Przegląd IOTA: Rozproszona księga bez uprawnień dla Internetu Rzeczy

IOTA to jeden z najbardziej znanych projektów zajmujących przestrzeń kryptograficzną. Jest znana jako dominująca sieć rozproszona dla urządzeń podłączonych do Internetu.

Oprócz tego, że jest wiodącym projektem skupionym na rozproszonym IoT, IOTA wykorzystuje również jedną z najbardziej unikalnych technologii, która odróżnia ją od wielu innych sieci opartych na blockchain. W swojej czteroletniej historii było wiele wzlotów i upadków.

Jednak czy IOTA jest nadal wszystkim, do czego jest stworzona?

W tej recenzji IOTA spróbuję odpowiedzieć na to i podam wszystko, co musisz wiedzieć. Przeanalizuję również długoterminowy potencjał MIOTA.

Co to jest IOTA?

Odrobina to wyjątkowa publiczna księga rozproszona, która została utworzona bez użycia łańcucha lub jakichkolwiek bloków. Zgadza się, nie ma łańcucha blokowego. Zamiast tego używa ukierunkowanej technologii grafów acyklicznych i czegoś, co nazywa Tangle, aby zapewnić konsensus bez potrzeby korzystania z górników.

IOTA istnieje dłużej niż wiele innych projektów blockchain, a początkowe finansowanie projektu pochodziło z crowdsale w 2015 roku, podczas której zebrano 1337 Bitcoinów o wartości około 500 000 USD w tamtym czasie.

Co to jest Iota

Unikalne cechy IOTA. Zdjęcie za pośrednictwem Witryna Iota

Wiem, że brzmi to jak niewielka kwota, ale sprzedaż społecznościowa i ICO nie były zbyt powszechne w 2015 roku. Wszystkie z prawie 3 biliardów tokenów IOTA zostały wydane uczestnikom crowdsale w tym czasie, bez żadnego zarezerwowanego dla założycieli, programistów lub doradców.

Ponieważ nie było żadnych tokenów przydzielonych zespołowi, społeczność przekazała około 5% całkowitej podaży IOTA na rzecz Fundacji IOTA, która została wykorzystana jako finansowanie projektu.

Celem projektu IOTA jest umożliwienie rosnącej ekonomii maszyn poprzez zasilanie wszystkich płatności machine-to-machine niezbędnych do udostępnienia Internetu rzeczy.

Dzięki IOTA wszystkie urządzenia komputerowe, które są wbudowane w maszyny w domach, firmach i fabrykach, będą mogły komunikować się, wysyłać i odbierać dane oraz korzystać z bezproblemowego IOTA Tangle do dokonywania niewielkich mikropłatności w celu utrzymania przepływu danych.

Technologia IOTA DAG

Technologia IOTA jest oparta na Tangle, strukturze danych opartej na technologii ukierunkowanego grafu acyklicznego (DAG) i została stworzona specjalnie dla IOTA. Struktura danych DAG staje się coraz bardziej złożona w miarę dodawania kolejnych węzłów i transakcji, co pomaga zapewnić bezpieczeństwo. Dodatkowo DAG porusza się w jednym kierunku i nie zapętla się z powrotem.

Tangle to wykres złożony z węzłów połączonych ze sobą krawędziami. Jest skierowany w ten sposób, że połączenia węzłów mają kierunek, więc przemieszczanie się z punktu A do punktu B to nie to samo, co przemieszczanie się z punktu B do punktu A.

Acykliczny oznacza, że ​​struktura nie jest okrągła, więc przemieszczanie się od węzła do węzła wzdłuż krawędzi oznacza ciągłe poruszanie się do przodu i nigdy nie ma cofania się ani napotkania tego samego węzła dwa razy.

Iota Tangle

Struktura Blockchain a struktura oparta na „Tangle” Dag

W splocie IOTA wszystkie podłączone węzły przechowują dane transakcyjne, a konsensus jest wbudowany w system. Zamiast używać łańcucha bloków Proof of Work, w którym konsensus jest oddzielony, a górnicy są zobowiązani do zawarcia konsensusu, Tangle wymaga od każdego uczestnika potwierdzenia dwóch innych transakcji w celu potwierdzenia własnej transakcji. To daje nam całkowicie zdecentralizowaną i samoregulującą się sieć peer-to-peer.

Ten mechanizm konsensusu pozwala IOTA pozostawać wyczuciem i zawsze pozostanie wyczuciem bez względu na rozmiar sieci. Eliminując górników, nie ma potrzeby płacenia nikomu bezpośrednio w sieci. Zamiast tego każdy użytkownik płaci, używając bardzo małej ilości swojej mocy obliczeniowej do potwierdzenia dwóch innych transakcji.

To działa, ponieważ gdy każda transakcja jest potwierdzana, a transakcje, które ją potwierdziły, same otrzymują potwierdzenia, za transakcjami narasta ciężar. A im większa to waga, tym bardziej niezawodna i niezmiennie zabezpieczona staje się każda transakcja.

