Protokół rynkowy: Wywiad z CEO Sethem Rubinem na temat instrumentów pochodnych Blockchain

Rynki kryptowalut są niezwykle niestabilne, jest to oczywiste.

Ta zmienność jest postrzegana jako jedna z największych przeszkód w masowej adopcji kryptowalut. Nie można oczekiwać zastąpienia waluty fiducjarnej, jeśli Twoja alternatywa nie jest postrzegana jako „magazyn wartości”.

Więc co można zrobić?

Podczas gdy zmienność kryptowalut wynika z wielu czynników, jednym z największych czynników jest brak produktów do zarządzania ryzykiem i instrumentów zabezpieczających.

Tak, mamy kilka produktów futures, ale są one scentralizowane, ustandaryzowane, skomplikowane i obejmują tylko ograniczoną liczbę aktywów kryptograficznych.

Wymagane jest rozwiązanie na poziomie protokołu…

Przegląd protokołu MARKET

MARKET Protocol to zdecentralizowany protokół pochodny, który umożliwia użytkownikom programowanie własnych instrumentów pochodnych za pomocą inteligentnych kontraktów i technologii blockchain. Zapewni użytkownikom mechanizm zabezpieczania ryzyka cenowego dla wielu różnych aktywów.

Da to również możliwość handlu zmiennością aktywów bazowych. Użytkownicy nie tylko będą mogli wykorzystać swoje pozycje, ale mogą to zrobić bez ryzyka związanego z niewypłacalnością kontrahenta.

Zasadniczo, MARKET Protocol opracowuje protokół zdecentralizowanej wymiany (DEX), który pozwoli ludziom handlować produktami pochodnymi. Można o tym myśleć jako o pochodnym odpowiedniku protokołu 0x (ZRX).

Wywiad z Sethem Rubinem (CEO)

Po przeczytaniu biały papier projekt bardzo nas zaintrygował. Postanowiliśmy skontaktować się z zespołem z szeregiem pytań dotyczących technologii, projektu, ich najnowszego DEX i szerszego ekosystemu krypto pochodnych.

Prezes MARKET Protocol, Seth Rubin, z przyjemnością udzielił szczegółowych odpowiedzi na nasze pytania.

Przegląd projektu, rynki kryptowalut i DEX

Protokół rynkowy Setha Rubina

CEO protokołu rynkowego, Seth Rubin. Zdjęcie za pośrednictwem GitHub

Jak narodził się pomysł na protokół MARKET? Jak długo nad tym pracowaliście?

Razem z moimi współzałożycielami prowadziliśmy i zarządzaliśmy wieloma biurami zajmującymi się tworzeniem rynków i transakcjami algorytmicznymi. Collins Brown i ja pracujemy razem przez większość ostatnich 13 lat, a nasz CTO i trzeci współzałożyciel, Phil Elsasser, współpracuje z nami przez ostatnie 7 z nich.

Początkowo weszliśmy do kryptowalut w 2015 roku, koncentrując się na handlu aktywami kryptograficznymi, ale w 2016 roku bardziej zainteresowaliśmy się samą technologią blockchain. Zaczęliśmy się uczyć o zdecentralizowanych giełdach i tym, co możemy z nimi zrobić, a to doprowadziło nas do ścieżki, która ostatecznie przekształciła się w protokół rynkowy.

Zaczęliśmy pracować w pełnym wymiarze godzin nad protokołem MARKET w czerwcu 2017 r., Gdy zdaliśmy sobie sprawę, że możemy zastąpić powierników i firmy rozliczeniowe rozwiązaniem blockchain, które mogłoby również rozwiązać problem zmienności w przestrzeni kryptowalut.

Próbujesz opracować protokół DEX dla kontraktów pochodnych. Wymieniłeś szereg problemów związanych ze scentralizowanymi giełdami. Gdybyś miał wybrać jeden główny problem z tymi giełdami, co by to było?

Podstawową kwestią związaną z scentralizowanymi giełdami jest przechowywanie funduszy. Pochodząc z tradycyjnego świata finansów, byliśmy zszokowani, widząc, jak przechowuje się fundusze w przestrzeni kryptowalut.

