Przegląd AirSwap (AST): Zdecentralizowana sieć wymiany ERC20

AirSwap (AST) to kolejny wpis na długiej liście zdecentralizowanych tokenów giełdowych, które niedawno trafiły na rynek.

Mówiąc dokładniej, AirSwap to zdecentralizowana giełda (DEX) dla tokenów ERC-20 z siedzibą w Hongkongu. Wykorzystuje własną kryptowalutę, token AirSwap lub AST, do tworzenia rynków do handlu którymkolwiek z tysięcy istniejących tokenów ERC-20. Wszystko to odbywa się bez potrzeby scentralizowanego animatora rynku.

Jednak biorąc pod uwagę mnóstwo innych tokenów DEX na rynku, czy naprawdę może konkurować?

W tej recenzji AirSwap przyjrzymy się szczegółowo projektowi, w tym jego technologii, rozwojowi i planowi działania. Przeanalizujemy również potencjalne przypadki użycia tokena AST i ich długoterminowy potencjał adopcyjny.

Co to jest AirSwap?

Plik AirSwap Exchange został opracowany z myślą o prywatności i bezpieczeństwie użytkowników. Firma chce dać swoim użytkownikom platformę, na której mogą handlować anonimowo w sposób peer-to-peer, unikając stron trzecich i opłat transakcyjnych.

Sam token AirSwap jest tokenem ERC-20, a platforma wykorzystuje łańcuch bloków Ethereum do stworzenia zdecentralizowanej platformy handlowej. Sama platforma została również zaprojektowana do obsługi tokenów ERC-20 opartych na Ethereum, co jest bardzo przydatne dla traderów, biorąc pod uwagę ogromną liczbę altcoinów opartych na standardzie ERC-20.

AirSwap przeprowadził w 2017 roku sprzedaż publiczną, podczas której wydali token AST współpracownikom. To było stosunkowo udane ICO, w którym projekt zebrał ponad 30 milionów dolarów

Protokół AirSwap

AirSwap stworzył Swap Protocol, aby umożliwić handel bez transakcji. Protokół Swap wykorzystuje inteligentne kontrakty w łańcuchu bloków Ethereum do rozliczania zamówień. Cała reszta jest obsługiwana poza łańcuchem. Zespół AirSwap uważa, że ​​łączenie traderów poza łańcuchem sprawia, że ​​handel na ich zdecentralizowanej giełdzie jest szybszy niż konkurencyjne zdecentralizowane giełdy, takie jak EtherDelta, które polegają na łańcuchu bloków w celu realizacji zamówień i propagacji informacji.

Zespół AirSwap wcześnie zdał sobie sprawę, że dopasowywanie transakcji w łańcuchu nie jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na opóźnienia, jakie tworzy. Podczas wykonywania transakcji w łańcuchu musisz poczekać, aż węzły osiągną konsensus w sprawie transakcji, aw sieci Ethereum zajmuje to około 15 sekund. To zdecydowanie za wolno jak na giełdę, gdzie zamówienia powinny być realizowane w mikrosekundach.

Inną kwestią związaną z korzystaniem z trasowania zamówień w łańcuchu jest możliwość manipulowania danymi publicznymi z łańcucha bloków przez złych aktorów. Na tradycyjnych giełdach jest to znane jako front-run i staje się problemem dla zdecentralizowanych giełd kryptowalut, gdy publikują one wszystkie informacje o zamówieniach publicznie na blockchain.

Porównanie opcji DEX AirSwap

Ponieważ AirSwap wykorzystuje protokół swap poza łańcuchem, eliminuje możliwość wyprzedzenia, które mogłoby wystąpić, gdyby osoby trzecie miały dostęp do poufnych informacji o zamówieniach, które mogłyby zostać wykorzystane. Kolejną korzyścią wynikającą z protokołu Swap jest to, że eliminuje on scentralizowaną księgę zamówień. Jest to możliwe, ponieważ AirSwap implementuje indeksator i opcjonalną wyrocznię.

Indeksator w AirSwap działa jak wyszukiwarka DEX. Przechowuje informacje o kontrahentach i udostępnia je prywatnie, gdy jest to potrzebne kontrahentowi w dowolnej transakcji. Jeśli przedsiębiorca nie jest pewien, jaka cena jest odpowiednia dla transakcji, może skonsultować się z wyrocznią.

Wyrocznia ma na celu przedstawienie sugestii dotyczących cen. Daje to wykrywanie ceny AirSwap DEX nawet przy niskim poziomie płynności.

Jak działa token AST?

