Przegląd Particl: Zdecentralizowane aplikacje skoncentrowane na prywatności

Platforma Particl ma ambitny cel, jakim jest zbudowanie zdecentralizowanej gospodarki wspieranej przez wszystkie kluczowe elementy technologii blockchain; prywatność, interoperacyjność i bezpieczeństwo.

Projekt koncentruje się na dostarczaniu 3 podstawowych funkcji: platformy Particl, w której zdecentralizowane aplikacje łączą się z prywatnością, „Part Coin”, który jest określany jako „szwajcarski scyzoryk” kryptowalut, oraz Particl Marketplace, który zrewolucjonizuje handel elektroniczny.

Particl istnieje już od nieco ponad roku i pomimo bessy na rynku udało mu się osiągnąć kilka znaczących kamieni milowych, w tym wydanie wersji alfa swojego Particl Marketplace.

Co to jest Particl?

Prywatność to jedna z najważniejszych funkcji, jakie może zaoferować każda platforma blockchain. Dla Particl, jest mniej cechą, a bardziej podstawowym składnikiem całego ekosystemu.

Platforma cząstek

Dla programistów próbujących tworzyć własne zdecentralizowane aplikacje platforma Particl oferuje najbardziej zaawansowane parametry prywatności i bezpieczeństwa. Ułatwia to budowanie solidnej aplikacji, która pozostaje wierna głównym najemcom łańcucha bloków, a jednocześnie oferuje prosty projekt i doskonałe wrażenia użytkownika..

Particl Platform

Na Particl można opracować wiele różnych rodzajów Dappów, ale wspólnym wątkiem, który je łączy, jest wykorzystanie monety PART do przetwarzania transakcji.

CZĘŚĆ Moneta

Platforma blockchain skoncentrowana na prywatności nie byłaby kompletna bez własnej kryptowaluty. Jednak Particl chwali się, że ich moneta to coś więcej niż tylko kolejny jednowymiarowy żeton. W rzeczywistości obsługuje wiele przypadków użycia, w tym możliwość dokonywania anonimowych transakcji, używania do głosowania i jako paliwo dla platformy Particl.

Może również stanowić potencjalne źródło dochodu pasywnego i jednocześnie zarządzać dużymi transakcjami bez spowolnienia lub narażania decentralizacji lub bezpieczeństwa łańcucha bloków. Ta równowaga jest niezbędna do osiągnięcia skalowalności sieci i możliwości obsługi milionów użytkowników naraz, gdy platforma osiągnie powszechne zastosowanie.

Particl Marketplace

Ostatnim elementem ekosystemu Particl jest ich zdecentralizowany rynek. Particle Marketplace to pierwszy oficjalny Dapp platformy Particl. Pozwala każdemu prywatnie kupować i sprzedawać towary i usługi.

Użycie monety PART przy dokonywaniu transakcji gwarantuje również, że opłaty są ograniczone do minimum. Particl ma nadzieję, że w przyszłości uda się wdrożyć bramki fiat, które umożliwią większej liczbie zewnętrznych użytkowników wejście do ekosystemu.

Te funkcje zasadniczo rozwiązują wiele największych problemów dzisiejszych platform handlu elektronicznego; brak prywatności, naruszenia danych spowodowane słabym bezpieczeństwem, brakiem odporności na cenzurę i wysokie opłaty transakcyjne, które powodują, że kupowanie przedmiotów jest droższe, a sprzedaż mniej opłacalna.

Particl Open Marketplace UI

Particl Open Marketplace UI w wersji alfa

Wszystkie te kwestie koncentrują się wokół potrzeby, aby tradycyjna platforma e-commerce zatrudniała pośrednika, którego jedynym prawdziwym celem jest monitorowanie platformy, cenzurowanie działań uznanych za naruszenie warunków świadczenia usług i wydobywanie wartości bez większego wkładu w zamian.

