Przegląd Gnosis: Zdecentralizowany rynek prognoz Blockchain

Gnosis (GNO) to zdecentralizowana aplikacja zbudowana na bazie łańcucha blokowego Ethereum i funkcjonująca jako predykcyjna platforma rynkowa.

Zespół Gnosis próbuje opracować „najbardziej efektywne na świecie” narzędzie prognostyczne. Projekt jest również dobrze znany z prestiżowego ICO, które zostało wstrzymane w 2017 roku. Istnieje jednak wiele konkurencyjnych rynków prognoz kryptograficznych, z którymi muszą się zmagać.

Czy więc Gnoza może naprawdę działać na ich wizji?

W tej recenzji Gnosis dam ci wszystko, co musisz wiedzieć o projekcie, w tym technologię, rozwój i mapę drogową. Przeanalizuję również długoterminowy potencjał adopcyjny i przypadki użycia tokenów GNO.

Podstawy gnozy

Plik Gnoza rynek prognoz wykorzystuje mądrość pozyskiwaną z tłumu, aby przewidywać wyniki przyszłych wydarzeń. Każdy wynik ma powiązany token, a użytkownicy mogą kupować, sprzedawać i handlować tymi żetonami. Ponieważ prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia stale się zmienia, wartość tokenów również stale się zmienia, aby odzwierciedlać przekonania użytkowników.

Cele gnozy

Podstawowe cele gnozy. Zdjęcie za pośrednictwem Biały papier

Ostatecznie nadejdzie ostateczny wynik, a token reprezentujący rzeczywisty wynik zostanie w pełni wyceniony, podczas gdy wszystkie inne tokeny związane z wydarzeniem stają się bezwartościowe.

Rozważmy następujący przykład, jak działa Gnosis:

Użytkownicy mogą rejestrować własne pytania dotyczące wydarzeń, więc ktoś pyta na rynku prognoz: „Czy Bitcoin ponownie osiągnie 20 000 USD przed zdarzeniem o połowę?”

To jest prosty przykład, ponieważ ma tylko dwie możliwe odpowiedzi: „tak” i “Nie”.

Kiedy rynek dla tego pytania otwiera się, wartość tak i nie może być prawie równa, ale w miarę upływu czasu i zbliżania się wydarzenia o połowę wartość każdego z nich prawdopodobnie zmieni się, być może dramatycznie, w stosunku do rzeczywistego ruchu ceny Bitcoin.

Jeśli Bitcoin osiągnie poziom 20 000 USD przed 22 maja 2020 r., Zmniejszenie o połowę tokenów „Tak” stanie się w pełni wycenione, a tokeny „Nie” będą bezwartościowe. Z drugiej strony, jeśli nadejdzie wydarzenie o połowę, a Bitcoin nie osiągnął 20 000 USD, token „Nie” będzie w pełni wyceniony, a token „Tak” będzie bezwartościowy.

Będą dwa sposoby na zarobienie na tym pieniędzy. Jednym z nich jest kupowanie i trzymanie żetonów wydarzenia i miej nadzieję, że masz rację co do wyniku. Innym będzie handel tokenami wyniku w miarę zmian nastrojów i zmian cen.

Wartość rynkowa prognozy

Jak wspomniano powyżej, Gnoza wykorzystuje pozyskiwanie z tłumu, zwane także „mądrością tłumu”, jako sposób przewidywania przyszłych wydarzeń. Istnieją badania pokazujące, że to zjawisko prognoz grupowych jest często dokładniejsze niż przewidywania indywidualne, nawet jeśli dana osoba jest ekspertem.

Przewidywanie gnozy Poziom morza

Przykład rynku prognoz na temat temperatur na poziomie morza. Zdjęcie za pośrednictwem Blog Gnosis

Rynek prognoz może być przydatny w każdym scenariuszu, w którym można przewidzieć przyszły wynik. Obejmuje to nie tylko prognozowanie cen, jak zastosowano powyżej, ale także zakłady sportowe, wyniki wyborów, zmiany klimatyczne i wiele innych scenariuszy.

