Przegląd poziomu: mechanizm weryfikacji i weryfikacji Blockchain

Tierion to jeden interesujący projekt blockchain, który zajmuje obszar wyjątkowy od innych. Pracują nad weryfikacją danych, ale na masową skalę.

Dokładniej rzecz ujmując, zespół podjął ideę notarialnego i bezpiecznego przechowywania dokumentów i przeniósł go na ochronę danych cyfrowych. Starają się, aby proces weryfikacji był prosty i co najważniejsze tani.

Czy jednak można realistycznie zrealizować tak wielką wizję?

W tym przeglądzie Tierion damy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o projekcie. Przyjrzymy się ich technologii, rozwojowi i członkom zespołu. Przeanalizujemy również potencjał tokena TNT, aby zapewnić większą adopcję w dłuższej perspektywie.

Co to jest Tierion?

Pełna weryfikacja danych i dokumentów jest rzeczywiście sporym wyzwaniem. Chociaż istnieją standardowe procedury, aby to zrobić, są one czasami przestarzałe i nie nadążają za tempem, w jakim rozwija się technologia. Tierion próbuje wykorzystać niezmienną technologię blockchain do weryfikacji tych danych.

Tierion Blockchain

Omówienie protokołu warstwy. Zdjęcie za pośrednictwem Angel.co

Inne firmy próbowały zrobić coś podobnego, zakotwiczając dane w łańcuchach bloków, ale każda z nich stanęła przed wyzwaniem skalowalności i nie była w stanie pokonać tej przeszkody. Te wczesne próby wykorzystywały łańcuch bloków Bitcoin i publikowały tylko jeden skrót dokumentu obok każdej transakcji Bitcoin. Problem polega na tym, że Bitcoin nie ma prawie wystarczającej przepustowości sieci, aby pomieścić wszystkie skróty dokumentów, które musiały zostać zarejestrowane.

A korzystanie z sieci Bitcoin i łańcucha bloków stało się zbyt drogie, a koszt każdego dokumentu wzrósł do ponad 3 USD do 2017 r. Jakby tego było mało, opóźniony czas blokowania z Bitcoin oznaczał, że sygnatura czasowa na dokumentach nie była dokładna . Zespół Tieriona znalazł sposób na pokonanie wszystkich tych przeszkód.

Przypadki użycia warstwy

Istnieje wiele branż, które będą mogły odnieść ogromne korzyści z rozwiązania blockchain, które jest w stanie weryfikować i zabezpieczać dane. Opieka zdrowotna, usługi finansowe i ubezpieczenia to tylko kilka branż, które każdego roku wydają dziesiątki milionów dolarów na uwierzytelnianie i bezpieczne przechowywanie danych. Tierion może zarówno uprościć proces, jak i znacznie go obniżyć. Przenosząc wszystkie te dane do łańcucha bloków, staje się również niezmienny.

Tierion był na dobrej drodze na długo przed ICO latem 2017 roku. W ciągu dwóch krótkich lat swojego istnienia do tego momentu nawiązał już współpracę z firmą Microsoft w zakresie integralności danych. Oprócz tego wykonał również pracę z danymi Internetu rzeczy z firmą Phillips, a także weryfikację poświadczeń i prace audytowe z innymi firmami..

Przypadki użycia warstwy

Lista niektórych przypadków użycia Tierion

Prawdę mówiąc, jeśli weźmie się pod uwagę zakres integralności danych, weryfikacji danych, audytu i weryfikacji poświadczeń, zakres tego, do czego można wykorzystać Tierion, staje się prawie nieograniczony. Różne firmy i branże będą mogły używać go do notarialnego poświadczenia, weryfikacji danych uwierzytelniających, dostarczenia dowodu procesu i znacznika czasu transakcji.

Ponadto istnieje wiele różnych branż, które mogłyby skorzystać z protokołu Tierion. Mogą dostarczyć kryptograficzny dowód kolejności, integralności i znacznika czasu wielu procesów biznesowych. Należą do nich m.in. łańcuchy dostaw, transakcje finansowe, roszczenia ubezpieczeniowe, dokumentacja medyczna i procedury KYC (Know Your Customer).

Jak działa Tierion

Tierion wykorzystuje technologię Chainpoint do tworzenia tego, co nazwali „silnikiem sprawdzającym”. Dzięki temu wykorzystaniu Chainpoint Tierion może używać technologii blockchain do weryfikacji danych. Obejmuje to wszystko, od dokumentacji medycznej po transakcje finansowe i umowy prawne. Ich ostatecznym celem jest uproszczenie procesu przy jednoczesnym obniżeniu kosztów zaufania.

