Przegląd protokołu oceanicznego: zdecentralizowana gospodarka danych Web 3.0

W ciągu ostatnich kilku lat dane stały się kluczem do wielu operacji biznesowych. Zamiast być po prostu czymś, co stanowi część decyzji biznesowych, dane stały się strategicznym zasobem, mającym konkretną wartość dla każdej firmy dążącej do sukcesu.

Dane są wszechobecne, ponieważ są tworzone na każdym poziomie działalności, od danych konsumentów, które napędzają sprzedaż, po dane finansowe, które są podstawą wielu decyzji biznesowych. Wraz ze wzrostem znaczenia danych rośnie również tempo ich gromadzenia. Szacuje się, że w 2016 r. Wyprodukowano 16 zettabajtów (ZB) danych, ale do 2025 r. Liczba ta wzrośnie do ponad 160 ZB danych.

Wzrost danych w Internecie

Migawka pokazująca, ile danych jest generowanych każdego dnia. Zdjęcie za pośrednictwem Gawędziarz.

Ten ogromny wzrost ilości gromadzonych danych oferuje firmom potencjał do wykorzystania tych danych, a także potencjał do monetyzacji danych. Niestety, obecnie prawda jest taka, że ​​większość danych jest po prostu marnowana, niewykorzystana przez te organizacje, które mogłyby skorzystać na włączeniu danych do codziennego planowania operacyjnego. Dzieje się tak, ponieważ tak wiele systemów gromadzenia danych jest zamkniętych, co uniemożliwia udostępnianie danych publicznych i korporacyjnych szerokiemu wachlarzowi wewnętrznych i zewnętrznych jednostek biznesowych i osób..

Jednym ze sposobów, w jaki można poprawić wykorzystanie danych, jest zastosowanie technologii.

Przedstawiamy protokół oceaniczny

Protokół oceaniczny W ramach projektu podjęto próbę stworzenia zdecentralizowanej wymiany danych, która może odblokować dane generowane przez sztuczną inteligencję. Wykorzystuje technologię blockchain, tokeny kryptowalut i inteligentne kontrakty do łączenia konsumentów danych z dostawcami danych. Pozwala to na udostępnianie danych z gwarancją zaufania, przejrzystości i identyfikowalności dla wszystkich zaangażowanych osób.

Ocean Protocol Mantaray

Jedna z maskotek Ocean. Zdjęcie za pośrednictwem Oceanprotocol.com

W ramach protokołu Ocean Protocol właściciele danych mogą kontrolować swoje dane bez ograniczania się do jednego rynku. Projekt łączy technologię blockchain z ramami udostępniania danych, aby stworzyć ekosystem danych. W ramach protokołu Ocean Protocol użytkownicy i firmy będą mogli uczestniczyć w nowej gospodarce danych, która rozciąga się na cały świat, dotykając każdej firmy, osoby i urządzenia. Celem jest oddanie mocy danych z powrotem w ręce faktycznych właścicieli tych danych, umożliwiając im czerpanie korzyści z wartości zawartej w danych.

W społeczności Ocean znajdziesz szeroki przekrój osób, od twórców sztucznej inteligencji / danych, firm i organizacji non-profit, po entuzjastów kryptowalut i inne osoby, które wierzą w przyszłość proponowaną przez Protokół Ocean. Ponieważ blockchain przechodzi na v4 i v5, jego finansowanie zostanie w pełni zdecentralizowane, gdy zarządzanie przejdzie do DAO.

To zakończy niesamowity rok dla zespołu Ocean, a także zakończy opublikowaną mapę drogową, ponieważ zespół nadal rozwija swoją wizję w sposób całkowicie zdecentralizowany.

Czym jest gospodarka danymi?

