Przegląd pętli: protokół Dex o wysokiej przepustowości

Loopring (LRC) zyskał ostatnio sporą popularność. Token został obniżony w drugiej połowie 2019 r. I na początku 2020 r., Ale od połowy maja jest wyższy po tym, jak projekt ostatecznie uruchomił zdecentralizowaną wymianę (DEX) około dwa miesiące wcześniej.

Entuzjazm związany z projektem wynika z nieustannie palącej potrzeby zdecentralizowanych giełd i korzyści, jakie mają one przynieść użytkownikom kryptowalut. Niższe opłaty, bezpieczniejsze wymiany i większa przejrzystość to tylko kilka z powodów, dla których wiele projektów próbuje opracować rozwiązania DEX.

Jednak pętla jest rozwiązaniem i należy to rozważyć?

W tej recenzji Loopring zajmiemy się szczegółowo projektem, w tym technologią, członkami zespołu i konkurencją. Przyjrzymy się również długoterminowym perspektywom tokenów LRC w coraz bardziej niestabilnej i sceptycznej społeczności.

Co to jest Loopring?

Loopring to zdecentralizowany protokół wymiany oparty na Ethereum, który jest tworzony w celu umożliwienia użytkownikom wymiany zasobów na różnych giełdach. Pętla nie jest sama w sobie zdecentralizowaną wymianą, ale zamiast tego ułatwi zdecentralizowaną wymianę za pomocą technologii dopasowywania zamówień i udostępniania pierścieni. Krótko mówiąc, pozwala każdemu na tworzenie wysokoprzepustowych, niezwiązanych z przechowywaniem, opartych na książce zamówień wymian w Ethereum, wykorzystując dowody zerowej wiedzy.

Dlatego zamiast stać się kolejną zdecentralizowaną giełdą, Loopring stara się zebrać zlecenia z jak największej liczby giełd, a następnie wypełnić te zamówienia, dopasowując je do ksiąg zamówień wszystkich giełd, które uczestniczą w sieci Loopring.

Korzyści z Loopring LRC

Korzyści z pętli. Źródło: Loopring

Pętla umożliwi zarówno zdecentralizowanym, jak i scentralizowanym giełdom udział w sieci Loopring, dając wszystkim giełdom dostęp do zwiększonej płynności z wielu łańcuchów bloków. Zapewni również inwestorom dostęp do najlepszych możliwych cen bez konieczności sprawdzania kilku różnych giełd.

Co najważniejsze, Loopring jest agnostykiem blockchain, a to oznacza, że ​​każda platforma, która ma wdrożone inteligentne kontrakty, będzie mogła zintegrować się z Loopring. Do tej pory Ethereum i NEO zostały zintegrowane i chociaż istniały plany integracji dodatkowych platform, plany te zostały wstrzymane, podczas gdy zespół pracuje nad opracowaniem rdzenia Loopring DEX.

Jak działa pętla

Jedną z zalet korzystania z pętli dla traderów jest to, że zachowują kontrolę nad swoimi środkami, które są zablokowane w inteligentnym kontrakcie podczas składania zamówień. Jest to zmiana w wersji 3.0 Loopringu, która miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa platformy.

Portfel online LoopRing

Portfel online Loopring. Źródło: Loopring.io

System ten daje użytkownikom pełną kontrolę nad swoimi środkami i zleceniami, a także pozwala na zwiększenie, zmniejszenie, a nawet anulowanie zamówienia w dowolnym momencie przed jego wykonaniem. Jest również porównywalny z przepływem zamówień obserwowanym na scentralizowanych giełdach, co czyni go bardziej znanym handlowcom.

Przyjrzyjmy się bliżej, jak działają zamówienia w Loopring, i podamy więcej szczegółów dotyczących górników pierścieniowych i przekaźników poza łańcuchem.

Złożenie zamówienia w pętli

Gdy użytkownicy są gotowi do zawarcia transakcji, odbywa się to za pośrednictwem portfela loopring.io i jest podpisywany kluczem prywatnym użytkownika. Zamówienie jest następnie przekazywane do inteligentnych kontraktów sieci Loopring, a także do pozałańcuchowych węzłów przekaźnikowych.