Zdecentralizowany rynek nie ma nadzorcy, dzięki czemu użytkownicy mogą określić, co chcą kupić i sprzedać, ile informacji chcą ujawnić i ile własnych pieniędzy mogą zabrać z platformy.

Gospodarka bez pośredników

Ostatecznym celem Particl jest zbudowanie gospodarki bez pośredników. Osiągnięcie tego celu wymaga od Particl wykorzystania różnych przełomowych innowacji w zakresie bezpieczeństwa, prywatności i interoperacyjności;

Atomic Swapy

Funkcja Atomic Swaps firmy Particl umożliwia automatyczną konwersję wszystkich przychodzących transakcji walutowych na PART, umożliwiając użytkownikom ochronę funkcji prywatności PART podczas korzystania z ich ulubionej kryptowaluty.

Statystyki prywatności

Użytkownicy mogą wybrać, jakiego poziomu poufności chcą używać w przypadku transakcji: Publiczna, niewidoma lub anonimowa.

 • Transakcje na poziomie publicznym przypominają te widoczne w łańcuchu bloków Bitcoin.
 • Poziom ślepy: Particl używa protokołu CT do „Utrzymuj przekazywane kwoty widoczne tylko dla uczestników transakcji (i tych, których wyznaczają), jednocześnie gwarantując kryptograficzną integralność transakcji”.
 • Poziom anonimowy: Na tym poziomie kwoty transakcji i adres są ukrywane za pomocą sygnatur pierścieniowych Cryptonote i C Maxwella (łącznie są one określane jako Ring CT). Particl pobiera najwyższe opłaty za transakcję na tym poziomie.

Najnowsza baza kodów Bitcoin Core

PART jest zbudowany z najnowszej podstawowej bazy kodu Bitcoin, co pozwala im korzystać ze stabilności i bezpieczeństwa sieci Bitcoin, a jednocześnie umożliwia programistom łatwe rozwidlenie kodu w razie potrzeby.

Partcl Cold Staking

W swoim protokole potwierdzania zgodności stawki Particl wykorzystuje inteligentne kontrakty do delegowania uprawnień do obstawiania „węzłów do obstawiania”, które nie zawierają monet. Węzły do ​​obstawiania są podłączone do łańcucha blokowego Particl i mogą być używane do obstawiania monet offline

CZĘŚĆ Moneta

PART Coin zawiera kilka unikalnych funkcji i specyfikacji, które sprawiają, że jest to szwajcarski scyzoryk kryptowalut:

Specyfikacje:

 • Czas bloku: 120 sekund (5 razy szybciej niż BTC)
 • Rozmiar bloku: 2 MB (2 × większy niż BTC)
 • Mechanizm konsensusu (Particl Proof-of-Stake) z odpornym na działanie czynników kwantowych stosowaniem na zimno
 • Podaż pieniądza ≈ 9,081 mln CZĘŚCI
 • SegWit – natywne wsparcie dla wszystkich transakcji
 • Atomic Swaps – obsługiwane przez zgodne łańcuchy bloków

Funkcje prywatności:

 • Prywatność w wielu stanach (3 opcjonalne poziomy prywatności dla transakcji – publiczne, niewidome i anonimowe)
 • Niewidoczne transakcje / poufne transakcje – strony transakcji są widoczne na blockchain, ale kwota jest ukryta
 • Transakcje prywatne (RingCT) – obie strony transakcji & kwoty są ukryte na blockchain

Funkcjonalność związana z bezpieczeństwem:

 • Portfele Multi-Signature
 • Portfel sprzętowy Ledger
 • Portfel sprzętowy Trezor
 • Obstawianie z portfela sprzętowego (monety są bezpieczne i można je stawiać w tym samym czasie)

Część handlowa Moneta

Moneta PART może być przechowywana w prywatnych portfelach użytkowników, a także można nią handlować na następujących giełdach: Bittrex, Upbit, Chainex, LiteBit, Bit-Z i ChainRift. Zespół celowo zdecydował się udostępnić swoje monety do handlu na scentralizowanych giełdach, ponieważ oferują one wyższą płynność, lepsze ceny i szybszy handel.