Token AST działa przede wszystkim jako środek dla animatorów rynku (inaczej twórców) do ustalania rynków na AirSwap. Kiedy producent chce zaoferować jedną kryptowalutę za inną po ustalonej cenie na giełdzie, używa tokena AST do stworzenia rynku dla tego altcoina. Nazywa się to również zapewnianiem płynności na giełdzie.

Producent ustala cenę kupna lub cenę, którą jest gotów zapłacić, a także cenę sprzedaży, czyli kwotę, jaką spodziewa się otrzymać. Producent jest w stanie stworzyć rynek dla danego aktywa, ponieważ posiada dużą ilość oferowanego środka. Wtedy zyskują na różnicy między ceną kupna i sprzedaży, zwanej również spreadem.

Interfejs AirSwap

Interfejs użytkownika AirSwap do kupowania / sprzedawania tokenów. Źródło: Airswap

Tradycyjne giełdy wyznaczyły animatorów rynku, ale dzięki AirSwap każdy może zostać animatorem rynku, sygnalizując swój zamiar zapewnienia płynności. Odbywa się to przez obstawienie 250 AST. Po postawieniu AST zostaje zablokowana na siedem dni i zostaje utworzony rynek.

Kwota, którą należy postawić, aby zostać producentem, oraz czas trwania blokady są określane przez posiadaczy AST, którzy głosują na kwotę obstawienia i okres blokady. Początkowo stawka wynosiła zaledwie 100 AST, ale posiadacze monet głosowali za zwiększeniem tej stawki do 250 AST.

Po drugiej stronie rynku są takers, czyli ci, którzy kupują altcoiny notowane na giełdzie przez twórców. Takers nie wnosi żadnych innych opłat poza opłatami za transakcje sieciowe. Mogą odkrywać wszystkich twórców na platformie, uzyskiwać informacje o cenach i składać zamówienia – wszystko za darmo.

Zespół AirSwap

Założycielami AirSwap są Don Mosites i Michael Oved, którzy razem studiowali na Carnegie Mellon University. Oved stał się odnoszącym sukcesy sprzedawcą algorytmów, a Mosites stał się projektantem pełnego stosu i przedsiębiorcą. Mosites spędził ponad dekadę na projektowaniu produktów w firmach takich jak Zynga i Google, zanim uruchomił AirSwap z Oved.

Interfejs AirSwap

Założyciele AirSwap. Zdjęcie za pośrednictwem Płynność

Trzecim współzałożycielem jest Sam Tabar, który ma 15-letnie doświadczenie w branży finansowej. Tabar był wcześniej szefem strategii kapitałowej w Bank of America Merrill Lynch, a przedtem był absolwentem Oxford University i Columbia Law School. Inne godne uwagi postacie na platformie AirSwap to były zarządzający funduszami hedgingowymi Michael Novogratz i Joseph Lubin, który był współzałożycielem Ethereum. Obaj są doradcami projektu.

Społeczność AirSwap

AirSwap jest aktywny na kilku platformach społecznościowych i ma skromne poparcie dla projektu blockchain. Obserwatorzy na Twitterze przekroczyli granicę 30 000, co nie jest duże. W AirSwap sub-Reddit jest zaledwie 3600 obserwujących. Posty są rzadkie, kilka w tygodniu i nie więcej niż garść komentarzy do każdego posta.

Zespół AirSwap prowadzi cotygodniowe dyskusje, a te mają nieco więcej interakcji. Kanał Telegram ma nieco ponad 3600 obserwujących, a na Facebooku strona AirSwap ma nieco ponad 4100 obserwujących. Zespół AirSwap kontynuuje aktualizacje na obu platformach.

Rozwój i mapa drogowa

Jednym z najlepszych sposobów, aby zorientować się, jak wiele pracy zajmuje się projekt, jest ich aktywność na GitHubie. Te repozytoria publiczne są miejscem, w którym większość projektów publikuje swój kod open source, aby społeczność mogła go obserwować.

Postanowiłem wskoczyć do Airswap GitHub aby zobaczyć, ile kodu zostało wysłane przez programistów. Poniżej znajdują się zatwierdzenia kodu dla trzech najbardziej aktywnych repozytoriów w projekcie.

zatwierdza kod airswap

Kod zatwierdza się w trzech aktywnych repozytoriach w AirSwap

Jak widać z zatwierdzeń dokonanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy, deweloperzy nadal wykazują dużą aktywność. Oczywiście to nie jest tak dużo kodu, który jest wypychany przez inne projekty, które sprawdziliśmy.

