Przegląd działania kontraktów terminowych na Bitcoin na CME

Piątek był wielkim dniem dla ewentualnego uruchomienia kontraktów terminowych na Bitcoin na wielu giełdach. CFTC potwierdziła, że ​​propozycje notowań kontraktów futures przez grupę CME i CBOE przeszedł wymagania dotyczące handlu regulowanego.

Kontrakty futures pozwolą traderowi na zajęcie pozycji i spekulację ceną Bitcoin (w górę lub w dół). Są instrumentem pochodnym, co oznacza, że ​​będą czerpać swoją wartość z instrumentu bazowego.

Chociaż kontrakty futures były dostępne na giełdach, takich jak Bitmex, o wiele ważniejsze będą standardowe rodzaje handlu giełdowego na CBOE i CME.

Wcześniej omawialiśmy wpływ, jaki ostateczne wprowadzenie tych produktów miało na rynki i wielki entuzjazm, który nastąpił.

Specyfika umowy

Specyfika kontraktu CME Bitcoin

Zdjęcie za pośrednictwem Bitcoinmagazine.com

Umowy te są umową między kupującym a sprzedającym, że w pewnym momencie w przyszłości kupujący kupi Bitcoin od sprzedawcy po uzgodnionej cenie.

Oznacza to, że kupujący Bitcoin Future może zablokować cenę Bitcon w pewnym przyszłym terminie i wtedy go kupić. Oczywiście w przypadku większości kontraktów futures kupujący w rzeczywistości nie kupuje Bitcoina od sprzedawcy. Jest rolowany i zyski / straty są zbierane.

Mogą albo „zająć pozycję długą” i kupić kontrakt, albo „skrócić” kontrakt i sprzedać go. To drugie działanie jest tym, czego wielu inwestorów instytucjonalnych chciałoby w celu zabezpieczenia swoich długich pozycji w Bitcoinie.

Ekspozycja kontraktowa

Kontrakty terminowe na Bitcoin będą skonstruowane w taki sposób, że każdy kontrakt będzie reprezentowany w godz co najmniej 5 bitcoinów. Oznacza to, że kiedy inwestor wejdzie w pozycję z kontraktami futures, będzie narażał się na ruch 5 Bitcoinów.

Margines początkowy

Kontrakty terminowe są również znane z poziomu dźwigni, jaką może przyjąć przedsiębiorca. Jest to możliwe, ponieważ przedsiębiorca musi jedynie postawić określony procent „marży” na kontrakcie. W przypadku Bitcoin, depozyt zabezpieczający wyniesie 10% postawionej pozycji.

Rozmiar zaznaczenia

Inną ważną cechą kontraktu futures jest „wielkość zmiany ceny”, która ma zastosowanie do kontraktu. W przypadku Bitcoin ta wielkość zmiany wynosi 5 USD. Oznacza to, że zyski / straty zostaną zrealizowane tylko wtedy, gdy wielkość zmiany ceny przekracza 5 USD.

Gdy notowania są większe niż 5 USD, zysk / strata dla jednego kontraktu wyniesie 25 USD (cztery Bitcoiny w kontrakcie).

Prosty przykład

Aby jak najlepiej zrozumieć mechanikę kontraktu futures, przyjrzyjmy się prostemu przykładowi tradera, który chce zająć długą pozycję Bitcoin za pomocą kontraktu futures.

Załóżmy, że nasz trader chciałby zająć pozycję na 12 Bitcoinach. Oznaczałoby to, że musieliby kupić 3 kontrakty futures na Bitcoin. Mieliby ekspozycję 12 * ceny kontraktów terminowych.

Cena przyszła to cena, po której Bitcoin jest sprzedawany na rynku kontraktów terminowych w momencie wygaśnięcia. Na potrzeby tego przykładu załóżmy, że kontrakt jest ważny do grudnia 2018 r., A cena kontraktów terminowych to 20000 USD..

Oznaczałoby to, że ekspozycja bazowa tradera wynosi 240 000 USD. Przedsiębiorca byłby wówczas zobowiązany do wniesienia 10% marży na transakcji, która w tym przypadku wynosi 24 000 USD.