Portfel DEX Online

Pętla zdecentralizowanej wymiany online. Źródło: Loopring.io

Inteligentne kontrakty zapewniają prawidłową wymianę środków w portfelu na monety, którymi handlujesz, podczas gdy węzły poza łańcuchem utrzymują książkę zamówień i przesyłają ją do górników pierścieniowych.

Ring Miners Explained

Górnicy pierścieni są odpowiedzialni za zapewnienie, że zamówienia mogą być realizowane do czasu faktycznego wypełnienia lub anulowania zamówienia. Górnicy pierścieniowi są wynagradzani za wykonanie tej usługi w postaci opłaty w LRC lub podzielonej marży od kwoty zamówienia.

System ten zapewnia, że ​​górnicy otrzymują godziwą zapłatę za swoje usługi i zachęca ich do znalezienia najlepszego kursu dla handlowców, ponieważ mogą zwiększyć swoją marżę, jeśli znajdą lepszy kurs wymiany. Teoretycznie ogranicza też możliwości arbitrażu, ponieważ protokół powinien zawsze mieć najlepszą wartość handlową.

Margin Split Loopring

Reprezentacja 60% podziału marży. Źródło: Loopring Whitepaper

Gdy górnik ukończy zamówienie, zadzwoń do inteligentnego kontraktu Loopring, aby upewnić się, że zamówienie może zostać zrealizowane. Dopóki wszystko się zgadza po obu stronach transakcji, inteligentny kontrakt przekazuje odpowiednie monety na każdą stronę transakcji. Ta zamiana jest atomową zamianą i zachodzi bezpośrednio z inteligentnej umowy do portfela.

Zamawianie pierścieni i udostępnianie zamówień

Te dwie funkcje odróżniają Loopring od innych zdecentralizowanych platform wymiany, takich jak OpenLedger, Waves, IDEX i Stellar. Pierścień zamówienia ułatwia proces dopasowywania pierścieni, czyli metody realizacji zamówień poprzez ich łączenie.

Pozwala również na udostępnianie zamówień, gdy zamówienie nie może zostać zakończone pojedynczą transakcją. To współdzielenie zamówień podzieli zamówienia na części, jeśli to konieczne, aż do całkowitego wypełnienia pełnej pierwotnej kwoty zamówienia.

Aby lepiej zilustrować, jak to działa, rozważ grupę traderów składających zamówienia w sieci Loopring. Bob, Sarah i Earl chcą dokonywać transakcji. Bob chce wymienić 2 OMG za 10 ARK, Sarah chce wymienić 21 EOS za 1,5 OMG, a Earl chce wymienić 20 ARK za 40 EOS.

Technologia dopasowywania pierścieni utworzyłaby te trzy zamówienia w jeden pierścień zamówienia i wypełniłby każde z nich. Gdy inteligentne kontrakty w Loopring zatwierdzą zamówienia, każdy otrzyma monety, które chcą dostać.

Możesz pomyśleć, że tak naprawdę wszyscy nie otrzymali monet, których szukali, ponieważ Bob dostał swoje 10 ARK< ale wciąż zostało 0,5 OMG, a Earl nie zrealizował swojego zamówienia na 10 ARK za 19 EOS. Sarah jest jedynym przedsiębiorcą, który całkowicie zrealizował swoje zamówienie. Nie martw się, resztki zostaną ponownie przetworzone przez system udostępniania zamówień i dodane do innego pierścienia zamówień, aż częściowe zamówienia zostaną całkowicie wypełnione.

LOOPRING 3.0

Loopring 3.0 to najnowsza iteracja protokołu, zapewniająca znacznie lepszą wydajność bez kompromisu w zakresie bezpieczeństwa. Został zaprojektowany z myślą o dwóch głównych celach – wydajności i bezpieczeństwie. Gwarantuje, że użytkownicy zawsze mogą wypłacić swój kapitał, bez względu na to, co się stanie.

Nawet w najgorszych przypadkach użytkownicy mogą wycofać swój kapitał za pomocą Merkle Proofs generowanych na podstawie danych w łańcuchu, o ile włączona jest dostępność danych w łańcuchu. Dzięki temu nie trzeba ufać żadnej stronie centralnej ani prosić o pomoc w odzyskaniu aktywów.

