Przegląd protokołu Haven: cyfrowa bankowość offshore

Co przychodzi na myśl, gdy myślisz o pliku bank offshore? Prawdopodobnie wyobrażasz sobie piaszczyste plaże Bahamów, słońce Seszeli, a może zaśnieżone góry Szwajcarii.

Posiadanie miejsca, w którym można dyskretnie przechowywać waluty i aktywa bez nadzoru ze strony rządu, jest rzeczywistością dla większości elit na świecie, ale jest czymś poza zasięgiem przeciętnego człowieka.

Jako klasa aktywów poza obecnym systemem finansowym uważano, że kryptowaluta będzie spełniać tę rolę. Jak jednak widzieliśmy, Bitcoin i wiele innych kryptowalut wydają się łączyć ze status quo, zamiast oddzielać się od niego. Haven Protocol ma nadzieję to zmienić, wprowadzając protokół, który umożliwi każdemu rzeczywiste przenoszenie aktywów „za granicę”.

Historia protokołu Haven

Haven Protocol ma skalistą historię, która jest charakterystyczna dla wielu najlepszych kryptowalut. Projekt został ogłoszony 21 lutego 2018 roku przez dwóch anonimowych deweloperów na Bitcointalk. Haven Protocol został opisany jako widelec Monero, który umożliwiłby tworzenie monet reprezentujących różne aktywa, w tym stablecoiny i metale szlachetne.

Protokół Haven Bitcointalk

Oryginalny post o protokole Haven na forum Bitcointalk.

W tamtym czasie uważano, że jest to niemożliwe na prywatnych łańcuchach bloków, takich jak Monero. Dzieje się tak, ponieważ łańcuchy bloków, takie jak Monero, nie obsługują tokenizacji, tak jak Ethereum, a alternatywa dla tokenizacji (kolorowe monety) wymaga pewnego stopnia przejrzystości, który nie jest dostępny w prywatnych łańcuchach bloków..

Haven Protocol Original

Oryginalne szczegóły dotyczące uruchomienia protokołu Haven.

Niemożność wykonania zadania, oprócz tego, że projekt nie miał prywatnego finansowania, nie ma ICO i tylko niewielka premia, spowodowała, że ​​Protokół Haven po uruchomieniu był bardzo trwały. Niestety, dwaj anonimowi programiści szybko zdali sobie sprawę, że nie mogą osiągnąć tego, co obiecali. Wrzucili swoje preminowane tokeny na rynek i porzucił projekt pod koniec 2018 roku.

Protokół Przystani 2019

W poście Medium ogłaszającym przejęcie protokołu Haven przez społeczność.

W styczniu 2019 roku projekt przejęło kilku głównych członków społeczności Przystani. Uważają, że dwaj anonimowi założyciele próbował w dobrej wierze dostarczyć to, co obiecali. Zostało to rzekomo ujawnione w oryginalnym kodzie pozostawionym przez anonimowych programistów.

Nowy zespół rozwidlił oryginalny kod Haven Protocol i go przekręcił do projektu open source. Postawili sobie za zadanie spełnienie swojej pierwotnej wizji prywatnego banku offshore dostępnego dla każdego, kto ma połączenie z Internetem.

Uruchomienie protokołu Haven

Z pomocą kilku najlepszych programistów Monero, nowych programistów Haven Protocol udało się dodać kolorowe monety na prywatny blockchain w maju 2020 r. – ogromny kamień milowy dla obu projektów. Pierwszy zasób syntetyczny protokołu Haven, xUSD, pojawił się w lipcu 2020 roku. Od tego czasu wybito ponad 4,5 miliona xUSD.

Co to jest protokół Haven?

Protokół Przystani to rozwidlenie Monero, które wspiera tworzenie prywatnych monet reprezentujących zarówno stabilne, jak i zmienne aktywa. Praktycznie każdy zasób może być utworzony w Protokole Haven, w tym waluty i towary. Wszystkie z nich są domyślnie prywatne. Chodzi o to, aby umożliwić stworzenie własnego cyfrowy bank offshore to jest poza zasięgiem rządów i organów regulacyjnych.

Haven Protocol Offshore

W przeciwieństwie do wielu kryptowalut, które widzimy dzisiaj, Haven Protocol nie miał premii, nie posiadał początkowej oferty monet i nie otrzymał żadnego finansowania zalążkowego. Zamiast, 5% wszystkich nagród blokowych są automatycznie przydzielane do zespołu programistów.