Tierion działa poprzez zakotwiczenie danych do transakcji w łańcuchu bloków przy użyciu silnika sprawdzającego. Dzięki temu każdy może w dowolnym momencie zweryfikować integralność i sygnaturę czasową danych, po prostu wyszukując je w nieufnym łańcuchu blokowym. Eliminuje to potrzebę korzystania z zaufanych źródeł zewnętrznych, takich jak notariusze. Obecnie Tierion zapewnia tę możliwość zarówno dla łańcuchów bloków Bitcoin, jak i Ethereum.

Chainpoint Proof of Generation

Proces generowania proofa Chainpoint

Chainpoint to otwarty standard, z którego może korzystać każdy programista do łączenia danych z łańcuchem bloków w celu utworzenia znacznika czasu i dowodu. Chainpoint zawiera kilka narzędzi programistycznych i był używany przez setki firm do tworzenia aplikacji wykorzystujących łączenie danych. Chainpoint jest również podstawą sieci Tierion.

Być może najbardziej ekscytującą częścią sieci Tierion Network jest jej aplikacja Proof, która ma zostać uruchomiona na początku 2019 r. Aplikacja Proof działa na Chainpoint, co pozwoli jej skalować do milionów dowodów dziennie. Dowodem jest sytuacja, w której firma weryfikuje integralność danych i sygnatury czasowej bez korzystania z zaufanego źródła zewnętrznego. Firmy będą mogły rozpocząć pracę za pomocą kilku kliknięć myszą, a weryfikacja danych będzie szybka, prosta i niedroga.

Zespół & Inwestorzy

Patrząc na wykonalność projektu, naprawdę ważne jest, aby zagłębić się w tło głównych członków zespołu. Zespół Tierion wydaje się być imponującym połączeniem doświadczenia biznesowego i inżynieryjnego. Tierion został współzałożycielem Wayne Vaughn (CEO) i Jason Bukowksi (główny programista).

Vaughn rozpoczął karierę w połowie lat 90. w agencji marketingu cyfrowego i był odpowiedzialny za stworzenie jednej z pierwszych platform automatyzacji marketingu SaaS. Zasiada także w Radzie Doradczej Blockchain Capital.

Członkowie zespołu Tierion

Główni członkowie zespołu Tierion

Bukowski zajmował się głównie tworzeniem wysoce skalowalnego oprogramowania. Stworzył jedną z pierwszych platform do analityki internetowej w czasie rzeczywistym, a teraz służy jako główny programista w Chainpoint. Dołącza do nich wiceprezes ds. Inżynierii Glenn Rempe, który jest głównym architektem Tierion, a także wiceprezes ds. Rozwoju biznesowego Pierre Wolff i szef marketingu Adam Evers.

Istnieje również kilka znanych firm w przestrzeni blockchain, które zainwestowały w Tierion. Są to między innymi kapitał blockchain, Digital Currency Group i Fenbushi Capital. Plik Digital Currency Group została założona przez Barry’ego Silberta i są właścicielami Coindesk, największej firmy medialnej w przestrzeni kryptowalut.

Społeczność Tierion

W przypadku projektu, który rozpoczął się w 2015 roku, nie nazwałbym społeczności Tierion ani dużą, ani silną. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że Tierion nigdy nie skupiał się na budowaniu społeczności, ponieważ jest bardziej zainteresowany sprzedażą swojego rozwiązania innym firmom. W każdym razie blog Tierion nie był aktualizowany od ponad miesiąca Świergot, tam, gdzie jest 17 tys. obserwujących Tierion, przerwy między tweetami wynoszą 7–10 dni.

Plik Tierion Reddit może pochwalić się nieco ponad 2500 czytelników. Największa aktywna grupa znajduje się w Telegramie, gdzie zespół jest również aktywny w mgnieniu oka, a obecnie grupa Telegram liczy 4319 członków.

Token TNT

Tierion przeprowadził ICO w lipcu 2017 r., Z twardym limitem w wysokości 25 mln USD. W tamtym czasie była to dość ambitna liczba, ale osiągnięcie sztywnego limitu 25 milionów dolarów zajęło zaledwie 1 dzień, przy 350 milionach całkowitej podaży 1 miliarda tokenów TNT sprzedanych po 0,0710 USD każdy. Dodatkowe 350 milionów zostało zatrzymanych jako przyszłe zachęty dla ekosystemu, 290 milionów zostało zatrzymanych przez Tierion, a 10 milionów zostało wykorzystanych na pokrycie kosztów sprzedaży tokenów.