Monetę PART można również znaleźć na następujących giełdach non-Custodial: Changelly, CoinSwitch, Changehero, Indacoin, SimpleSwap i Xchange.me.

Te giełdy oferują prostszy proces, większą prywatność i zwalniają użytkownika z konieczności trzymania swoich monet na giełdzie.

CZĘŚĆ Wydajność cenowa

CZĘŚĆ Wydajność cenowa. Źródło: CoinGecko.com

PART zajmuje obecnie 114 miejsce na liście Coinmarketcap. Podobnie jak większość Altcoinów, odnotowano znaczny spadek wartości w porównaniu z rekordowym poziomem 46,68 USD w zeszłym roku. Cena PART spadła do 1,23 USD 25 listopada, po czym powoli odbiła o ponad 100% w ciągu ostatnich 2 miesięcy do obecnej ceny 3,25 USD.

Particl jest otwarta na współpracę z innymi giełdami w celu zintegrowania wsparcia dla PART w ich systemach. Jednak, jak pokazano w niedawnym wywiadzie z Paulem Schmitzerem, jest to w dużym stopniu zależne od wymagań giełdy. Particl woli nie płacić „wygórowanych” opłat za ofertę, aby uzyskać ofertę.

Mechanizmy propozycji

Jedną z najbardziej wyjątkowych cech platformy Particl są mechanizmy propozycji. Platforma zasadniczo oferuje kilka sposobów przesyłania propozycji do społeczności, zespołu lub fundacji. Na te propozycje może następnie głosować społeczność za pomocą zdecentralizowanego systemu zarządzania Particl:

 • Propozycje ulepszeń (PIP):

  Dokument projektowy dostarczający informacji społeczności Particl lub opisujący nową funkcję Particl, jej procesów lub środowiska.

 • Propozycje możliwości (POP):

  Dokument projektowy zawierający informacje dla społeczności Particl, opisujący możliwości nagród, możliwości integracji lub możliwości marketingowe.

 • Zapytanie ofertowe (RFP):

  Dokument, który ma na celu uzyskanie propozycji zadania, takiego jak opracowanie zasobu społeczności (tj .: strony internetowej) lub tworzenie elementów treści, które nie zostały wyraźnie określone w Particl Opportunities.

Związki partnerskie

Particl niedawno nawiązał współpracę z PIVX, kolejną kryptowalutą, która również koncentruje się na prywatności. Moneta PIVX będzie jedną z pierwszych kryptowalut, które zostaną dodane jako metoda płatności na Open Marketplace Particl. PIVX będzie również dostępny na ZDAX, prywatnej zdecentralizowanej giełdzie opracowanej przez Pivx.

Według szefa komunikacji Particl, obie społeczności wokół PIVX i PART są blisko i będą wzajemnie wykorzystywać swoją platformę, aby zmaksymalizować swoją wartość w miarę dalszego wzrostu.

Zespół

Zespół Particle składa się z 22 członków, którzy są programistami, menedżerami, projektantami, badaczami, kryptografami i skarbnikiem. Ten zespół jest właściwie dość mały, biorąc pod uwagę zakres projektu i ilość aktywnie wykonanej pracy.

Członkowie zespołu Particl

Główni członkowie zespołu Particl

Zespół doradczy obejmuje kilka znanych nazwisk w przestrzeni kryptowalut, takich jak Charlie Shrem, Miguel Cuneta, John Bailon i Micah Spruill.

Particl Advisors

Pula doradców w projekcie Particl

Zaangażowanie społeczności

Coś, co wydało mi się bardzo zachęcające w projekcie Particl, to wielkość i entuzjazm ich społeczności. Mają wyznaczonego menedżera społeczności o nazwie „CryptoGuard”, który jest niesamowicie aktywny na wielu różnych platformach i mediach.

