Przegląd projektu Ren: Interchain Blockchain Liquidity Protocol

Jeśli jesteś weteranem CoinBureau, prawdopodobnie przypomnisz sobie naszą dogłębną recenzję REN z 2018 roku. Od tego czasu Ren widział kilka niezwykłych zmian.

W związku z tym nadszedł czas, aby ponownie przyjrzeć się temu ekscytującemu projektowi DeFi. Dawniej znany jako Protokół Republiki, Ren ewoluował, aby stać się ekosystemem, który stara się zapewnić niezrównaną prywatność i interoperacyjną płynność między łańcuchami bloków.

Jeśli to, co właśnie przeczytałeś, wydaje się być mnóstwem mumbo-jumbo, nie bój się. Jesteśmy tutaj, aby krok po kroku to wyjaśnić. Jednym zdaniem Ren umożliwia przesyłanie kryptowalut i innych obsługiwanych aktywów (takich jak tokeny) między łańcuchami bloków w sposób zdecentralizowany, pozbawiony zaufania i szybki.

Pod koniec tego artykułu zrozumiesz, jak ważny jest Ren i dlaczego zmienił się znacznie bardziej niż jego nazwa w ciągu ostatniego półtora roku.

Krótka historia Ren

Historia firmy Ren zaczyna się od jej dwóch założycieli: Taiyang Zhang i Loong Wang (wymawiane „Lewng”). Byli kolegami z klasy na Australian National University i pracowali razem w tym samym start-upie po ukończeniu studiów.

Założyciele Ren

Założyciele Zhang & Wang

Wkrótce potem założyli własną firmę programistyczną. Mniej więcej w tym czasie znajomy poprosił Zhanga o zaprogramowanie algorytmu handlowego dla swojego funduszu hedgingowego kryptowalut. Ten fundusz hedgingowy stał się znany jako Virgil Capital, z Zhang jako współzałożycielem.

Pracując w Virgil Capital, Zhang zauważył, że brakowało wsparcia dla handlu kryptowalutami over the counter (OTC). Co ważniejsze, inwestorzy nie mieli absolutnie żadnego sposobu na zakup dużej ilości kryptowaluty bez zakłócania rynków.

Dzieje się tak, ponieważ wszystkie transakcje są publicznie dostępne w łańcuchu bloków, w tym zakupy OTC. Zautomatyzowane aplikacje, takie jak Whale Alert zwracają uwagę na te duże transakcje, powodujące zmienność cen ze strony inwestorów spekulacyjnych.

Whale Alert Bot

Whale Alert Bot, który przesyła powiadomienia. Źródło obrazu

Ilekroć ktoś przenosi dużą ilość kryptowaluty z portfela na giełdę, często jest to interpretowane jako zamiar sprzedaży tego zasobu. I odwrotnie, duża wymiana na portfel lub transakcja z portfela na portfel może sygnalizować, że ten inwestor uważa, że ​​kryptowaluta jest cenna i warta zatrzymania (lub zakupu).

Handel OTC jest przeznaczony prawie wyłącznie dla zamożnych inwestorów, którzy chcą kupić aktywa bez robienia scen. Otwartość blockchainów kryptowalut, takich jak Bitcoin, uniemożliwia to bez wykorzystania scentralizowanych stron trzecich.

Protokół Republiki

Kiedy Zhang usłyszał o Ethereum, zdecydował, że będzie to najlepsza platforma do zbudowania tego, co ostatecznie stanie się rozwiązaniem problemu OTC: Protokół Republiki.

Biorąc pod uwagę, że Wang miał nawet duże doświadczenie w kodowaniu technologii rozproszonych baz danych tworzenie własnego języka kodowania w przypadku technologii typu blockchain Zhang zaprosił go do pracy nad projektem. Wang natychmiast zdał sobie sprawę, że istnieje drugi problem w przestrzeni kryptowalut: brak interoperacyjności blockchain.

Protokół Republiki

Stare oznaczenie protokołu Republiki

W 2017r, Protokół Republiki została oficjalnie założona przez Zhanga i Wanga. Starał się, aby handel kryptowalutami OTC był zdecentralizowany i pozbawiony zaufania oraz stworzył protokół dla oddzielnych łańcuchów bloków kryptowalut do interakcji.

Uznając, że handel kryptowalutami był nie mniej prywatny na giełdach z powodu takich rzeczy, jak księgi zamówień, Protokół Republiki również postawił sobie za cel umożliwienie handlu kryptowalutami bez tych ujawniających wskaźników. Teraz potrzebowali tylko trochę gotówki.