Oczywiście rynki finansowe dostrzegły użyteczność rynków prognostycznych w określaniu przyszłych cen aktywów. Udało się również wykorzystać je w zarządzaniu, aby określić, która polityka jest najbardziej korzystna dla całej populacji.

Architektura gnozy

Przyjrzyjmy się bliżej technologii, która zasila sieć Gnosis.

Podobnie jak większość projektów blockchain, Gnosis ma różne warstwy technologiczne. Istnieją trzy odrębne warstwy, które składają się na rynek prognozowania Gnosis i są to Warstwa Rdzeń, Warstwa Usług i Warstwa Aplikacji.

Stos technologii Gnosis

Technologia zawarta w każdej warstwie. Obraz przez Gnosis

1. Warstwa rdzenia

To podstawa platformy, w której znajdują się inteligentne kontrakty dla wszystkich mechanizmów rynkowych. Są to kontrakty na wydarzenia, które będą regulować wynik tworzenia / rozliczenia tokena. Ta warstwa będzie bezpłatna i otwarta do użytku, chociaż za utworzenie tokena z określonego wyniku będzie pobierana niewielka opłata w wysokości 0,5%.

Tworzenie nowych kontraktów i rynków wymaga jedynie kosztu „gazu”. Może to uczynić Gnozę bardziej atrakcyjną i zachęcić do udziału w nieodpłatnym tworzeniu kontraktów.

2. Warstwa usług

Zapewni to dodatkowe usługi poza rdzeniem Gnosis. Na przykład jest to miejsce, w którym znajdują się usługi takie jak stablecoiny i chatboty. Zespół doda więcej funkcji do warstwy usług, jeśli zostaną uznane za przydatne.

Zespół oczekuje, że ta warstwa będzie miała największe zastosowanie w interakcji z aplikacjami konsumenckimi. Oczywiście niektóre aplikacje nadal będą współdziałać z warstwą rdzeniową.

3. Warstwa aplikacji

Tutaj znajdują się wszystkie aplikacje przeznaczone dla konsumentów, które będą kierowane na określony rynek prognoz. Chociaż Gnosis dostarczy niektóre aplikacje, większość z nich ma pochodzić od zewnętrznych programistów.

Celem twórców Gnosis jest posiadanie szerokiej gamy rynków predykcyjnych, które zostaną zbudowane na tej samej platformie, a tym samym puli płynności. Aplikacje będą najprawdopodobniej miały na celu zarabianie poprzez pobieranie własnych dodatkowych opłat lub korzystanie z alternatywnych modeli biznesowych, takich jak sprzedaż danych prognostycznych itp.

Gnosis Two Tokens (GNO i OWL)

Gnoza jest nieco wyjątkowa wśród projektów blockchain, ponieważ ma dwa odrębne tokeny, token Gnosis lub GNO i token OWL.

Token GNO jest tokenem opartym na ERC-20 i działa na łańcuchu blokowym Ethereum. Zespół wybił 10 milionów GNO, sprzedał je na imprezie ICO i nie wybije żadnego dodatkowego GNO. Są to tokeny otwartego rynku, którymi handluje się na giełdach kryptowalut.

Użytkownicy mogą obstawiać tokeny GNO, aby otrzymywać tokeny OWL. Ilość OWL otrzymanych podczas obstawiania zależy od tego, jak długo GNO jest zablokowane i od całkowitej podaży dostępnych OWL. Celem zespołu jest utrzymanie podaży OWL na poziomie 20 razy większym niż średnie wykorzystanie OWL z poprzednich 3 miesięcy.

Generowanie tokenów gnozy

Mechanizm tokenów w Gnosis między tokenami GNO i OWL. Za pośrednictwem białej księgi

Pierwsza generacja OWL pojawiła się po uruchomieniu Apollo w czerwcu 2018 roku.