Skalowanie plątaniny jota

Większa aktywność prowadzi do wysokiej skalowalności i transakcji

Jednym z problemów, z którymi borykała się IOTA od samego początku, jest fakt, że ta sieć DAG może zostać przejęta przez atakującego, który przejmuje kontrolę nad zaledwie 33% mocy mieszania w sieci. Aby temu zapobiec, Fundacja IOTA wprowadziła specjalny węzeł o nazwie Koordynator.

Koordynator ten jest kontrolowany przez Fundację IOTA i chroni sieć IOTA przed atakami. Ponieważ sprawia, że ​​sieć jest scentralizowana, korzystanie z koordynatora jest krytykowane.

Fundacja IOTA mówi, że gdy sieć stanie się wystarczająco duża, Koordynator nie będzie już potrzebny i zostanie w tym czasie wycofany z eksploatacji, co spowoduje, że IOTA będzie całkowicie zdecentralizowana.

Przypadki użycia IOTA

IOTA to nie tylko sieć teoretyczna, ale ma rzeczywiste przypadki użycia i aplikacje, które stale się rozwijają, gdy sieć IOTA rośnie i zyskuje coraz większą popularność. Poniżej znajduje się kilka aktualnych przypadków użycia.

Inteligentne miasta

Tajpej podpisało umowę z Fundacją IOTA w styczniu 2018 r., Aby przetestować technologię IOTA w przekształcaniu miasta w futurystyczne inteligentne miasto. Najwcześniejsze testy polegają na stworzeniu cyfrowej karty identyfikacyjnej opartej na Tangle i integracji Iota z urządzeniami monitorującymi zanieczyszczenie powietrza.

Co być może najważniejsze, rząd Tajpej uważa, że ​​obywatele będą bardziej ufać usługom rządowym, gdy integralność danych zostanie zapewniona dzięki zastosowaniu technologii rozproszonej księgi.

Inteligentna energia

Sektor elektroenergetyczny w szybkim tempie zmierza w kierunku Internetu Rzeczy, a decentralizacja sieci elektroenergetycznej rozpoczęła się w 2016 r. Ponieważ IOTA jest skalowalna i czuje się, jest idealnym rozwiązaniem dla branży energetycznej.

IOTA ma pracowałem z holenderskim konsorcjum energetycznym Elaadnl od 2017 roku w tworzeniu inteligentnych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Stacje te są skonfigurowane tak, aby transfer danych i płatności odbywały się automatycznie między samochodem a ładowarką. Ponadto ta sama technologia jest testowana w celu stworzenia inteligentnych społeczności energetycznych.

e-zdrowie

Dokumentacja medyczna już szybko przenosi się do świata cyfrowego. Ruch ten już teraz pomaga lekarzom w zapewnieniu pacjentom lepszej, szybszej i skuteczniejszej opieki. Pomaga również w inicjatywach badawczych. Jednym z obszarów, w których IOTA uważa, że ​​może ulepszyć inicjatywy w zakresie cyfrowego e-zdrowia, jest zabezpieczenie integralności danych, aby dostawcy mieli pewność, że używają wiarygodnych danych.

Prywatność jest również ogromnym problemem w dziedzinie opieki zdrowotnej, a IOTA może tu również pomóc z ich maskowaną, uwierzytelnioną wiadomością, która wykorzystuje podpis oparty na drzewie aMerkle do wysyłania i odbierania zaszyfrowanych danych przez Tangle, zapewniając bezpieczeństwo i prywatność..

Motoryzacja i mobilność

Branża transportowa może odnieść duże korzyści z technologii IOTA i płynnego transferu wartości między urządzeniami IoT. Na przykład pojazdy wyposażone we własny portfel kryptowalut mogą automatycznie płacić za opłaty drogowe, parking, stacje ładowania i inne usługi. Mogli również otrzymywać płatności za sprzedaż danych, wspólne przejazdy i usługi dostawcze.

Łańcuchy dostaw i produkcja

Platforma IOTA będzie w stanie pomóc we wszystkich fazach produkcji i łańcucha dostaw, ponieważ może zapewnić niezmienną dokumentację w każdym punkcie, zapewniając autentyczność towarów.

Zapisując dane w Tangle możemy poznać pochodzenie produktu, w tym kraj i kto go stworzył. Możemy dokładnie wiedzieć, kiedy został wyprodukowany, a nawet prześledzić to do pracowników, którzy go wyprodukowali.

Wszystkie te i inne dane mogą być rejestrowane i przechowywane, co daje producentom, dystrybutorom i konsumentom większe zaufanie do dostarczanych im produktów.

Poza przypadkami użycia & do partnerstw

Przez lata IOTA stworzyła ogromną listę partnerów, zarówno dużych, jak i małych, i nadal dodaje nowych partnerów i nowe projekty, nawet teraz w 2020 roku. Poniżej znajdują się niektóre z największych i najbardziej nagłośnionych partnerstw, a także niektóre z nich ostatnie projekty realizowane przez IOTA i partnerów.