Głównym przejawem tego problemu jest najlepsza praktyka nie pozostawiania środków na giełdzie ze względu na ryzyko kradzieży przez hakerów lub samą giełdę. Ponadto handlowcy na instrumentach pochodnych na scentralizowanych giełdach, takich jak BitMEX i OKEx, są stale narażeni na ryzyko, takie jak automatyczne delewarowanie i straty społeczne.

Najbardziej interesującą rzeczą w zdecentralizowanych giełdach jest to, że nie ma scentralizowanego przechowywania środków, jest to bardzo potężna ochrona użytkownika, która zapobiega nadużywaniu funduszy użytkowników.

Rynki są obecnie w dość złym stanie. Czy jesteś zaniepokojony możliwością dużego spadku aktywności handlowej / zabezpieczającej, a tym samym mniejszą motywacją do prowadzenia DEX??

Zmienność cen naprawdę ogranicza przyjmowanie aktywów kryptograficznych w ogóle, bez względu na to, jak je postrzegasz, jako środek przechowywania wartości, środek wymiany, jednostka rozliczeniowa lub w kontekście aplikacji tokenowych.

Aktywa kryptograficzne są obecnie zbyt niestabilne, aby można je było wykorzystać w którejkolwiek z tych możliwości. To szansa dla protokołu MARKET, ponieważ zmienność cen jest głównym problemem, którym się zajmujemy. Dzięki MARKET Protocol możesz trzymać i używać tokena bez obawy o spadek jego ceny, skutecznie oddzielając zmienność ceny od użyteczności tokena.

Podczas tej bessy widzieliśmy ogromne zainteresowanie zabezpieczaniem i skracaniem aktywów kryptograficznych, jednak użytkownicy mają obecnie bardzo ograniczony dostęp do tego typu możliwości handlowych. To jest problem, który rozwiązujemy za pomocą protokołu MARKET i naszej zdecentralizowanej giełdy MPX.

Twój protokół pozwoli innym programistom na tworzenie własnych DEX-ów. Czy możesz przeprowadzić nas przez niektóre z najbardziej ekscytujących projektów, nad którymi już pracujesz? Jak daleko są w swoich produktach?

Do tej pory nawiązaliśmy współpracę z kilkoma DEX-ami, z których najbardziej znanym jest DDEX, topowy DEX oparty na Ethereum, a także najpopularniejszy pod względem głośności przekaźnik 0x. Wdrażając protokół MARKET, DDEX będzie w stanie oferować nowe i unikalne relacje handlowe, na przykład ekspozycję cenową na aktywa międzyłańcuchowe i pozałańcuchowe.

Jedną z rzeczy, na których skupialiśmy się od samego początku, było upewnienie się, że zmapowaliśmy punkty końcowe 0x, aby przekaźniki mogły łatwo implementować protokół MARKET. Jest to część naszej strategii mającej na celu zachęcanie aplikacji i giełd do budowania w oparciu o protokół MARKET, ale stworzyliśmy również i wydaliśmy naszą własną zdecentralizowaną giełdę, aby pokazać, co można zbudować za pomocą tego protokołu.

W tej chwili skupiamy się na wydaniu wersji produkcyjnej MPX wraz z uruchomieniem protokołu MARKET w sieci głównej, wtedy możemy bardziej skupić się na wspieraniu naszych partnerów i ich projektów.

Ramy regulacyjne dotyczące DEX nie są od razu jasne. Na przykład widzieliśmy kary nałożone na EtherDelta przez SEC. Czy zastanawiałeś się nad konsekwencjami prawnymi dla operatorów węzłów lub księgi zamówień??

Implikacje regulacyjne będą różne dla różnych zespołów, w zależności od tego, gdzie się znajdują i jak wdrażają protokół MARKET. Nie kontrolujemy, kto wdraża ani w jaki sposób wdraża, ale sam protokół jest zaprojektowany w sposób neutralny, aby ktoś mógł go zaimplementować wraz z własnymi rozwiązaniami w zakresie KYC, AML i zgodności rejestracji.

Oczekujemy, że deweloperzy zachowają zgodność z wymogami regulacyjnymi obowiązującymi w ich odpowiednich jurysdykcjach. Jest to nieco skomplikowane ze względu na fakt, że wielu regulatorów dopiero zaczyna udzielać wskazówek dotyczących stosowania istniejących przepisów do kryptowalut, chociaż spodziewamy się, że zostanie to wyjaśnione w ciągu najbliższych kilku lat..

