Przegląd sieci OMG: najnowsze rozwiązanie do skalowania Ethereum

Podczas gdy rozwój projektu był dość powolny, a nawet media społecznościowe były prawie ciche od ponad roku, OMG znów jest w centrum uwagi.

Zaledwie kilka dni temu, 1 czerwca, OmiseGO zmieniło nazwę na Sieć OMG. Było to w tandemie z oficjalnym publicznym uruchomieniem wersji beta ich głównej sieci, nad czym pracowaliśmy od ponad 2 lat.

Dla nieznajomych sieć OMG stara się stać najbardziej zdecentralizowaną giełdą na świecie, umożliwiając użytkownikom bezproblemowe przenoszenie prawie wszystkich aktywów między granicami, a nawet między istniejącymi gigantami bram płatniczych, takimi jak PayPal i Alipay.

Pod koniec tego artykułu zrozumiesz, dlaczego w sieci OMG ludzie mówią OMG!

Streszczenie sieci OMG

Historia sieci OMG zaczyna się od jej spółki macierzystej Omise. Pomiń to firma zajmująca się bramkami płatniczymi z Bangkoku w Tajlandii, która została założona w 2013 roku przez Jun Hasegawa.

Logo Omise

Zdjęcie za pośrednictwem Omise

Możesz myśleć o Omise jako o południowo-wschodniej Azji odpowiedniku takich firm jak PayPal i Stripe. Działając głównie w Tajlandii, Japonii i Singapurze, Omise ma imponującą listę partnerów, w tym McDonald’s i Allianz.

Wchodzić Vansa Chatikavanij, urodzony w Tajlandii specjalista od infrastruktury publicznej, który wychował się w Stanach Zjednoczonych. Pomogła wielu krajom Azji Południowo-Wschodniej, w tym Tajlandii, Malezji, Indonezji, Laosowi i Birmie, rozwinąć ich infrastrukturę, współpracując z Bankiem Światowym przy zabezpieczaniu pożyczek na różne projekty na początku XXI wieku.

Logo Banku Światowego

Zdjęcie za pośrednictwem Wikimedia

Chatikavanij był zszokowany tym, jak skomplikowane i terminowe było przekazanie tych środków z banków w ręce pracowników, którzy faktycznie budowali infrastrukturę. W 2010 roku jej ojciec zaproponował jej przyjrzenie się niezwykłej technologii zwanej kryptowalutą i przedstawił ją Bitcoin.

Zafascynowana tą alternatywą, zauważyła w wywiadzie że próbowała zaproponować Bitcoin Bankowi Światowemu jako metodę transferu środków na rozwój. Jej własnymi słowami: „w zasadzie patrzyli na mnie, jakbym był pijany”.

OmiseGO

Kilka lat później Chatikavanij zaczął tworzyć zespół w celu opracowania rozwiązania dla kosztownego i fragmentarycznego ekosystemu finansowego występującego w Azji Wschodniej.

W ramach poszukiwań niezbędnych talentów potajemnie próbowała pozyskać deweloperów z Omise. Kiedy Jan Hasegawa podchwycił to, zadzwonił do niej i zapytał, czy byłaby zainteresowana współpracą nad stworzeniem tego, co ostatecznie stało się OmiseGO.

2020 Uruchom sieć OMG

Zdjęcie za pośrednictwem Allcrypto

Kiedy Hasegawa i Chatikavanij usłyszeli kilka lat później o Ethereum, uznali, że jest to idealna sieć, na której można zbudować platformę OmiseGO. Skontaktowali się z twórcą Ethereum, Vitalikiem Buterinem, w celu uzyskania pomocy w opracowaniu projektu.

Buterin, wraz z innym deweloperem Ethereum, Josephem Poonem, ostatecznie zostali architektami sieci OmiseGO, a nawet pomogli w napisaniu jej biały papier.

Od samego początku wizją OmiseGO było ułatwianie transakcji na aktywach zarówno poza granicami fizycznymi, jak i cyfrowymi. Nie tylko to, ale chcieli stać się podmiotem, który będzie bankował dla osób niebankowych w Azji Południowo-Wschodniej, a ostatecznie w pozostałej części świata. Jak na ironię, slogan OmiseGO brzmi „Unbank the Banked ”, który ma służyć fanom społeczności kryptowalut i jej etosowi.