Tokeny OWL zostały stworzone jako stablecoin z 1 OWL zawsze wartym 1 $. Tokeny OWL są używane do płacenia opłat za platformę, a wszelkie GNO używane do zakupu OWL nie są przechowywane przez Gnosis, ale są spalane. Opłaty za platformę można również uiścić za pomocą dowolnego innego tokena ERC-20, w którym to przypadku Gnosis wykorzystuje te opłaty do zakupu GNO i ich spalenia.

Oczekuje się, że mechanizmy stakingu i palenia używane przez Gnosis utrzymają wysoką wartość tokena. Token OWL zostanie utrzymany na wartości 1 $ poprzez dostosowanie dystrybucji tokenów OWL.

Zespół Gnosis

Zespół Gnosis pracuje na platformie Gnosis od stycznia 2015 roku z Martin Köppelmann i Stefan George jako założyciele. Martin Köppelmann pozostaje CEO i liderem zespołu Gnosis, a Stefan George jest CTO projektu. Dołączył do nich dr Friederike Ernst jako dyrektor operacyjny Gnosis.

Gnosis był pierwszym dużym dApp na Ethereum, kiedy został uruchomiony w sierpniu 2015 roku.

Członkowie zespołu Gnosis

Od lewej: Martin Köppelmann (CEO), Stefan George (CTO), Dr. Friederike Ernst (COO). Zdjęcie z bloga Gnosis

Zespół był bardzo stabilny w opracowywaniu i wprowadzaniu na rynek produktów: Olympia wprowadzona na rynek w grudniu 2017 r., DutchX w drugim kwartale 2018 r., A Apollo w maju 2018 r. Jak wcześniej wspomniano, najnowszym osiągnięciem jest 0.2.2 wersję produktu Mercury w kwietniu 2019 r.

Z powodzeniem uruchomili także sejf osobisty Gnosis i pracują nad dostarczeniem sejfu zespołowego.

Oprócz silnego zespołu, Gnosis ma godny uwagi zestaw doradców, w tym współzałożyciela Ethereum i założyciela Consensys Josepha Lubina oraz założyciela i głównego naukowca Ethereum Vitalika Buterina.

Rozwój gnozy

Zespół programistów Gnosis opublikował turniej przewidywania testów Olympia w 2017 roku, aby zebrać informacje o tym, jak faktycznie funkcjonowałby rynek prognoz. Ten system testowy wykorzystywał tokeny Olympia (OLY), które zostały rozdane wszystkim uczestnikom, aby użytkownicy mogli obstawiać na różnych rynkach prognoz. Zwycięzcy otrzymali tokeny GNO, które mają rzeczywistą wartość.

Było też spojrzenie zza kulis planowany interfejs zarządzania który pozwoliłby użytkownikom na tworzenie predykcji zdarzeń i monitorowanie wszystkich wydarzeń obecnie na rynku, nie wspominając o prognozowaniu bieżących wydarzeń.

Zespół uruchomił Apollo w maju 2018 r. Gnosis Apollo to zbiór pakietów, które pozwalają toczyć własny Interfejs Rynku Predykcji lub Turniej Rynku Predykcji w oparciu o Gnosis Prediction Market Framework.

Zespół opublikował również wersję 0.2.2 ram rozwoju inteligentnych kontraktów Mercury w kwietniu 2019 r. Struktura rozwoju inteligentnych kontraktów pozostaje w fazie eksperymentalnej i jest w trakcie aktywnego rozwoju..

Jeśli chcesz się zorientować, jak dużo pracy jest wykonywanych w projekcie Gnosis, możesz wskoczyć do ich oficjalnego GitHub. Jest to przybliżona praktyczna zasada, której używam do oceny działań w ramach projektu.

Istnieje wiele repozytoriów w Gnosis Github ale poniżej znajdują się zatwierdzenia kodu trzech z najbardziej aktywnych przypiętych repozytoriów.