Loopring 3.0 przeniósł większość obliczeń poza łańcuch, znacznie poprawiając przepustowość i koszty. Salda kont użytkowników i historia transakcji są zorganizowane poza łańcuchem w drzewie Quad-Merkle. Wszystkie transakcje i żądania użytkowników są grupowane i przetwarzane w dużych partiach poza łańcuchem z głównym stanem po każdym procesie wsadowym, a następnie publikowane w łańcuchu bloków. Pozwala to na przebudowę i weryfikację korzeni państwowych.

Loopring v 3.0

Loopring 3.0 Stats vs. wersja 2 z & Bez dostępności danych. Źródło

Te zmiany wymagają pewnych kompromisów. Jednym z nich było to, że zamówienia nie są już współdzielone między wieloma giełdami i teraz muszą być dopasowane przez dedykowany przekaźnik. Użytkownicy muszą teraz faktycznie zdeponować swoje aktywa w inteligentnej umowie, aby udostępnić je w księdze zamówień.

Dzięki Loopring 3.0 i OCDA można rozliczyć do 2025 transakcji na sekundę. Jeśli OCDA jest wyłączone, co również skutkuje przeniesieniem bezpieczeństwa do konsorcjum, które utrzymuje dane, przepustowość wzrasta do 16 400 transakcji na sekundę.

Dla porównania poprzednie wersje Loopring i większość obecnych protokołów DEX mogą rozliczać tylko do 3 transakcji na sekundę. Loopring 3.0 pozwala DEX dopasować wydajność scentralizowanych giełd.

Możesz dowiedzieć się więcej o protokole Loopring 3, czytając Dokument projektowy pętli.

Doskonała wydajność DEX Loopring

Idea zdecentralizowanej wymiany nie jest nowa. W ciągu ostatnich kilku lat powstało sporo, zarówno w Ethereum, jak i poza nim. Głównymi problemami, z którymi borykają się wszystkie te DEX, jest brak przepustowości i wysokie koszty.

Te problemy ze skalowalnością uniemożliwiły powszechne przyjęcie modelu DEX, ponieważ profesjonalni handlowcy i animatorzy rynku nie są w stanie używać DEX jako głównego systemu obrotu. Loopring był w stanie rozwiązać problemy ze skalowalnością bez narażania bezpieczeństwa.

Przepustowość pętli 3

Przepustowość w Loopring 3.0 w / & bez OCDA. Wizerunek Źródło

Ostateczne wprowadzenie podejścia zkRollup do pętli DEX rozwiązuje problemy, z którymi boryka się prawie każdy inny DEX. Korzystanie z zkRollup przenosi obliczenia z łańcucha bloków i nadaje tylko korzenie stanu i odpowiednie dowody do łańcucha blokowego.

To sprawia, że ​​łańcuch bloków Ethereum jest warstwą danych dla pętli i pozwala na przepustowość nawet 2025 transakcji na sekundę z dostępnością danych w łańcuchu (OCDA) lub do 16 400 transakcji na sekundę bez OCDA. Daje to również koszty handlu Loopring tak niskie, jak 0,00015 USD, które zdaniem zespołu można dalej zoptymalizować do zaledwie 0,000075 USD w najbliższej perspektywie.

Zespół uważa, że ​​dzięki temu Loopring jest odpowiedni dla profesjonalnych traderów i instytucji, które mogą chcieć korzystać z botów handlowych i algorytmicznych metod handlu. Loopring będzie pierwszym DEX-em, który będzie oferował tę funkcjonalność i uważają, że ostatecznie sprawi, że DEX-y oparte na książce zamówień staną się komercyjnie opłacalne. Powinno to wkrótce doprowadzić do wyparcia scentralizowanych giełd.

Zespół Loopring

Daniel Wang jest założycielem i dyrektorem generalnym Loopring. Wcześniej prowadził Coin Port, scentralizowaną giełdę, w 2014 roku. W tym czasie próbował rozwiązać problemy stwarzane przez scentralizowane giełdy, ale doszedł do wniosku, że problemów nie można rozwiązać, ponieważ były one nieodłączną częścią modelu scentralizowanej wymiany..

Członkowie zespołu w pętli

Starsi członkowie zespołu Loopring

Doprowadziło to do konceptualizacji i ostatecznego stworzenia Loopring. W przeszłości był także współzałożycielem i wiceprezesem firmy Yunrang Technology, a także zajmował stanowisko kierownika technicznego Google.

CMO Loopring jest Jay Zhou, który wcześniej pracował w Risk Operation Unit w Paypal, a także był wcześniej zatrudniony przez Ernst & Młody. Ponadto był jednym z głównych założycieli SJ Consulting.