Usuń bankowe OMG

Zdjęcie za pośrednictwem Consensys

Aby projekt nie stracił rozpędu od razu, sieć OMG bardzo ciężko pracowała, aby zbudować partnerstwa i znaleźć się po dobrej stronie organów regulacyjnych w Tajlandii. Ta ciężka praca opłaciła się w 2017 roku, kiedy oni w końcu skinął głową z Ministerstwa Finansów Tajlandii.

Ponadto mają obsesję na punkcie doświadczenia użytkownika i skupili się na tworzeniu przyjaznych dla użytkownika interfejsów dla swoich produktów. Jednak dopiero 1 czerwca tego roku OmiseGO dostarczyło to, co obiecywali od ich debiutu w 2017 roku – ich pierwszą publicznie dostępną główną sieć wraz z dodatkową premią w postaci oficjalnie zmieniając nazwę do bardziej przyciągającej wzrok sieci OMG.

OMG ICO

Pierwsza oferta OmiseGO na token OMG ERC-20 miała miejsce w czerwcu 2017 r. 65% całkowitej podaży OMG w wysokości 140 mln sprzedano po cenie około 50 centów USD za token.

To zebrało ponad 25 milionów USD. Z pozostałych 35% 20% zostało zatrzymane przez spółkę macierzystą Omise, 10% zostało przekazane wczesnym twórcom projektu, a 5% zostało zarezerwowane na przyszłe zrzuty lotnicze do portfeli Ethereum.

Jak działa sieć OMG?

Teraz, gdy została wydana OMG Network V1 Mainnet Beta, możemy wygodnie przyjrzeć się, jak to działa. Jak wspomniano na początku artykułu, to założyciel Ethereum Vitalik Buterin i programista Ethereum Joseph Poon zaprojektowali ramy dla sieci OMG..

Warstwy sieci OMG

Wszystkie warstwy w sieci OmiseGo. Zdjęcie za pośrednictwem Blog OmiseGo

Para wcześniej zaproponowała protokół o nazwie Osocze która dążyła do zwiększenia wydajności sieci Ethereum. Opracowali zaadaptowaną wersję Plazmy o nazwie „Minimalna żywa plazma”, która została w pełni opracowana przez zespół OMG Network i stała się „Bardziej opłacalna plazma”.

Co to jest Plazma?

Chociaż Plazma obejmuje dość złożoną technologię, jest dość łatwa do zrozumienia na poziomie koncepcyjnym. Ethereum od dłuższego czasu ma problemy ze skalowalnością. Jego sieć blockchain może przetwarzać tylko około 14 transakcji na sekundę (TPS).

Od lat programiści w społeczności Ethereum próbują stworzyć rozwiązanie, które może zwiększyć wydajność Ethereum bez poświęcania jego decentralizacji i bezpieczeństwa, najlepiej bez remontu sieci.

Blockchain Trilemma

Niesławny trylemat Blockchain. Zdjęcie za pośrednictwem Blog OmiseGo

Ten problem jest powszechnie określany jako „trylemat blockchain”. Często mówi się, że tylko dwa z trzech ideałów skalowalności, decentralizacji i bezpieczeństwa mogą być kiedykolwiek spełnione przez istniejące mechanizmy konsensusu blockchain (a mianowicie Proof of Work i Proof of Stake).

Plazma była jednym z wielu rozwiązań, które zostały pominięte przez główny zespół programistów Ethereum, który zdał sobie sprawę, że ich najlepszym posunięciem było całkowite przeprojektowanie sieci Ethereum, która jest obecnie w fazie rozwoju i jest znana jako Ethereum 2.0.