Zespół Protokołu Przystani

Protokół Przystani dwóch głównych programistów używaj pseudonimów Dweab i Neac. Dweab jest matematykiem, a Neac jest kryptografem. Obaj są również programistami i mają ponad 20-letnie doświadczenie w swoich dziedzinach.

Kajmany

Ciesz się tym zdjęciem Kajmanów.

We wrześniu 2020 roku zespół Haven Protocol ogłosił utworzenie Fundacja Haven. Zarejestrowana na Kajmanach misja Fundacji Haven polegająca na zwiększeniu akceptacji rodzimej kryptowaluty Haven Protocol, XHV, wraz z jej różnymi aktywami (głównie xUSD). Obejmuje to ułatwianie notowań giełdowych (które wymagają podpisu prawnego) i tworzenie ramp wjazdowych typu fiat-crypto.

Jak działa protokół Haven?

Chociaż protokół Haven jest opisywany jako rozwidlenie Monero, dokładniej jest nazywać go klonem Monero. Protokół Haven ma te same transakcje na sekundę (1700 – teoretycznie nieograniczone dzięki adaptacyjne rozmiary bloków), te same podstawowe opłaty transakcyjne (mniej niż 1 cent), ten sam czas blokowania (2 minuty) i ten sam algorytm wyszukiwania (dowód pracy – RandomX).

Kryptowaluta kolorowych monet

Zdjęcie za pośrednictwem AktualnościBTC

Podstawowa różnica (i być może jedyna różnica) polega na tym, że protokół Haven zaimplementował coś, co nazywa się Kolorowe monety. Kolorowe monety to technologia, która została pierwotnie zaprojektowana dla Bitcoin w 2013 roku i umożliwia przypisanie określonego atrybutu do Bitcoina (lub ułamka Bitcoina). Umożliwiłoby to Bitcoinowi reprezentowanie aktywów, takich jak akcje Tesli lub nawet jednego dolara amerykańskiego.

Monety w kolorze Monero

Artykuł badawczy autorstwa programistów Monero, który odegrał kluczową rolę w udostępnieniu kolorowych monet w protokole Haven.

Jak wspomniano wcześniej, uważano, że jest to niemożliwe na Monero, ponieważ musisz być w stanie zobaczyć Bitcoin (lub ułamek Bitcoina), który jest „pokolorowany” za pomocą atrybutu w łańcuchu bloków. To, jak dokładnie deweloperzy Haven Protocol zdołali zaimplementować Coloured Coins, jest szczerze poza zakresem tego artykułu, ale jest szczegółowo opisane w Średni post z maja 2020.

Transakcje Monero

Prosty przegląd transakcji Monero. Zdjęcie za pośrednictwem Coin Central

Proste wyjaśnienie jest takie, że Monero wykorzystuje sumę wyniku do ustalenia, czy transakcja jest prawidłowa, a twórcom protokołu Haven udało się znaleźć sposób na dokładne uwzględnienie wartości różnych kolorowych monet w tej sumie.

Haven Protocol XHV Mining

Podobnie jak Monero, Haven Protocol używa algorytmu dowodu pracy o nazwie RandomX. W przeciwieństwie do innych algorytmów proof of work mining, RandomX został zaprojektowany tak, aby był odporny na wyspecjalizowany sprzęt górniczy (górnicy ASIC). W związku z tym wszystko, czego potrzebujesz, aby wydobyć rodzimą walutę Haven Protocol XHV, to zwykły komputer, choć najlepiej nowszy.

Pula wydobywcza protokołu Haven

Jeden z 5 basenów wydobywczych protokołu Haven.

XHV jest obecnie jedną z najbardziej dochodowych kryptowalut. Zwrot z wydobycia wynosi około 1 $ dziennie i może być 2-3 razy wyższy, jeśli masz tanią energię elektryczną. Jeśli jesteś zainteresowany wydobyciem XHV, możesz to zrobić, dołączając do jednego z pięciu Pule wydobywcze protokołu Haven. Możesz dowiedzieć się, jak skonfigurować węzeł protokołu Haven, kontaktując się z zespołem za pośrednictwem Niezgoda lub Telegram.

Prywatność protokołu Haven

Protokół Haven ma te same funkcje prywatności co Monero. Chociaż technologia, która za nimi stoi, również wykracza poza zakres tego artykułu, są trzy, o których powinieneś wiedzieć.