Trzeci członek podstawowego zespołu w Steve Gou, który posiada tytuł CTO w Loopring. Ściśle współpracuje z projektami Chief Architect Brecht Devos.

Mapa drogowa Loopring

Loopring wypuścił Mapa drogowa 2018 pod koniec 2017 r. i powoli postępowali w realizacji celów określonych w tym dokumencie. Elementy takie jak zwolnienie portfeli Loopr i portfeli mobilnych zostały ukończone zgodnie z harmonogramem.

Loopring zaczął również wdrażać inne łańcuchy bloków, a NEO został dodany w połowie roku 2018. Jednak od tego czasu żadne inne łańcuchy bloków nie zostały dodane, a nacisk na dodanie nowych łańcuchów bloków został wstrzymany. Kiedyś planowano dodać obsługę QTUM z tokenem LRQ, ale plany te zostały odrzucone.

Uruchomienie Loopring DEX było znacznie opóźnione w stosunku do początkowych planów, ale wersja beta została ostatecznie uruchomiona pod koniec lutego 2020 r. Pozostały jeszcze pewne kamienie milowe, które nie zostały jeszcze osiągnięte, na przykład wsparcie dla ERC223 i handel między tokenami ERC2230 i ERC20. Byli również w stanie wdrożyć zdecentralizowane zarządzanie za pośrednictwem dxDAO i nadal mają plany stworzenia własnego natywnego DAO, które będzie finansowane z pobieranych opłat transakcyjnych.

Jednym z ulepszeń zachodzących za kulisami jest ulepszenie algorytmów wydobywania pierścieni. Ponieważ pierścienie są udoskonalane, aby zawierały więcej niż trzy zamówienia, pozwala to na większą płynność, mniejsze spready cenowe i ogólnie lepiej funkcjonujący rynek.

Zawody w pętli

Wraz z wejściem Loopringa w sferę scentralizowanych i zdecentralizowanych giełd może się wydawać, że rywalizacja o nie będzie ostra. Jeśli jednak przyjrzysz się głębiej, zobaczysz, że zamiast być konkurentem giełd, Loopring chce zostać partnerem wszystkich giełd, zapewniając im coś, czego wszyscy potrzebują – płynność.

Loopring Vs. Protokół 0x

Loopring Vs. Protokół 0x

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że 0x mierzy ten sam cel co Loopring, ale jest między nimi kluczowa różnica. Tam, gdzie 0x pozwala każdemu uruchomić węzeł jako zdecentralizowaną giełdę, a wszystkie zamówienia są przetwarzane poza łańcuchem, ale rozliczane w łańcuchu, 0x otrzymuje płynność tylko z giełd utworzonych na platformie 0x. To ogromna różnica w porównaniu z Loopringiem, gdzie płynność pochodzi z dowolnej giełdy podłączonej do sieci Loopring.

Istnieje kilku innych konkurentów, takich jak Kyber Network, Blocknet i Bancor. Dzięki Kyber Network i Bancor istnieją pule płynności i dopasowywanie zamówień, które zapewniają realizację transakcji w ramach inteligentnych kontraktów, a Blocknet działa w podobny sposób wyłącznie z dopasowywaniem zamówień. Nie ma konkurenta, który może zaoferować zamówienia pierścieniowe utworzone przez dopasowanie pierścienia w protokole Loopring.

Historia cen LRC

Jak każdy inny zasób w ekosystemie kryptowalut, token LRC firmy Loopring odniósł ogromny sukces w 2018 r. Po osiągnięciu rekordowego poziomu 2,19 USD 9 stycznia cena spadła, odbiła się w kwietniu i stale spadała przez 2018 i 2019.

Na początku 2020 roku cena tokena spadła aż do 0,0225 USD, czyli tuż za najniższym w historii poziomem 0,019861 USD osiągniętym 18 grudnia 2019 r. Cena zaczęła znacznie rosnąć po uruchomieniu wersji beta DEX. jednak od początku czerwca 2020 r. token LRC jest sprzedawany po 0,087895 USD, co oznacza wzrost o prawie 300% w pierwszej połowie 2020 r..