Plazma jest technicznie własnym łańcuchem blokowym – drugą warstwą Ethereum, która jest potocznie nazywana „łańcuchem potomnym”. Aby zoptymalizować skalowalność, przetwarza transakcje partiami, a nie pojedynczo. Sposób Sieć OMG opisuje to porównując to do wspólnych dojazdów. Zbieranie wielu transakcji, a następnie sprawdzanie ich wszystkich naraz w odniesieniu do podstawowego łańcucha blokowego Ethereum może pozwolić Ci osiągnąć wykładniczo wyższy TPS.

Architektura plazmy

Jak działa architektura plazmowa. Zdjęcie za pośrednictwem Youtube

Wersja Plazmy specyficzna dla sieci OMG wykorzystuje mechanizm konsensusu Proof of Stake obejmujący 3 komponenty. Pierwszym z nich jest inteligentny kontrakt, który dostarcza partie danych transakcyjnych do rdzenia blockchain Ethereum.

Drugi to „Operator”, czyli podmiot zapewniający moc obliczeniową niezbędną do agregowania transakcji, tworzenia bloków i wysyłania bloków zawierających paczki transakcji do inteligentnego kontraktu. Trzecim komponentem jest „Watcher”, który monitoruje sieć pod kątem wszelkich nieprawidłowości i zapewnia, że ​​informacje przesyłane do łańcucha bloków Ethereum przez Operatora są poprawne.

Stwierdził Chatikavanij że sama sieć OMG koncentruje się na skalowalności i bezpieczeństwie kosztem decentralizacji. Operatorzy są scentralizowani, a Obserwatorzy zapewniają bezpieczeństwo sieci, monitorując działania Operatorów. W ten sposób Buterin zaprojektował Minimal Viable Plasma po wyjęciu z pudełka. Prawdopodobnie brak decentralizacji powoduje, że została ona uznana za „minimalnie” wykonalną.

Co to jest Plazma

Zdjęcie za pośrednictwem OmiseoGo

Deweloperzy OMG Network wprowadzili kilka dodatkowych zmian, aby zoptymalizować projekt Plazmy, a mianowicie eliminując potrzebę wielokrotnego potwierdzania sieci, które często wymagają przetwarzania transakcji na innych łańcuchach bloków, i dając użytkownikom opcję natychmiastowego wycofania środków z sieci ze względów bezpieczeństwa. To skłoniło ich do nazwania swojej wersji Plazmy jako Bardziej opłacalna plazma.

Co robi sieć OMG?

Niedawno wydana OMG Network V1 Mainnet Beta ma tylko jedną funkcję, aczkolwiek bardzo ważną. Pozwala na transfer tokenów Ethereum i ERC-20 za jedną trzecią kosztów i z zawrotną prędkością.

Sieć główna OMG

Ogłoszenie uruchomienia V1. Zdjęcie za pośrednictwem OmiseoGo

Obecnie łańcuch bloków Ethereum jest ograniczony do 14-20 TPS. Natomiast sieć OMG może przetworzyć około 4000 TPS. Tak ogólnie to nieźle!

Jak można się domyślić, token OMG służy do regulowania opłat w tej sieci naddźwiękowej i ostatecznie będzie używany do tyczenia przez obserwatorów sieci. Chociaż główna wersja sieciowa może być krokiem we właściwym kierunku, wciąż jest długa droga do przejścia w wielkim planie, w którym sieć OMG chce być.

Mapa drogowa sieci OMG

Mapa drogowa sieci OMG jest dość krótka. Wygląda na to, że od 2017 roku prace nad rozwojem są na wysokim poziomie, ale dopiero w kwietniu 2019 roku udało im się ukończyć testowalną wersję swojego protokołu. Podczas opracowywania prawie każdego terminu nie dotrzymano, a tylko kilka funkcji sieciowych zostało dotychczas zrealizowanych.

Mapa drogowa sieci OMG

Mapa drogowa OMG Network. Zdjęcie za pośrednictwem Youtube

W najnowszy film na YouTube, CTO Kasima Tharnpipitchai (znana jako „Kasima”) wyszczególniła najważniejsze kamienie milowe, które zostały osiągnięte od 2018 roku. Obejmują one rozwój protokołu More Viable Plasma w 2018 roku, miliony transakcji testowych, które przeprowadzili na wielu sieciach testowych od 2019 roku, audyty przeprowadzone na ich inteligentnych kontraktach przez Quantstamp i Consensys Diligence, i oczywiście uruchomienie OMG Network V1 Mainnet Beta.