Jak już się dowiedzieliśmy, nasz świat jest napędzany danymi, a jednak wiele z tych danych jest przechowywanych i kontrolowanych przez niewielką liczbę firm i rządów. Firmy takie jak Google i Facebook (między innymi) nauczyły się zbierać dane użytkowników i zarabiać nieprzyzwoite kwoty, pakując i sprzedając te dane za pośrednictwem reklam.

Gospodarka oparta na danych

Kto jest właścicielem Twoich danych? Zdjęcie za pośrednictwem Youtube.com

Co ciekawe, taką monetyzację umożliwiły systemy AI, a wraz ze wzrostem ilości gromadzonych danych sztuczna inteligencja staje się coraz dokładniejsza. Dzięki temu reklamy stają się jeszcze bardziej ukierunkowane i zwiększają strumienie przychodów firm kontrolujących dane, czyniąc je najbardziej wartościowymi organizacjami na świecie..

Musimy wiedzieć, jak wyrównać dostęp do danych i jak zapewnić, aby właściwi właściciele danych byli w stanie zarabiać na swoich danych, jeśli zdecydują się to zrobić..

Ocean postawił sobie za cel uczynienie dostępu do danych bardziej sprawiedliwym poprzez zastosowanie połączenia technologii i zarządzania, które zapewni przejrzystość danych i zapewni zaufanie wszystkich uczestników ekosystemu danych.

Ekonomia protokołu oceanicznego

Podstawowy model ekonomiczny Ocean Protocol. Obraz za pośrednictwem protokołu Ocean Protocol blog.

Jak zapewne już wiesz, w 2020 roku każda odwiedzana witryna gromadzi w jakiś sposób informacje o Tobie. Widziałeś wyskakujące okienka informujące, że omawiane witryny używają plików cookie i „cenią Twoją prywatność”, ale czy tak naprawdę jest? Ilu z nas poświęciło czas na przeczytanie warunków korzystania z usługi, do których prowadzą te wyskakujące okienka?

Jeśli wiesz, że zasadniczo te dokumenty mają na celu poinformowanie Cię, że witryna gromadzi wszelkie możliwe informacje na temat Twoich nawyków przeglądania i że firma stojąca za witryną wykorzysta wszelkie zebrane dane w dowolny sposób, jaki widzi dopasowanie.

Obejmuje to reklamowanie się na podstawie historii przeglądania, ale obejmuje również sprzedaż Twoich danych innym firmom, aby one również mogły Ci się reklamować. Wszystko to przynosi miliardy dolarów firmom technologicznym zaangażowanym w zbieranie danych, ale dzieje się to w cieniu, gdzie niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tak się dzieje.

Wyzwanie gospodarki danych

Gospodarka oparta na danych w 2020 r. Wiąże się z wieloma wyzwaniami. Image via Devpost.com

W pewnym momencie dane stały się najcenniejszym towarem, jaki posiadamy. Dane są już branżą wartą 11 bilionów dolarów, czyli 15% światowego PKB, aw ciągu następnych 5 lat ma wzrosnąć do 25%. Branża danych jest ogromna i nadal rośnie pod względem wielkości i skali.

Ocean nie chce zaprzestać gromadzenia danych, ale chce uczynić to bardziej sprawiedliwym dla osób fizycznych.

Wartości protokołu oceanicznego

Fundacja Ocean i związany z nią zespół Ocean Protocol przyjęli następujące wartości:

  • Odblokuj dostępne dane, aby były dostępne dla szerszego grona organizacji i osób. Pomoże to również uwolnić znaczną część ukrytego potencjału danych.
  • Zwróć kontrolę danych osobowych rzeczywistym osobom fizycznym i wymagaj ich zgody, zanim dostawcy danych będą mogli wykorzystywać dane osobowe. Obejmuje to przyznanie zarówno praw, jak i kontroli nad danymi i będzie możliwe do zweryfikowania w drodze regularnych audytów.
  • Zdecentralizować zarządzanie i uczynić je przejrzystym, wykorzystując demokratyczne ideały do ​​oddzielenia kapitału w systemie od zarządzania systemem, jednocześnie zapewniając obywatelom pewną kontrolę w systemie.
  • Szerzyć bogactwo stworzone przez gromadzenie i dystrybucję danych. Nagrody będą konsekwentnie dystrybuowane, a spekulacje będą zniechęcane.
  • Aktywnie działać w ramach ograniczeń wynikających z przepisów dotyczących prywatności i zgodności danych w celu zachowania podstawowych praw człowieka do prywatności danych osobowych i treści w celu udostępniania lub sprzedaży takich danych.