REN ICO

W 2018 roku Protokół Republiki uruchomił dwie rundy pierwszych ofert monet (ICO) za żeton Republiki (REN). Pierwszym było prywatne ICO, które odbyło się pod koniec stycznia 2018 roku i zebrało imponujące 28 milionów dolarów. Drugie ICO, tym razem publiczne, odbyło się kilka dni później na początku lutego i zebrało skromne 4,8 miliona dolarów.

REN ICO

ICO REN Private i Crowdsale. Zdjęcie za pośrednictwem ICOdrops

Inwestorzy, którzy wzięli udział w tych ICO, mogli kupić REN po cenie nieco ponad 5 centów USD za token. Sprzedano nieco ponad 56% całkowitej podaży REN wynoszącej 1 miliard. Jak można się domyślić, REN jest zbudowany na blockchainie Ethereum i jest tokenem ERC-20.

Ren wyjaśnił

Jeśli zastanawiasz się, jak działa Ren, czeka Cię szalona przejażdżka. Technologia stojąca za Renem jest dość wyrafinowana i może być trudna do objęcia głową.

Ta sekcja zawiera wyjaśnienia w kategoriach laików, czym dokładnie zajmuje się Ren i jak działa jego centralna platforma RenVM. Jeśli chcesz uzyskać bardziej techniczne wyjaśnienie, możesz je uzyskać bezpośrednio od samego Loong Wanga Wideo YouTube.

Jak działa Ren?

Zanim zanurzymy się w Ren, musimy krótko wyjaśnić, czym jest „mroczny basen”. Darkpools to rynki OTC, na których inwestorzy mogą anonimowo kupować duże ilości aktywów.

Istnieją one zarówno na starszych rynkach, jak i na rynkach kryptowalut. Jednak w obu przypadkach musisz ufać, że scentralizowana strona świadcząca tę usługę faktycznie zapewni anonimowość i bezpieczeństwo Twoich transakcji.

Przegląd REN Tech

Przegląd technologii Ren. Obraz przez medium

Ren pozwala na zdecentralizowaną i pozbawioną zaufania wymianę aktywów kryptowalutowych w łańcuchach bloków za pomocą swojej centralnej platformy, Ren Virtual Machine (RenVM). RenVM robi to za pomocą sieci „Darknodes”, Które zapewniają moc obliczeniową niezbędną do identyfikacji i przetwarzania międzyłańcuchowych zamówień na kryptowaluty.

Odbywa się to za pomocą skomplikowanego algorytmu zwanego „Shamir Secret Sharing Scheme”Który dzieli zamówienia w taki sposób, że Darknodes nie znają kwoty ani przeznaczenia transakcji kryptograficznej.

Jak działa RenVM

Jak działa RenVM. Zdjęcie z bloga

Ponieważ RenVM jest oparty na Ethereum, transakcje międzyłańcuchowe są wykonywane w łańcuchu bloków Ethereum przy użyciu odpowiedników tokena ERC-20 będącego przedmiotem transakcji. Mówiąc prościej, tak naprawdę nie przenosisz swojego Bitcoina lub Zcash na blockchain Ethereum.

Zamiast tego tokeny ERC-20 tych innych kryptowalut są wybijane i spalane w zależności od tego, jaka ich część jest przechowywana lub uwalniana przez zdecentralizowaną platformę RenVM.

W jakim celu stosuje się REN?

REN to token używany w ekosystemie Ren i ma dwie funkcje. Pierwszą funkcją jest uiszczenie opłat transakcyjnych za wszelkie zamówienia złożone w RenVM. Drugą funkcją jest spłacanie obligacji „Registrar”, inteligentnej umowie zarządzającej Darknodes w ekosystemie Ren.

Ren Darknode Rollout

Ren Darknodes

Ta inteligentna umowa zapewnia decentralizację i stabilność protokołu RenVM. Jeśli chcesz uruchomić Darknode, musisz zapłacić rejestratorowi kaucję w wysokości 100 000 REN.

Mapa drogowa Ren

W przeciwieństwie do wielu innych projektów kryptowalut, Ren ma jasno nakreślony plan działania i był bardzo konsekwentny w dostarczaniu aktualizacji programistycznych Średni i Github.

Ren Roadmap

Ren Roadmap

W rzeczywistości pod koniec każdego miesiąca w tym roku publikują szczegółowe podsumowania tego, co robili. Zanim zagłębimy się w ich nowsze aktualizacje, przyjrzyjmy się, co Ren osiągnął w 2019 roku.