Microsoft

IOTA ogłosiła w listopadzie 2017 r., Że wraz z Microsoftem uruchamia pierwszy publiczny rynek danych na temat Tangle. Plan polegał na zbudowaniu rynku w celu monetyzacji danych. To było idealne rozwiązanie dla IOTA, ponieważ koncentruje się na Internecie rzeczy (IoT), a dane są głównym źródłem dla IoT.

Iota Microsoft

Zdjęcie za pośrednictwem NextWeb

Według współzałożyciela IOTA David Sonstebo „Można zarabiać na każdym rodzaju danych” – powiedział Sønstebø. „Jeśli masz stację pogodową zbierającą na przykład dane dotyczące wiatru, temperatury, wilgotności i barometrii, możesz ją sprzedać podmiotowi zajmującemu się badaniami klimatycznymi”.

Zaledwie miesiąc później wyszło na jaw, że w rzeczywistości nie ma formalnego partnerstwa między Microsoftem a IOTA, jednak specjalista od technologii blockchain firmy Microsoft, Omkar Naik, stwierdził e-mail do IOTA.

Cieszymy się, że możemy współpracować z Fundacją IOTA i jesteśmy dumni, że możemy być związani z jej nową inicjatywą związaną z rynkiem danych.

Pomimo braku formalnego partnerstwa, IOTA i Microsoft kontynuowały prace nad innowacjami technologicznymi w oparciu o sieć Tangle IOTA.

Volkswagen

Ponieważ sektor motoryzacyjny, łańcuch dostaw i sektor produkcyjny są przedmiotem zainteresowania IOTA, nie jest zaskoczeniem, że Volkswagen jest jednym z partnerów IOTA. Technologia bez kierowcy to tylko jedna aplikacja, którą IOTA może pomóc w rozwiązaniu, a dane sensoryczne pojazdów są dodawane do bazy danych w celu ulepszenia każdej przyszłej iteracji technologii.

VW Iota

Zdjęcie za pośrednictwem Świergot

Volkswagen to zrobił partnerstwo z IOTA w styczniu 2018 r. i ma nadzieję, że wykorzysta technologię mobilności jako część jej przyszłego rozwoju.

IOTA rozpoczęła współpracę z Porsche w ramach Programu 4 w 2018 roku. Oczekuje się, że program będzie opracowaniem elektrycznego Porsche, ale szczegóły projektu były utrzymywane w tajemnicy.

DnB

W maju 2018 IOTA i DnB, największa grupa finansowa w Norwegii, podpisały umowę o współpracy w celu stymulowania otwartych innowacji i współtworzenia w przestrzeni innowacji zorientowanych na obywatela, ekonomii maszyn i zdecentralizowanych rynków danych..

Celem partnerstwa było położenie nacisku na systemy zarządzania prywatnością danych i formułowanie nowych modeli biznesowych.

Bosch

Bosch była jedną z pierwszych firm, które ogłosiły partnerstwo z IOTA. Obaj rozpoczęli współpracę w październiku 2017 r. Bosch dostrzega ogromny potencjał w technologii opracowywanej przez IOTA i wierzy, że będzie ona dobrze współgrać z własnymi inicjatywami technologicznymi firmy Bosch.

Bosch Iota

Zdjęcie za pośrednictwem Świergot

Bosch jest firmą inżynieryjno-elektryczną i największym dostawcą części samochodowych na świecie. Firma została już mocno zainwestowana w przestrzeń IoT za pośrednictwem zestawu Cross Domain Development Kit, który jest programowalnym urządzeniem czujnikowym, które łączy się z Internetem rzeczy i ma niezliczone przypadki użycia.

Partnerstwo między obiema firmami było naturalnym rozwiązaniem dla dwóch pionierów w dziedzinie IoT.

Fujitsu

IOTA weszła w partnerstwo z japońską firmą elektroniczną Fujitsu w tym samym czasie co Microsoft, z tym samym celem, jakim jest stworzenie rynku do monetyzacji danych. W sierpniu 2018 roku opublikowali artykuł wyjaśniający wykorzystanie technologii blockchain skoncentrowanej na IOTA jako niezmiennego nośnika danych w procesie audytu, co spowodowało wzrost optymizmu wokół IOTA.

W kwietniu 2019 roku Fujitsu zademonstrował system oparty na Tangle, opisany jako „nowy standard protokołów, jeśli chodzi o produkty i usługi IT”. System zadebiutował na targach przemysłowych Hannover Messe, największych tego typu targach na świecie. Oczekuje się, że po raz pierwszy zostanie zastosowany w inteligentnej fabryce Fujitsu w Augsburgu.

Jaguar Land Rover

Niedawno (kwiecień 2019 r.) Iota ogłosiła współpracę z firmą Jaguar Land Rover z Wielkiej Brytanii. Dzięki partnerstwu Jaguar Land Rover nagradza kierowców kryptowalutą Iota za przesyłanie danych do Jaguara. Producent samochodów twierdzi, że zarobione fundusze można by wykorzystać na opłaty drogowe i parking, a także na stacje ładowania elektrycznego.

