Przegląd protokołu Harmony: Włączanie decentralizacji na dużą skalę

Harmony (ONE) to jeden z najnowszych projektów, który próbuje zmierzyć się z problemem skalowalności blockchain. Zbudowali swoją platformę od podstaw z myślą o optymalizacji.

Korzystając z podejścia „pełnego stosu”, Harmony opracowuje oparty na shardingu łańcuch bloków, który jest nie tylko skalowalny, ale także bezpieczny i energooszczędny. To także najnowszy projekt, który zbiera fundusze na Binance Launchpad. To po zakończeniu dużej prywatnej sprzedaży nasion w maju 2018 roku.

Więc powinieneś to rozważyć?

W tej recenzji Harmony podam wszystko, co musisz wiedzieć, aby podjąć tę decyzję. Zagłębię się w ich technologię, zespół i rozwój. Przeanalizuję również długoterminowy potencjał adopcyjny ich ONE tokena.

Co to jest harmonia?

Harmonia zapewnia platformę konsensusu o wysokiej przepustowości, małych opóźnieniach i niskich opłatach, zaprojektowaną w celu zasilania zdecentralizowanej gospodarki przyszłości. Planują rozwiązać problemy napotykane w innych ekosystemach blockchain poprzez wykorzystanie najlepszych praktyk badawczych i inżynieryjnych w optymalnie dostrojonym systemie.

Techniczny nacisk projektu skupia się na ponownym wzmocnieniu i bezpiecznym obstawianiu za pomocą zdecentralizowanej losowości. Harmony implementuje również optymalne trasowanie między fragmentami i szybką propagację bloków.

W praktyce Harmony pomaga firmom budować rynki wykorzystania zamiennych tokenów (takich jak punkty lojalnościowe lub kredyty energetyczne) oraz aktywów niewymienialnych (takich jak zasoby cyfrowe w grach). Harmony wykorzystuje również dowody oparte na wiedzy zerowej, aby umożliwić udostępnianie danych z zachowaniem prywatności konsumentów.

Korzyści z Harmony One

Korzyści z protokołu Harmony. Zdjęcie za pośrednictwem Harmony.one

To zachęca użytkowników i może być wykorzystywane do ratingów kredytowych, wymiany reklam i innych sposobów udostępniania danych, które tradycyjnie są postrzegane jako przynoszące zyski scentralizowane platformy, a użytkownicy pozostają bez niczego.

Po uruchomieniu swojej sieci głównej w czerwcu 2019 roku Harmony odnotowała doskonały wzrost, a od czerwca 2020 roku istnieje ponad 1000 węzłów pomagających w decentralizacji sieci. Projekt był również w stanie przeprowadzić migrację z tokenów ERC-20 i BEP-2 pierwotnie wydanych na jego własne tokenów natywnych.

Wreszcie w ramach projektu wdrożono system obstawiania oparty na efektywnym dowodzie stawki (EPoS). To był pracowity rok w Harmony, więc przyjrzyjmy się niektórym szczegółom poczynionych postępów.

Stos technologii Harmony

Aby osiągnąć cele związane ze skalowalnością, Harmony zbudowała od podstaw cały stos technologii, koncentrując się na optymalizacji. Wprowadzili szereg ważnych innowacji do swojego protokołu konsensusu, systemów wewnętrznych i inżynierii sieci.

Wdrażając te innowacje, Harmony zapewni platformę dla zdecentralizowanych aplikacji (dApps), które nie były możliwe do zrealizowania w innych blockchainach. Należą do nich aplikacje typu dApps, takie jak zdecentralizowane giełdy, systemy płatności o dużej przepustowości i transakcje w internecie rzeczy.

Protokół konsensusu

Blockchainami zarządza się na zasadzie konsensusu, a rodzaj stosowanego protokołu może drastycznie wpłynąć na szybkość, z jaką osiągany jest zdecentralizowany konsensus. Obecnie łańcuchy bloków, takie jak Bitcoin, używają protokołów konsensusu Proof-of-Work, które stały się z natury drogie i powolne.