W międzyczasie ważne jest, aby programiści dokładnie przeanalizowali przepisy, które mają zastosowanie do ich projektów.

Zaufanie do stablecoinów, takich jak Tether, jest na najniższym poziomie. Istnieje wiele innych stablecoinów zabezpieczonych w USD iw pełni regulowanych, które niedawno trafiły na rynek (Dolar Gemini, USDC itp.). Woleliście raczej korzystać ze zdecentralizowanych stablecoinów jako monet referencyjnych w waszych kontraktach. Dlaczego to?

Zbudowaliśmy protokół MARKET w taki sposób, że dowolny token ERC-20 może zostać wybrany jako zabezpieczenie kontraktu, w tym regulowane stablecoiny oparte na dolarach amerykańskich, a także zdecentralizowane stablecoiny, takie jak DAI.

Preferujemy zdecentralizowane stablecoiny, ponieważ są one bardziej zgodne z etosem decentralizacji, który jest sercem zarówno protokołu MARKET, jak i MPX, jednak to od twórcy indywidualnej umowy zależy, który token zostanie użyty jako zabezpieczenie.

Każda giełda lub aplikacja zbudowana w oparciu o MARKET Protocol może wybrać kontrakty do wystawienia, więc spodziewamy się konsolidacji rynku wokół wielu preferowanych stablecoinów używanych jako zabezpieczenie kontraktów MARKET Protocol.

Platforma MPX

MPX Market Protocol DEX

Uruchomienie pierwszego protokołu MARKET DEX. Źródło obrazu: Protokół rynkowy

MPX, Twój pierwszy Dapp jest oficjalnie w wersji beta i w sieci testowej Rinkeby. Jak przebiegają testy? Czy wzbudził duże zainteresowanie?

Opinie, które otrzymaliśmy od naszych użytkowników, były ogromne i potwierdzają to, co już wiedzieliśmy: użytkownicy chcą więcej i lepszych możliwości handlowych, w tym zarówno w łańcuchu, jak i poza nim.

Sprawdziliśmy niektóre z naszych początkowych wyborów dotyczących projektowania produktów i zdobyliśmy cenne informacje o tym, jak możemy nadal poprawiać jakość obsługi użytkowników, na czym bardzo się skupiamy. Teraz ciężko pracujemy nad wprowadzeniem otrzymanych opinii do naszej zaktualizowanej wersji beta, którą opublikujemy jeszcze w tym miesiącu.

Obecnie masz 6 instrumentów pochodnych BETA na MPX. Czy jest plan, aby włączyć więcej na późniejszym etapie?

W naszej wersji beta obsługujemy sześć umów, które wybraliśmy, aby zademonstrować zakres umów, które można utworzyć za pomocą protokołu MARKET, ale w przyszłości będziemy oferować znacznie więcej. W tej chwili zbieramy opinie od naszej społeczności i beta testerów, aby dowiedzieć się, którymi aktywami chcą handlować, a także które żetony dodatkowe preferują..

Kiedy mogliśmy zobaczyć wdrożenie na żywo platformy MPX?

Planujemy wypuścić wersję produkcyjną MPX wraz z uruchomieniem protokołu MARKET w sieci głównej w drugim kwartale 2019 roku.

Technologia protokołu MARKET

Rozwinąłeś się w oparciu o blockchain Ethereum. Czy martwisz się problemami ze skalowaniem, z którymi ostatnio borykała się sieć? Jaką technologią pracują główni programiści Ethereum, z której jesteś najbardziej podekscytowany?

Rozumiemy problemy ze skalowaniem, z którymi boryka się Ethereum, ale jesteśmy przekonani, że zostaną rozwiązane. Jednym z rozwiązań, którym jesteśmy szczególnie podekscytowani, jest Plazma. Przenosząc transakcje poza łańcuch, implementacje Plazmy zwiększą całkowitą zdolność transakcyjną Ethereum.

Pomoże to zmniejszyć zatory w łańcuchu do czasu wdrożenia innych rozwiązań skalowania. W międzyczasie nie przejmujemy się zbytnio opłatami, ponieważ wysokie opłaty wypierają transakcje o niskiej wartości, a nie o wysokiej wartości. Na przykład nie ma sensu płacić 5 USD za każdy ruch w grze, ale ma sens płacić 5 USD za zabezpieczenie 1000 USD za pomocą protokołu MARKET.