Doprowadziło to do znacznego zainteresowania projektem przy silnym zaangażowaniu społeczności. Na przykład mają duży Świergot obserwujących i ponad 2600 członków, którzy biorą udział w ich oficjalnych spotkaniach Subreddit. Ci, którzy śledzą projekt, są również bardziej zaangażowani w technologię i bardziej skupieni na długoterminowej wizji.

Zespół również utrzymuje swoje oficjalny blog gdzie publikują wszystkie ważne aktualizacje i ogłoszenia. Projekt stara się być jak najbardziej otwarty na temat członków, którzy pracują nad projektem, a na tym blogu jest wiele interesujących wywiadów, które zostały przeprowadzone z programistami Particl.

Mapa drogowa

Particl osiągnął znaczną liczbę kamieni milowych w rozwoju w minionym roku i nadal ma o wiele więcej, które są w toku:

Ukończone kamienie milowe:

 • 22 marca 2017 r. – opublikowano białą księgę dotyczącą rynku
 • 4 lipca 2017 – założenie Fundacji Non-Profit
 • 17 lipca 2017 – Blockchain genesis, SegWit, CT
 • 24 września 2017 – Atomic Swapy
 • 11 listopada 2017 r. – Kwantowo-odporne na zimno staking
 • 20 marca 2018 – Ukryte adresy v2
 • 20 marca 2018 r. – obsługa urządzeń do podpisywania sprzętu
 • 31 maja 2018 r. – Particl Marketplace (alfa)
 • Lipiec 2018 – RingCT – Academic Review
 • 7 sierpnia 2018 – Integracja portfela Ledger

Rzeczywiście, gdybyśmy przyjrzeli się repozytorium GitHub dla projektu Particl, z grubsza dowiemy się, ile pracy wykonali programiści. Poniżej mamy liczbę zatwierdzeń kodu z najbardziej aktywnych repozytoriów w Particl GitHub.

Particl GitHub

Łączna liczba zatwierdzeń na najbardziej aktywnych repozytoriach w Particl

Jak widać, przesyłają kod w szalonym tempie. W rzeczywistości, patrząc na liczbę zatwierdzeń projektu Particl w porównaniu z innymi kryptowalutami w przestrzeni, możemy zorientować się, ile pracy jest wykonywanych.

Particl zajmuje 21 miejsce w rankingu coincodecap co umieszcza go tuż nad BitShares. Dzieje się tak pomimo tego, że Bitshares ma prawie 3 razy więcej współautorów, którzy wypychają kod.

Być może jest dobry powód, dla którego popełniono tak dużo kodu. Particl aktywnie pracuje nad wieloma innymi funkcjami i aktualizacjami, które są przedstawione w ich mapa drogowa projektu. Poniżej znajdują się niektóre z tych funkcji:

 • Kuloodporne: zwiększanie skalowalności transakcji związanych z prywatnością
 • Portfel mobilny iOS Copay
 • Copay Cold Staking
 • Zarządzanie notowaniami na rynku
 • Multi-portfele Particl Desktop
 • Particl Marketplace (beta)
 • Zestaw do tworzenia oprogramowania (SDK)
 • Głosowanie na Fundusz Społeczny

Wniosek

Propozycja wartości Particl jako platformy blockchain skoncentrowanej na prywatności będzie bez wątpienia ważna, ponieważ wiele sieci Blockchain już zaczęło naruszać prywatność i bezpieczeństwo w celu osiągnięcia skalowalności.

Największą przeszkodą Particl w posuwaniu się naprzód będzie ustalenie, jak wyróżnić się spośród różnych innych monet zapewniających prywatność i zapewnić wystarczającą wartość, aby nadrobić straty, których oni i większość Altcoinów doświadczyli w ubiegłym roku z powodu cyklu bessy.

Projekt wydaje się być bardzo aktywny i czeka na niego wiele aktualizacji, dlatego warto obserwować ich postępy, aby sprawdzić, czy uda im się zdobyć dominację na coraz bardziej zatłoczonym rynku.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me