Inne protokoły, takie jak Proof-of-Stake, wykorzystują różne mechanizmy motywacyjne, które pokonują niektóre z tych wyzwań. Rzeczywiście, protokół Ethereum próbuje przejść do konsensusu Casper PoS, aby rozwiązać problemy ze skalowalnością. Jednak PoS ma swoje unikalne wyzwania.

Harmonia komunikacji sieciowej

Komunikacja sieciowa w rundzie konsensusu. Źródło: Biały papier

Protokół konsensusu Harmony, który nazywają Effective Proof of Stake, wykorzystuje najnowsze zasady projektowe, takie jak sharding i pipelining. Pozwala to sieci na równoległe przetwarzanie wielu różnych transakcji. Oznacza to, że nie ma jednego wąskiego gardła w potwierdzeniach dla wszystkich transakcji.

Zasadniczo, dzięki podejściu Harmony, opóźnienie połączenia jest znacznie zmniejszone, a przepustowość transakcji może się skalować wraz z rozwojem sieci.

Infrastruktura sieci

Harmony wdraża techniki sieciowe, które mogą przyspieszyć propagację wiadomości i szybciej osiągnąć konsensus. Jak stwierdzono w ich białej księdze, Harmony używa kodu fontanny RaptorQ, który pozwala sieci na szybkie propagowanie bloków lub w fragmentach. Harmony nie tylko odłamuje odłamki węzłów sieci, ale także odłamuje stany łańcucha bloków, co pozwala na liniowe skalowanie we wszystkich trzech aspektach przechowywania, transakcji i maszyn.

Oni również adoptują Kademlia routing który jest w stanie realizować transakcje między fragmentami, które można skalować logarytmicznie z liczbą fragmentów w sieci. Cała ta implementacja pozwala firmie Harmony na uruchamianie wysoce współbieżnego protokołu.

Infrastruktura została również zdecentralizowana, aby uniknąć ataków typu single shard. Ostatecznie sieć jest zbudowana tak, aby zawierała fragmenty 1000 węzłów w celu zapewnienia kryptograficznej losowości i regularnego ponownego dzielenia fragmentów, jednak obecnie Harmony używa czterech odłamków po 250 węzłów każdy.

Daje to sieci silne zabezpieczenie przed zachowaniami Bizancjum. Ponadto sieć wykorzystuje weryfikowalną funkcję losową dla nieprzewidywalnego i bezstronnego członkostwa w shardzie.

Ekosystem ONE Token

Platforma Harmony jest zasilana przez natywny token ONE, który umożliwia użytkownikom uczestniczenie w ekosystemie i służy jako mechanizm płatności za różne działania. Korzystając z technologii łańcucha bloków Harmony, programiści i firmy są w stanie dopasować cele i zachęty różnych interesariuszy.

Ponadto nadchodząca implementacja sprawdzania wiedzy zerowej sprawi, że Harmony stanie się platformą wymiany danych, która jest w stanie przezwyciężyć powszechny problem wielu rynków danych; to jest nieufność uczestników do udostępniania danych, nawet jeśli bardzo pragną pozyskiwać dane innych osób.

Ekosystem żetonów Harmony

„Otwarty konsensus dla 10 miliardów ludzi”. Zdjęcie za pośrednictwem Harmony

Token Harmony ONE spełnia w protokole następujące trzy funkcje:

  1. Token jest używany jako stawka w modelu konsensusu EPoS, umożliwiając posiadaczom obstawiania zdobywanie nagród blokowych i opłat transakcyjnych.
  2. Token pokryje opłaty transakcyjne, opłaty za gaz i opłaty za przechowywanie.
  3. Token będzie używany do zarządzania protokołem, umożliwiając posiadaczom tokenów prawa głosu w zarządzaniu w łańcuchu.

W styczniu 2020 roku Harmony rozpoczęła migrację tokena ONE z łańcuchów Ethereum i Biannce do własnego łańcucha blokowego. Było to konieczne, aby zrealizować plany dotyczące tyczenia i zarządzania łańcuchem. Użytkownicy muszą zamienić swoje tokeny ERC-20 (Ethereum) i BEP-2 (Binance) na natywne tokeny ONE, jeśli chcą uczestniczyć w obstawianiu, zarządzaniu lub innych działaniach sieciowych.

