie wyraźnego trendu cenowego.

Gdzie zdobyć kryptowalutę BLISKO

Jeśli chcesz zdobyć kilka tokenów NEAR, Twoje opcje są na razie ograniczone do Binance i Huobi. Płynność jest bardzo wysoka na obu giełdach, chociaż całkowity 24-godzinny wolumen obrotu nie jest aż tak imponujący.

W POBLIŻU rynków kryptowalut

W POBLIŻU par handlowych kryptowalut. Zdjęcie za pośrednictwem CoinMarketCap

Należy również pamiętać, że NEAR na razie podlega rocznej stopie inflacji w wysokości 5%, więc może być dla Ciebie lepsze obstawianie niż po prostu trzymanie lub handel tokenami (nie porady finansowe!).

W POBLIŻU portfele kryptowalut

Nie ma wielu portfeli dostępnych dla NEAR, ponieważ kryptowaluta jest tak nowa. W przypadku portfeli mobilnych jedynymi opcjami są obecnie Trust Wallet i Math Wallet.

BLISKO portfela internetowego

Portfel internetowy NEAR

NEAR oferuje również własne portfel internetowy ale wciąż jest w fazie rozwoju, więc używaj go ostrożnie. Cokolwiek robisz, nie zostawiaj swoich tokenów NEAR na giełdzie kryptowalut. Nie twoje klucze – nie twoje krypto!

Mapa drogowa protokołu NEAR

Rozwój NEAR był bardzo intensywny od czasu rozpoczęcia projektu pod koniec 2018 r. Po wielu testach sieci w 2019 r. NEAR rozpoczęło wdrażanie swojej głównej sieci w kwietniu 2020 r. Obejmuje to trzy etapy: MainNet POA, MainNet (z ograniczeniami) i MainNet Community Governed.

Mapa drogowa NEAR Mainnet

MainNet POA skupił się na wdrażaniu walidatorów i uczestników sieci. Staking nie był włączony i tylko Fundacja NEAR mogła przenosić tokeny. W MainNet POA włączono obstawianie, ale nie transfery tokenów. Odbyło się również pierwsze głosowanie w sprawie NEAR, aby zdecydować, kiedy uruchomić ostateczną wersję głównej sieci.

Społeczność NEAR głosowało za uruchomieniem nieograniczony MainNet 13 października. Jak wspomniano wcześniej, NEAR jest obecnie w trakcie przekazywania pełnej kontroli nad blockchainem posiadaczom tokenów NEAR. Podczas tej fazy „Post Mainnet” zespół NEAR chce zaimplementować kilka dodatkowych funkcji.

Mapa drogowa protokołu NEAR

Sekcja „Mapa drogowa” w oficjalnym dokumencie protokołu NEAR.

Chociaż wiele z nich ma charakter techniczny, opracowanie NEAR zwraca uwagę na bardziej ambitne etapy rozwoju w przyszłości. Warto zwrócić uwagę na trzy z nich. Pierwszym jest włączenie technologii zerowej wiedzy, takiej jak Zcash, aby umożliwić prywatne transakcje na łańcuchu blokowym NEAR.

Drugim możliwym dodatkiem do NEAR są prywatne fragmenty. Umożliwiłoby to niektórym grupom lub podmiotom wykorzystanie bezpieczeństwa i szybkości łańcucha blokowego BLISKO, jednocześnie zachowując prywatność ich działań od reszty sieci..

Exodus HTC Blockchain

Telefon Exodus Blockchain firmy HTC. Zdjęcie za pośrednictwem Przegląd technologii

Ostatnim możliwym dodatkiem do NEAR, na który warto zwrócić uwagę, jest wprowadzenie węzłów mobilnych. Używanie telefonów do zasilania łańcuchów bloków nie jest niczym nowym, ale ta technologia została ograniczona ze względu na słabe mobilne połączenia internetowe i słaby sprzęt telefoniczny (nie zapomnij o wyczerpywaniu się baterii!).

Jednak integracja mobilna jest czymś, o czym myśli współzałożyciel NEAR Aleksandra Skidanowa od początku projektu. Realistycznie rzecz biorąc, zanim telefony komórkowe i sieci staną się wystarczająco wydajne, decyzja o wdrożeniu tej funkcji będzie zależeć od głosowania społeczności NEAR.

Dlaczego kibicujemy NEAR

NEAR Protocol ma wiele do zaoferowania. Ma solidny zespół, duże fundusze i wielu przyjaciół w przestrzeni kryptowalut, co pomogło NEAR maksymalnie wykorzystać dwa pierwsze fakty. Jest tylko jedna rzecz, której jeszcze się nie udało i jest to kluczowy element udanego projektu kryptowalutowego: generowanie szumu.

Ranking kryptowalut NEAR

Ranking walut NEAR w CoinMarketCap

W wyniku próby dogonienia innych kryptowalut inteligentnych kontraktów w kosmosie, NEAR poświęcił marketing na rzecz rozwoju. To stawia go w tej samej kategorii, co inne niezwykle obiecujące projekty kryptowalutowe, takie jak Loopring, które przeleciały pod radarem z powodu braku ekspozycji. Szczerze mówiąc, opłaciło się to, ponieważ NEAR ma obecnie jedne z najbardziej imponujących statystyk dowolnego blockchaina kryptowaluty.

Wątpliwe jest również, czy skupienie się na innych projektach jest właściwym sposobem na rozwinięcie własnego. Współpraca przebiega fajnie, ale skupienie się na tym, co robi konkurencja, łatwo może stać się ekwiwalentem kupna topu przez FOMO i sprzedawania dołu przez FUD. Podążanie za stadem nie jest strategią sukcesu w prawie każdym kontekście.

BLISKO post na blogu

To powiedziawszy, wydaje się, że fala zmienia się na BLISKO. ZA Lista Binance to wielka sprawa w przestrzeni kryptowalut i było to jedno z pierwszych miejsc, w których token NEAR był dostępny do handlu po uruchomieniu. Jest prawie pewne, że więcej giełd zacznie wystawiać token, który posłuży jedynie do podniesienia świadomości projektu i zwiększenia płynności dla traderów.

To, czy NEAR kiedykolwiek zdetronizował Ethereum, czy nawet dogonił Polakdot, jest wątpliwe, ale z pewnością nie niemożliwe. Jeśli to możliwe, NEAR powinien zamiast tego skupić się na wyrobieniu własnej niszy, zamiast próbować walczyć z dużymi facetami. Jeśli uda mu się to zrobić przy wsparciu swojej społeczności i odrobinie marketingowej magii, przyszłość może być bardzo, bardzo optymistyczna dla NEAR.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Shutterstock & BLISKO

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me