Kryptowaluta Ring Signature

Zdjęcie za pośrednictwem Researchgate

Pierwsza to Podpisy pierścieniowe które ukrywają tożsamość portfela wysyłającego transakcję. W transakcji Ring Signature każdy portfel należący do tej samej grupy portfeli może podpisać tę transakcję wychodzącą. Uniemożliwia to stwierdzenie, z którego portfela faktycznie pochodzi transakcja.

Kryptowaluta Ring CT

Zdjęcie za pośrednictwem GoodAudience

Po drugie RingCT który przesłania ilość monet wysyłanych w każdej transakcji. Zamiast tego uwzględniana jest tylko suma wejść i wyjść. Jeśli nie możesz powiedzieć, jest to funkcja prywatności, która bardzo utrudnia wdrożenie kolorowych monet w Monero.

Kryptowaluta adresu Stealth

Zdjęcie za pośrednictwem Hackernoon

Trzeci jest Ukryte adresy które ukrywają tożsamość portfela otrzymującego transakcję. Polega to na utworzeniu jednorazowego adresu, który uniemożliwia połączenie transakcji z odbiorcą, mimo że używa jednego, stabilnego adresu. Ponieważ tylko nadawca i odbiorca wiedzą, jaki jest adres jednorazowy, tylko oni mogą określić, czy transakcja została wysłana.

Protokół Haven xUSD

xUSD to stablecoin chroniący prywatność. Działa również jako kamień węgielny xAsset w protokole Haven, który jest używany do bicia inne typy xAssets.

Kryptowaluta aktywów syntetycznych

Zauważ, że nie tak dokładnie działa protokół Haven, ale taka jest ogólna idea. Zdjęcie za pośrednictwem DeFiPrime

xUSD to syntetyczny stabelcoin. Oznacza to, że technicznie nic nie stoi na przeszkodzie. Zamiast tego po prostu odzwierciedla cenę aktywów, które ma reprezentować. xUSD należy do tej kategorii i używa protokołu Haven Protokół Chainlink i Band aby sprawdzić cenę XHV, xUSD i innych xAssets. Oznacza to, że w przeciwieństwie do pozostałych trzech rodzajów stablecoinów, xUSD nie może stracić swojej pozycji do 1 $ USD.

Protokół Haven xUSD

Własne wyjaśnienie protokołu Haven dotyczące bicia xUSD.

Jeśli nie ma nic wspierającego xUSD, to skąd bierze swoją wartość? Tutaj jest protokół Haven bicie i palenie Wchodzi mechanizm. Aby wybić xUSD, musisz spalić równowartość kwoty XHV w USD. Na przykład, jeśli 1 XHV jest wart 1 $, wybicie 100 x USD wymagałoby 100 XHV.

Tutaj sprawy stają się trochę szalone. Możesz także spalić xUSD, aby wybić równowartość XHV w USD. Na przykład, jeśli cena XHV spadnie do zaledwie 50 centów USD, spalenie 100 x USD da 200 XHV. Możesz następnie sprzedać ten XHV na giełdzie, aby otrzymać 100 USD w fiat (jeśli to jest to, po co się wybierasz, nie będziemy cię oceniać).

Bankowość protokołu Haven

Zdjęcie za pośrednictwem Youtube

W praktyce pozwala to na utworzenie własnego niemożliwego do śledzenia konta bankowego w USD w stosunku do xUSD. Dzięki do mechanizmu bicia i wypalania, faktycznie możesz wymienić xUSD na prawdziwe USD przez XHV za pomocą giełdy kryptowalut. System ten utrzymuje równowagę dzięki unikalnym transakcjom i opłatom protokołu Haven, które zostaną omówione za chwilę.

XAssets protokołu Haven

xAssets to syntetyczne reprezentacje rzeczywistych zasobów w protokole Haven. Nie ma dosłownie żadnych ograniczeń co do tego, które aktywa mogą być reprezentowane, ani nie ma ograniczeń co do płynności tego aktywa (tj. Możesz kupić tyle syntetycznych akcji Tesli, ile chcesz). Dzieje się tak, ponieważ podobnie jak xUSD, technicznie nie ma nic wspierającego żadne xAssets. Po prostu odzwierciedlają ceny podane przez wyrocznie.

XAssets protokołu Haven

Aby wybić kolejny zestaw xAsset, musisz spalić xUSD. Nie jest możliwe bezpośrednie przejście z XHV do dowolnego zestawu xAsset innego niż xUSD. Jest to przede wszystkim dla uproszczenia po stronie dewelopera, a także uzasadnione tym, że większość towarów (np. Ropa, metale szlachetne) jest powszechnie wyceniana w USD..