Jaguar Land Rover IOTA

Zdjęcie za pośrednictwem Blog IOTA

Przyjęcie technologii IOTA przez Jaguara Land Rovera jest częścią jego wizji Destination Zero, która obejmuje zerową emisję, zero korków i zero wypadków. Przewidywane rozwiązanie miałoby kierowców zarabiać kryptowalutę za raportowanie o warunkach drogowych i korkach. Pojazdy będą wyposażone we własne portfele kryptowalut do przechowywania płatności.

STMicroelectronics

W lipcu 2019 roku firma STMicroelectronics, jeden z największych na świecie producentów półprzewodników, ogłosiła, że ​​pracuje nad aktualizacją oprogramowania ich chipa STM32, który zintegrowałby technologię IOTA. Nowe zaktualizowane chipy, które mogą być używane we wszelkiego rodzaju urządzeniach IoT, od smartfonów po inteligentne lodówki, będą mogły wysyłać i odbierać dane z Tangle w czasie rzeczywistym.

W styczniu 2020 roku firma STMicroelectronics ogłosiła, że ​​opracowano i wydano pakiet SDK typu open source dla układu STM32, który umożliwia układom STM32 działanie jako węzeł IOTA. Rzecznik firmy powiedział, że trwają prace nad rozwojem i ulepszeniami SDK, a jednocześnie badana jest rosnąca liczba przypadków użycia chipów, takich jak przykłady w sektorze inteligentnej energii..

Dell Technologies & Linux Foundation

W październiku 2019 IOTA ogłosiła partnerstwo z Dell Technologies i Linux Foundation. W ogłoszeniu o partnerstwie stwierdzono, że trzy firmy pracują razem nad projektem o nazwie „Alvarium”, którego celem jest stworzenie systemu, który będzie sprawdzał, czy dane można zaufać. Projekt stworzy rynek danych, który będzie w stanie ocenić, jak wiarygodne są sprzedawane dane.

IOTA Dell

Istnieje ogromna liczba małych, średnich i międzynarodowych korporacji, które okazały zainteresowanie Iota i współpracowały z nimi przy wielu różnych projektach. Pełną listę znajdziesz w Archiwum IOTA. Ta witryna zawiera również najnowsze aktualizacje dotyczące tych i innych partnerstw IOTA.

Zespół IOTA

IOTA została założona w 2015 roku przez trio przedsiębiorców, którzy widzieli, że blockchain nie jest najskuteczniejszym sposobem tworzenia rozproszonej księgi. W 2017 roku powstała Fundacja IOTA, która nadzoruje badania, rozwój i standaryzację IOTA oraz ekonomii rzeczy.

Kluczowi członkowie Fundacji IOTA to:

David Sonstebo – David jest seryjnym przedsiębiorcą, współzałożycielem Fundacji IOTA i współprzewodniczącym w jej Radzie Dyrektorów. Przed IOTA założył firmę zajmującą się niewidzialnym sprzętem IP, która opracowała procesor o niskiej mocy do użytku w urządzeniach IoT.

Dominik Schiener – Dominik to kolejny seryjny przedsiębiorca, który przed IOTA założył kilka firm, w tym Bithaus i Fileyy. Był współzałożycielem Iota Foundation i zasiada w Radzie Dyrektorów jako współprzewodniczący.

Profesor Serguei Popov – Profesor Popov jest trzecim członkiem-założycielem IOTA i zasiada w Radzie Dyrektorów Iota Foundation. Jest profesorem matematyki na Uniwersytecie Campinas w Sao Paulo w Brazylii. Jest autorem białej księgi IOTA i twórcą Tangle.

Założyciele Iota

Trzej założyciele Fundacji IOTA

Jakob Cech – Szef działu inżynierii IOTA, Cech, objął to stanowisko w październiku 2019 roku, co czyni go jednym z ostatnich członków zespołu wykonawczego. Ma doświadczenie w sztucznej inteligencji i pisaniu technicznym, a przed dołączeniem do IOTA był kierownikiem programu w Microsoft.

Lewis Freiberg – Lewis pełni funkcję Head of Ecosystem for Iota, która zajmuje się przede wszystkim promocją zrozumienia Ioty i jej technologii, a także poszukiwaniem innowacji związanych z Iota. Jest w branży technologii rozproszonej księgi rachunkowej od 2013 roku, a wcześniej spędził prawie dziesięć lat w branży oprogramowania komercyjnego..

Holger Kother – Holger spędził swoją karierę w różnych projektach IT w międzynarodowych firmach w ciągu ostatnich 15 lat. W Iota jako Dyrektor Partnerstw zajmuje się tworzeniem partnerstw pomiędzy fundacją a integratorami i partnerami zainteresowanymi wykorzystaniem technologii Iota..

Społeczność Iota

Nie ma wątpliwości, że IOTA ma za sobą pełną pasji społeczność. Jest to wielki atut dla każdego projektu, ponieważ prowadzi do większej świadomości i sprzyja szerszemu zastosowaniu tokena IOTA.

Więc jak duża jest ta społeczność IOTA?