Jak wspomniano powyżej, gromadzenie i dystrybucja danych to ogromna ekonomia. Wykorzystując technologię blockchain, Ocean Protocol ma nadzieję rozwiązać wyzwania związane z budową uniwersalnej wymiany danych, która będzie wypełniona danymi, którym można zaufać.

Zaufane dane

Decentralizacja pomaga zapewnić zaufanie. Zdjęcie za pośrednictwem Oceanprotocol.com

Ten system blockchain jest alternatywą dla rozwoju oligarchii wielkich korporacji technologicznych, które nie zapewniają przejrzystości ani zaufania, a jednocześnie usuwają kontrolę i własność danych osobowych, co skutkuje utratą wolności osobistych.

Rynki danych & Narzędzia do nauki o danych

Firmy od dłuższego czasu wiedzą, że dane mają wartość. Niedawno osoby fizyczne również zrozumiały, że ich własne dane osobowe mają wartość. Do tej pory próby stworzenia platform handlowych dla tych danych nie powiodły się ze względu na obawy o prywatność i kontrolę danych. Ocean oferuje rozwiązania dla:

Kontrola: Ocean stosuje koncepcję używaną przez giełdy tokenów niezwiązanych z powiernictwem, w których tokeny nie są kontrolowane przez giełdę. Z tego samego powodu dane nigdy nie byłyby kontrolowane przez rynek.

Prywatność: Ocean uważa, że ​​możesz mieć rynki, na których można kupować i sprzedawać prywatne dane bez naruszania prywatności. Choć brzmi to sprzecznie, Ocean uważa, że ​​jest to możliwe, wprowadzając obliczenia do danych i udostępniając je tylko sztucznej inteligencji.

Żetony danych & Implementacje DeFi

Ocean uważa, że ​​użycie tokenów danych jest kluczem do poprawy doświadczenia programistów Web3, a jednocześnie zapewnia lepszą dźwignię finansową dla innej infrastruktury i portfeli Web3.

Protokół tokenizuje kontrolę dostępu, zmieniając portfel w repozytorium danych. Mówiąc dokładniej, portfele kryptowalut będą zawierały tokeny, które zapewniają prawo dostępu do danych. Tak więc portfele kryptograficzne będą posiadać prawa do danych, a przeniesienie tych praw jest tak proste, jak wysłanie tokenów do innego portfela lub adresu. To sprawia, że ​​portfele kryptograficzne są nowym sposobem zarządzania danymi.

Architektura Ocean Marketplace

Architektura Ocean Compute-to-Data. Zdjęcie za pośrednictwem oficjalnego dokumentu Ocean Protocol.

Tokeny danych w Ocean stają się interfejsem API umożliwiającym przepływ danych w ekosystemie. Skutecznie połączą sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i naukę o danych z ekosystemem blockchain i umożliwią istnienie tych danych jako aktywów finansowych. To podłącza dane do świata zdecentralizowanych finansów (DeFi) i umożliwia takie rzeczy, jak pożyczki danych, DEX danych, stablecoiny zabezpieczone danymi i tokeny danych w ramach finansowego łańcucha dostaw. DeFi jest już ogromne, ale dzięki dodaniu danych do miksu, DeFi ma jeszcze lepszą przyszłość.