To powiedziawszy, możesz wybić inne syntetyczne waluty, takie jak xEUR lub xGBP, używając xUSD. xAssets nie zostały zaimplementowane w momencie pisania tego tekstu, a pierwszy zestaw xAssets, który ma być obsługiwany, jest szczegółowo opisany w sekcji Mapa drogowa tego artykułu. No i oczywiście wszystkie xAssets są całkowicie prywatne, jak XHV i xUSD.

Transakcje protokołu Haven

Oprócz wspomnianych wcześniej funkcji prywatności, Haven Protocol dodał kilka dodatkowych funkcji do swoich transakcji, aby zapewnić stabilny mechanizm mennicy i wypalania xUSD. Pierwsza to coś, co się nazywa „Notatki”.

Transakcje protokołu Haven

Możesz myśleć o banknotach jako o ekwiwalencie banknotów fizycznych (gotówki). Transakcje na protokole Haven są zaprojektowane tak, aby żadna „zmiana” związana z danym banknotem nie mogła zostać wydana ani przeniesiona, dopóki transakcja nie zostanie zakończona.

Na przykład załóżmy, że kupiłeś 100 XHV na giełdzie i wysłałeś go do swojego portfela. O ile nie podzielisz ręcznie tej kwoty w portfelu, będzie ona traktowana jako jedna notatka. Oznacza to, że jeśli chcesz wysłać 50 XHV do jednej osoby, a pozostałe 50 XHV do drugiej, przed wysłaniem drugiej musisz poczekać do zakończenia pierwszej transakcji 50 XHV..

Odblokowanie protokołu Haven

Może się to wydawać głupie, biorąc pod uwagę, że transakcje na Protokole Haven trwają tylko kilka minut, ale ma to sens, gdy weźmiesz pod uwagę drugą funkcję: czas odblokowania między xUSD a XHV. Ten okres odblokowania może wynosić od 6 godzin do 7 dni. Ma to na celu zapobieżenie manipulowaniu mechanizmem menniczym xUSD (co miało miejsce w ciągu pierwszych dwóch miesięcy od jego wydania).

Aby zapobiec wszelkim rozbieżnościom, które mogą wystąpić w okresie odblokowania, opłata za konwersję wraz z ceną, po której zakupiono zasób, jest blokowana podczas wykonywania transakcji. Na przykład, jeśli zainicjowałeś konwersję między 100 XHV na 100 x USD, ale cena XHV spadła do zaledwie 50 centów USD, nadal otrzymasz 100 x USD niezależnie od wybranego okresu odblokowania.

Analiza kryptowalut XHV

XHV ma obecnie zaopatrzenie około 14,25 mln. Ponieważ XHV ma taki sam harmonogram emisji jak Monero, oznacza to, że 2 XHV będą wydobywane w każdym bloku (co 2 minuty) do maja 2021 r., Kiedy nagroda za blok zostanie zmniejszona do 1 XHV na blok.

Emisja protokołu Haven

Po maju 2022 r. Protokół Haven wejdzie w coś, co nazywa się emisja z ogona, gdzie nagroda blokowa będzie wynosić 0,6 XHV w nieskończoność w przyszłości. To powiedziawszy, Monero (a co za tym idzie Haven Protocol) może zmienić algorytm wydobywania i zablokować nagrodę, jeśli zostanie znaleziony nowy, który zwiększy prywatność i decentralizację (odporność na górników ASIC).

Inflacja protokołu Haven

Chociaż emisja ogona Protokołu Haven technicznie czyni go inflacyjnym, faktyczna podaż XHV zmienia się z dnia na dzień, gdy ludzie spalają XHV, aby osiągnąć x USD i odwrotnie. Oznacza to, że XHV ma technicznie dwa harmonogramy emisji / obiegowe dostawy z Offshore (w tym xUSD i xAssets) i bez Offshore (z wyłączeniem xUSD i xAssets). Można je zobaczyć na powyższym obrazku.

Protokół Haven XHV ICO

Jak wspomniano wcześniej, Haven Protocol nie miał ICO, premine ani finansowania zalążkowego od jakichkolwiek firm venture capital. To powiedziawszy, wspomniana Fundacja Haven otrzymała Darowizna w wysokości 1 miliona dolarów od anonimowego podmiotu pod koniec września, niedługo po tym, jak zostali oficjalnie zarejestrowani na Kajmanach.