Od czerwca 2020 roku zespół harmonii nie ogłosił ostatecznego terminu wymiany monet na rodzime ONE. Posiadacze powinni wiedzieć, że nie ma możliwości ręcznej zamiany tokenów na monety mainnet. Proces jest wykonywany automatycznie na każdej giełdzie uczestniczącej w pomoście do Harmony.

Obejmuje to BitMax, Binance, KuCoin, Gate.io i usługę obstawiania HonestMining. Aby dokonać wymiany, po prostu zdeponuj dowolne tokeny ERC-20 lub BEP-2 ONE na uczestniczącej giełdzie, a po wycofaniu natywne tokeny ONE zostaną dostarczone.

Staking Harmony ONE Token

Harmony przeszła do historii 16 maja 2020 r., Kiedy wprowadziła obstawianie, czyniąc z niej pierwszy fragmentaryczny łańcuch blokowy oferujący obstawianie. Zdaniem zespołu Harmony, stawianie było konieczne, aby wzbudzić zaufanie uczestników sieci bez ich znajomości.

Pozwoli to na znacznie większą decentralizację, ponieważ otworzy protokół dla opinii publicznej. Teraz, gdy udostępniono obstawianie, 320 z 1000 węzłów jest obsługiwanych przez społeczeństwo, a nie przez Harmony lub jednego z jej zaufanych partnerów.

Walidatory Harmony One

Lista niektórych walidatorów Staking Harmony. Zdjęcie za pośrednictwem Harmonia

Wprowadzono obstawianie z 16 partnerami do obstawiania, z których każdy może łatwo obstawiać monety. Do partnerów tych należą między innymi Staked, Stake.fish, Blockdaemon, Everstake i InfStones. Kilka giełd zapewnia również obstawianie, takie jak BitMax i Binance. Obecna nagroda za obstawianie jest nieco na północ od 10%, chociaż każda z usług obstawiania zachowa niewielką część. Możesz zobaczyć pełną listę aktualnych usług obstawiania tutaj.

Nie jest jednak wymagane korzystanie z usługi obstawiania, a zespół Harmony zachęca do samodzielnego obstawiania ze względu na korzyści z decentralizacji. Uruchomienie walidatora wymaga 10000 ONE tokenów (obecnie wartych 43 USD), a także komputera z co najmniej dwoma rdzeniami, 2 GB pamięci i 30 GB pamięci.

Jednak ze względu na obecny limit 320 węzłów publicznych, rzeczywiste minimum wymagane do uruchomienia węzła wynosi około 20 000 dolarów JEDNEGO tokenów. Docelowo będzie miejsce na 1000 publicznych walidatorów.

Zespół Harmony

Zespół stojący za Harmony składa się z ekspertów w budowaniu trwałych firm, inżynierii i badaniach naukowych. Pochodzą z Google, Amazon, Apple, Microsoft i wielu odnoszących sukcesy startupów. Pracowali też nad niektórymi z największych systemów na świecie, takich jak infrastruktura AWS, Siri firmy Apple i Mapy Google.

Chociaż zespół pozostaje niewielki, liczy zaledwie 20 pełnoetatowych członków i dodatkowych 4 współpracowników, wnoszą oni do stołu doświadczenie w tworzeniu oprogramowania, uczeniu maszynowym, sztucznej inteligencji, rzeczywistości wirtualnej i technologii blockchain.

Prezesem i liderem zespołu jest Stephen Tse, zapalony programista, który spędził życie studiując i pracując nad kompilatorami i protokołami bezpieczeństwa. Ukończył z tytułem doktora w zakresie protokołów bezpieczeństwa i weryfikacji kompilatorów na University of Pennsylvania.