Kasima szczegółowo opisała również kolejne kroki dla sieci OMG, a mianowicie rozszerzenie rodzajów aktywów, które mogą być przedmiotem transakcji w sieci poza tokeny Ethereum i ERC-20, a także wprowadzenie mechanizmu obstawiania dla obserwatorów.

Na razie obserwatorzy w sieci OMG są również scentralizowani, składając się z zaufanych stron znanych przez zespół programistów. Nie podano dokładnych dat, kiedy OMG Network spodziewa się dodać te funkcje do swojej platformy.

Analiza cen OMG

OMG ma dość imponującą historię cenową. Wprowadzony na rynki w lipcu 2017 r. Po cenie ICO wynoszącej około 50 centów USD, gwałtownie wzrósł do ponad 12 USD w następnym miesiącu, po czym ustabilizował się do około 7 USD..

Podczas hossy kryptograficznej na przełomie 2017 i 2018 roku OMG osiągnął cenę prawie 25 USD za token, ponad dwukrotnie wyższą niż poprzednia. To był ogromny 50-krotny wzrost ceny ICO!

Wydajność cenowa OMG

Wydajność cenowa OMG. Zdjęcie za pośrednictwem CoinMarketCap

Chociaż OMG zjadł brud, jak wiele innych kryptowalut w następnym roku, tylko raz spadł poniżej ceny ICO i tak było w tym roku podczas flash crashu w marcu, gdzie Bitcoin stracił ponad 65% swojej wartości w ciągu kilku godzin z powodu kryzysu koronawirusa.

Cena OMG zobaczyła małą pompę w ostatnich tygodniach od około 50 centów do prawie 2 USD, prawdopodobnie ze względu na długo oczekiwane uruchomienie OMG Network V1 Mainnet Beta.

Notowania giełdowe

Pytanie, które powinieneś zadać, brzmi: gdzie NIE MOŻESZ dostać OMG! Ma ponad 200 par handlowych na co najwyżej 3 tuzinach giełd (przestaliśmy liczyć po 30). Niestety, nie wszystkie te giełdy są znane jako szczególnie godne zaufania, a nawet funkcjonalne.

Sieć Binanace OMG

Na szczęście na liście znajdują się Coinbase Pro, Binance, Huobi i Kraken. Płynność jest doskonała, a handel jest bardzo aktywny, a ponad połowa kapitalizacji rynkowej OMG jest sprzedawana co 24 godziny. Wolumen obrotu jest również dość równomiernie rozłożony na 10 najlepszych giełd, na których jest prowadzony.

Portfele kryptowalut OMG

Ponieważ OMG jest tokenem ERC-20, można go przechowywać w prawie każdym portfelu obsługującym Ethereum. Portfele cyfrowe dla OMG obejmują Trust Wallet (mobilny), Atomic Wallet (mobilny), MetaMask (web / desktop) i My Ether Wallet (web / desktop).

Portfele sprzętowe kryptowaluty dla OMG obejmują Ledger, Trezor i KeepKey. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat portfeli kryptowalut OMG, możesz zapoznać się z naszą listą najlepszych portfeli OmiseGo.

Nasze podejście do sieci OMG

Chociaż sieć OMG wygląda dobrze na papierze, w praktyce była bardzo słaba. Oprócz częstych opóźnień w rozwoju i pominiętych celów, sieć OMG w przeszłości znalazł się pod ostrzałem za fałszywe reklamowanie charakteru swoich spółek.

Chociaż jej firma macierzysta Omise ma kilku znaczących partnerów, sieć OMG nie może powiedzieć tego samego (na razie). Ogólny rozdźwięk między oczekiwaniami a rzeczywistością przez cały czas trwania tego projektu przyniósł mu dość złą reputację.

Dlaczego rozwój jest tak powolny?