W swojej białej księdze mówisz o partnerstwach z Oracilize.It i Block1IQ. Jaki rodzaj wkładu mogą te wyrocznie wnieść do twoich inteligentnych kontraktów?

Dla każdego kontraktu MARKET Protocol istnieje określony token zabezpieczenia, a także bazowy składnik aktywów referencyjnych. Zyski i straty z pozycji są obliczane w tokenie zabezpieczenia, ale pochodzą one z aktywów referencyjnych.

Protokół wykorzystuje wyrocznie w celu uzyskania danych cenowych dla tych aktywów referencyjnych, tak aby protokół mógł obliczyć ich zmianę wartości wyrażoną w tokenie zabezpieczenia. Nasz produkt alfa wydany na początku tego roku został napisany do Oraclize, co pozwoliło nam pobrać dane cenowe z wielu różnych źródeł.

Jednym z partnerstw, z którego jesteśmy szczególnie podekscytowani, jest ChainLink, który jest bardzo popularną zdecentralizowaną wyrocznią. W przyszłości moglibyśmy wykorzystać zdecentralizowane wyrocznie, aby wprowadzić do łańcucha inne dane zewnętrzne, na przykład dane sportowe.

Protokół rynkowy Partnerstwo Chainlink

Partnerstwo z Chainlink w celu zapewnienia wsparcia Oracle

Porozmawiajmy o szczegółach kontraktu pochodnego. Wygląda na to, że kontrakty wymagają czapki i podłogi, co sprawia, że ​​wygląda to jak spread opcji. Czy będzie pole do budowy innych rodzajów instrumentów pochodnych? Na przykład te, które nie ograniczają do góry nogami?

Nie chcieliśmy tworzyć żadnego konkretnego typu instrumentu pochodnego. Zaczęliśmy od rozwiązania szeregu problemów, od firm powierniczych i rozliczeniowych po zmienność. Opracowaliśmy kontrakty MARKET Protocol, aby rozwiązać te problemy, zapewniając jednocześnie korzyści wynikające z instrumentów pochodnych dla wszystkich.

W obecnej formie umowy MARKET Protocol zapewniają gwarantowaną wypłacalność i znane wady, ale kosztem ograniczonego wzrostu dla kogoś, kto jest długi. Jednak można temu zaradzić, łącząc ze sobą serię kontraktów w celu odtworzenia nieograniczonych struktur wypłat, podobnych do rolowania kontraktów futures, i spodziewamy się, że giełdy i aplikacje zaciemnią ten proces, aby inwestorzy mogli łatwo uzyskać tego rodzaju ekspozycję.

W białej księdze twierdzisz, że bieżące spory dotyczące rozstrzygania sporów dotyczących instrumentów pochodnych są rozstrzygane w ramach scentralizowanego procesu. Chcesz jednak przejść do zdecentralizowanego mechanizmu. Czy myślałeś więcej o tym, jak to będzie wyglądać? Z jakiej technologii skorzystałby?

Po wygaśnięciu umowa MARKET Protocol automatycznie rozlicza się przy użyciu danych cenowych z wybranej wyroczni. Problem polega na tym, że wyrocznia zwraca nieprawidłową cenę lub po prostu nie zwraca jej wcale.

Zajmujemy się tym, uwzględniając opóźnienie czasowe między początkowym wykonaniem lub wygaśnięciem umowy a momentem, w którym użytkownicy mogą wypłacić swoje środki. Jeśli kworum użytkowników zainicjuje spór ugodowy, wówczas umowa wejdzie w stan sporny, a wyrocznia zapasowa lub grupa wyroczni zostanie wykorzystana do uzyskania ostatecznej wartości rozstrzygnięcia.

Badamy szereg innych sposobów rozstrzygania sporów rozstrzygających, na przykład polegając na posiadaczach tokenów MKT w celu pozyskania spornej wartości lub wykorzystując inny projekt specjalizujący się w rozwiązywaniu sporów.

Tokeny MKT

Przyjrzyjmy się tokenom MKT. Nadal planujesz zwiększyć przedsprzedaż? Czy masz trochę więcej czasu na to, kiedy to się prawdopodobnie stanie?

Nadal oceniamy najlepszy sposób dystrybucji tokenów MKT. Planujemy również wykorzystanie tokenów MKT jako mechanizmu zwiększania płynności w całym protokole, począwszy od MPX, aby zachęcić do rozwoju ekosystemu protokołu MARKET.