Zespół Protokołu Harmonii

Niektórzy członkowie Harmony Team

Następnie przeszedł jako badacz w Microsoft Research, starszy inżynier ds. Infrastruktury w Google i główny inżynier ds. Rankingu wyszukiwania w Apple. Później założył mobilną wyszukiwarkę Spotsetter z instytucjonalnym kapitałem podwyższonego ryzyka; Później Apple przejął startup.

Jest czterech dodatkowych współzałożycieli, z których większość to eksperci w dziedzinie sztucznej inteligencji i jeden, który jest absolwentem Harvard MBA.

Zespół Harmony zakończył prywatną sprzedaż początkową tokenów w maju 2018 r. W ramach tej sprzedaży udało mu się zebrać około 18 mln USD w zamian za 22,4% całkowitej podaży tokenów (cena ok. 0,0065 USD). Wzięło w tym udział wiele funduszy VC skoncentrowanych na blockchain. Pełną listę można znaleźć w witrynie internetowej Harmony.

Społeczność Harmony

Harmony dąży do połączenia budowania społeczności offline i online. Od 2017 roku zespół Harmony organizuje cotygodniowe 4-godzinne spotkanie w San Francisco, aby zwiększyć zainteresowanie projektem i zwiększyć społeczność partnerów..

Budowanie społeczności online doprowadziło do powstania niewielkiej grupy, ale taka, która wydaje się być niezwykle zaangażowana i podekscytowana potencjałem protokołu Harmony. Na przykład Harmony subreddit ma zaledwie 1300 czytelników, ale każdego dnia pojawia się wiele postów i wiele komentarzy. Subreddit istnieje dopiero od 3 miesięcy.

Inne konta w mediach społecznościowych są równie małe, ale mają równie zaangażowane społeczności. Plik Konto Twitter ma nieco ponad 6000 obserwujących, ale zbyt dużą liczbę udostępnień i komentarzy na jego tweetach. Plik Telegram channel to największa społeczność, licząca ponad 11700 członków.

Ogólnie społeczność Harmony jest pozytywnym i zachęcającym znakiem. Może i jest mały, ale członkowie są bardzo zaangażowani i podekscytowani możliwościami protokołu.

JEDEN Token

Jak wspomniano powyżej, tokeny ERC-20 i BEP-2 ONE zostały wycofane, a oficjalna moneta jest teraz natywną monetą ONE. Użytkownicy posiadający wersje łańcuchowe Ethereum lub Binance mogą je łatwo zamienić, zdeponując je na giełdzie, która ma most do Harmony, takiej jak Binance, Gate.io, BitMax i inne. Po zdeponowaniu wycofane tokeny są automatycznie konwertowane na natywne tokeny ONE.

Binance ONE

Zarejestruj się na Binance i zamień tokeny ERC-20 / BEP-2 na monety Native ONE

Oczekuje się, że jako token do obstawiania, ONE zyska na wartości, aw rzeczywistości podwoił się od czasu osiągnięcia najniższego poziomu w połowie kwietnia wynoszącego 0,002109 $. Prawdziwe zyski zaczęły się po tym, jak Harmony ogłosiła obstawianie, a token skoczył z wartości 0,002684 $ przed ogłoszeniem obstawiania na żywo do 0,004310 $ zaledwie miesiąc później. Należy zauważyć, że jest to nieco poniżej 0,004730 USD wartości ONE w dniu 1 stycznia 2020 r., Ale tempo wzrostu jest obiecujące.

Jeśli chodzi o przechowywanie tokenów ONE, najlepszym wyborem jest Ledger. Nie ma jeszcze natywnego portfela do obstawiania dla ONE, ale jest w fazie rozwoju. W międzyczasie wielowalutowy portfel Guarda, Trust Wallet i portfel matematyczny obsługują przechowywanie JEDNEGO monety.

Rozwój harmonii & Mapa drogowa

Projekt Harmony już od ponad dwóch lat pracuje nad protokołem i poczynił znaczne postępy. Czasami trudno jest dokładnie określić, ile pracy wykonano. Jednak jednym z najlepszych szacunków jest przyjrzenie się działaniom związanym z kodowaniem w ich publicznych repozytoriach.