Analiza cen kryptowalut XHV

Jeśli uważasz, że wykres cen XHV wygląda nieco dziwacznie, miałbyś rację. Najwyraźniej była ogromna pompa pod koniec 2018 roku spowodowane przez grupę telegramów. Fakt, że zbiegło się to z czasem, w którym pierwotni programiści sprzedali swój preminowany XHV, doprowadził do oskarżeń społeczności Haven Protocol o oszustwo związane z wyjściem z gry..

Cena kryptowaluty XHV

Zdjęcie za pośrednictwem Coingecko

Nie trzeba dodawać, że jeśli zdyskontujesz akcję cenową sprzed 2019 r. (Co jest prawdopodobnie uzasadnione, biorąc pod uwagę to, co się stało), oznacza to, że XHV odnotował 30-krotny ruch w stosunku do najniższego w historii poziomu 10 centów we wrześniu 2019 r. Wydaje się, że XHV rozpoczął paraboliczny ruch w maju, mniej więcej wtedy, gdy deweloperzy Protokołu Haven ogłosili, że znaleźli sposób na wprowadzenie kolorowych monet.

Skąd wziąć Haven Protocol XHV

Jeśli chcesz założyć własne konto bankowe na morzu z Haven Protocol, będziesz potrzebować XHV. Niestety, na razie masz dość ograniczone możliwości – to Bittrex lub biust. Wolumen obrotu nie jest tam najlepszy, ale w ostatnich tygodniach rośnie.

Giełdy kryptowalut XHV

Zdjęcie za pośrednictwem CoinMarketCap

W trakcie pisania tego artykułu, – oznajmił Bittrex będą usuwać z listy kilka monet służących do ochrony prywatności. Chociaż nie został wymieniony, może to mieć wpływ na XHV. Chociaż cena spadła w ciągu ostatniego dnia, wydaje się, że nastąpiło imponujące odbicie, ponieważ wydaje się, że większość posiadaczy XHV zdecydowała się na zamianę na xUSD zamiast sprzedawać XHV na giełdzie.

Portfele kryptowalut XHV

Jeśli chcesz przechowywać swoją kryptowalutę XHV, jedyną opcją jest natywna Krypta Przystani (portfel internetowy). Chociaż portfel Haven jest również dostępny na urządzenia mobilne, opinie sugerują, że wrażenia użytkownika nie są najlepsze.

Portfel kryptowalut XHV

Zespół protokołu Haven pracuje obecnie nad stabilniejszą wersją portfela mobilnego wraz z portfelem na komputer do pobrania.

Mapa drogowa protokołu Haven

Protokół Haven może mieć jedną z najbardziej ekscytujących map drogowych ze wszystkich kryptowalut. A jeszcze lepiej, Mapa drogowa protokołu Haven jest jasno określone na ich stronie internetowej.

Haven Protocol Travala

Po pierwsze, protokół Haven jest w trakcie opracowywania integracja z Travala, co oznacza, że ​​XHV będzie można opłacić wakacje (choć nie jest to najlepszy czas). Haven Protocol ma nadzieję, że ostatecznie doda również xUSD jako opcję płatności.

Wtyczka XHV WooCommerce

Haven Protocol jest obecnie w trakcie integracji z WooCommerce. Umożliwi to wykorzystanie XHV jako metody płatności u różnych sprzedawców korzystających z WooCommerce. Nie byłoby to szczególnie godne uwagi, gdyby nie fakt, że zamierzają oni umożliwić również płacenie za usługi za pomocą xUSD i innych xAssets.

Mapa drogowa protokołu Haven

Mówiąc o xAssets, Haven Protocol zacznie je wprowadzać w pierwszym kwartale 2021 r. Pierwsze obsługiwane xAssets będą złotem, srebrem, chińskim juanem i euro.

Zarządzanie protokołem Haven

Post na blogu Haven Protocol dotyczący ogłoszenia Haven Foundation wydaje się również sugerować, że będą tworzyć narzędzia płatnicze, takie jak karty debetowe do kryptowalut, które będą obsługiwać XHV, xUSD i inne xAssets. Wskazuje również, że ma na celu przekształcenie projektu w zdecentralizowaną autonomiczną organizację. Żadne z tych dwóch nie jest obecnie odnotowane na ich mapie drogowej.

Chociaż te cele rozwojowe są obiecujące, bledną w porównaniu ze świętym Graalem: bezfunkcyjną wymianą aktywów. Jak niektórzy z was mogą wiedzieć, wielu członków społeczności Monero uważa, że ​​to tylko kwestia czasu, zanim Monero zostanie usunięte z większości giełd i stanie się ogólnie niedostępne do handlu.