Cóż, jako pierwszy punkt odniesienia mają dość duże i aktywny Twitter obserwuje ponad 120 tys. obserwujących. To więcej niż widzieliśmy w wielu innych projektach. Na tym koncie na Twitterze zespół IOTA na bieżąco informuje społeczność o najnowszych ogłoszeniach, a te tweety zawsze mają dużo interakcji.

Do szerszej dyskusji społeczności IOTA ma Serwer Discord a także generała Reddit subreddit i bardziej szczegółowe IOTA Markets subreddit. Na Discordzie mają ponad 22 000 członków, a na obu subredditach mają ponad 130 000 członków.

Iota Discord

Zrzut ekranu ogólnego serwera IOTA Discord

Aby lepiej zrozumieć dyskusję w społeczności, postanowiłem wskoczyć do ich Discorda. Było wiele różnych wątków na czacie, które dotyczyły aspektów projektu i ekosystemu.

Jedna rzecz, która uderzyła mnie w dyskusji w tej społeczności, to fakt, że było bardzo niewielu „księżycowych chłopców”, których można było zobaczyć. Większość dyskusji dotyczyła partnerstw, technologii i szerszego zastosowania – zawsze dobry znak.

Token IOTA (MIOTA)

Długofalowym celem projektu IOTA jest stworzenie sieci zdolnej do zasilania mikrotransakcji między urządzeniami IoT. Dzięki IOTA można stworzyć otwarty rynek urządzeń, na którym zużycie zasobów i transfer mogą być rozliczane sekunda po sekundzie w czasie rzeczywistym.

Otworzy to ogromne możliwości, takie jak pojazdy, które dzielą warunki pogodowe i drogowe dla małych mikropłatności lub inteligentne termostaty udostępniające stacjom pogodowym dane dotyczące temperatury, wilgotności lub wiatru..

Całkowita podaż IOTA wynosi 2779530283. Zespół zdecydował się na tę liczbę, ponieważ jest zoptymalizowana pod kątem obliczeń trójskładnikowych, będąc największą możliwą 33-cyfrową liczbą trójskładnikową.

Ta całkowita podaż została wstępnie wydobyta podczas transakcji Genesis i nigdy nie będzie więcej wybijanych ani wydobywanych IOTA. Jest to dostawa stała. Ponieważ nie ma górników potrzebnych do zabezpieczenia sieci IOTA, nie ma zachęty dla nikogo, aby próbował podnieść opłaty sieciowe poprzez spowolnienie sieci lub jakikolwiek inny konflikt interesów.

MIOTA Performance

Mimo że tokeny IOTA zostały utworzone w 2015 roku w ramach crowdsale, dopiero w czerwcu 2017 roku tokeny były notowane na giełdzie. W tym czasie token był sprzedawany między 0,55 a 0,65 USD.

Token był zmienny od samego początku, spadając z poziomu otwarcia do zaledwie 0,18 USD miesiąc później, a następnie odbił i wzrósł o ponad 1 USD do połowy sierpnia 2017 r. Nie mógł utrzymać się na tak wysokim poziomie i do listopada 2017 r. Ponownie spadł poniżej 0,40 USD. , ale to nie trwało długo, ponieważ grudzień 2017 roku był ogromnym wzrostem dla całego rynku kryptowalut.

Wydajność cenowa MIOTA

Zdjęcie za pośrednictwem CMC

Osiągnął rekordowy poziom 5,69 USD 19 grudnia 2017 r. I szybko spadł z tych wyżyn. Mimo to walczył i udało mu się utrzymać powyżej 1 dolara do lipca 2018 r. Stamtąd stale spadał i od sierpnia 2019 r. Wynosi zaledwie 0,265044 USD..

Na początku 2020 r. Nastąpił wzrost, a MIOTA osiągnęła na chwilę wysokość 0,34 USD, ale wiadomość o włamaniu do portfela Trinity 13 lutego położyła kres rajdowi, który został zainspirowany wiadomościami o Coordicide, który ostatecznie zakończył Koordynator. Od początku marca 2020 r. Cena MIOTA wynosi 0,223925 USD.

Kupowanie & Przechowywanie MIOTA

Chociaż zajęło to 2 lata, zanim token IOTA znalazł się na giełdzie, dziś jest na dziesiątkach. Największy wolumen transakcji pochodzi z Bitfinex i Binance, chociaż istnieje również spory wolumen z Huobi Global i HitBTC (chociaż unikalibyśmy tego drugiego).

Biorąc pod uwagę, że wolumen jest dobrze rozłożony na giełdy, oznacza to, że płynność MIOTA nie jest zależna od pojedynczej giełdy. Oznacza to, że jeśli kiedykolwiek wystąpił problem z jedną z giełd, handlowcy zawsze mogli znaleźć alternatywny rynek do składania zamówień..

Binance MIOTA

Zarejestruj się na Binance i kup tokeny MIOTA

W poszczególnych księgach wymiany również wydaje się, że obroty są zdrowe. Rynki są głębokie i płynne, co oznacza łatwą realizację większych zamówień blokowych – brak poślizgu.