Gnosis GitHub

Kod zobowiązuje się do wybranych repozytoriów w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Jak więc widać, zespół dość aktywnie wypycha kod. Warto również zwrócić uwagę, że w sumie istnieje 108 repozytoriów. Wiele z nich ma podobny poziom aktywności kodowania w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

W rzeczywistości, gdybyśmy mieli porównać całkowity poziom aktywności kodowania w Gnosis z innymi projektami w tej przestrzeni, moglibyście sprawdzić CoinCodeCap. Tutaj Gnosis zajmuje 28. miejsce, co stawia ją ponad wieloma innymi większymi i bardziej ugruntowanymi projektami w ekosystemie.

Oczywiście użycie zatwierdzeń GitHub jako pełnej miary może czasami być dość arbitralne. Jednak jest to pozytywny czynnik, który należy wziąć pod uwagę, patrząc na Gnozę. Jeśli chcesz być na bieżąco z ich rozwojem, możesz śledzić ich oficjalny blog.

Handel tokenami GNO

Token GNO rozpoczął się nieco kontrowersyjnie. Zespół Gnosis przeprowadził ICO w kwietniu 2017 roku i zdecydował się skorzystać z aukcji holenderskiej dla ICO. To pozwoliło im podnieść swój twardy limit o 12,5 miliona dolarów w zaledwie 10 minut, sprzedając zaledwie 5% całkowitej podaży tokenów.

Oznaczało to, że zespół zachował kontrolę nad 95% podaży tokenów, co było niezwykle niepokojące dla inwestorów. Aby ich uspokoić, zespół obiecał nie wyrzucać tych monet na rynek i powiedział, że dadzą trzy miesiące wypowiedzenia przed sprzedażą.

Z ceny ICO około 50 USD, moneta wystartowała, osiągając szczyt 388,62 USD 20 czerwca 2017 r. Spędziła około tygodnia powyżej 300 USD, a następnie zaczęła się wycofywać, handlując poniżej 200 USD do sierpnia 2017 r., A następnie poniżej 100 USD przez czwarty kwartał 2017 r.

Został złapany w rajdzie kryptowalut z grudnia 2017 r. / Stycznia 2018 r. I 5 stycznia 2018 r. Osiągnął rekordowy poziom 461,17 USD. A potem rozbił się wraz z resztą rynku. Przez cały 2018 r. Notował stabilnie niższy poziom, a do listopada i grudnia 2018 r. Osiągnął poziom nieco poniżej 10 USD, tracąc ponad 98% w porównaniu z rekordowym rekordem..

Wydajność cenowa GNO

Wydajność cenowa GNO. Zdjęcie za pośrednictwem CoinCodex

Od tego czasu odzyskał równowagę, ponad dwukrotnie od tych minimów i osiągając ponad 30 USD do 25 maja 2019 r. Dalsze zyski są możliwe w przypadku szerokiego rajdu.

Token GNO można kupić na wielu platformach, przy czym największy wolumen można znaleźć na Kraken i Bittrex. Inne dopuszczalne opcje to BX Thailand, Mercatox, sieć Bancor lub HitBTC.

Coś, co jest nieco niepokojące w przypadku GNO, to ograniczony wolumen, który ma, mimo że jest wymieniony na wszystkich tych giełdach. Może to spowodować problemy z płynnością, jeśli próbujesz wyjść z dużej pozycji. Oznacza to również, że moneta pozostaje podatna na sprzedaż przez zespół założycielski, ponieważ nadal posiada 90% tokenów poza rynkiem.

Opcje przechowywania dla GNO

Biorąc pod uwagę, że tokeny GNO są standardem ERC20, pozostawia to cały szereg opcji, jeśli chodzi o ich przechowywanie.

Być może najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest użycie portfela sprzętowego, takiego jak Ledger Nano. Jest to wielowalutowy portfel sprzętowy, który może pomieścić ponad 1000 monet i tokenów. Możesz go kupić bezpośrednio w Ledger za 79 €.