Atomic Swap Cryptocurency

Zdjęcie za pośrednictwem WallstreetMojo

Aby się przed tym zabezpieczyć, wielu programistów i członków społeczności Monero pracowało nad sposobem, aby umożliwić wymianę XMR i BTC w sposób bez zaufania za pomocą atomowych swapów. Obecnie koncentruje się również na protokole Haven praca z ThorChain aby umożliwić wymianę XHV na inne kryptowaluty.

Ponieważ Protokół Haven jest zasadniczo klonem Monero, jeśli i kiedy ta technologia wymiany atomowej stanie się dostępna dla Monero, stanie się również dostępna dla protokołu Haven. To samo prawdopodobnie dotyczy Monero, jeśli chodzi o protokół Haven i ThorChain. Umożliwi to wymianę BTC na Monero i xUSD, stablecoin chroniący prywatność, bez korzystania z usług strony trzeciej, takiej jak giełda.

Nasze podejście do protokołu Haven

Haven Protocol może być po prostu jednym z najcenniejszych projektów w przestrzeni kryptowalut. Rynki kryptowalut stały się niesamowicie uzależnione od stablecoinów emitowanych przez scentralizowane strony, a mianowicie Tether (USDT). Ponieważ krążą plotki, że organy regulacyjne mogą zająć się tymi emitentami stabilnych monet, najwyższy czas zbadać alternatywy oparte na kryptowalutach.

Dodatek Maker SMS USDC

Większość tokenów Ethereum wspierających stablecoin DAI to w rzeczywistości USDC. Obraz za pośrednictwem Blog MakerDAO.

Overcollateralized i algorytmiczne stablecoiny prawdopodobnie nie są wystarczająco rozwinięte, aby wypełnić pustkę, którą pozostawią scentralizowane stablecoiny. Weź pod uwagę fakt, że znaczna ilość kryptowaluty, która wspiera stablecoin DAI to właściwie USDC! Chociaż prawdopodobnie nastąpi poprawa w tych obozach, żaden z nich nie jest w stanie odpowiednio zachować prywatności.

Wielu z was wie, że tak jest dziesiątki firm blockchain które zarabiają na życie śledząc publiczne transakcje w publicznych łańcuchach bloków na Bitcoin i Ethereum w imieniu rządów i organów regulacyjnych. Nawet jeśli USDC i USDT się trzymają, podlegają temu samemu nadzorowi, ponieważ są zbudowane na publicznych łańcuchach bloków. Co więcej, w każdej chwili mogą pstryknąć palcami i zamrażać Twoje stabilne aktywa.

Jeśli kryptowaluta chce stać się czymś, co znajduje się poza systemem finansowym, musi odzyskać prywatność, którą posiadała, gdy pojawiła się po raz pierwszy z Bitcoinem w 2009 roku. Poleganie na scentralizowanych, nadmiernie zabezpieczonych i algorytmicznych stablecoinach nie jest na to sposobem. xUSD wydaje się być rozwiązaniem, a przynajmniej prekursorem tego, co stanie się rozwiązaniem.

Darowizna Fundacji Haven

Nie można po prostu otrzymać darowizny w wysokości 1 miliona dolarów.

To powiedziawszy, jest kilka elementów dotyczących. Po pierwsze, nie jest jasne, skąd pochodzi 1 milion dolarów finansowania i pomimo tego, co może powiedzieć na blogu, nie ma wątpliwości, że pieniądze są związane z finansami. Po drugie, zaufanie Protokołu Haven do publicznych wyroczni jest ich piętą achillesową. Jeśli utracą dostęp do tych wyroczni, projekt może się zawiesić i spalić. Ryzyko tego jest jednak dość niskie.

Wreszcie Protokół Haven prawdopodobnie jeszcze nie przetestował swojego protokołu. Jest prawdopodobne wiele innych exploitów mechanizmu mięty i wypalania, którego jeszcze nie odkryli, i prawdopodobnie jest jeszcze długa droga, zanim stanie się czymś niezawodnie użytecznym.

To powiedziawszy, to tylko kwestia czasu, zanim programiści z Monero się zorientują jak robić atomowe swapy z Bitcoinem. Gdy to nastąpi, wartość stablecoina chroniącego prywatność zostanie zrealizowana. Protokół Haven mógłby zatem stać się jednym z najcenniejszych projektów w kosmosie, ale wciąż ma przed sobą długą drogę.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Shutterstock

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me