Twoja biała księga stwierdza, że ​​te tokeny przyznają prawa głosu w celu wprowadzenia potencjalnych ulepszeń protokołu. Czy możesz to nieco rozwinąć? Jakie protokoły zarządzania prawdopodobnie będą przypominać?

Protokół MARKET jest otwartym i zdecentralizowanym protokołem, który będzie zarządzany przez posiadaczy MKT, zapewniając, że głosy użytkowników końcowych i projektów opartych na protokole są reprezentowane w bieżącym zarządzaniu i rozwoju protokołu.

Celem jest system zarządzania, który równoważy głosy tych dwóch grup, jednak zdecentralizowane zarządzanie protokołami jest bardzo nierozwiązanym problemem w tej przestrzeni. Istnieje wiele projektów w fazie eksperymentalnej, ale pojawienie się realnych rozwiązań zajmie trochę czasu.

Patrząc w przyszłość

Mapa drogowa protokołu rynkowego

Mapa drogowa protokołu MARKET

Jak myślisz, jakie trendy prawdopodobnie zobaczymy w 2019 r. Na rynkach kryptowalut?

Obecnie ogólne rynki kryptowalut są skorelowane z ruchem cen Bitcoin, ale w 2019 roku spodziewamy się, że ceny zaczną zmieniać się bardziej niezależnie. Wiele zespołów skupiło się na budowaniu w 2018 roku, więc w przyszłym roku będzie więcej projektów, które zostaną uruchomione i będą miały rzeczywiste zastosowanie.

To będzie naprawdę ekscytujący czas dla całej przestrzeni kryptowalut. Więcej projektów i użytkowników przełoży się na większe zapotrzebowanie na rozwiązania do zarządzania ryzykiem, a także na więcej możliwości dla handlowców, z których oba mogą rozwiązać MARKET Protocol.

W miarę kontynuowania wdrażania aktualizacji, co najbardziej ekscytuje Cię w protokole MARKET i potencjale zdecentralizowanych instrumentów pochodnych?

Najbardziej ekscytującą rzeczą, jaką widzieliśmy i co daje nam dużo pewności siebie w przyszłości, są opinie użytkowników, które otrzymaliśmy do tej pory, a także ogromne wsparcie, jakie otrzymaliśmy od naszej społeczności, z których oba wskazać potrzebę rodzaju produktu, który tworzymy, a także jakość naszego zespołu, który niestrudzenie pracuje nad jego ulepszeniem.

Postrzegamy instrumenty pochodne jako kamień węgielny nowoczesnych finansów i niezbędny do rozwoju i skalowania całej przestrzeni blockchain. Decentralizując instrumenty pochodne, możemy umożliwić bezpieczny, wypłacalny i pozbawiony zaufania obrót dowolnymi aktywami. Ciężko pracujemy, aby to urzeczywistnić!

Nasz zespół jest naprawdę podekscytowany, widząc, co nasza społeczność tworzy przy użyciu protokołu MARKET i jak te projekty zmieniają świat. W międzyczasie najlepszym sposobem przewidywania przyszłości jest jej budowanie i to jest idea, która przyświeca nam, gdy kontynuujemy przygotowania do uruchomienia w sieci głównej protokołów MARKET i MPX.

Wniosek

Chociaż zmienność jest produktem ubocznym większości powstających rynków finansowych, zawsze istniały narzędzia, które można było wykorzystać jako środek przeciwdziałający tej zmienności.

To, co zrobił protokół MARKET, łączy moc zdecentralizowanego łańcucha bloków z funkcjonalnością zarządzania ryzykiem finansowej pochodnej. Mają nadzieję, że dadzą użytkownikom możliwość zarządzania własnym indywidualnym ryzykiem bez potrzeby dużej scentralizowanej wymiany lub ustandaryzowanej umowy.

Ciekawie będzie zobaczyć, jak przebiega wdrażanie platformy MPX i co MARKET Protocol szykuje na 2019 rok. Jeśli chcesz śledzić najnowsze aktualizacje projektu, możesz udać się do ich stronie internetowej gdzie publikują swoje najnowsze aktualizacje.

Zdjęcie okładki za pośrednictwem Fotolia & MARKET Protocol

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me