Ocean będzie funkcjonował jako podstawowa warstwa gospodarki opartej na danych. Natywny token OCEAN będzie służył jako waluta rezerwowa systemu (poprzez obstawianie), a także stanie się platformą finansowania oraz platformą danych lub aktywów z jednostką wymiany.

Ocean Token

Token OCEAN to token narzędziowy używany w sieci Ocean Network do kupowania i sprzedawania danych i usług. Jest również dostarczana jako nagroda za selekcjonowanie danych i obstawianie w celu zapewnienia płynności. Istnieją również plany wykorzystania go do zapewnienia zdecentralizowanego zarządzania w przyszłości. Jest również używany do tworzenia tokenów danych do prowadzenia rynków.

Zasadniczo token OCEAN jest towarem, który obsługuje całą gospodarkę opartą na danych i zachęca społeczność do zapewnienia zasobów niezbędnych do zabezpieczenia i skalowania sieci.

Ocean Protocol System

Schemat blokowy przedstawiający szczegółowo system, który zasila Ocean Protocol. Zdjęcie za pośrednictwem oficjalnego dokumentu Ocean Protocol.

Token OCEAN został stworzony, ponieważ chociaż ekosystem mógł używać istniejącego tokena, takiego jak Ethereum, jako jednostki wymiany, protokół wymagał tokenów natywnych do wykorzystania jako formy nagrody i do ustalania polityki pieniężnej. Nie byłoby to możliwe, gdyby protokół używał zewnętrznego tokena jako nośnika wartości, ponieważ protokół wymaga kontroli nad podażą pieniędzy. Ponadto każda zmienność tokena strony trzeciej byłaby zakłóceniem w prawidłowej wymianie na rynkach utworzonych w sieci Ocean.

W sieci jest czterech kluczowych aktorów, którzy używają i zarabiają tokeny OCEAN:

Dostawcy danych oceanicznych: Są to aktorzy w systemie, którzy mają dostępne dane i są gotowi udostępnić je innym za odpowiednią cenę. Kiedy inni konsumują dane, rekompensują dostawcom danych tokenami OCEAN.

Kuratorzy danych oceanicznych: Ocean ma unikalną koncepcję tworzenia rynków kuracyjnych. Zasadniczo jest to sposób, w jaki ludzie mogą ocenić, które dane są dobre, a które złe. Ponieważ Ocean jest systemem zdecentralizowanym, nie jest to rola, którą może przejąć scentralizowany komitet. Zamiast tego Ocean pozwala każdemu z doświadczeniem na rynku działać jako kurator, zdobywając tokeny OCEAN jako nagrodę za ich usługi usuwania wszelkich złych danych na rynku. Kuratorzy są uczciwi, stawiając własne żetony, aby zasygnalizować dobrą jakość danych.

Oceaniczny rejestr aktorów: Ponieważ Ocean jest otwarty, potrzebuje nie tylko sposobu na selekcjonowanie danych na rynkach, ale także sposobu na selekcjonowanie uczestników systemu. Rejestr aktorów osiąga to poprzez wymaganie od aktorów w systemie obstawiania tokenów, co czyni dobre zachowanie atrakcyjnym ekonomicznie i umożliwia łatwe ukaranie złego zachowania.

Strażnicy oceanów: Wreszcie istnieją węzły sieciowe, które udostępniają zbiory danych, uruchamiając oprogramowanie Ocean. Węzły w oceanie nazywane są Strażnikami. Podobnie jak inni aktorzy otrzymują tokeny OCEAN za świadczoną usługę, która obejmuje umożliwienie dostawcom danych sposobu oferowania danych w sieci.

Zespół Ocean Protocol

Podobnie jak w przypadku wielu projektów blockchain, Ocean Protocol również ma duży i zróżnicowany zespół profesjonalistów oddanych wizji uwolnienia danych poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji. Podstawowy zespół składający się z około 40 członków jest rozproszony po całym świecie, wywodzący się z wielu różnych branż, w tym sztucznej inteligencji i technologii blockchain, a także biznesu i marketingu. Wielu członków to przedsiębiorcy, którzy mieli doświadczenie w zakładaniu własnych firm przed dołączeniem do Ocean.