Mapa drogowa Ren 2019

Rok 2019 przyniósł Renowi zmianę paradygmatu. Na początku roku zmienili oficjalną nazwę z Republic Protocol na Ren. Było to w parze z istotną zmianą w centrum uwagi od zdecentralizowanych ciemnych puli do zdecentralizowanej interoperacyjności dla łańcuchów bloków. Jak wyartykułował Wang w średni post:

„Nasza wizja Ren to prywatna i interoperacyjna warstwa płynności dla zdecentralizowanego świata. Wspieranie swobodnego przepływu wartości między łańcuchami bloków w wiedzy zerowej ”.

Reszta 2019 roku skupiony wokół rozwoju pierwszej wersji głównej sieci RenVM o nazwie SubZero. Dokonano tego w dwóch rygorystycznych fazach testowania, zaczynając od RenVM Testnet w sierpniu, a następnie RenVM Chaosnet w listopadzie.

Ren Namechange

Zdjęcie Via Ren

Na obu etapach zespół programistów skupił się na udoskonaleniu platformy, gromadząc opinie społeczności, a nawet oferując nagrody użytkownikom, którzy znaleźli błędy w protokołach RenVM (błędy programu lub exploity).

Mapa drogowa Ren 2020

W pierwszym kwartale 2020 roku Ren skupił się na dwóch rzeczach: kontynuowaniu rozwoju i testowaniu RenVM oraz ustanowieniu Sojusz Ren, opisane jako „konsorcjum firm i / lub projektów DeFi”.

Szczycąc się ponad 50 członkami w momencie pisania, możesz znaleźć wiele rozpoznawalnych nazw w jej szeregach, w tym Kyber Network, Matic, Kapitał Polychain, i IDEX.

Sojusz Ren

Członkowie Sojuszu Ren. Zdjęcie: Ren

Cel sojuszu Ren jest 3-krotny: zwiększenie użyteczności, bezpieczeństwa i rozwoju RenVM. Innymi słowy, Ren Alliance wnosi do projektu Ren zdrową podaż nowych użytkowników, inwestorów i programistów.

Osoby zainteresowane dołączeniem do Ren Alliance mogą wypełnić formularz zgłoszeniowy tutaj. Ren zauważył, że jest tylko jeden warunek przystąpienia: chęć przeniesienia aktywów obejmujących wiele łańcuchów do DeFi.

Ren oficjalnie wydany RenVM SubZero 27 maja (podczas pisania tego artykułu). Wraz z oficjalnym wydaniem głównej sieci użytkownicy mogą używać Bitcoin, Bitcoin Cash lub Zcash w dowolnej aplikacji DeFi.

RenVM Subzero

Wersja RenVM Subzero. Zdjęcie: Ren

Było to możliwe wcześniej, ale tylko przy użyciu zewnętrznych opiekunów, którzy utworzyli „owinięty„Tokeny ERC-20 innych kryptowalut na łańcuchu blokowym Ethereum, takich jak WBTC.

W przeciwieństwie do RenVM SubZero pozwala to zrobić w sposób zdecentralizowany i pozbawiony zaufania – nie musisz oddawać swojego krypto w ręce żadnej strony trzeciej. Kryptowaluty, które są tokenizowane za pośrednictwem RenVM, są oznaczone jako renBTC, renBCH, renZEC itp. Te tokeny można również przesłać do RenVM w zamian za rzeczywistą kryptowalutę (BTC, BCH, ZEC itp.).

Chociaż RenVM jest zaprojektowany na i dla Ethereum dApps, Ren opracował 2 narzędzia, RenJS i GatewayJS, co umożliwia programistom integrację RenVM z innymi łańcuchami bloków, takimi jak Tezos. Oni też stworzyli proste narzędzie aby pomóc programistom Ethereum dApp we włączaniu RenVM do ich aplikacji.

REN Token

REN ma dość przewidywalną historię cen. Kiedy w lutym 2018 r. Został udostępniony do obrotu, cena spadła z 8 centów USD do 3 centów USD w ciągu 3 miesięcy, zanim osiągnęła maksimum nieco ponad 13 centów USD w maju 2018 r. Cena spadła aż do 1,5 centa. USD w następnym roku. To było około 1/4 początkowej ceny ICO ~ 5,3 centa USD.

Wydajność cenowa REN

Wydajność cen tokena REN. Obraz przez CMC

Cena REN wzrosła zgodnie z gwałtownym wzrostem wartości Bitcoina w czerwcu i sierpniu 2019 r., Osiągając rekord wszechczasów wynoszący prawie 15 centów USD. W ostatnim roku akcji cenowej REN ustalił niższe dołki i wyższe szczyty – dobry znak dla wielu inwestorów kryptowalutowych.