Wydaje się również, że nie tworzy to kopii zapasowej liczby aktualizacji, które wydają się ogłoszone przez zespół. Na przykład w ich Przegląd roczny 2018 stwierdzili, że w ciągu roku wypchnęli 2 miliony linii kodu. Jest zatem możliwe, że programiści wypychają kod do prywatnych repozytoriów w celu późniejszego włączenia do głównych repozytoriów.

Podobnie, mogą istnieć inne powody, dla których Airswap nie publikował ostatnio tak dużo kodu, jak w innych projektach. AirSwap został uruchomiony w 2017 roku, a duża część kodu została wprowadzona w 2018 roku. To, czy prawdopodobnie zobaczymy, że w tym roku o wiele więcej zatwierdzeń, zależy od tego, co zamierzają wydać w swoim planie.

Jak dotąd jedyną publicznie dostępną mapą drogową jest pierwsza który został wydany w listopadzie 2017 r. Jednak zespół twierdzi, że planuje opublikować zaktualizowaną mapę drogową na „początku 2019 r.”.

Oczywiście konkretny komentarz reddit powstał około dwa miesiące temu i obecnie zmierzamy do marca. Możemy tylko mieć nadzieję, że wkrótce będzie w drodze, ale jeśli chcesz być na bieżąco z tym, możesz monitorować płynność oficjalny blog.

Wydajność tokena AST

AirSwap wstrzymał ICO w październiku 2017 roku, osiągając swój twardy limit i zbierając 33 miliony dolarów. Tokeny AST zostały wycenione na 0,30 USD w ICO i osiągnęły nawet 2,08 USD w styczniu 2018 r., Ale potem zostały zmiecione podczas bessy w kryptowalutach.

Moneta nadal spadała przez cały 2018 r., A nawet przy głównych walutach kryptowalutowych wykazujących pewne oznaki życia na początku 2019 r., Token AST pozostaje mocno przygnębiony. Według stanu na koniec lutego 2019 r. Cena AST wynosiła zaledwie 0,032621 USD, czyli prawie 1/10 ceny ICO. To spory cios dla wczesnych inwestorów.

Ponieważ AST jest tokenem ERC-20, można go przechowywać w dowolnym portfelu kompatybilnym z ERC, ale jeśli planujesz z niego korzystać, musisz go przechowywać w jednym z portfeli, które można podłączyć do platformy AirSwap. Obejmuje to MetaMask, Ledger, Trezor i Opera. Obsługuje również portfele mobilne, w tym Trust, imToken, Status i Coinbase Wallet.

Binance AST

Zarejestruj się na Binance i kup tokeny AST

Zainteresowani kupnem AST mogą znaleźć go na Binance i IDCM, a także Huobi Global i oczywiście na samej platformie AirSwap. AirSwap podobno obsługuje zakupy fiat za pośrednictwem aplikacji Wyre, ale nie udało mi się zmusić widżetu Wyre do działania w witrynie AirSwap.

Obecnie AST siedzi o godz miejsce 398 na CoinMarketCap. Wydaje się, że poziom płynności tokena jest stosunkowo zdrowy, chociaż ponad 90% wolumenu odbywa się tylko na dwóch giełdach. Oznacza to, że większość płynności zależy od tych scentralizowanych giełd (dokładny problem, który próbuje rozwiązać AirSwap).

Wniosek

Platforma AirSwap miała mocny start w 2017 roku, z utalentowaną grupą założycieli i silnym zespołem doradczym, jednak bessy z 2018 roku naprawdę coś z niej wyciągnęła. Chociaż powinien był ogromnie wzrosnąć od czasu uruchomienia, zamiast tego wydaje się słabnąć, przy bardzo niewielkim wzroście wolumenu handlu.

Idea darmowego handlu z pewnością jest atrakcyjna, ale inwestorzy z jakiegoś powodu tak naprawdę nie przyjęli tej koncepcji. Obecnie największy wolumen obrotu dla DEX dotyczy DAI, Chainlink i OmiseGo, ale pamiętaj, że całkowity dzienny wolumen handlu wynosi poniżej 30 000 USD.

Token AST ma duży potencjał, jeśli platforma może zyskać na przyczepności, a przy tak obniżonej cenie, jak obecnie, token AST może być ogromną okazją, jeśli zespół AirSwap może tchnąć życie z powrotem w swój projekt. Wolny od opłat handel jest z pewnością zachętą, ale jak dotąd nie wydaje się być wystarczająco pomysłowy, aby przyciągać handlowców przez masy.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me