Co więcej, ponieważ jest to portfel sprzętowy, jest wyjątkowo bezpieczny. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie Twoje klucze prywatne są przechowywane na urządzeniu. Możesz także użyć Trezor Model One, który jest konkurencyjnym urządzeniem sprzętowym o podobnej funkcjonalności.

Oczywiście możesz także korzystać z całego szeregu innych portfeli internetowych, portfeli stacjonarnych i mobilnych. Jednym z najłatwiejszych (choć najmniej bezpiecznych) jest użycie MyEtherWallet / MyCrypto. Są to portfele internetowe, których urządzenia sprzętowe będą używać podczas interakcji z Ethereum Blockchain.

Wreszcie, możesz również skorzystać z unikalnego „Bezpiecznego portfela” Gnosis. To zostało wydane w zeszłym roku i nadal jest w trybie Beta. Celem portfela było zapewnienie użytkownikom bezpiecznego, ale wygodnego sposobu zarządzania swoimi funduszami i interakcji z siecią Ethereum.

Bezpieczny portfel Gnosis

Zrzuty ekranu bezpiecznego portfela Gnosis. Źródło: Sklep Google Play

Obecnie jest dostępny w Sklep Google Play jako wersja mobilna oraz w sklepie Chrome jako wersja przeglądarkowa. Oznaczyli to jako „wersję beta”, ponieważ nadal formalnie weryfikują najnowszą wersję inteligentnych kontraktów.

Jednak portfel można bezpiecznie pobrać i zacząć używać. Możesz przeczytać więcej o tym, jak działa portfel w tym post na blogu.

Gnoza kontra Augur

Jednym z najbardziej odpowiednich konkurencyjnych łańcuchów bloków w Gnosis jest Augur (REP). Był to jeden z pierwszych projektów, które zakończyły ICO na blockchainie Ethereum i mają już sporą przewagę pierwszego gracza nad Gnosis.

Skorygowany o aktualne kursy walut, Augur podniósł również znacznie więcej ETH i BTC w tej sprzedaży. W tej crowdsale Augur uwolnił blisko 80% całkowitej podaży REP, podczas gdy zespół Gnosis nadal kontroluje ponad 90% swoich tokenów GNO.

Jednak jednym z najważniejszych czynników jest technologia, która stoi za tymi projektami. Augur poświęcił wiele wysiłku na rozwój zdecentralizowanej wyroczni. Miało to zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania pozbawionego zaufania i zdecentralizowanego rynku prognoz.

Jak dotąd Gnosis nie zbudował własnej zdecentralizowanej wyroczni. Dopóki w pełni nie wbudują tego w protokół, w społeczności znajdą się osoby, które będą się martwić o możliwość centralizacji.

Wniosek

Gnosis jest jednym z wiodących rynków prognostycznych, a także odnosi sukcesy na holenderskich aukcjach i niszy rozwoju portfeli z wieloma podpisami. Zespół powiedział, że chce uczynić Gnozę najdokładniejszym i najskuteczniejszym narzędziem do prognozowania, a ich wysiłki pokazują, że poważnie dążą do tego celu.

Wadą projektu, przynajmniej dla inwestorów, jest niezwykle scentralizowana dystrybucja tokenów GNO. Fakt, że zespół programistów posiada 90% tokenów GNO, sprawia, że ​​jest prawdopodobne, że tokeny te w pewnym momencie zostaną zrzucone na otwarty rynek, obniżając ceny przez tygodnie, jeśli nie miesiące.

Zespół nadal spełnia swoją obietnicę, a długoterminowy inwestor może przeoczyć bieżące problemy z dystrybucją tokenów, rozumiejąc, że w nadchodzących latach problemy te same się rozwiążą.

Chociaż Augur może mieć przewagę na rynku prognoz, Gnosis opracowuje całą gamę innych unikalnych technologii, które mogą się zwiększyć. Będziemy z niecierpliwością obserwować projekt, aby zobaczyć, jak postępują te zmiany.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me