Wiodącym założycielem i CEO projektu Ocean Protocol jest Bruce Pon, który był także założycielem i CEO w BigchainDB przed założeniem Ocean. Był także założycielem Avantalion Intl Consulting, firmy, której misją jest dostarczanie usług bankowych osobom niebankowym. Był tam od 2008 do 2013 roku, pomagając firmie zbudować ponad 18 firm świadczących usługi finansowe i banki w obszarach świata, w których osoby nieposiadające usług bankowych miały w przeszłości niewielki lub żaden dostęp do usług bankowych..

Założyciele Ocean Protocol

Dwóch założycieli Ocean Protocol. Zdjęcie za pośrednictwem Oceanprotocol.com

Drugim założycielem pracującym nad projektem jest Trent McConaghy. Trent był specjalistą od sztucznej inteligencji od początku pracy dla rządu kanadyjskiego w 1997 roku. Założył również firmę ADA, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do pomocy projektantom obwodów analogowych w szybszym wymiarowaniu ich obwodów..

ADA została przejęta w 2004 r., A Trent przeniósł się do założenia Solido, kolejnej firmy korzystającej z AI do pomocy projektantom obwodów. Firma ta została przejęta przez Siemensa w 2017 roku i do tego czasu była używana przez 19 z 20 największych światowych firm półprzewodnikowych do pomocy w projektach chipów..

Mapa drogowa 2020

Zespół Ocean był niesamowity zajęty w 2020 roku. Rok rozpoczął się od uruchomienia rynku w wersji beta, a następnie V2, który nie tylko zintegrował się z rynkiem, ale także umożliwił przetwarzanie danych. To rozwiązało problem udostępniania prywatnych danych na rynku bez ich publicznego ujawniania. Dzięki V2 właściciele danych otrzymali możliwość sprzedaży swoich danych przy jednoczesnym zachowaniu kontroli i prywatności tych danych.

Mapa drogowa Ocean's 2020

Co się wydarzyło i nadejdzie w 2020 roku. Zdjęcie za pośrednictwem Oceanprotocol.com

Później w tym roku został uruchomiony rynek społecznościowy, ale najbardziej imponujące zmiany zostały wprowadzone pod koniec 2020 roku. Należą do nich wydanie V3, która wprowadziła tokeny danych dla rynków, a także nowy natywny projekt tokenów umożliwiający obstawianie i zachęty. Obejmowało również uruchomienie V5, który dodaje do protokołu podłoże bez pozwolenia.

Ostatnią aktualizacją planowaną na 2020 r. (W czwartym kwartale) jest V4, która wprowadzi zdecentralizowane zarządzanie w celu zapewnienia samowystarczalności projektu poprzez zapewnienie finansowania rozwoju oprogramowania dla ekosystemu i społeczności, jednocześnie zachęcając do dostarczania danych.

Dystrybucja żetonów oceanicznych

Cały ekosystem protokołu Ocean jest zasilany przez token ERC-20 OCEAN, token narzędziowy, który umożliwia społeczności monetyzację danych i przekształcanie zbiorów danych w informacje, na podstawie których firmy mogą podejmować działania.

Zastosowania tokena OCEAN

Zastosowania tokena OCEAN. Zdjęcie za pośrednictwem Oceanprotocol.com

Maksymalna podaż to 1,41 miliarda tokenów OCEAN, z czego nieco ponad 613 milionów zostało już wydanych, a nieco ponad 414 milionów w obiegu. Token wykorzystuje Proof-of-Service jako mechanizm konsensusu i działa w ekosystemie jako środek do zabezpieczenia sieci oraz jako zachęta dla dostawców danych i innych aktorów w ekosystemie. Będzie również tokenem zarządzania, gdy sieć zostanie w pełni zdecentralizowana i będzie również wykorzystywana do kupowania i sprzedaży danych w ekosystemie.