Do przechowywania tokenów IOTA najlepszą alternatywą był kiedyś natywny Portfel Trinity, który jest dostępny zarówno dla komputerów stacjonarnych (Windows, Mac, Linux), jak i mobilnych (Android i iOS). Niedawny włamanie do portfela wywołało obawy w całej społeczności i chociaż portfel został załatany, z pewnością upłynie trochę czasu, zanim użytkownicy odzyskają zaufanie do portfela.

Coordicide – The Evolution of IOTA

IOTA jest krytykowana za to, że jest zbyt scentralizowana, ponieważ od samego początku wdrożyła użycie węzła przeglądu, który nazywa „Koordynatorem”. Ten specjalny węzeł działa w celu zapewnienia funkcji punktu kontrolnego w Tangle, generując transakcje zwane „kamieniami milowymi”, które mają chronić sieć przed atakami złych aktorów.

Fundacja IOTA od dawna stwierdziła: „Krótka odpowiedź jest taka, że ​​koordynator może i zostanie usunięty, jeśli nasz zespół badawczy będzie przekonany, że w wystarczającym stopniu rozumiemy Tangle bez koordynatora”.

IOTA planuje ostatecznie usunąć Koordynatora z Tangle, tzw Coordicide, oczekuje się osiągnięcia celów skalowalności bez centralizacji. Usunięcie koordynatora będzie kamieniem milowym w dążeniu do ostatecznego stworzenia rozwiązania w zakresie technologii rozproszonej księgi, które będzie naprawdę gotowe do użytku w przedsiębiorstwach.

Od lutego 2020 r. Plany dotyczące Coordicide zrobiły kolejny krok naprzód, a IOTA ogłosiła zastąpienie scentralizowanego koordynatora nowym zdecentralizowanym systemem konsensusu o nazwie „Shimmer”.

IOTA stwierdziła, że ​​ich rozwiązanie Shimmer zrównoważy decentralizację z bezpieczeństwem i skalowalnością, a to opiera się na naturalnie występujących systemach, takich jak wzorce lotu pszczół i projektowanie systemów odpornościowych żywych organizmów..

Nowy mechanizm konsensusu

IOTA dodała nowy mechanizm konsensusu, aby zasilić Shimmer. Ten mechanizm to system rankingowy reputacji, który wykorzystuje coś, co nazywa się „maną”, aby nagradzać „dobre węzły”. Manę można również usunąć w przypadku węzłów, które zachowują się niewłaściwie. Inżynierowie IOTA twierdzą, że ten system rozwiąże wiele problemów związanych z popularnymi mechanizmami konsensusu blockchain, takimi jak Proof of Work (PoW), Proof of Stake (PoS) i Delegated Proof of Stake (DPoS).

Odkąd Bitcoin został uruchomiony ponad dziesięć lat temu, największym problemem dla technologii blockchain był kompromis między decentralizacją, bezpieczeństwem i skalowalnością. Innowacyjny nowy mechanizm konsensusu IOTA obiecuje rozwiązać wszystkie trzy problemy w tym samym czasie.

Fundacja IOTA opisała mechanizm konsensusu jako rozwiązanie modułowe „co oznacza, że ​​każdy moduł może być niezależnie wymieniony, jeśli nowe badania ujawnią dalsze ulepszenia”. Jest to ważne, ponieważ „oprogramowanie, które nie zostało zaprojektowane z podstawami modułowymi, zacznie stagnować. Elastyczność w zakresie modernizacji w przyszłości ma kluczowe znaczenie dla długoterminowego sukcesu tak szybko rozwijającej się technologii ”.

System reputacji many pozwoli posiadaczom tokenów głosować nad przypisaniem punktów reputacji many do węzłów, które zachowują się dobrze w sieci, a te punkty many mogą być również odrzucone w dowolnym momencie. System obejmuje również auto-peering, w którym sąsiednie węzły udostępniają informacje, aby jak najszybciej osiągnąć pełny konsensus sieciowy.

To rozwiązanie zużywa znacznie mniej energii niż mechanizm PoW. W mechanizmie Shimmer więcej many pozwoli na przetworzenie większej liczby transakcji, rozwiązując problem skalowalności. Głosując na „dobrych aktorów”, te węzły są silniej osadzone w Plątaninie, podczas gdy „źli aktorzy” zostaną osieroceni i niewykorzystani.

Komórkowy & Szybki probabilistyczny

Ponadto IOTA testuje dwa nowe systemy konsensusu wraz z systemem many reputacji węzłów. Są to konsensus komórkowy i szybki konsensus probabilistyczny.

W Cellular Consensus mówi się, że porozumienie w sprawie reputacji węzłów „migocze” w sieci, co tworzy zbiorową umowę, która wygląda podobnie do ruchu kolonii owadów. Wszystkie węzły, które zachowują się dziwnie, są postrzegane w ten sam sposób, w jaki owady wykrywają drapieżniki pośród nich.

Należy zauważyć, że ten mechanizm jest bardzo trudny do matematycznego wdrożenia, co oznacza, że ​​zajmie to prawdopodobnie lata testowania przez IOTA, zanim będzie gotowy do pełnego wdrożenia w sieci głównej..