To jest pytanie, które społeczność OMG zadaje sobie od lat. Chociaż oficjalną odpowiedzią zespołu OMG Network było to, że starają się oni upewnić się, że sieć ma integralność wymaganą do osiągnięcia poziomu przyjęcia i skali, do których dążą, komentarze dyrektora generalnego Omise Jun Hasegawa sugerują coś innego.

Vitalik Buterin OMG

Vitalik Buterin. Zdjęcie za pośrednictwem Business Insider

Hasegawa był założycielem i dyrektorem generalnym OmiseGO w momencie jej powstania, ale wycofał się, aby pełnić funkcję przewodniczącego sieci OMG, a Chatikavanij objął tron ​​jako dyrektor generalny. Podczas gdy Hasegawa był jeszcze CEO, zauważył w wywiadzie że zespół programistów OmiseGO był w bliskim kontakcie z Buterinem i Poonem w celu rozwijania sieci łańcucha potomnego Plasma.

Nie jest przesadą założenie, że powodem było tak wiele opóźnień, chybionych celów, a nawet błędy wewnętrzne w sieci kiedy został uruchomiony wewnętrznie w 2019 roku, to dlatego, że dwie osoby, które go zaprojektowały, nie były już obecne.

Nie można zaprzeczyć, że deweloperzy tacy jak Buterin i Poon to geniusze lub przynajmniej wizjonerzy. Wobec braku ich dalszego wsparcia za kulisami, zespół programistów OmiseGO prawdopodobnie napotkał kilka istotnych problemów, z których niektóre mogły być niemożliwe do naprawienia bez pomocnej dłoni Buterina lub Poona, z których obaj skupili się na innych projektach.

Dodatkowe wady sieci OMG

Jak to często bywa w przypadku projektów związanych z kryptowalutami, istnieją pewne obawy dotyczące całkowitej podaży aktywów. OMG ma mieć maksymalną podaż w wysokości 140 milionów, ale jak wyraźnie widać na CoinMarketCap, maksymalna podaż OMG jest nieco powyżej tej kwoty. Problematyczne jest również to, że ich główna sieć eksplorator blockchain nie zawiera szczegółowych informacji na temat tego, co faktycznie dzieje się w sieci OMG.

Statystyki sieci OMG

Statystyki sieci OMG. Zdjęcie za pośrednictwem CoinMarketCap

Ponadto, niektóre wątki Reddit na subreddicie OmiseGO omówiliśmy, w jaki sposób można mieć stałą podaż OMG, którą można również obstawiać. Jeśli sieć OMG naprawdę chce stać się światową giełdą, jak długo ekosystem może przetrwać przy niewielkiej, 20% podaży, którą utrzymuje Omise? To tylko 28 milionów tokenów.

Wreszcie, w sieci OMG nie brakuje konkurentów, którzy mają dosłownie lata do przodu w rozwoju swoich platform. Najistotniejszy jest prawdopodobnie projekt Ren, który ma być kompletnym, interoperacyjnym rozwiązaniem dla Etheruem.

Konkurs OMG

Konkurencja o OMG w DeFi. Zdjęcie za pośrednictwem Blok

Główna sieć Ren została uruchomiona 27 maja, zaledwie kilka dni przed główną siecią OMG Network. Może zrobić to, z czym sieć OMG najprawdopodobniej będzie miała później problemy, czyli przeprowadzać transakcje kryptowalut między łańcuchami bloków w bezpieczny i pozbawiony zaufania sposób.

Przy tak powolnej wydajności, na granicy nieuczciwego marketingu i braku konkurencji, przyszłość sieci OMG wygląda dość ponuro. Biorąc to pod uwagę, zespół programistów wydaje się zdeterminowany, aby kontynuować rozwój w oparciu o tempo, jakie przyniosło ostatnie uruchomienie głównej sieci.

Przy odrobinie szczęścia mogą po prostu osiągnąć kolejne kamienie milowe wystarczająco szybko, aby nadążyć za podobnymi projektami kryptowalutowymi.

Wyróżniony obraz za pośrednictwem Shutterstock

Zastrzeżenie: są to opinie autora i nie powinny być traktowane jako porady inwestycyjne. Czytelnicy powinni przeprowadzić własne badania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me