Dlatego zdecydowałem się przejść do protokołu Harmony GitHub aby sprawdzić, co programiści naciskali od czasu uruchomienia projektu. Poniżej znajdują się zatwierdzenia kodu dla trzech z ich najbardziej aktywnych przypiętych repozytoriów.

Zatwierdzenia projektu Harmony na GitHubie

Kod zobowiązuje się do wyboru repozytoriów w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Jak widać, w ciągu ostatniego roku było dużo działań i zobowiązań do tych repozytoriów. Warto również zauważyć, że w ich GitHubie jest kolejnych 16 repozytoriów – niektóre z nich również mają znaczną aktywność. Mogą też istnieć inne prace wykonywane w prywatnych repozytoriach, które nie zostały jeszcze opublikowane.

Jest to rzeczywiście bardzo zachęcające i jest to dalekie odejście od poprzedniego status quo ICO. Projekty przyniosłyby miliony dolarów za pomocą jedynie białej księgi. W rzeczywistości poziom rozwoju, który tutaj widzę, jest wyższy niż w przypadku innych projektów, które ICO prowadziłem 1-2 lata temu.

Cały ten rozwój ma sens, gdy spojrzysz na kamienie milowe zespół spotkał się w ciągu ostatniego roku. W ich planie działania na resztę 2020 r. Jest również znacznie więcej:

  • Q1 & II kwartał 2020 r .: Wdrożono open staking, dodano mechanizm EPoS, wdrożono wymianę tokenów na natywny ONE token, dodano stablecoiny i dodano HRC-721 dla aktywów marki. SEED staje się pierwszym tokenem HRC-721, a Harmony jest pierwszym podzielonym na fragmenty blockchainem, który zaimplementował obstawianie.
  • III kwartał 2020 r .: Poprawa do 3-sekundowej ostateczności i dodanie oprogramowania pośredniego DeFi. Stworzenie portfela do obstawiania i mostu Ethereum, a także globalnych bramek fiat.
  • IV kwartał 2020 r .: Prywatność podlegająca kontroli i finansowanie transgraniczne. W 100% zdecentralizowane węzły i zarządzanie społecznościami.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami projektu, zawsze możesz udać się do ich oficjalny blog.

Wniosek

Biorąc pod uwagę aktywną społeczność stojącą za projektem Harmony, nie powinno dziwić, że projekt odnotowuje zwiększoną akceptację i wzrost ceny swojego tokena, teraz, gdy ONE jest zarówno natywny, jak i Harmony jest blockchainem EPoS, który nagradza tych, którzy posiadają JEDNO tokeny..

Projekt mógł uruchomić swoją sieć główną w czerwcu 2019 r., Czyli nieco ponad rok po rozpoczęciu rozwoju. Pomimo szybkiej ewolucji projektu zachował się dobrze, pokazując siłę swojego projektu. Token ucierpiał wraz z całymi rynkami kryptowalut w 2018 i 2019 roku, ale w 2020 zyskał na popularności, ponieważ popyt na token i łańcuch bloków rośnie..

Zespół stojący za Harmony to silny zespół, posiadający duże doświadczenie w wielu obszarach przydatnych w tego typu projektach. Do tej pory zespołowi udało się dotrzymać terminów wyznaczonych w harmonogramie, co jest dużym plusem.

Czasy, w których inwestorzy byli gotowi wybaczyć późne zobowiązania, minęły, a te projekty blockchain muszą dostarczyć to, co powiedzieli, kiedy powiedzieli, że będzie gotowe. Harmony udało się to z powodzeniem.

Największym zagrożeniem dla projektu na tym etapie jest konkurencja. Harmony będzie musiała wyprzedzać obecnych konkurentów, takich jak Zilliqa (ZIL), a także wyprzedzać potencjalnych przyszłych konkurentów. Jak dotąd wydaje się, że robi to łatwo, wykorzystując szybkie cykle rozwoju w celu dodania nowej funkcjonalności oraz ulepszonej skalowalności i szybkości.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Fotolia

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me