REN odnotował imponujący wzrost w ostatnich tygodniach z 3 centów USD do prawie 11 centów USD i nadal wydaje się być w trendzie wzrostowym pomimo niewielkiej korekty do 9 centów USD.

Wsparcie Ren Exchange

Chociaż REN ma ograniczone wsparcie dla wymiany, możesz go znaleźć na znanych giełdach, takich jak Binance i Huobi z dobrą płynnością.

Binance REN

Zarejestruj się na Binance i kup tokeny REN

Jest to poprawa w porównaniu z sytuacją, gdy ostatnio pisaliśmy o Ren, kiedy 88% wolumenu obrotu aktywami było na Binance. Jednak względny brak wsparcia giełdy i stosunkowo niski wolumen obrotu mogą sprawić, że Ren będzie bardziej podatny na zmienność cen.

Portfele kryptowalut REN

Ponieważ REN jest tokenem ERC-20, można go przechowywać w praktycznie każdym portfelu obsługującym Ethereum. W związku z tym nie brakuje portfeli programowych i portfeli sprzętowych, w których można przechowywać tokeny REN.

Cyfrowe portfele kryptowalut obsługujące REN obejmują Mój portfel Ether (MEW – komputer stacjonarny), Atomic Wallet (mobilny), Zaufaj portfelowi (mobilny) i portfel Exodus (mobilny i stacjonarny). Sprzętowe portfele kryptowalut, które obsługują REN, obejmują Ledger, Trezor i KeepKey.

Nasza opinia o REN

Pięta achillesowa kryptowaluty to pierwsze wrażenie, jakie jej różne platformy i technologie dają przeciętnemu człowiekowi. W większości przypadków regularne interfazy handlu kryptowalutami są wystarczająco przytłaczające.

Nawet przenoszenie walut do iz portfeli może być ciężarem dla początkujących. Aby zobaczyć wartość w technologii Ren, wymaga pewnego poziomu zrozumienia handlu kryptowalutami, które ma bardzo mały procent ludzi, nawet w przestrzeni kryptowalut.

Uważamy, że Ren wykonał właściwy ruch, przenosząc uwagę z ciemnych basenów na interoperacyjność blockchain. Dzieje się tak z jednego prostego powodu: przypadku użycia. Jak wspomniano we wstępie, handel OTC jest zasadniczo obsługiwany i wykorzystywany przez niezwykle zamożnych inwestorów.

Nasza opinia o Ren

Zdjęcie za pośrednictwem REN

Podczas gdy ciemne pule w Ren są zasadniczo atrakcyjne ze względu na ich decentralizację i ochronę prywatności, w praktyce wątpliwe jest, czy handlowcy kryptowalutami preferowaliby Ren w porównaniu z platformami transakcyjnymi takimi jak Gemini czy Coinbase.

To powiedziawszy, fakt, że Ren stworzył protokół, który sprawia, że ​​transakcje międzyłańcuchowe są szybkie, pozbawione zaufania i zdecentralizowane, sprawia, że ​​jest to bardzo wartościowy projekt.

Zespół programistów był niestrudzony, upewniając się, że ich protokół działa dokładnie tak, jak powinien, w sposób minimalizujący zarówno obciążenie technologiczne, jak i poznawcze użytkowników w jego systemie.

Krótko mówiąc, stopniowo zbliżają się do ostatecznego celu RenVM Mainnet One z niesamowitym wsparciem ze strony głównych graczy, zarówno wewnątrz, jak i poza przestrzenią kryptowalut, vis a vis Sojuszu Ren.

Wniosek

Chociaż historia cen REN może nie być zbyt niezwykła w porównaniu z innymi kryptowalutami, nie jest również wystarczająca, aby przewidzieć przyszłe działania cenowe. Cena dowolnego zasobu w przestrzeni kryptowaluty zostanie ostatecznie określona przez to, co faktycznie robi ta kryptowaluta.

Ponieważ misją Rena jest stanie się interoperacyjną warstwą transakcyjną dla praktycznie każdego głównego łańcucha bloków w kryptowalutach, prawdopodobnie nie zobaczymy żadnej niezwykłej akcji cenowej od REN, dopóki kryptowaluta jako całość nie doświadczy poważnego przyjęcia i inwestycji w głównym nurcie.

Mimo wszystko wydaje się, że ta era jest tuż za rogiem i to tylko kwestia czasu, zanim wartość Ren zostanie uznana poza tym, co jest obecnie niszowym kręgiem zagorzałych entuzjastów kryptowalut. Z pewnością będziemy oglądać, a Ty też powinieneś, sprawdzając naszą Kanał Youtube!

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Shutterstock

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me