Gdyby przyszła cena Bitcoina miałaby wzrosnąć o 100 USD, oznaczałoby to, że wartość kontraktu wzrosła do 241 200 USD. Oznaczałoby to, że trader uzyskałby zysk w wysokości 1200 USD, który byłby wprowadzany na rynek i wpłacany na jego rachunek futures.

Wyższa dźwignia finansowa, wyższe ryzyko

Biorąc pod uwagę, że przedsiębiorca będzie musiał wpłacić tylko znacznie mniejszą kwotę jako depozyt zabezpieczający niż łączna wymagana kwota, przedsiębiorca odniesie korzyść z dźwigni finansowej.

Dźwignię można postrzegać jako miecz obosieczny, który może działać na korzyść przedsiębiorcy, gdy pozycja jest na jego korzyść. Jednak szybko obniży to jego marżę, jeśli handel pójdzie w przeciwnym kierunku.

Wracając do naszego przykładu powyżej, chociaż cena Bitcoina zmieniła się tylko o skromne 0,5%, wartość 24000 $ wzrosła o 5%.

Oczywiście wiemy, że Bitcoin jest o wiele bardziej zmienny niż dzienny ruch o 0,5%. Gdyby bitcoin spadł o 10%, oznaczałoby to, że pozycja spadłaby z 240 000 USD do 216 000 USD, a cała postawiona kwota depozytu zabezpieczającego zostanie wyczerpana.

Wezwanie do uzupełnienia depozytu

W celu ochrony giełdy przed sytuacjami, w których trader wejdzie na ujemną pozycję i jest winien pieniądze kontrahentowi, giełda zażąda wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego od tradera.

Aby upewnić się, że tak się nie stanie, broker ustali minimalną marżę konserwacyjną dla przedsiębiorcy. Jeśli pozycja tradera spadnie do tego minimalnego poziomu utrzymania depozytu zabezpieczającego, przedsiębiorca otrzyma tak zwane „wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego”.

Będzie to wymagało od tradera doładowania swojej pozycji, tak aby broker był pewien, że może ją pokryć w przypadku bardziej niekorzystnych zmian ceny Bitcoin.

Limity cenowe

Biorąc pod uwagę ekstremalną zmienność ceny Bitcoina, CME wprowadził pewne limity zmienności, które będą próbować złagodzić skutki na rynku.

CME ustanowi limity wahań cen w wysokości 7%, 13% i 20%. Jeśli cena Przyszłości zmieni się o +/- 7% więcej niż cena z poprzedniego dnia, zostanie ustanowiony dwuminutowy okres monitorowania.

Jeśli cena przekroczy limity 7%, handel zostanie zatrzymany na dwie minuty. Handlowcy nadal będą mogli tworzyć zamówienia w ciągu tej 2-minutowej przerwy, ale nie zostanie to zrealizowane, dopóki zatrzymanie nie zostanie zakończone.

Następnie limit ceny wzrośnie do 13% bez zatrzymania. Jeśli jednak cena przekroczy 20% +/-, wtedy handel przez resztę dnia musi odbywać się w granicach 20% w górę lub w dół.

Data rozpoczęcia

Kontrakty terminowe na CME wciąż czekają na zatwierdzenie przez regulatorów. Harmonogram podany przez CME zakłada, że ​​powinny być gotowe do końca IV kwartału 2017 r.

Oczywiście inwestorzy będą mieli do wyboru nie tylko kontrakty futures na CME. CBOE i Nasdaq również uruchamiają kontrakty terminowe na Bitcoin w 2018 roku. Pojawiły się również doniesienia, że ​​Cantor Fitgerald chciał uruchomić Opcje binarne na Bitcoinie.

Biorąc pod uwagę, że te instrumenty pochodne zapewnią wielu instytucjom unikalny sposób zabezpieczenia się przed ryzykiem związanym z Bitcoinem, istnieje nadzieja, że ​​ostatecznie złagodzą zmienny charakter aktywów.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me