Planuje się, że 51% całkowitej podaży tokenów OCEAN zostanie wydanych zgodnie z harmonogramem emisji podobnym do Bitcoin, który zajmie dekady, aby w pełni wydać wszystkie tokeny. Te tokeny są przeznaczone na finansowanie projektów społeczności, które będą nadzorowane przez OceanDAO.

Bittrex International IEO

Ocean miał pierwszą rundę finansowania w pierwszym kwartale 2019 roku i chociaż projekt zebrał 1,85 miliona dolarów w tej rundzie finansowania, nie udało mu się osiągnąć celu finansowania w wysokości 8 milionów dolarów.

Warunki Ocean IEO

Warunki drugiej rundy finansowania Ocean w Bittrex. Zdjęcie z bloga Ocean Protocol.

Druga runda finansowania została przeprowadzona za pośrednictwem programu Bittrex IEO i rozpoczęła się 30 kwietnia 2019 r. W tej drugiej rundzie finansowania znalazło się 56,4 milionów tokenów OCEAN (4% całkowitej podaży), przeznaczonych do sprzedaży. Każdy token został sprzedany po cenie 0,12 USD. Indywidualni kupujący zostali ograniczeni do łącznej wartości tokenów o wartości 5000 USD, a jedynym akceptowanym środkiem płatności był Bitcoin.

Ta druga oferta okazała się wielkim sukcesem, ponieważ zespół zebrał 30,65 miliona dolarów, czyli niewiele mniej niż cel 31,6 miliona dolarów. IEO trwał zaledwie 3 dni, a token OCEAN był notowany ostatniego dnia w Bittrex.

Akcja cenowa OCEAN

Od maja 2019 r. Bittrex notowany na giełdzie OCEAN jest notowany na wielu innych giełdach, a od listopada 2020 r. Największy wolumen obrotu dla OCEAN jest na Binance.

Cena protokołu oceanicznego

Historia cen tokenów OCEAN w 2020 roku. Zdjęcie via Coinmarketcap.com

Cena tokena również znacznie wzrosła w porównaniu z ceną oferty IEO 0,12 USD. W listopadzie 2020 tokeny OCEAN kosztują nieco ponad 0,46 $ za zwrot prawie 300%. Najniższy w historii token pojawił się wkrótce po IEO, gdy cena spadła do 0,013653 USD do 10 sierpnia 2019 r. Najwyższy poziom w historii tokena wystąpił około 1 rok później, gdy cena osiągnęła 0,752522 USD 18 sierpnia 2020 r..

Wniosek

Ocean Protocol działa w dwóch branżach, które dopiero się rozwijają. Zarówno technologia blockchain, jak i technologia Big Data poczyniły już duże postępy, ale w obu obszarach nadal pozostaje wiele do zrobienia, rozwoju i odkryć.

Oprócz tego Ocean czerpie również z technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, które również są na bardzo wczesnym etapie rozwoju. To właśnie te technologie pomogą Oceanowi uczynić ich dane prywatnymi, godnymi zaufania i niezawodnymi.

Podsumowując, wyraźnie widać, że Ocean i jego zespół doświadczonych i utalentowanych programistów podążają ścieżką, która może doprowadzić do gwałtownego rozwoju w przyszłości, ponieważ technologie, z których korzysta, stają się bardziej dojrzałe.

Stały wzrost ceny tokena OCEAN jest świadectwem przekonania społeczności, że projekt jest na dobrej drodze i odpowiada na potrzebę. Dane są wszędzie, a Ocean znajdzie sposób na spakowanie tych danych i upewnienie się, że osoby fizyczne nie są wykorzystywane przez oligarchów, rządy i korporacje.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Shutterstock

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me