Każdy może zarobić tokeny TNT, uruchamiając węzeł. Ci operatorzy węzłów otrzymują TNT jako nagrodę za zabezpieczenie sieci oraz poprawę jej skali i niezawodności. Tokeny TNT będą również używane do uzyskiwania dostępu do usług sieciowych, takich jak Chainpoint i nadchodzący Proof.

Binance TNT

Zarejestruj się na Binance i kup tokeny TNT

Tokeny TNT wzrosły natychmiast po ICO, a ich cena osiągnęła prawie 0,23 USD pod koniec sierpnia 2017 r. Następnie cena spadła aż do 0,047 USD w październiku i listopadzie, co z pewnością było rozczarowaniem dla inwestorów ICO. Dostali jednak drugą szansę, gdy TNT wystrzelił w górę w grudniu wraz z szerszymi rynkami kryptowalut.

Token osiągnął swój najwyższy poziom 0,445170 USD w dniu 8 stycznia 2018 r. I od tego czasu stale spadał do początku lutego 2019 r., Gdzie kosztuje zaledwie 0,014759 USD i zajmuje 303 miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej. Coinmarketcap.com.

Jeśli nie jesteś zainteresowany prowadzeniem węzła, ale nadal chcesz przechowywać niektóre tokeny TNT, możesz je kupić na kilku giełdach. Binance jest zdecydowanie największym i kontroluje prawie cały wolumen obrotu w TNT. Istnieje również bardzo mały wolumen obrotu na Huobi Global, a token jest notowany na niewielkiej liczbie innych giełd, ale nie ma wolumenu obrotu, o którym można by mówić na tych mniejszych giełdach.

TNT to token zgodny z ERC-20, więc do przechowywania TNT można użyć dowolnego portfela obsługującego tokeny ERC-20. tj. MyEtherWallet, MyCrypto, Mist i MetaMask.

Rozwój poziomu

Aby zorientować się, ile pracy jest wykonywane nad projektem, warto zajrzeć do ich GitHub. Generalnie jest to przybliżone odzwierciedlenie tego, ile kodu jest publikowane i zatwierdzane przez programistów.

W przypadku Tierion są dwa interesujące GitHuby. To są Tierion projekt i ten z Chainpoint. Po dokładniejszym przyjrzeniu się zatwierdzeniom kodu, jest całkiem jasne, że Chainpoint miał największą aktywność z tych dwóch. Poniżej znajdują się zatwierdzenia najbardziej aktywnych repozytoriów Chainpoint.

Zatwierdzenia kodu Chainpoint

Kod zatwierdza w ciągu ostatnich 12 miesięcy dla większości aktywnych repozytoriów

Chociaż jest to dobry znak, że projekt nadal pracuje nad swoimi protokołami, jest o wiele mniej aktywności niż w innych projektach, które widzieliśmy w kosmosie. Na przykład projekt obecnie zajmuje 297 miejsce w kodzie śledzenie witryn.

Oczywiście mogą istnieć inne przyczyny stosunkowo niskiego poziomu aktywności. Być może protokoły są już dobrze opracowane i są właśnie utrzymywane. Zespół Tierion jest również zajęty pracą nad innymi projektami, takimi jak Dowód aplikacji.

Ta aplikacja ma zostać uruchomiona w ciągu najbliższych kilku miesięcy, więc ciekawie będzie zobaczyć, na czym dokładnie polega ta technologia i czy naprawdę może zachęcić klientów korporacyjnych i biznesowych.

Wniosek

Mając kilka lat za pasem i kluczowe partnerstwa z kilkoma globalnymi firmami technologicznymi, wygląda na to, że Tierion jest dobrze przygotowany na przyszłość. Tierion była pierwszą firmą, która umożliwiła zakotwiczenie danych w łańcuchu bloków w skalowalny sposób, co powinno prowadzić do zastosowań w wielu różnych branżach.

Chociaż społeczność stojąca za Tierion nie wydaje się zbyt aktywna i pozostaje niewielka, nie jest to duża społeczność, do której dąży firma. Skoncentrował się raczej na współpracy z firmami, które mogą korzystać z tej technologii, i planuje rozwój tą drogą.

Podczas gdy niektórzy ludzie mogą być zaniepokojeni spadkiem ceny tokena TNT, chcemy zauważyć, że cały ekosystem kryptowalut znajdował się w trwającej rok bessie. Gdy rynek bessy ustąpi, a ekosystem Tierion się powiększy, powinniśmy zobaczyć proporcjonalny wzrost ceny TNT.

Ogólnie wygląda na silny projekt, który był w stanie dostarczyć i jest gotowy do przejścia w przyszłość jako wspierający łańcuch bloków w prawie każdej branży.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me