Szybki konsensus probabilistyczny ma poszczególne węzły losowo weryfikujące zachowanie innych losowo wybranych węzłów. Ponadto procent zgody wymagany w każdej rundzie jest również losowy. Cała ta przypadkowość utrudnia atakowanie sieci.

Coordicide IOTA jest wynikiem wielu lat planowania i pracy. Chociaż ostatnia faza wdrażania prawdopodobnie nastąpi jeszcze w przyszłości, wydaje się, że w obecnym planie uwzględniono wiele lub większość problemów, które mogą się pojawić. IOTA i jej zwolennicy wierzą, że ostatecznie rozwiąże to problemy skalowalności, decentralizacji i bezpieczeństwa istniejące w tym samym czasie.

Poczwarka lub IOTA 1.5

Natychmiast po ogłoszeniu Coordicide zespół IOTA ogłosił również, że sieć główna zobaczy natychmiast aktualizacja nazwana „Poczwarka”, co ma na celu poprawę efektywności transakcyjnej sieci głównej przed zakończeniem modernizacji Coordicide.

Chrysalis przeniesie sieć główną do sieci korporacyjnej, dopóki ostateczne ulepszenie Coordicide nie będzie gotowe do wdrożenia. Projekt został nazwany „Poczwarka”, ponieważ jest to forma, jaką przyjmuje gąsienica, zanim przekształci się i pojawi się jako motyl.

Poczwarka IOTA

Przejście na Tangle Free IOTA

W aktualizacji Poczwarka, której zakończenie planowane jest obecnie na trzeci kwartał 2020 r., Wprowadzanych jest szereg ulepszeń. Jednym z nich jest białe podejście do obliczania sald, które zoptymalizuje szybkość i skuteczność wyboru końcówek..

Obejmuje również nowy algorytm wyboru dla koordynatora, umożliwiając sieci obsługę zwiększonej liczby potwierdzonych transakcji na sekundę, jednocześnie poprawiając wydajność obliczeniową.

Chrysalis będzie również obsługiwał transakcje atomowe, nowy schemat podpisów równoległy z WOTS oraz nowy wybór końcówek URTS. Kolejna zmiana sprawi, że IOTA będzie w stanie wydawać tokeny, co było zmianą wymaganą przez społeczność IOTA i partnerów korporacyjnych.

Protokół Qubic – Beyond Coordicide

Jednym z najnowszych i ekscytujących projektów dla IOTA jest Protokół Qubic. Qubic powstał z akronimu QBC, który oznacza obliczenia oparte na kworum. Protokół Qubic jest rozwiązaniem IOTA do outsourcingu obliczeń, inteligentnych kontraktów, wyroczni i wielu innych.

Protokół Qubic określa, w jaki sposób IOTA będzie postępować z obliczeniami opartymi na kworum, które obejmują konstrukcje, takie jak wyrocznie i inteligentne kontrakty. Pozwoli to na bezprawne, oparte na mgle / chmurze, uniwersalne możliwości przetwarzania wieloprocesorowego w Tangle.

W końcu użytkownicy będą mogli wykorzystać pulę globalnej niewykorzystanej mocy obliczeniowej, jednocześnie pomagając zabezpieczyć Tangle, tworząc w ten sposób globalny superkomputer oparty na IOTA.

Qubic Protocol IOTA

Omówienie protokołu Qubic

Należy zauważyć, że chociaż pomysł Qubic powstał w 2012 roku w wątku na forum Bitcointalk, od tego czasu bardzo się zmienił. Jest to również nadal w toku i może tak pozostać przez dłuższy czas. Zakres projektu jest rzeczywiście ogromny.

Teo, o których zespół IOTA wyraził się bardzo jasno, ogłaszając Qubic, to to, że nie będzie to nowy token ani moneta i że nie będzie zrzutów ani ICO dla Qubic.

Pierwotna koncepcja Qubic wiązała się z trudnymi do przezwyciężenia problemami, a protokół IOTA został tak naprawdę zaprojektowany, aby rozwiązać te problemy, stając się globalnym standardem płatności IoT i przesyłania wiadomości. Bezproblemowy charakter transakcji IOTA to jedna z rzeczy umożliwiających Qubic:

  • Sposób na bezpieczną komunikację ze światem zewnętrznym w zaufanym środowisku;
  • Wydajna, rozproszona platforma obliczeniowa mgły do ​​tworzenia złożonych aplikacji IoT;
  • Nowy rodzaj inteligentnego kontraktu, który zbiera mikropłatności w czasie rzeczywistym w trakcie trwania;
  • System nagród zachęcający do uczciwego uczestnictwa w Tangle.

Obawy i krytyka

IOTA nie obeszła się bez krytyki przez całe swoje życie, a większość z nich skupiała się na technicznych wadach algorytmu szyfrowania. Doszło również do kradzieży IOTA o wartości 11,4 mln USD, która miała miejsce w 2018 r., Kiedy haker stworzył fałszywe nasiona, dzięki czemu uzyskał dostęp do portfeli użytkowników.