Wydajność cenowa LRC

Wydajność cenowa LRC. Zdjęcie za pośrednictwem CMC

W jeszcze gorszym stanie jest token LRN, który został stworzony dla łańcucha blokowego NEO. Po osiągnięciu wysokiego poziomu 3,32 USD tuż po premierze w maju 2018 r., Token LRN spadł do 0,009917 USD na początku 2020 r. I nadal spadał do poziomu 0,007 USD do maja 2020 r. W przeciwieństwie do natywnego tokena LRC, ożywienie w tokenie LRN był bardziej wyciszony, z obrotem LRN na poziomie 0,017040 USD od czerwca 2020 r.

Pozytywnym znakiem jest ilość ETH zamknięta w inteligentnych kontraktach Loopring. Na podstawie danych z Defipulse.com kwota ta wzrosła z 767000 USD na dzień 12 marca 2020 r. do 7,94 mln USD na dzień 9 czerwca 2020 r..

Chociaż częściowo wynika to ze zwiększonych wolumenów transakcji, wiele z nich wynika również z funkcji obstawiania, która została dodana do Loopring 3.0. Ta funkcja obstawiania umożliwia użytkownikom obstawianie LRC (minimum 90 dni), a także wymaga, aby giełdy obstawiały od 250 000 do 1 000 000 LRC.

Gdzie kupować i przechowywać LRC

Loopring LRC jest notowany na kilku giełdach, ale największy wolumen znajduje się na Bithumb, a za nim DragonEX. Możesz również kupić LRC na Binance Exchange. Oznacza to, że będziesz musiał najpierw kupić inną kryptowalutę z bramy fiat, zanim będziesz mógł je kupić.

NEO Loopring LRN jest notowany tylko na Gate.io i DragonEX, a prawie cały wolumen na Gate.io. Zarówno LRC, jak i LRN można kupić za pomocą ETH i USDT, a LRC można również kupić za pomocą BTC.

Binance LRC

Zarejestruj się na Binance i kup tokeny LRC

Ponieważ LRC jest tokenem ERC20, można go przechowywać w dowolnym portfelu zgodnym z ERC20, takim jak MyEtherWallet lub MyCrypto. Alternatywnie możesz udać się na stronę Loopring i pobrać oficjalny portfel.

Wniosek

Fakt, że Loopring oferuje zdecentralizowany protokół wymiany, który pozwoli na udział każdej wymiany, jest główną różnicą i zaletą Loopring. Nie ma konkurencji, która pokonałaby istniejące giełdy scentralizowane lub rozwijające się giełdy zdecentralizowane.

Zamiast tego Loopring stara się połączyć ze wszystkimi giełdami i zapewnić zwiększoną płynność na całym rynku kryptowalut. Oprócz zwiększania płynności ma również potencjał do wyeliminowania arbitrażu na rynkach kryptowalut dzięki dopasowaniu najniższej ceny zlecenia, która jest częścią jego protokołu.

Wadą było ogromne opóźnienie w uruchomieniu Loopring DEX. Nawet teraz jest tylko w fazie beta, a to opóźnienie mogło spowodować, że Loopring stracił cenny impet. Oczywiście w przestrzeni DeFi wciąż są bardzo wczesne dni, więc być może opóźnienie nie będzie zbyt szkodliwe na dłuższą metę.

Korzystanie z dopasowywania pierścieni i zleceń pierścieniowych odróżnia pętlę od innych zdecentralizowanych giełd, a ponieważ nadal udoskonalają dopasowywanie pierścieni, możemy zaobserwować jeszcze większy wzrost płynności rynku, gdy trzy lub więcej zleceń jest parowanych. Ponadto model udostępniania zamówień w Loopring jest ulepszeniem w stosunku do tradycyjnego dopasowywania zamówień, umożliwiając bardziej elastyczne kupowanie i sprzedawanie.

Być może jednym z największych atutów jest niezależna od blockchain elastyczność, z której może skorzystać Loopring. Dopóki blockchain zawiera inteligentne kontrakty, może korzystać z sieci Loopring, umożliwiając realizację zamówień kilkoma różnymi drogami. Niestety Loopring zawiesił ten aspekt projektu.

Dzięki Loopring, który zwiększy płynność i wyrówna szanse, zdecentralizowane giełdy powinny być w stanie zaobserwować zwiększoną akceptację, a sama Loopring odniesie korzyści z dodatkowych giełd dołączających do ich sieci.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Shutterstock

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me