Największa krytyka projektu dotyczy faktu, że w projekcie zastosowano algorytm szyfrujący o nazwie Curl, który twórcy sami „wywalili”. Oznacza to, że stworzyli algorytm szyfrowania od zera, co jest wysoce odradzane w branży kryptograficznej.

Iota Curl

Artykuł badawczy na temat algorytmu Iota CURL. Zdjęcie za pośrednictwem Świergot

Te algorytmy szyfrowania zwykle wymagają lat badań, aby zapewnić ich bezpieczeństwo, a potrzeba ta została udowodniona, gdy okazało się, że Curl ma właściwość znaną jako Kolizja, dzięki czemu funkcja da ten sam wynik, gdy otrzyma dwa różne dane wejściowe.

Mogło to pozwolić hakerowi na łatwe kradzież tokenów z sieci. Chociaż programiści IOTA naprawili tę lukę, niektórzy zastanawiają się, jakie inne niespodzianki mogą kryć się pod kodem czekającym na wykorzystanie.

Kolejna krytyka projektu dotyczy unikania przez zespół oprogramowania open source, które przez niektórych jest nawet interpretowane jako wrogie. Jednym z fundamentów większości projektów blockchain jest baza kodu typu open source, więc gdy IOTA gardzi kodem open source, wielu zastanawia się, co mogą ukrywać.

Pomimo prac wykonanych w Coordicide, kwestia centralizacji projektu pojawiła się niedawno, kiedy koordynator został zamknięty. Zrobiono to w odpowiedzi na włamanie do portfela Trinity.

Trinity Wallet Hack

Dodatkowym problemem, który pojawił się dopiero w lutym 2020 r., Jest bezpieczeństwo oficjalnej aplikacji portfela IOTA o nazwie Trinity. 12 lutego 2020 roku dowiedziano się, że hakerowi udało się wykorzystać lukę w portfelu, aby ukraść około 2 milionów dolarów środków.

Iota Hacks

Hack Updates. Zdjęcie za pośrednictwem Świergot

W odpowiedzi Fundacja IOTA zamknęła Koordynatora, aby powstrzymać dalsze kradzieże podczas śledztwa w sprawie włamania. Pozostawał zamknięty przez prawie 2 tygodnie, gdy Fundacja po raz pierwszy załatała portfel Trinity i poprosiła użytkowników o aktualizację do najnowszej wersji, która obejmowała migrację ich nasion do nowego seeda.

Okres migracji początkowej został ustalony na 29 lutego 2020 r. Do 7 lutego 2020 r. Po nim nastąpi 2-dniowy opcjonalny okres walidacji społeczności, po którym sieć IOTA zostanie ostatecznie ponownie uruchomiona 10 marca 2020 r., Kiedy to użytkownicy będą znowu móc dokonywać transakcji. Nie trzeba dodawać, że po tym drugim włamaniu zaufanie do IOTA zostało poważnie uderzone.

Wniosek

Iota jest z pewnością jednym z bardziej unikalnych projektów kryptowalutowych, z wykorzystaniem Tangle bezpośrednio odejście od zwykłych rozwiązań blockchain. Cel, jakim jest zasilenie Internetu rzeczy, jest prawdopodobnie również jednym z najbardziej wzniosłych w tej przestrzeni. A dzięki Tangle zapewniającej bezproblemowe transakcje, ekstremalną skalowalność i odporność kwantową, zespół Iota może w końcu zrealizować swój cel.

Mimo to zespół musi unikać dalszych obaw związanych z bezpieczeństwem, a usunięcie koordynatora będzie kluczowym krokiem dla projektu. Aby odnieść sukces jako system płatności maszyna-maszyna, cały protokół musi przejść energiczne testy i najprawdopodobniej długi proces eksperymentalny. To samo dotyczy sytuacji, gdy rynek danych ma kiedykolwiek zostać uruchomiony na IOTA.

Wrogość i pogarda, jaką zespół ma wobec społeczności open source, mogą również zaszkodzić projektowi w dziedzinie, w której programiści oczekują otwartego oprogramowania jako normy. Między członkami założycielami doszło do pewnych działań wojennych, które już spowodowały podziały, a członek-założyciel Sergey Ivancheglo zarobił wszystkie swoje monety MIOTA w listopadzie ubiegłego roku i odchodził od projektu IOTA.

Ogólnie wydaje się, że Iota Foundation wykonuje doskonałą robotę w zapewnianiu partnerstw i rozwoju biznesowego projektu. Mają już silną stabilną liczbę partnerów i mogą szybko rozprzestrzenić się w kilku sektorach, jeśli uda im się odnieść sukces dzięki rozwiązaniu rozproszonej księgi.

Niedawny włamanie do portfela Trinity jest z pewnością niepokojące, ale jest czymś, co z czasem zniknie. Bardziej ekscytujące było wydanie Coordicide i wiadomość, że jest teraz harmonogram zamknięcia Koordynatora i ostatecznie uczynienia IOTA zdecentralizowaną siecią, jaką zawsze miała być.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me